W naszym codziennym życiu, przywiązujemy wagę do dbania o wszystko a przynajmniej wiele rzeczy, wiele osób dookoła nas a zapominamy lub już tę wagę o wiele mniej przywiązujemy do tego, by zadbać o siebie. Jak zaopiekować się sobą? Samoopieka jest niezwykle ważna, dlatego też warto zastanowić się jak na stałe wprowadzić ją do naszego życia, są na to sposoby.

Jak zaopiekować się sobą, czyli rodzaje samoopieki w praktyce

Odpowiedzialność za siebie

Odpowiedzialność to bardzo dobra cecha. Jest to zaleta, która, we współczesnym świecie, wydaje się mieć coraz gorzej, bo coraz chętniej swoją własną odpowiedzialność przerzucamy lub usiłujemy przerzucić na innych. W samoopiece jesteśmy odpowiedzialni za samych siebie ale również za to, jak się ogólnie czujemy. Pomogą nam w tym a więc w naszym jak najlepszym samopoczuciu, zdrowe nawyki, które nie tylko winniśmy przyjąć ale również podtrzymać.

Samoopieka jest procesem, czyli nie działa na pstryknięcie palcami. Ponadto jest to proces tak samo unikalny jak każdy z nas, ludzi żyjących na tym świecie. Nie ma tutaj jednej recepty na bolączki każdego albo chociaż większości z nas. Życie samo w sobie jest procesem a niekiedy chcemy je przeżyć na przysłowiowych “wariackich” papierach. Samoopieka to także umiejętność cierpliwego eksperymentowania a więc poznawania i wdrażania w życie rozmaitych technik, które na jednych działają a na innych w ogóle a czasami działają niewystarczająco. My w końcu znajdziemy taką, która zadziała w naszym życiu najlepiej i będzie idealnie dopasowana do naszej wyjątkowości.

Jaki są rodzaje samoopieki? 4 wymiary samoopieki

#01 Samoopieka fizyczna

Pierwszym rodzajem samoopieki, który możemy sobie podarować jest fizyczna samoopieka. Czasami tęskno nam do endorfin. Niektórzy z nas kojarzą je jedynie z nazwy. Każdy zdrowy optymista powie, że to zawsze coś… Wydzielające się w naszym organizmie endorfiny zmniejszają objawy takich przypadłości jak depresja, lęk czy wszechobecny stres. Skoro je zmniejszają to automatycznie wpływają na realną poprawę naszego nastroju. Ćwiczenia fizyczne, częściej niż kilka razy w roku, zbilansowana dieta, w której niczego nie jest za dużo ani za mało, lecz w sam raz, sprawią, iż liczba wydzielanych przez nas endorfin będzie większa i nie będzie to tylko wydzielanie od święta lub wielkiego dzwonu.

Oczywiście, możemy uprawiać regularnie sport, ćwiczyć w pocie czoła i odżywiać się byle jak. Możemy również zdrowo się odżywiać, mieć na talerzu więcej zieleniny niż nasza mama ma w ogródku a naszą jedyną aktywnością fizyczną może być codzienne wynoszenie śmieci. Nie mniej jednak nie o to chodzi. Warto połączyć ruch ze zdrową dietą, która wcale nie musi być nudna i jednolita. Hormonem stresu jest kortyzol, który na skutek połączenia wspomnianego ruchu ze wspomnianą zdrową dietą, będzie się obniżał. To jednak nie koniec nagród za dobre sprawowanie względem samych siebie, ponieważ tym samym sposobem możemy poprawić ukrwienie naszego mózgu oraz jego dotlenienie. Dotleniony i odpowiednio ukrwiony mózg daje nam większą energię, lepszą koncentrację a także efekt jasności umysłu.

Jak to osiągnąć?

1. Postaw na sen, czyli ustal rutynę swojego własnego snu i dbaj o jej regularność. Po prostu, masz się wysypiać i koniec.

2. Postaw na codzienną aktywność fizyczną, ale taką, którą lubisz a nie którą przeklinasz. Może to być chodzenie, bieganie lub ćwiczenia jogi. Wybór należy do Ciebie. Cokolwiek, byle się poruszać każdego dnia przynajmniej przez pół godziny.

3. W pracy siedzącej rób sobie przerwy na rozciągnięcie się i krótkie poruszanie ciałem. Idź sobie zrób kawę do pomieszczenia socjalnego, zawsze to coś.

4. Postaw na dietę bogatą w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste a także białka. Nie żałuj sobie ich. Jeżeli już masz sobie czegoś poskąpić to takowe też się znajdzie – ograniczenie wysoko przetworzonej żywności oraz cukrów – wskazane.

#02 Samoopieka emocjonalna

Drugim rodzajem samoopieki jest samoopieka emocjonalna a więc codzienne praktykowanie technik relaksacyjnych, stawianie zdrowych granic w relacjach, by nikt nie wszedł nam na głowę, wyrażanie swoich własnych emocji (pamiętnik, sztuka, rozmowa z zaufanym człowiekiem), robienie na co dzień rzeczy, które zamiast nas przytłaczać i męczyć dadzą nam radość i satysfakcję.

#03 Samoopieka psychiczna

Trzeci rodzaj samoopieki to wymiar psychiczny a więc codzienne praktykowanie uczucia wdzięczności oraz koncentrowanie się na pozytywach, które są obecne każdego dnia. Wyznaczanie sobie realistycznych a nie kosmicznych celów, które będą dostosowane do naszych możliwości. Znajdywanie czasu z przeznaczeniem na relaks i odpoczynek. Wspomniana higiena snu. Planowanie i organizacja zadań do wykonania na każdy dzień tygodnia. Stymulowanie naszego leniwego, bądź, co bądź, umysłu, (rozwiązywanie krzyżówek, zagadki słowne itp. albo nauka nowej umiejętności). Wiadomościom i mediom społecznościowym, mówimy stanowcze “dziękuję”. Nie musimy od razu z nich rezygnować ale je ograniczmy.

#04 Samoopieka społeczna

Czwarty rodzaj samoopieki ma wymiar społeczny a więc mówimy tutaj o budowaniu oraz podtrzymywaniu relacji społecznych, budowaniu poczucia przynależności społecznej. W ten sposób unikamy izolacji od otoczenia, zwalczamy poczucie samotności, pielęgnujemy radość, zadowolenie i sens. Jest na to kilka sposobów:

  • znalezienie grupy czy też społeczności z którymi połączą nas życiowe doświadczenia lub zainteresowania,
  • wyznaczenie granic w relacjach, celem zachowania równowagi między czasem własnym (dla siebie) a czasem przeznaczonym dla innych,
  • wzięcie udziału w wolontarciacie lub innych działaniach społecznych,
  • utrzymywanie więzi z tymi, na których nam zależy, poprzez kontakt telefoniczny, spotkania online w formie wideo czy osobiste wypady na miasto lub organizowanie domówek z bliskimi czy przyjaciółmi.

Identyfikacja dobrego samopoczucia

W każdym rodzaju samoopieki najważniejszy głos ma nasze ciało, które określa swoje własne potrzeby. Warto się mu przysłuchiwać. Samoopiekę dobrze jest dostosować do naszej własnej sytuacji życiowej ale też stylu naszego codziennego życia. Każdy z nas ma inną sytuację, każdy z nas żyje innym stylem. O tym prosi się nie zapominać. Przede wszystkim należy zidentyfikować to cudowne, to magiczne coś, co jest indywidualne ale co zapewnia nam dobre samopoczucie. Niech to będzie priorytet naszej codzienności, która jest pełna różnorakich zmagań. Niech to również będzie integralna część naszego często niezaopiekowanego życia…

Sprawdź też: Szczęście to pe­łno­stan. Metoda SPIRE droga ku szczęściu

Podoba Ci się? "Postaw