Zakup roweru MTB może sprawić sporo trudności. Zasadniczo już na początek należy zdawać sobie sprawę, że rower rowerowi nierówny, a to oznacza, że trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne, ale i cenę. Wydaje się to oczywiste, ale z drugiej strony wysoka cena nie oznacza też wysokiej jakości. Ale cena nie może być też niska. O ile dobrej jakości rower miejski można już znaleźć za 2 tysiące złotych, tak sytuacja w przypadku rowerów górskich tak nie wygląda. Takie modele trzeba zainwestować, bo inaczej możesz otrzymać produkt, który nie do końca sprosta Twoim oczekiwaniom. I tutaj pojawia się pytanie: jak kupić dobrej jakości rower MTB z wyższej półki?

Dobry sklep to podstawa

Cóż, znalezienie dobrego roweru MTB nie jest tak trudne jak znalezienie igły w stogu siana, ale jednak może nastręczać sporo problemów. Wynika to z faktu, że rynek rowerów MTB jest relatywnie duży, ale jednak nadal nie wszystkie modele są dobrej jakości. Należy tu przede wszystkim zwrócić uwagę na producenta, rozmiar ramy, opony i przerzutki, które są zamontowane w rowerze. Kupując słabej jakości rower możesz zniechęcić się do podróży rowerowych i weekendowych wypadów, które są tak naprawdę tym, co w rowerach najlepsze. Dokładnie przejrzyj więc rynek sklepów rowerowych i wybierz taką ofertę, która najbardziej Cię zainteresuje. Gdy już to zrobisz, zapoznaj się z opiniami na temat wybranego modelu roweru górskiego MTB, a także sklepu, w którym chcesz dokonać zakupów.

Trzeba również wiedzieć, że rowery górskie nie mają nic wspólnego z rowerami, które górnolotnie nazywano górskimi i były prezentem dla komunikantów w latach 90-tych. Aktualnie również dobrego i prawdziwego górala nie kupicie za dwa tysiące. Na początek na pewno trzeba znaleźć dobry sklep, gdzie możecie liczyć na fachową pomoc i doradztwo, a przy tym ceny nie są w żadnym przypadki windowane. Niestety nadal windowanie cen jest częste. Na szczęście my znamy sklep, gdzie możecie liczyć na pomoc, ale też uczciwe podejście do klienta. Polecamy Wam rower MTB na rowerzysta.pl. Gwarantujemy, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie i to w rzeczywiście adekwatnej cenie.

Materiały się liczą

Dobre rowery MTB poznacie choćby po jakości materiałów, z których zostały wykonane. Rzeczywiście materiał, z którego wykonany jest dany jednoślad sporo mówi o tym do jakiej klasy należy. Rowery budżetowe, czyli ekonomiczne, a więc z najniższej półki mają zazwyczaj ramy stalowe, które są całkiem wytrzymałe, ale też bardzo ciężkie, a w przypadku rowerów górskich waga ma także znaczenie dla wygody jazdy. Zdecydowanie lepsze są więc ramy aluminiowe, które są lżejsze i również ich jakość jest całkiem dobra. Aluminium jest bardzo dobrym materiałem na rower, jednak warto w tym wypadku zwrócić uwagę na całą konstrukcję roweru. Jeśli planujesz jeździć z pazurem, musisz wybrać taki model, który zapewni Ci odpowiednie bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Jeżeli jednak szukacie rowerów premium, to powinny one posiadać ramę karbonową, która rzeczywiście jest najlepszej jakości. Jest lekka i wytrzymała, a przy tym zapewnia większą wygodę oraz bezpieczeństwo jazdy, gdyż naprawdę dobrze tłumi drgania. Zwróćcie też uwagę na wszystkie podzespoły. Im bardziej renomowany producent i lepszy materiał, tym większa wytrzymałość. Np. hamulce w dobrej jakości rowerach MTB powinny być tarczowe. Są one mocne, ale też bardzo czułe i sprawdzą się nawet w trudnym czy wymagającym terenie.

Zwróć uwagę na budowę ramy, czyli małe rzeczy, a tak duże znaczenie

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i choć są niepozorne, to pełnią bardzo ważną rolę. Zapewne małe rzeczy robią dużą różnice w przypadku rowerów MTB. Tutaj trzeba też zwrócić uwagę na samą geometrię ramy i nie chodzi tylko o to czy wybierasz rower w wersji damskiej czy męskiej. Przede wszystkim znaczenia ma fakt jak zamierza się wykorzystać dany rower. Choć co do zasady rowery MTB służą do jazdy po górach, nie trudno odnieść wrażenie, że wiele osób wykorzystuje je także do jazdy po mieście. A w mieście nie wszystkie modele się sprawdzą. Jeżeli rzeczywiście zależy Wam, by Wasz jednoślad sprawdził się w nierównym i trudnym terenie, ale też w miejskim zgiełku, to powinniście wybierać rowery z nieco obniżonymi ramami. Ułatwiają one bowiem prowadzenie. Na bezpieczeństwo, ale i wygodę wpływa też amortyzacja. Dobry rower posiada amortyzatory sprężynowe, które rzeczywiście umożliwią jazdę w bardzo wymagającym terenie. I tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie lepiej zakupić rower, który posiada zarówno przedni jak i tylny amortyzator.

A na końcu przypominamy o…

Oczywiście nawet najlepszy rower nie wytrzyma, jeżeli nie będziecie o niego dbać. Dlatego też należy poddawać go regularnemu serwisowaniu i drobnym naprawom. Nie zapomnijcie też o tym, że rower trzeba czyścić, szczególnie po długiej i wymagającej jeździe. Należy również w odpowiedni sposób konserwować swój jednoślad na zimę, która w niektórych częściach polski trwa nieco dłużej. Musimy też wspomnieć o bezpieczeństwie, a więc kask i ochraniacze są podstawą bezpiecznej jazdy.

Sprawdź też: Sport dla leniwych: Jak codziennie zażywać ruchu?