Sukces i porażka nie przydarzają się tak po prostu. Wynikają z naszej osobowości i charakteru. Są wynikiem nawyków w sposobie myślenia i działania. Wielu z nas chciałoby się zmienić i stać się lepsza wersją siebie. Ale często nie mamy pojęcia, na czym ta zmiana właśnie powinna polegać i co powinniśmy zrobić. Co składa się na dobrą osobowość, która umożliwia osiąganie sukcesów i czerpania większej satysfakcji z życia? Maxwell Maltz w swojej bestsellerowej książce “Nowa psychocybernetyka czyli jak być panem samego siebie” daje nam gotową receptę. Łatwy do zapamiętania wzór na osobowość sukcesu. Kryje się ona za pierwszymi literami słowa SUKCES (ang. success). Oto jakie są kluczowe składniki “osobowości sukcesu”. Sprawdź czy już je masz. Zaczynamy!

Osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa lecz pracą i własnym wysiłkiem. – Albert Einstein

Jakim człowiekiem trzeba być, aby odnieść sukces? Składniki osobowości sukcesu

“Osobowość sukcesu” składa się z następujących elementów:

Sense of direction (ukierunkowanie na cel)

Jesteśmy tak zaprojektowani, by dążyć do celu. Jesteśmy stworzeni do podboju swojego otoczenia, rozwiązywania problemów, osiągania celów. Nie czujemy prawdziwego zadowolenia ani szczęścia, gdy w życiu nie mamy celów, do których moglibyśmy dążyć. Ludzie, którzy mówią, że życie nie ma sensu, tak naprawdę mówią, że nie mają w życiu żadnych sensownych celów. Gdy stawiasz przed sobą wyzwań, nie przezwyciężasz przeszkód, gdy nie dążysz do celu i nie starasz się niczego osiągnąć, to tak naprawdę nie żyjesz.

Cele są bardzo ważne, bo to one nadają życiu kierunek. Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czego oczekuję? Co chcę osiągnąć? Dokąd Chce dojść? Znajdź sobie cel, do którego warto dążyć. Zawsze miej przed sobą coś, do czego zmierzasz. To coś nad czym pracujesz i na co liczysz.

Oprócz czysto osobistych celów miej też przynajmniej jeden nieosobisty cel. Sprawę, z którą będziesz się identyfikować. Zainteresuj się jakimś projektem, w którym będziesz przydatny innym ludziom. Zrób to nie z przymusu, ale z autentycznej potrzeby. Patrz do przodu, nie obracaj się za siebie. Śmiało zmierzaj w stronę swojego celu.

Understanding (zrozumienie)

Większość naszych kłopotów w kontaktach z innymi ludźmi wynika z wzajemnego niezrozumienia. Komunikacja ma bowiem podstawowe znaczenie. Zrozumienie zależy od dobrej komunikacji. Nie możesz reagować właściwie, jeśli informacja, na podstawie której działasz, jest fałszywa lub źle ją zrozumiałeś.

Oczekujemy, że inni ludzie zareagują tak samo i wyciągną podobne wnioski, co my, z określonych informacji czy sytuacji. Ludzie jednak reagują na swoje wyobrażenia, na rzeczy takie, jak je postrzegają, a nie takie jakie są faktycznie. Każdy z nas rozumie i interpretuje daną sytuację na swój własny sposób. Dlatego też założenie, że inni działają z najlepszych pobudek (choć być może się mylą), a nie kierują się złą wolą, może znacznie poprawić relacje między ludźmi. Umożliwić większe wzajemne zrozumienie.

W komunikacji z innymi pomyśl jak ta osoba może to postrzegać? Jak ona może interpretować tą sytuacją? W jaki sposób ona może się czuć w tej sytuacji? Spróbuj zrozumieć, dlaczego ludzie zachowują się tak, jak się zachowują. Czasem do nieporozumień dochodzi ponieważ mieszamy fakty z naszą własną opinię o nich. A to powoduje, że wyciągamy wtedy błędne wnioski.

Szukaj prawdziwych informacji o sobie, o swoich problemach, o innych ludziach i sytuacjach, w których się znalazłeś. Bez względu na to czy te informacje są dobre, czy złe. Stosuj zasadę “nieważne kto ma słuszność, ważne co jest słuszne”. Naucz się przyznawać do swoich błędów, ale nie rozpaczaj z ich powodu. Skoryguj je i idź do przodu. Komunikując się z innymi ludźmi staraj się postrzegać sytuację również z ich punktu widzenia a nie tylko ze swojego.

Courage (odwaga)

Wyznaczenie sobie wartościowego celu i zrozumienie sytuacji to nie wszystko. Musisz odważnie podejmować działanie. Dlatego, że tylko dzięki działaniom Twoje najlepsze cele, pragnienia i przekonania stają się rzeczywistością.

Wszystkie problemy stają się mniejsze, jeżeli się ich nie unika, tylko stawi się im czoło. Pomyśl jak mógłbyś żyć odważniej? Kiedy będziesz systematycznie umacniał swoją pewność siebie i zrozumiesz że Ty to nie Twoje błędy, a porażka to nie koniec świata, nieskończenie łatwiej przyjdzie Ci podejmowanie ryzyka. Nie będziesz się tak przejmował i martwił tym co inni sobie pomyślą. Ani tym, że przez chwilę możesz wyglądać głupio jeśli coś Ci się nie uda.

Często ludzie sukcesu nie mają większych zdolności czy lepszych pomysłów niż Ci, którzy sukcesów nie osiągają. Różnica między nimi polega na tym, że Ci pierwsi odważyli się postawić na swoje pomysły. Skalkulowali ryzyko, znaleźli w sobie odwagę i zaczęli działać.

Sukces wymaga zdecydowania i korygowania kursu, a nieodwlekania spraw i czynienia starań, by dokonywać zawsze bezbłędny wyborów. Rzadko osiąga się sukces, idąc po linii prostej, od punktu A do punktu B, czyli od idei do jej pełnej realizacji. Do sukcesu najczęściej dochodzi się zygzakiem.

Bądź gotów popełnić parę błędów i trochę pocierpieć, by osiągnąć to, czego chcesz. Przestań zaniżać swoją wartość. Wiele osób przechodzi przez życie, z powątpiewaniem w swoje możliwości. Gdyby wiedzieli, jakie pokłady wewnętrznej siły mają w sobie, zyskali by pewność siebie i poradzili sobie z większością problemów, a nawet wielkimi kryzysami. Masz sobie siłę. Daj jej szansę  by pracowała na Twoją korzyść – zacznij działać!

Myśląc o odwadze, nie myśl tylko o wielki wyczynach. Zwykła codzienność również wymaga odwagi. Postępując odważnie nawet w drobnych życiowych sytuacjach, rozwijasz sobie zdolność do odważnego działania, przydatną również bardziej poważnych sprawach.

Charity – compassion (życzliwość – współczucie)

Wymagania i tempo życia wzrosło. Spowodowało to jednak, że wielu z nas w pogoni za codziennością zapomina o zwykłej życzliwości i szacunku dla drugiego człowieka. Ludzie z osobowością sukcesu są zainteresowani innymi i żywią dla nich szacunek. Rozumieją ich problemy i potrzeby. Respektują godność każdego człowieka i traktują innych jak ludzi, a nie jak przedmioty i pionki swojej grze. Wiedzą, że każdy człowiek jest na swój sposób kimś wyjątkowym i godnym szacunku.

Kiedy człowiek zdobywa się na wyrozumiałość wobec innych, sam też staje się bardziej wyrozumiały dla siebie. Człowiek, który nie darzy szacunkiem innych nie może żywić głębokiego szacunku także dla siebie.

Życzliwość wobec innych cechuje ludzi sukcesu również dlatego, że świadczy o realistycznym podejściu do świata. Ludzie są ważni. Ludzi nie można traktować zbyt długo jak zwierzęta, maszyny czy narzędzia służące do realizacji własnych celów.

Co prawda, obdarzanie ludzi szacunkiem nie zawsze jest odwzajemnione. Jednak nie można podchodzić do tego jak do transakcji. Trzeba na to spojrzeć w szerszej perspektywie. Warto to robić, aby umocnić obraz samego siebie. Przyczynić się też do rozwoju lepszego społeczeństwa i świata wokół nas.

Trzy kroki do życzliwości. Po pierwsze spróbuj rozwinąć w sobie autentyczne uznanie dla innych ludzi. Pamiętaj o tym, że tak jak Ty są niepowtarzalnymi, twórczymi istotami. Po drugie zadaj sobie trud i pomyśl o uczuciach, przekonaniach, pragnieniach i potrzebach drugiej osoby. Interesuj się bardziej tym czego inni chcą i co czują. Nie możemy żywić uczuć w stosunku do innych osób, jeśli nie myślimy o nich. Po trzecie działaj tak, jakby inni ludzie byli bardzo ważni i traktuj ich w ten sposób.

Esteem (szacunek)

Jedną z największych pułapek jakie czyhają na nas w życiu, jest brak szacunku dla samego siebie. Jest to pułapka stworzona przez nas samych. Niestety zbyt często wątpimy we własne siły. Czujemy, że nie zdołamy sprostać swoim obowiązkom. Myślimy to nie ma sensu, mówimy sobie “nie potrafię tego zrobić”, “nie dam rady”.

Brak wiary w siebie jest podstępny i zdradziecki. “Podcina nam skrzydła” i powstrzymuje nas przed działaniem. Strzeż się złodzieja szczęścia i sukcesu – Twojego wewnętrznego krytyka. Fałszywe “Ja” jest potężnym przeciwnikiem, którego ostre reprymendy słyszymy zawsze, gdy wątpimy w siebie. Jest wrogiem, który izoluje nas od naszego prawdziwego silnego “Ja”, a czasami również od innych ludzi. Gdy wewnętrzny krytyk zaczyna pomniejszać Twoją wartość, powinieneś bez wahania krzyknąć: STOP! Wysłać go do wszystkich diabłów, z surowym upomnieniem za podważanie Twojej wiary w siebie.

Jeśli chcesz mieć prawdziwą osobowość sukcesu, przestań uważać się za osobę mniej zdolną od innych na podstawie nieadekwatnych porównań. Dostrzegaj i celebruj swoje zwycięstwa – te małe, jak również te duże. Poznaj swoje talenty, mocne strony i korzystaj z nich w życiu. Pamiętaj też, że Ty to nie Twoje błędy.

Słowo szacunek oznacza dosłownie przypisanie czemuś wartość. Przypisywanie sobie samemu wartości nie jest samolubne. Szacunek do samego siebie buduje się także poprzez okazywanie szacunku innym. Traktuj innych tak, jakby byli wartościowi, a zdziwisz się jak bardzo wzrośnie Twój szacunek dla własnej osoby.

Prawdziwy szacunek dla siebie nie wynika ani z wielkich dokonań, ani ze stanu posiadania, ani z popularności lecz z uznania dla tego kim jesteś. A jesteś wartościowym człowiekiem.

Self-confidence (wiara w siebie)

Pewność siebie wynika z sukcesu. Gdy po raz pierwszy coś robimy, nie jesteśmy pewni siebie, bo nie mamy jeszcze doświadczenia i nie wiemy, czy potrafimy to zrobić dobrze. Sukces dosłownie rodzi sukces. Nawet niewielki sukces można wykorzystać jako odskocznię do wielkiego sukcesu. Można zacząć od małych wyzwań i osiągać mniejsze sukcesy. A później przechodzić coraz dalej i dalej do większych wyzwań. Podnosić sobie poprzeczkę wraz ze zdobywaniem doświadczenia i wzmacnianiem swojej pewności siebie.

Inną pożyteczną metodą wzmacniania pewności siebie jest wyrobienie sobie nawyku pamiętania o sukcesach i przywiązywania mniejszej wagi do niepowodzeń. Często niszczymy naszą wiarę w siebie, rozpamiętując porażki, a zapominamy o naszych osiągnięciach. Wciąż wracamy do naszych błędów i niepowodzeń. Przywołujemy je w pamięci generując niepotrzebnie negatywne emocje. Potępiamy się. Wstydzimy się. Mamy wyrzuty sumienia. Cierpi na tym nasza pewność siebie. Nie ma większego znaczenia ile razy nie udało Ci się w przyszłości. Ważna jest nawet jedna udana próba. Zachowaj ją w pamięci. Wzmacniaj i pamiętaj o niej.

Gdy widzimy sukcesy innych często nie zdajemy sobie sprawy jak krętą drogą Ci ludzie musieli przejść, aby do tego dojść. Ile porażek i niepowodzeń doświadczyć. Ile poświęcić, aby osiągnąć sukces. Niemal za każdym wspaniałym sukcesem kryje się wiele rozczarowań, frustracji i upokorzeń. Człowiek sukcesu podchodzi do takich rzeczy spokojnie. Zdaje sobie sprawę, że jest to cześć procesu i drogi do celu, którą trzeba pokonać.

Wykorzystaj swoje błędy do nauki, a potem wyrzuć je z pamięci. Świadomie przywołaj przeszłe swoje sukcesy. Każdy odniósł w życiu jakiś sukces. Ty z pewnością również. Zwłaszcza gdy podejmujesz się nowego zadania. Przypomnij sobie to uczucie, które towarzyszyło Ci gdy wcześniej odniósł jakiś sukces, choćby był on niewielki. Doda Ci to wiary i siły we własne możliwości.

Self-acceptance (akceptacja siebie)

Ani prawdziwy sukces, ani autentyczne szczęście nie są możliwe, jeśli człowiek nie akceptuje samego siebie. Najbardziej nieszczęśliwi i udręczeni ludzie na świecie to Ci, którzy ciągle starają się udowadniać sobie i innym, że są kimś innym, niż są naprawdę.

Nie ma większej ulgi i satysfakcji niż ta, gdy w końcu zrzucisz wszystkie maski i staniesz się naprawdę sobą. Sukces, który jest wynikiem ekspresji własnej osobowości, najczęściej się wymyka, gdy usiłujesz być kimś innym, albo niespodziewanie przychodzi, niemal sam z siebie, gdy się odprężyć i zaczniesz być sobą.

Zmiana Twojego obrazu siebie nie oznacza zmiany siebie samego, tylko zmianę twojego wizerunku własnej osoby, Twojej samooceny, koncepcję osobowości oraz jej ekspresji. Ludzie przeważnie są znacznie lepsi, mądrzejsi, silniejsi bardziej kompetentni niż im się wydaje. Lepszy obraz samego siebie nie przysparza umiejętności, talentów i siły, tylko wyzwala te które mamy i odpowiednio je wykorzystuje.

Akceptacja siebie oznacza akceptację i dobry kontakt z samym sobą już teraz, z tym kimś, kim jesteś. Ze wszystkimi swoimi słabościami, niedociągnięcia i błędami, ale również ze swoimi atutami i mocnymi stronami. Zaakceptuj siebie takiego, jakim jesteś. Zacznij od tego. Musisz pogodzić się z własną niedoskonałością. Koniecznie musisz poznać swoje niedociągnięcia, ale żywienie do siebie nienawiści z ich powodu doprowadzi do kompletnej katastrofy.

Odróżniaj siebie od swojego zachowania. Nie jesteś bezwartościowy tylko dlatego, że popełniłeś błąd, czy zboczyłeś na chwilę z obranej ścieżki. Nie możesz się potępiać i nienawidzić tylko dlatego, że nie jesteś “doskonały”. Nikt z nas nie jest doskonały.

Zamiast odrzucać siebie, musisz dążyć do samoakceptacji. Oznacza to uznanie, że jesteś kimś zupełnie wyjątkowym. Niepowtarzalną mieszanką zalet i wad, wiedzy i ignorancji, doświadczenia i naiwności, osiągnięć i niezrealizowanych okazji. Jesteś równie wyjątkowy jak każdy człowiek na Ziemi. Zaakceptuj siebie.

Oczywiście musisz też pracować nad sobą i próbować się zmieniać na lepsze. Dążyć do bycia najlepszą wersją siebie. Ale bądź zawsze sobą. Nie zdołasz urzeczywistnić możliwości kryjących się w tej wyjątkowej i niepowtarzalnej osobie jaką jesteś jeśli odwrócisz się od niej. Będziesz się jej wstydził. Nienawidził jej. Wciąż porównywał się do fałszywych idoli i nie zechcesz uznać jej za swój największy atut i najpotężniejszego sprzymierzeńca.

Wszyscy powinniśmy dążyć do akceptacji samych siebie, nawet jeśli tylko nielicznym z nas uda się to osiągnąć. To jest podstawa sukcesu, szczęścia i spełnienia w życiu.

Uwagi końcowe

Twoja osobowość i obraz samego siebie stanowią różnicę między sukcesem, a porażką. To jak widzisz samego siebie determinuje to, co możesz i czego nie możesz osiągnąć. Co jest dla Ciebie trudne, a co łatwe, a nawet to, jak inni Cię odbierają. Wszystkie Twoje działania, uczucia, zachowania, a nawet zdolności są zawsze spójne z obrazem samego siebie jaki w sobie nosisz.

Zachowujesz się jak osoba, którą według siebie jesteś. Obraz samego siebie stanowi fundament, na którym opiera się Twoja osobowość, zachowanie i osobista sytuacja. Twoje doświadczenia z reguły potwierdzają, wzmacniają Twój obraz siebie i w ten sposób powstaje albo negatywne błędne koło albo pozytywne sprzężenie zwrotne. Aby czerpać satysfakcję z życia, musisz mieć prawdziwszy i mocniejszy obraz siebie samego siebie i pozostać z nim w zgodzie.

Jeśli zaakceptujesz wizerunek samego siebie, jaki w sobie nosisz i nauczysz się go zmieniać, dopasowywać do potrzeb uzyskasz niewiarygodną siłę i pewność siebie. Sukces i szczęście przychodzi z wnętrza, a nie z zewnątrz. Pozytywny i silny obraz samego siebie to droga do życia na własnych warunkach i bez ograniczeń!

Sukces jest Twoim przeznaczeniem!

“Obraz samego siebie – klucz do życia bez ograniczeń”. – Maxwell Maltz