Brak koncentracji jest czymś, co z łatwością można zauważyć u wielu osób. I tak samo widoczne jest to, iż ludzie mający problemy z odpowiednim skupieniem uwagi są tymi, którzy konkretnych rezultatów i sukcesów nie osiągają. Wszystkie podejmowane działania – tak samo duże, jak i małe – wymagają pełnego poświęcenia po to, aby rezultaty, jakie się dzięki nim otrzyma, były satysfakcjonujące. Jak to uczynić?

„Umiejętność skupienia się jest cenna. Życie bez niej, to jak niewidzenie, choć ma się otwarte oczy”. – Haruki Murakami

100% albo nic. Skoncentruj się na tym, co masz do zrobienia

100% albo nic – tak powinno brzmieć motto każdego, kto widzi siebie jako człowieka sukcesu. Chodzi więc o to, że albo daje się czemuś 100% uwagi, albo nie daje się jej w ogóle. Jeśli już coś robić to tylko „na pełnym gazie”. Natomiast nie mając zamiaru poświęcić pełnej koncentracji, należy zastanowić się nad tym, czy jest sens realizowania czegokolwiek. Oczywiście nie ma to żadnego sensu. Warto to podkreślić i również zapamiętać.

Co oczywiste, są tacy ludzie, którzy pragną coś osiągnąć, a jednak mają problem z odpowiednim zogniskowaniem uwagi. Być może i Ty do nich należysz? Jeśli tak jest, to nie martw się, ponieważ to żaden wstyd przyznać się do tego. Tylko osoba, która przyznaje się, iż ma z czymś problem jest tak naprawdę w stanie coś zmienić. W takim razie głowa do góry!

Co należy zrobić, aby lepiej skoncentrować się na tym, co ma się do zrobienia?

#01 Wielozadaniowość zabija produktywność

Przede wszystkim dobrze byłoby przyjrzeć się na początek, co tak naprawdę się robi i jak. Z miejsca zaznaczyć trzeba, iż w pierwszej kolejności dobrze byłoby wykluczyć tzw. wielozadaniowość. Naprawdę wiele osób pada ofiarą tego błędnego przeświadczenia, jakim jest myślenie, że wiele w tym samym czasie = lepiej. Uważają bowiem oni, że robiąc mnóstwo rzeczy jednocześnie, wykonają je szybciej i efektywniej. Jest to jednak daleko idące nieporozumienie. Raz, że rozpraszają oni niezbędną energię, która zamiast być skierowana na wykonywanie jednej czynności jest rozstrzelona na wiele i dwa, że to, co robią, nie ma odpowiedniej jakości – pierwsze pociąga za sobą drugie. Żyją też iluzją, że takie postępowanie zaoszczędza czas. To kolejna bzdura, albowiem w rzeczywistości tracą o wiele więcej czasu, nerwów i energii, przez co nie zawsze wszystko zdążą zrobić albo zrobią to w sposób nijaki. Także z miejsca należy wykluczyć wielozadaniowość. To mit i niepoważne podejście do wyznaczonych sobie zadań.

#02 Rozpraszacze to wszystko, co nie pozwala skupić ci się na wykonywaniu zadaniu

Kolejnym problemem, który przyczynia się do rozpraszania uwagi to „przeszkadzajki”. Czym one są? W skrócie można powiedzieć, że wszystkim, co odciąga człowieka od robienia tego, co akurat musi zrobić. W zależności od rodzaju pracy, którą się wykonuje, mogą one przybrać różne formy. Np. może być to odrywanie się po to, żeby pogawędzić o czymś mało ważnym z innymi ludźmi tak osobiście, jak i telefonicznie, włączone radio, kiedy bardziej przydałaby się cisza, surfowanie bez celu w Internecie, granie w gry podczas pracy, „czatowanie” na portalach społecznościowych, kręcenie się bez celu i przysłowiowe zawracanie innym głowy itp. „Przeszkadzajek” jest naprawdę wiele i na pewno wiesz, o czym tutaj jest mowa. Tak więc zwróć na nie uwagę.

#03 Brak priorytetów. To co ważne, nie może być na łasce tego, co błahe.

Innym czynnikiem powodującym brak widocznych rezultatów i sukcesu jest poświęcanie czasu i energii na robienie czegoś, co akurat nie jest priorytetem – czyli coś mało ważnego przedkłada się nad coś wielkiego. To małe ważne „coś” zazwyczaj nie ma również wielkiego wpływu na realizację celu. Ludzie mimo wszystko wykonują wiele takich czynności, utwierdzając się w tym, iż są one niezwykle istotne. Co też interesujące skupiają się akurat na nich. Jednak najwidoczniej nie są takie ważne, skoro nie przynoszą nawet średnich wyników.

Słowo końcowe

Tak pokrótce można opisać to, co przyczynia się do braku koncentracji. Już samo przemyślenie tego, o czym była powyżej mowa i na podstawie tych przemyśleń wprowadzenie zmian powinno skierować Cię w zupełnie inną stronę. Będziesz osobą bardziej skoncentrowaną i posiadającą świadomość tego, co tak naprawdę jest ważnego do zrobienia w danej chwili. Co także istotne, będziesz w stanie odseparować wykonywanie „niechcianych czynności”, jak i „przeszkadzajki” od tego, co faktycznie trzeba zrobić. Z całą pewnością to pomoże Ci osiągnąć sukces. Zatem od teraz myśl o tym, co tak naprawdę musisz zrobić i odstaw całą resztę. 100% albo nic – i nie ma mowy o półśrodkach.

„To tajemnica wszechświata, którą wielu ludzi zdaje się ignorować: dostajesz więcej tego, na czym się koncentrujesz”. – Joe Vitale

Sprawdź: Siła koncentracji – Lifescale – jak się skupić by mieć kreatywne produktywne i szczęśliwe życie?