Nastawienie zmienia wszystko! Czym jest nastawienie? To sposób myślenia, określony styl bycia, który decyduje o tym, jak podchodzimy do różnych sytuacji i problemów. Czasami wystarczy odpowiednie nastawienie, żeby znaleźć w sobie siłę wolę i motywację potrzebne do rozpoczęcia i skończenia rozpoczętej pracy, aby osiągnąć zamierzony cel.

Peter Hollins autor, badacz psycholog, zgłębiający meandry natury człowieka, w swojej książce “Skończ to co zacząłeś” podpowiada jak przyjąć nastawienie ukierunkowane na realizację. Dzięki właściwemu nastawieniu, znacznie zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie tego do czego dążysz. Pokonasz wewnętrzny opór i skończysz z sukcesem rozpoczętą pracę. Oto cenne wskazówki od Petera Hollinsa, które mogą Ci w tym pomóc. Zaczynamy!

“To, czy w 100% realizujemy nasze zamiary, zależy od naszego umysłu”.

Nastawienie na realizację – o czym musisz pamiętać, aby skończyć to co zacząłeś!

#01 Przypomnij sobie dlaczego to robisz

Na sukces składają się trzy główne elementy. Pierwszym z nich jest przekonanie, że praca prowadzi do doskonalenia. Ciężka i mądra praca jest warunkiem wstępnym. Oczywiście nie pokona ona wszystkich trudności, ale jest kluczowym elementem, którego nie można pominąć. Drugim elementem jest wiara w siebie oraz w to, że jesteś tak samo dobry jak wszyscy inni. Musisz wierzyć we własne możliwości. Trzecim elementem jest przekonanie, że to, co robisz, jest wartościowe i związane z Twoimi celami.

Jeśli czujesz, że Twoja ciężka praca dokądś Cię zaprowadzi, gdy widzisz sens w tym, co robisz oraz uważasz, że jesteś równie dobry jak każda inna osoba, a także czujesz, że Twoje działania przybliżają Cię do osiągnięcia Twoich celów, łatwiej jest Ci zabrać się do pracy i kontynuować ją do samego końca.

Zrozumienie, dlaczego coś robisz i w jaki sposób to działanie pasuje do ogólnego obrazu tego, co chcesz osiągnąć, sprawia, że nabiera ono wartości. Nie zrezygnujesz jeśli będziesz uważał, że te działania dokądś Cię zaprowadzą. Nie potrzebujesz nawet natychmiastowej gratyfikacji ani świadomości osiągnięcia celu, żeby wiedzieć, że jesteś na właściwej drodze. Bo zanim jeszcze osiągniesz swój cel, czujesz, że idziesz w dobrym kierunku, zmieniasz swoje życie na lepsze.

Sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

#02 Poczuj się komfortowo ze swoim dyskomfortem

Twoja droga do sukcesu czasami będzie naprawdę bardzo niekomfortowa. Czasami czujesz silną potrzebę, żeby uniknąć czegoś, co wywołuje w Tobie dyskomfort, mimo że to właśnie ta rzecz może Ci pomóc w odniesieniu upragnionego sukcesu. Wytrwałe dążenie do celu nigdy nie jest przyjemne, ponieważ wymaga robienia rzeczy, które są dla nas nieznane i nowe. A to oznacza, że powinieneś wymyślić sposób na to, aby poczuć się komfortowo z dyskomfortem.

Wszystko, co chcesz zrobić, wiąże się z pewnym dyskomfortem. Oswojenie się z tym uczuciem sprawia, że przestajesz się bać i odważnie pokonujesz wyzwania stojące na Twojej drodze. Im częściej robisz rzeczy, które są dla Ciebie niekomfortowe, tym bardziej komfortowo czujesz się ze swoim dyskomfortem.

Spróbuj robić nowe rzeczy, które wykraczają poza Twoją strefę komfortu. Zrób coś nowego, spróbuj się nauczyć nowych umiejętności, poznawaj nowych ludzi i ćwicz nowe zachowania, które słabo Ci wychodzą — tak długo, aż staniesz się w nich dobry. Aktywnie poszukuj nowych sytuacji. Kontakt z czymś nieznanym wywołuje duży dyskomfort, ale nie ma żadnej innej drogi do tego, żeby poszerzać horyzonty i osiągnąć coś wielkiego.

Sprawdź: Strefa komfortu – 13 rzeczy, które możesz zrobić, aby z niej wyjść

#03 Pozwól sobie na naukę

Jeżeli nic nie robisz, niczego się nie uczysz. Jeżeli zaczniesz traktować wyzwania jak sposób na zdobycie nowej wiedzy, spojrzysz na nie z zupełnie innej perspektywy. Przestaniesz się bać porażki, bo nawet jeśli Twoje działania nie zakończą się sukcesem, nauczysz się czegoś nowego.

Stając w obliczu wyzwania zadaj sobie pytanie „Czego mogę się dzięki temu nauczyć?”. To pytanie wywołuje ciekawość, pragnienie wiedzy i motywuje do dalszego działania, aby poznać odpowiedź. Dopiero po skończeniu jakiejś pracy jesteś w stanie ocenić swoje wyniki i poprawić błędy. Nabywasz wiele cennych umiejętności i zdobywasz informacje, które kształtują Twój sukces — a jeśli coś Ci się nie udało, pomagają Ci one zacząć wszystkiego od nowa, tym razem z lepszym rezultatem.

Przyjmij nastawienie oparte na gromadzeniu informacji i zdobywaniu praktycznej wiedzy. Jeżeli się poddasz, nie nauczysz się nowych rzeczy, dlatego musisz przyjąć nastawienie, które pomoże Ci odważnie pokonywać trudne wyzwania. Spójrz na swoje życie jak na serię lekcji, a każdą wyciągniętą naukę traktuj jak krok na drodze do samodoskonalenia. Chcesz zdobyć doświadczenie w “szkole życia”, robiąc coś nowego, dlatego się nie poddajesz i konsekwentnie realizujesz swój plan.

Sprawdź: Sztuka samodzielnej nauki. Jak się uczyć aby się nauczyć?

#04 Odstresuj się

Nadmiar stresu negatywnie wpływa na psychikę i zdrowie. Stres rzutuje na to, jak silna jest Twoja wola i jak bardzo potrafisz kontrolować samego siebie oraz na zdolność do kontynuowania rozpoczętych działań. Znacznie mniej jesteś w stanie zrobić, gdy jesteś zestresowany albo niespokojny. Jeżeli nie potrafisz zadbać o swoje zdrowie psychiczne, odbija się to negatywnie na Twojej samodyscyplinie i silnej woli.

Wpływ stresu i niepokoju potrafi być tak szkodliwy, że nie wolno go lekceważyć. Nawet coś tak powszechnego jak zły nastrój może zagrażać Twojej wydajności i utrudniać doprowadzenie pracy do końca. Bądź tego świadomy i podejmuj odpowiednie kroki, żeby kontrolować swój poziom stresu.

Ważne jest, abyś się relaksował, gdy tylko masz taką możliwość. Wprowadź w swoim życiu nawyki zmniejszające stres. Dlatego najlepiej każdego dnia spędzaj trochę czas na robieniu rzeczy, które Cię relaksują. Spotykaj się z przyjaciółmi. Czytaj książki. Słuchaj muzyki. Medytuj. Ćwicz. Idź na spacer do lasu. Albo rób jeszcze coś innego, co działa na Ciebie uspokajająco i pomaga Ci wyciszyć umysł i obniżyć poziom stresu.

Sprawdź: Jak mieć mniej stresu w pracy i działać efektywniej?

Uwagi końcowe

“Nastawienie jest małą rzeczą, która robi dużą różnicę”.

Twoje nastawienie może przesądzić o Twoim sukcesie. Negatywne myśli i złe nastawienie odbierze Ci siłę, chęć do pracy i kontynuowania podjętych działań. Postaraj się więc przyjąć nastawienie bardziej pozytywne, które jest ukierunkowane na działanie i cel do którego dążysz.

Umiejętność zamiany zamiaru w rzeczywistość jest niezwykle cenna. Skuteczna realizacja jest związana z koncentracją, samodyscypliną, działaniem i wytrwałością. Realizacja to siła, która napędza do osiągania ambitniejszych celów. Jeżeli potrafisz połączyć ze sobą koncentrację, samodyscyplinę, czyn i wytrwałość oraz widzisz, jak dzięki temu twoje marzenia zamieniają się w rzeczywistość, odczuwasz ogromną satysfakcję i spełnienie. Sztuka realizacji jest czymś, dzięki czemu możesz żyć tak, jak sobie wymarzyłeś, zamiast godzić się na to, co masz teraz.

Skończ to, co zacząłeś. Sztuka samodyscypliny, czyli jak zabrać się do pracy i doprowadzić ją do końca - Peter Hollins
Skończ to, co zacząłeś. Sztuka samodyscypliny, czyli jak zabrać się do pracy i doprowadzić ją do końca – Peter Hollins

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o sztuce realizacji, zyskać nastawienie ukierunkowane na realizację i kończyć z sukcesem to czego się podejmujesz, sięgnij po książkę “Skończ to, co zacząłeś” Petera Hollinsa. Dzięki Onepress dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Joanna Sugiero. To krótka, ale pełna treści i praktycznych rad lektura, dzięki której łatwiej będzie Ci zabrać się do pracy i doprowadzić ją do końca. Stosując opisane w niej metody zyskasz odpowiednie nastawienie i zbudujesz dobre nawyki, które zwiększą Twoją produktywność.

Pamiętaj jednak, że żadna lektura nie zastąpi praktycznego działania. Nie chodzi o to, abyś przeczytał książkę, przez chwilę się nią zainspirował, a potem o niej zapomniał i wrócił do swoich starych nawyków. Dlatego przeczytaj książkę “Skończ to, co zacząłeś“, zastosuj to czego się dowiedziałeś i sprawdź co działa w Twoim przypadku.

Przestań się wciąż zastanawiać, zacznij działać i skończ to co zacząłeś

 

“Jedynie działanie zaprowadzi Cię od miejsca, w którym teraz jesteś, do celu, który pragniesz osiągnąć!”

A Ty jakie masz nienastawienie? Co Cię napędza do tego, żeby działać i kończyć to, co zacząłeś?