„Inny język jest inną wizją życia.”

Nie wiem czyj to cytat ale idealnie obrazuje dzisiejszy temat. Otóż kolejnym z celów jest nauka hebrajskiego, chociaż możecie sobie wstawić dowolny język.

Dlaczego akurat hebrajski?

Cóż, powodów jest kilka.

Jednym z nich jest taki, że mieszkam na krakowskim Kazimierzu, dzielnicy historycznie mocno naznaczonej obecnością Żydów. Czasem widząc wycieczki, chciałam rozumieć co mówią, jak komentują obecnie zastaną rzeczywistość. Po drugie, kręci mnie perspektywa poznania języka, który funkcjonuje od ponad dwóch tysięcy lat. Przeczytania jakiś starodawnych tekstów w oryginale. Poza tym jak już zdążyliście pewnie zauważyć, uwielbiam tematy ezoteryczne, a hebrajski aż ocieka od podwójnych znaczeń i symboliki.

Nie do końca jest ważny powód dla którego chcesz nauczyć się danego języka, chociaż to stanowi podstawową motywację, ale dzisiaj skupimy się na tym, dlaczego w ogóle warto zaczynać naukę obcego języka.

100 celów🎯| #Cel 28 Hebrajski 

10 powodów, aby zacząć uczyć się dowolnego języka

#01 Zamieszkaj za granicą.

To chyba jeden z podstawowych motywatorów. Po prostu pewnego dnia możesz stwierdzić, że nie chcesz już żyć w Polsce. Powodów może być bez liku, od tego że chcesz więcej zarabiać, zmienić otoczenie na cieplejsze, polityczne czy nawet spowodowane wyznaniem. Być może też miłość Twojego życia jest właśnie z zagranicy i nie wyobraża już sobie życia w Polsce. I zaczynają się schody, bo to nie będzie wycieczka kilkudniowa, a mieszkanie na wiele lat, być może do końca życia. Musisz więc tam pracować, wychowywać dzieci, czy też po prostu nawiązać znajomości, czy też pójść do sklepu. Zatem, do dzieła! Czas na naukę języka, który niebawem stanie się Twoim ojczystym.

#02 Ćwicz umysł

Nauka języków genialnie wpływa na pobudzenie Twojego mózgu. Liczne badania wykazały, że nauka języka powoduje również wzbogacenie języka ojczystego. Im dłużej uczysz się języków obcych, tym coraz bardziej poprawiasz plastyczność twojego języka, osiągasz lepsze rezultaty w czytaniu, słuchaniu i rozumieniu.

#03 Praca

W ostatnich latach coraz mocniej zauważa się trend w zatrudnianiu osób, które znają język angielski biegle, a najlepiej, żeby znały jeszcze podstawy drugiego języka. Przewiduje się, że w kolejnych latach praktycznie w każdej pracy trzeba będzie znać obcy język na poziomie minimum B1/2. Coraz więcej osób pracuje również w środowiskach międzynarodowych. Jeśli szef będzie miał do wyboru dwie osoby o podobnych kompetencjach, ale jedna z nich będzie znała dodatkowo języki obce, zgadnij kogo wybierze? Zatem…

#04 Pasja

Być może z nowym rokiem chciałbyś mieć jakieś nowe zajęcie, ale nie przemawia do Ciebie spędzanie czasu na siłowni, a inne hobby już Ci nieco się znudziły. Dobrym pomysłem będzie nauka nieznanego Ci języka. Nauka wcale nie musi być nudna, czy też trudna. Może być całkiem ciekawym zajęciem i możesz chcieć z czystej pasji chcieć zdobywać kolejne certyfikaty.

#05 Podróżuj

Owszem gdziekolwiek byś się nie udał w obecnych czasach, masz translatory, rezydenta w hotelu i napisy po angielsku, więc jakkolwiek się dogadasz. Ale czy nie lepiej byłoby znać język obcy na tyle, żeby móc porozmawiać swobodnie z mieszkańcami danego kraju, czuć się pewnie, że jeśli coś się stanie to będziesz mógł bez problemu dogadać się z każdą napotkaną osobą?

#06 Poznaj miłość

Albo po prostu nawiąż nowe relacje. Czy nie było choć raz tak, że spodobała Ci się turystka z zagranicy, ale jedyne co potrafiłeś z siebie wydusić to to, czy pójdzie z Tobą na kawę, ale potem już nie wiedziałeś co dalej powiedzieć? Zmień to, zacznij uczyć się języka, wchodź na zagraniczne fora, poznawaj nowe osoby, dziel się doświadczeniem i zgarniaj takie samo z życia innych w danym kraju.

#07 Czytaj w oryginale

Ostatnio trafiłam na wiersz Blake, lubię poezję ale jak przeczytałam kilka utworów tego autora to stwierdziłam, że to jest totalnie nijakie. Dlaczego ktoś uznał go za międzynarodowy autorytet w dziedzinie poezji? Natomiast jak zobaczyłam te wiersze w ojczystym języku autora, to w lot zrozumiałam, dlaczego jest geniuszem. Oczywiście są doskonałe tłumaczenia, ale czy nie lepiej byłoby przeczytać coś w oryginale, albo zobaczyć taki film?

#08 Odkryj inny świat

Dosłownie to otwórz się na nowy światopogląd. Za każdym językiem stoi historia danego kraju i ja również chcę się nauczyć hebrajskiego, bo interesuje mnie również kultura chociażby współczesnego Izraela.

#09 Decyzja

Nie wiedziałam o tym, ale okazało się że osoby, które są dwujęzyczne, potrafią podejmować szybsze i logiczniejsze decyzje. Spowodowane jest to tym, że jeśli masz jakiś problem, zaczynasz rozmyślać nad nim podświadomie najpierw w języku ojczystym, a potem w wyuczonym. Możesz w ten sposób wyłapać błędne myślenie.

#10 Lepsze wyniki i kreatywność

Psycholog z York University w Toronto Ellen Bialystok zauważył, że studenci języków obcych osiągają lepsze wyniki w standardowych testach niż ich rówieśnicy, którzy posługują się tylko językiem ojczystym. Osoby, które płynnie posługują się językami obcymi są bardziej elastyczni umysłowo, kreatywni, mają umiejętność myślenia wyższego, rozwiązywania problemów. Inne badania naukowców z Univesity College w Londynie pokazały, że uczenie się języków obcych zmienia szare obszary mózgu.

To za jaki język się dasz pociągnąć w 2024? 😉

Autorka: Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: Mottled

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 100 celów🎯