Cykl wywiadów motywujących.

Tak często szukałam bohaterów w odległym świecie. Imponowały mi niektóre z nazwisk pojawiających się na pierwszych stronach gazet. Odbyłam wiele telefonów do guru danego wyznania. Byłam w stanie pokonać 700 km, żeby pozyskać z kimś nie tylko wywiad, ale zazwyczaj sprowadzało się to do pięciu minut rozmowy o niczym szczególnym.

W trakcie trwania pandemii, kiedy chcąc czy nie chcąc byliśmy trochę pozamykani, zaczęłam zwracać uwagę na osoby, z którymi mam najczęstszy kontakt. I tak zobaczyłam ile mam wokół siebie fantastycznych osób, o których warto żeby usłyszał dosłownie świat, a przynajmniej Polska.

Nie zdawałam sobie sprawy z tego, ile mam wokół siebie muzyków, artystów wszelkiej maści, wykonawców ciekawych zawodów, ile jest różnorodnych spojrzeń na świat, pomysłów i możliwości.

Zebrałam 50 osób, które chcą na łamach rosnijwsile.pl (@rosnijwsile), odkryć siebie, pokazać swój sposób na motywację, z czym się zmagają i jak można kreować świat nawet na przekór panującym warunkom.

O słodkim biznesie i roli nauczyciela w dzisiejszym świecie – motywujący wywiad z Joanną Ziemczyk

Naszą wywiadownię otwiera Joanna Ziemczyk.

Nauczyciel, który potrafi wzbudzić wyższe uczucia dla jednego choćby dobrego czynu, jednego dobrego wiersza – osiąga więcej aniżeli ten, który zapełnia naszą pamięć nieskończonymi rzędami przedmiotów naturalnych, sklasyfikowanych pod względem nazwy i kształtu.
(Goethe)

Poznałyśmy się z ponad dziesięć lat temu na Śląsku. Już wtedy Asia roztaczała wokół siebie aurę tajemniczości, ale i stanowczości. Co postanowiła to zawsze zrealizowała. Imponowała mi swoją mentalną siłą, bo sama jest bardzo drobniutką kobietą. Gdybym mogła ją określić jednym zdaniem, tak żebyście mogli ją sobie wyobrazić, to Temida pilnująca domowego ogniska.

Dlaczego?

Przekonajcie się sami.

Nie wiem czy jeszcze małe dziewczynki marzą o czymś innym niż zostanie Tiktokerką, ale w naszym pokoleniu chyba każda przechodziła przez etap chęci zostania aktorką, albo nauczycielką. Czy Ty miałaś w sobie takie poczucie od dziecka, że chcesz uczyć innych? Mam wrażenie, że jesteś kimś z życiową misją, to mi zawsze w Tobie imponowało.

To prawda obecnie popularność w mediach społecznościowych i wszelkiej maści kanałach informacyjnych jest bardzo ważna dla młodego pokolenia.

Osobiście nie powiedziałabym, żeby to było moje marzenie takie od zawsze. Ale pamiętam, kiedy byłam na studiach, jak babcia powtarzała mi, że wiedziałam że to zawód dla mnie już kiedy jako dzieci bawiliśmy się w szkołę:)

Skąd czerpiesz zatem siłę na to, żeby być nauczycielem, żeby ciągle widzieć sens w prowadzeniu kolejnych pokoleń w świat?

Największą siłę w pracy daje mi codzienne doświadczenie przemiany młodego człowieka, jego rozwoju, pokonywania trudności i własnych ograniczeń. To powolny proces ale niezwykle satysfakcjonujące, jest w nim uczestniczyć.

Czy masz jakiś autorytet w życiu nauczycielskim, czy jest ktoś kto Cię pociąga swoim przykładem, dodaje motywacji?

Mogłabym wymienić co najmniej kilka takich osób. Wszystkie z nich znam osobiście. To ludzie, którzy oddają część siebie. Dzielą się wiedzą i przede wszystkim doświadczeniem. Każdy z nich jest wyjątkowy i wspaniały w tym co robi.

 Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości. (Z. Kucówna)

Słyszałam, że pieczesz wyśmienite pierniki, ale nie tylko. Czy to jakaś Twoja nowa pasja? Chcesz działać w tym kierunku? Masz jakieś swoje ulubione wypieki?

Wywiad motywacyjny - o słodkim biznesie

Piekę stosunkowo niedługo, bo kilka lat. Zaczynałam od niewielkiej liczby ciast rocznie i wspomnianych przez Ciebie pierników. W ostatnim czasie pieczenie stało się dla mnie czymś więcej niż przygotowaniem słodkiego poczęstunku do tzw. kawy. Daje mi to mnóstwo radości i bardzo relaksuje, zwłaszcza dekorowanie.

Wywiad motywacyjny - o słodkim biznesie

Zdecydowanie najbardziej lubię piec pierniki. Cały proces od momentu wyboru produktów, przez dojrzewanie ciasta, po efekt końcowy jest dla mnie fascynujący. Łączenie tradycji z nowymi połączeniami smakowymi.

Po długich namowach bliskich postanowiłam spróbować swoich sił na szerszą skalę i podzielić się moimi słodkościami z innymi.

Jeśli chcielibyście skorzystać z propozycji Joasi, myślę że dla czytelników rosnijwsile.pl (@rosnijwsile) znalazłaby się oferta specjalna to wchodźcie na strony: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085077542156 lub wpisując w instagram Naturalnie Słodkie.

Rozmawiały Joanna Ziemczyk i Karolina Panthera Strzelczyk

Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: heraartystka