Zbliżają się święta – czas, w którym chcemy obdarować prezentami wszystkich najbliższych członków rodziny oraz przyjaciół. Większość z nas znajdzie w tym kręgu przynajmniej jednego miłośnika książek. Zapaleni czytelnicy to tylko pozornie osoby łatwe do zadowolenia. W końcu wystarczy kupić im dobrą lekturę, prawda? W teorii to proste zadanie. Jednak w praktyce sprawa potrafi się skomplikować. Co, jeśli Twój mól książkowy posiada już dany tytuł? Albo ma niezwykle wysublimowany gust? W poniższym artykule zebraliśmy kilka naprawdę ciekawych propozycji prezentowanych, które mają wielką szansę spodobać się każdemu bibliofilowi.

Bestsellerowe tytuły w nowym wydaniu

Miłośnik książek to nie tylko czytelnik, ale nierzadko również kolekcjoner. Jeśli chcesz wręczyć takiej osobie znany i lubiany tytuł, ale obawiasz się, że ten posiada już na swojej półce, istnieje jedno bezpieczne rozwiązanie: możesz zdecydować się na zamówienie wyjątkowego wydania, wzbogaconego o piękną szatę graficzną, a czasem też ilustracje i inne dodatki. W końcu nawet bardzo zaangażowani zbieracze książek nie są w stanie wyposażyć się każdą limitowaną edycję wszystkich ulubionych tytułów. 

Wiesz, że Twoja zaprzyjaźniona „książkara” z pasją zaczytuje się w dziełach Jane Austin lub Charlotte Brontë? Wręcz jej pod choinkę limitowaną edycję jednej z klasycznych powieści angielskich, wzbogaconą o twardą oprawę i ilustracje. Ciekawą propozycją jest ponadczasowe dzieło Louisy A. May – „Małe kobietki” w eleganckiej szacie graficznej od wydawnictwa MG. Miłośnik fantasy zachwyci się z pewnością złotym wydaniem „Gry o tron” G.R.R., Martina od Zysk i S-ka wzbogaconym o rysunki. Natomiast miłośnik klasyki z pewnością uśmiechnie się na widok ilustrowanego wydania „Nędzników” Viktora Hugo. 

Kultowe serie

Kolejną propozycją na udany prezent jest zdanie się na kultowe, wielotomowe serie traktujące o nauce, humanistyce czy filozofii. Jeśli chodzi o książki popularnonaukowe, warto sięgnąć po te najnowsze, aby uniknąć zdeaktualizowanych danych i informacji.

Doskonałym przykładem jest seria „50 idei, które powinieneś znać”. W jej ramach ukazało się kilkanaście tomów, poruszających zagadnienia interesujące dla każdego aspirującego na erudytę czytelnika. Poruszane tematy dotyczą nauk takich jak: psychologia, matematyka, etyka, sztuka, genetyka i wiele innych. 

Taki upominek spodoba się w zasadzie każdemu miłośnikowi czytania, który uwielbia poszerzać swoje horyzonty i dążyć do lepszego zrozumienia świata i cywilizacji ludzkiej. Sięgając po książkę z tej serii, możesz z łatwością dopasować jej tematykę do indywidualnych zainteresowań obdarowanego.

Jeśli wiesz, że Twój mól książkowy jest jednocześnie miłośnikiem sztuki, możesz podarować mu też tom z serii Gawędy o sztuce. Ta doceniana kolekcja stanowi niezwykle wnikliwy przewodnik po dziełach wielu epok – od antyku do współczesności. Autorka serii uczy czytelników, jak oglądać obrazy i rozszyfrowywać ich treść. Pokazuje, jak podejście malarza do tematu może różnić się w zależności od czasów, w których tworzył oraz jego indywidualnych cech i doświadczeń.

Wydawnicze nowości

Dobrym sposobem na znalezienie doskonałego prezentu jest też sięgnięcie po nowości dostępne na rynku. Trafną wskazówką mogą okazać się aktualne trendy i tematy szeroko poruszane społecznie. Wśród świeżych pozycji uznaniem cieszy się na przykład „Radioaktywni” Alana Perkinsa – zbiór autentycznych opowieści i faktów związanych z niebezpieczeństwem napromieniowania. 

Miłośnicy mody chętnie zanurzą się w lekturze na temat perypetii świata high fashion, sięgając po nowość wydawnictwa Lira – „Dyktatorzy mody, Wzloty, upadki, skandale” Iwony Kienzler. Uniwersalnym rozwiązaniem są też książki kucharskie oraz podróżnicze. Wśród nowości możesz sprawdzić „Dookoła świata. Niepokorny przewodnik kulinarny” Anthony’ego Bourdaina i Lauriego Woolevera.

Przepiękne albumy o ulubionej tematyce

Gustownym pomysłem na prezent dla miłośnika książek może być też pięknie wydany album o preferowanej tematyce. Na półkach najchętniej stawiamy te prezentujące fotografie dzikiej przyrody, rasy psów, kotów i koni oraz dzieła sztuki. Niektóre dostarczają cennych informacji na temat przedstawianych zwierząt lub obiektów, inne zaś skupiają się na walorach estetycznych. Ciekawą propozycją jest zbiór prac Gustava Klimta wydawnictwa Solis.

Gadżety dla miłośników czytania

Personalizowane zakładki, kubki na ulubiony ciepły napój, podpórki na książki na półkę oraz ozdobne pieczątki ekslibris – gadżetów dla bibliofilii na rynku nie brakuje. Jeśli więc z jakiegoś powodu wolisz unikać zakupu książek, możesz postawić na inne arcyciekawe akcesoria. Jeśli ponadto Twój ulubiony mól książkowy próbuje własnych sił w pisaniu, spodoba mu się również przepiękny notatnik lub pamiętnik.

Gdzie zamówić książki na prezent?

Wszystkie wymienione w artykule lektury znajdziesz w szerokim asortymencie internetowej księgarni PWN. To dobre miejsce, aby wyposażyć się również w książeczki dla dzieci oraz inne gry planszowe i zabawki dla najmłodszych. Spraw uśmiech na twarzy każdej obdarowanej osoby, wręczając bliskim przemyślane prezenty!