Jaka poza majątkiem i stanem konta jest główna różnica między bogatymi, a biednym? Otóż bogaci potrafią dobrze zarządzać pieniędzmi. Ludzie, którzy nie borykają się z problemami finansowymi, z reguły mają lepsze nawyki związane z pieniędzmi.

Jeśli nie nauczysz się jak zarządzać pieniędzmi, bez względu na to ile byś nie zarabiał, wciąż będziesz miał problem, że Ci ich brakuje. Zobacz na przykład Johnny Depp’a, który za rolę dostaje miliony dolarów. Ilość pieniędzy, którą zarobił teoretycznie powinna wystarczyć mu do końca życia, a może nawet i na drugie tyle. A mimo to popadł w długi i znalazł się na skraju bankructwa.

Czasem, u niektórych pojawia się wymówka, że „nie mam wystarczająco dużo pieniędzy, aby nimi zarządzać“. Jednak taki sposób myślenia jest błędny. Aby mieć więcej pieniędzy, trzeba zacząć mądrze gospodarować i zarządzać pieniędzmi, które już mamy. Bez względu na to jak małe są to kwoty. Pierwszy krok do zdobycia majątku, a w przyszłości uzyskania upragnionej przez wielu wolności finansowej to zacząć nimi zarządzać. Dopóki nie poradzisz sobie z tym co masz, nie oczekuj, że dostaniesz więcej.

Różnica między finansowym sukcesem, a finansową porażką sprowadza się do wiedzy i umiejętności zarządzania swoimi pieniędzmi. Jak robić to skutecznie? Poznaj bardzo skuteczną metodę zarządzania pieniędzmi T. Harva Ekera, o której pisze w swojej książce “Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie“. Jest ona zaprojektowana specjalnie po to, aby docelowo zapewnić Ci wolność finansową. Czasem mówi się na nią “System 6 słoików” lub “Metoda 6 słoików”. Przyjrzyjmy się na czym ona polega.

„Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy niż ilość pieniędzy”.

System 6 słoików. Jak mądrze zarządzać pieniędzmi?

#1 Określ swoje przychody

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć ile w danym okresie czasu np. miesięcznie uzyskujesz pieniędzy i z jakiś źródeł. Może być to stypendium, wynagrodzenie ze pracę, wpływy z Twojego biznesu, każde źródło, które zapewnia Ci wpływ pieniędzy.

Różnica między ludźmi zamożnymi, a biednymi polega na tym, że bogaci dążą do tego, aby mieć możliwie dużo różnych źródeł pieniędzy. W szczególności interesują ich źródła, które nie polegają na wymianie ich czasu na pieniądze. Typowym przykładem takiej wymiany jest praca na etacie. Interesują ich takie strumienie dochodu jak np. nieruchomości na wynajem, czy płatne subskrypcje za usługi, które zapewniają dochód pasywny.

Nawet jeżeli masz na razie tylko jedno źródło przychodu np. Twoje wynagrodzenie za pracę na etacie, znaj swoją sumę pieniędzy, która wpływa cyklicznie na Twoje konto i do Twojego portfela.

#2 Określ swoje wydatki

Wielu z nas w ogóle nie kontroluje swoich wydatków. Aby lepiej zarządzać pieniędzmi musisz wiedzieć ile i na co wydajesz. Powinieneś zapisywać i monitorować kwoty pieniędzy, które wychodzą z Twojego portfela.

Aby to sobie ułatwić płać za wszystko kartą płatniczą. W ten sposób będziesz miał odnotowane na koncie wszystkie transakcje. Niektóre banki oferują konta, które umożliwiają kategoryzację wydatków. Za każdym razem kiedy zrobisz zakupy lub wykonasz przelew, Twoje operacje zostają automatycznie przypisane do określonej kategorii, którą w razie potrzeby możesz zmienić. Dzięki temu nie musisz zbierać paragonów i dokładnie wiesz ile wydajesz i na co. Ile na jedzenie, ile na paliwo, ile na rozrywkę itp. Możesz też prowadzić zestawienie swoich wydatków w excelu lub skorzystać z dostępnych na rynku aplikacji mobilnych.

Wydatki dobrze jest podliczać i monitorować w trybie tygodniowym. Jest w ten sposób po prostu łatwiej niż robić podliczenia na koniec miesiąca.

Oczywiście to co jest istotne to aby dążyć do tego, by suma naszych wydatków nie przekroczyła sumy naszych przychodów. Jeżeli zaczniemy wydawać więcej niż zarabiamy to oczywiście popadniemy w długi. Jednym ze sprawdzonych i oczywistych metod na większą ilość pieniędzy jest ograniczenie naszych wydatków i szukanie sposobów na oszczędności. Kupowanie tylko tego co jest nam faktycznie potrzebne, korzystanie z różnych ofert promocyjnych i faktycznych promocji.

Nigdy nie uzyskasz wolności finansowej jeśli będziesz wydawać więcej niż zarabiasz.

#3 Zastosuj system 6 słoików 

Zasadniczo, korzystając z tzw. “Systemu 6 słoików”, dzielisz swoje pieniądze na sześć różnych rachunków, a na każdym koncie deponujesz procent swoich pieniędzy. Możesz używać kont bankowych lub choć to raczej mało praktyczne rzeczywistych słoików, do których odkładasz pieniądze.

Kiedy dostaniesz wypłatę i wpłyną Twoje miesięczne przychody podziel swoje zarobione pieniądze na sześć rachunków. Przyjrzyjmy się więc bliżej co to za konta i ile środków powinniśmy na nich zdeponować.

10% na Konto Wolności Finansowej

Otwórz rachunek w banku i nazwij je „Kontem wolności finansowej”. Wpłacaj na to konto 10% z każdej zarobionej złotówki, która Ci zostaje po odliczeniu podatków. Środki zgromadzone na tym koncie będziesz mógł wykorzystywać tylko i wyłącznie na inwestycje oraz tworzenie źródeł dochodu pasywnego.

Z tych środków finansujesz np. nieruchomości pod wynajem, obligacje, fundusze inwestycyjne, akcje, tworzenie źródeł dochodów pasywnych. Wszelkie inne inwestycje generujące do Twojej kieszeni dodatkowe wpływy finansowe.

Z tych pieniędzy nie możesz finansować bieżących wydatków, można z nich tylko finansować inwestycje. Inwestuj, aby stworzyć źródło biernego dochodu na czas emerytury. Gdy przejdziesz na emeryturę będziesz mógł zacząć wydawać dochód z tego funduszu, ale bez naruszania kwoty głównej.

10 % na Konto Przyjemności

Może Cię zdziwić, rachunek który pełni zupełnie odwrotną funkcję niż rachunek inwestycyjny. Konto, które służy do wydawania pieniędzy na różne przyjemności. Jednak w zarządzaniu pieniędzmi potrzebna jest też równowaga. Człowiekowi mimo wszystko od życia się też coś należy. Dlatego 10% tego co zarabiasz odkładaj na rachunek, który służy zaspokajaniu przyjemności. Jeśli tylko oszczędzasz i inwestujesz, a nie wydajesz pieniędzy na zaspokajanie różnych swoich zachcianek, trudno będzie Ci być w pełni szczęśliwym. I vice versa, jeśli tylko wydajesz nigdy nie będziesz wolny finansowo. A gdy wpadniesz w długi tym bardziej nie będziesz szczęśliwy.

To konto ma służyć temu, abyś zadbał o siebie i swoich bliskich. Abyś pozwolił sobie na różne rzeczy, których na co dzień nie robisz. Dogadzaj sobie, przynajmniej raz w miesiącu zrób coś specjalnego, żeby zadbać o siebie i poprawić swój nastrój. Zafunduj sobie wyjazd na weekend do jakiegoś ładnego hotelu, obiad czy kolację w dobrej restauracji, skorzystaj z zabiegów SPA itp. Z tego konta możesz śmiało wydawać pieniądze. W każdym miesiącu możesz bezkarnie wydać z tego konta odłożone na ten rachunek pieniądze.

10 % na Konto Długoterminowych Oszczędności na Przyszłe Wydatki

Pieniądze z tego konta są przeznaczone na większe przyjemności i zakupy. Te pieniądze przeznaczasz na duże zakupy jak samochód, remont mieszkania, sprzęty RTV/AGD czy wymarzone wakacje. A także na niespodziewane wydatki, to również “Fundusz kryzysowy” – pieniądze na czarną godzinę.

Pomyśl, czy nie warto wstrzymać się z zakupem jakiegoś sprzętu zamiast kupować go na raty? Lepiej kupić go dopiero kiedy uzbierasz na to pieniądze. Potrzeba natychmiastowej gratyfikacji nie doprowadzi Cię do wolności finansowej.

10% na Konto Edukacyjne

Najbardziej pewną i przynoszącą największe korzyści jest inwestycja w siebie i swój własny rozwój. Odkładaj regularnie pieniądze na Konto Edukacyjne. Przeznaczaj je na kursy, szkolenia, książki, audiobooki, konsultacje z ekspertami, coaching, mentoring czy każdą inną formę kształcenia i rozwoju osobistego. Im wyższe będziesz miał kompetencje i więcej umiejętności zdobędziesz tym większą wartość będziesz mógł zaoferować innym i dzięki temu będziesz więcej zarabiał. Podejmij decyzję, że ciągle będziesz się uczył i rozwijał oraz regularnie wydawaj pieniądze na swoją edukację.

55% na Konto Potrzeb Życiowych

To konto służy do zarządzania codziennymi wydatkami i rachunkami. Obejmuje to płatności takie jak czynsz, raty za kredyt hipoteczny, rachunki za media, prąd, wodę, podatki, jedzenie, ubrania, zakup paliwa czy biletów komunikacji miejskiej oraz inne codzienne wydatki. Zasadniczo obejmuje wszystko, co musisz wydać na życie.

5% na Konto Pomocy dla innych

Pieniądze z tego konta są przeznaczone na dobroczynność i cele charytatywne. Wspomagaj z nich organizacje charytatywne, fundacje, schroniska czy inne akcje, które są Ci bliskie i chcesz się w nie włączyć. Dawanie otwiera drogę do otrzymywania. Nawet jeżeli nie masz dużo pieniędzy, zawsze jest jakiś sposób, aby pomoc. Pamiętaj, że możesz również ofiarowywać swój czas w przeciwieństwie do dawania pieniędzy.

“Pieniądze to smar. Pozwalają ci ślizgać się tak gładko przez życie zamiast się przez nie przedzierać”. – T. Harv Eker

Dlaczego powinieneś zacząć korzystać z systemu 6 słoików?

Ponieważ nawyk jest ważniejszy niż kwota. W tej chwili możesz pomyśleć: “Nie zarabiam dużo pieniędzy” lub “Moje wydatki są zbyt wysokie“, “Na razie to ja mam długi, więc jak mogę coś odkładać“.

Jednak nie chodzi o to, że codziennie musisz wkładać 1000 czy więcej PLN na swoje konta? Ten system nie zakłada konkretnej kwoty, ale pewne wartości procentowe. Jest tak, że każda osoba, bez względu na to, czy zarabia 50 000 PLN miesięcznie, czy 1000 PLN, może używać tego systemu zarządzania pieniędzmi.

Choć może Ci się to wydać śmieszne, z tym systemem możesz rozpocząć nawet od 1 złotówki i odkładać grosze. Ważne, aby zacząć zarządzać swoimi pieniędzmi.

Co, jeśli moje wydatki na “potrzeby życiowe” przekraczają 55% moich dochodów?

Jest to bardzo częste pytanie przy rozpoczynaniu korzystania z systemu 6 słoików. Ważne jest, aby zrozumieć, że podane wartości procentowe są wskazówkami, rekomendacjami i czymś do czego w finalnym rozrachunku powinniśmy dążyć, są naszym celem. To nie jest sztywna reguła wyryta w kamieniu. Dopasuj te procenty do swojej sytuacji finansowej, a z czasem staraj się dojść do sugerowanych wartości procentowych.

Nawyk zarządzania pieniędzmi jest o wiele ważniejszy niż kwota, więc jeśli nie możesz w chwili obecnej sprostać wszystkim oczekiwaniom procentowym, weź to co masz i zacznij zarządzać tym co masz.

Jeśli masz 100 złotych podziel je na 6 “słoików”. Nawyk jest ważniejszy niż kwota!

Co mam zrobić, jeśli mam spore długi do spłaty?

Nadal zarządzasz swoimi pieniędzmi! Używaj słoika “Długoterminowych Oszczędności na Przyszłe Wydatki” do spłaty swojego długu. I zawsze staraj się płacić minimum.

Zarządzanie swoimi pieniędzmi to nawyk podobnie jak wydawanie za dużo i popadanie w długi. Tylko, że ten pierwszy to dobry nawyk, a drugi jest zły. Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli spłacisz cały swój dług, zanim będziesz miał zwyczaj zarządzania swoimi pieniędzmi, najprawdopodobniej spowoduje to powtórzenie wzoru zadłużenia.

Jednak jeśli w pierwszej kolejności, wyrobisz w sobie dobry nawyk zarządzania swoimi pieniędzmi, a następnie spłacisz swój dług, będziesz miał większą szansę na uniknięcie długów w przyszłości.

A co z kartami kredytowymi?

Karty kredytowe są wspaniałe, gdy masz zwyczaj zarządzania swoimi pieniędzmi. Jeśli jesteś osobą, która stale ma długi na karcie kredytowej, NIE powinieneś używać karty kredytowej.

Jeśli spłacasz saldo każdego miesiąca, no cóż, karta kredytowa jest bardzo przydatnym narzędziem. A dzięki, niektórym kartom kredytowym możesz korzystać też z innych przywilejów i korzyści.

Korzystaj z kart kredytowych tylko jeśli jesteś w stanie na bieżąco spłacać zadłużenie. Wydatki z kart kredytowych również przypisuj do poszczególnych kategorii.

Na przykład:
  • Opłata za wodę, gaz, prąd (Konto Potrzeb Życiowych)
  • Szampan z okazji urodzin (Konto Przyjemności)
  • Książki / Kursy internetowe (Konto Edukacji) itd.

Następnie zsumuj poszczególne wydatki w danej kategorii i z poszczególnych kont spłać zadłużenie na swojej karcie kredytowej.

Uwagi końcowe

Z “Systemu 6 słoików” T. Harva Ekera, możesz korzystać bez względu na to ile obecnie masz pieniędzy. Istotne jest wyrobienie sobie nawyku zarządzania pieniędzmi, a korzystając konsekwentnie z tej metody można poprawić swoją sytuację materialną, a nawet docelowo zyskać upragnioną wolność finansową.

Nie jest istotne, czy masz już dużo pieniędzy, czy nie masz prawie nic, istotne jest aby zacząć zarządzać tym co masz. Z czasem zobaczysz, że zaczniesz uzyskiwać więcej.

Jeśli mądrze będziesz zarządzać swoimi pieniędzmi mając nawet stosunkowo niskie dochody możesz dojść do wolności finansowej. Jeśli będziesz źle zarządzał nigdy nie będziesz wolny finansowo, mając nawet wysokie dochody. Dlatego też tak wielu profesjonalistów, zawodowych sportowców, aktorów, lekarzy czy prawników często mimo wysokich przychodów jest bez grosza.

Cztery podstawowe czynniki, które tworzą majątek to zwiększanie dochodów, zwiększanie oszczędności, zwiększanie inwestycji i zmniejszanie kosztów utrzymania, dzięki uproszczeniu swoje stylu życia.

Jeśli jeszcze tego nie robisz, bez względu na to ile masz dziś pieniędzy, zacznij nimi zarządzać od zaraz.

Pieniądze stanowią istotną cześć Twojego życia, a kiedy nauczysz się kontrolować swoje finanse, odczujesz korzyści i wzniesiesz się na wyższy poziom we wszystkich sferach swojego życia.

Jeśli chcesz poznać też inne sposoby jak mieć więcej pieniędzy sprawdź: Jak zostać bogatym? 7 sposobów na brak pieniędzy poznaj też Nawyki ludzi bogatych czyli co odróżnia bogatych od biednych

“Pieniądze są szalenie ważne w obszarach, w których coś dają i szalenie nieważne w obszarach, w których nie dają niczego”. – T. Harv Eker

A czy Ty znasz inne skuteczne sposoby na mądre zarządzanie swoimi pieniędzmi? Co sprawdza się u Ciebie? Napisz w komentarzu.