Czy zdarza Ci się odwlekać działanie? Czy twoja lista spraw do załatwienia pełna jest działań, których nie podjąłeś? Jak zastąpić odwlekanie działaniem?

Dr Denis E. Waitley amerykański mówca motywacyjny, pisarz i konsultant, którego nazwisko często kojarzy się z dążeniem do doskonałości w życiu zawodowym i osobistym, podpowiada co robić, aby opieszałość i zwlekanie zastąpić działaniem.

“Ludzie zazwyczaj zwlekają z podjęciem określonych zadań, ponieważ czują lęk, brakuje im pewności siebie. I – jak na ironię – gdy presja czasu staje się coraz silniejsza, zwiększa się ich strach”. – Dr Denis E. Waitley

Dwa główne czynniki, które powodują, że ludzie zwlekają, to lęk przed tym, co nieznane, i przed tym, by nie okazać się gorszym od innych lub śmiesznym. Trzeciego lęku – przed sukcesem – często się nie dostrzega. Wielu ludzi boi się sukcesu, ponieważ wiąże się on z przyjęciem na siebie odpowiedzialności, której ciężar wydaje się dla niektórych zbyt wielki; od tych bowiem, którzy stanowią wzór do naśladowania, wymaga się zwiększonego wysiłku i gotowości do podejmowania ryzyka. Spokój i bezpieczeństwo mogą się wydać bardziej kuszące niż konieczność szybkich, zdecydowanych i skutecznych działań.

“Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbywania się nawyku odkładania na później jest uczynienie choćby najmniejszego kroku w drodze do ustalonego celu”. – Denis E. Waitley

Oto kilka możliwości według Dr Denis E. Waitley zastąpienia opieszałości działaniem:

Sposoby na opieszałość. Jak zastąpić odwlekanie działaniem?

  1. Nastaw budzik tak, abyś jutro obudził się godzinę wcześniej. Wykorzystaj wygospodarowany w ten sposób czas na zastanowienie się. Jak przeżyć czekający cię dzień.
  2. Zapamiętaj i często powtarzaj następujące motto: „Dzisiaj, nie Jutro”. Po otrzymaniu korespondencji, tylko jeden raz podejmuj decyzje dotyczące każdej przesyłki; i nie odkładaj nic na półkę. Zarezerwuj sobie czas na rozmowy telefoniczne, osobiście podnoś słuchawkę, oraz na bezpośrednie spotkania.
  3. Kiedy ludzie zwierzają cl się ze swoich problemów, udzielaj im rad, które mogą się przyczynić do ich rozwiązania. Pytaj, jakie kroki ludzie ci zamierzają uczynić oraz czego oczekują.
  4. Kończ to, co zaczynasz. Skupiaj całą energię na wykonaniu najważniejszego dla ciebie w danej chwili zadania. Nie rozpraszaj się.
  5. Udzielaj życzliwej pomocy innym ludziom, unikaj bezowocnej krytyki. Wybierz kogoś lub coś, co można by pochwalić, zamiast uczestniczyć w zbiorowym narzekaniu, malkontenctwie i wynajdywaniu przywar.
  6. Ogranicz czas spędzany przed telewizorem do oglądania głównie programów edukacyjnych oraz takich, które w jakikolwiek sposób wzbogacają twoją wiedzę. Na oglądanie telewizji przeznaczaj nie więcej niż godzinę dziennie. Oglądaj wiadomości tylko wtedy, gdy pragniesz zdobyć ważne informacje. Nie chodź spać „naszpikowany” ogłupiającą dawką sensacji podawanych w dziennikach.
  7. Zrób listę pięciu koniecznych, lecz niezbyt przyjemnych zadań, których wykonanie odkładałeś dotychczas na później, oraz ustal dla każdego z nich ostateczną datę realizacji. Podjęcie natychmiastowych działań w celu wykonania nieprzyjemnych zadań zmniejsza stres i napięcie. Bardzo trudno jest być jednocześnie aktywnym i spiętym.
  8. Szukaj osób, które posłużą ci za wzór do naśladowania i za doradców. Rozmawiaj z nimi. Uczenie się na przykładzie cudzych sukcesów i porażek nieuchronnie przyczyni się do zwiększenia twojej efektywności pod każdym względem. Wsłuchuj się uważnie w słowa człowieka, który jest dla ciebie wzorem; dowiedz się, dlaczego wykonuje swoje zadania właściwie.
  9. Zrozum, że lęk to po prostu źle zinterpretowane doświadczenie z przeszłości, a szczęście – to praca z właściwym wykorzystaniem wiedzy. Im więcej masz informacji na dany temat – szczególnie chodzi tu o doświadczenia z działań podobnych do tych, które realizujesz obecnie – tym mniej jesteś skłonny do odkładania decyzji na później.
  10. Traktuj pojawiające się problemy jako uboczny efekt zmian i postępu. Tempo przemian społecznych i gospodarczych stale wzrasta. Może cię ono obezwładnić, chyba że będziesz postrzegać zmiany jako normalne zjawisko i nauczysz się dostrzegać w nich korzyści – takie jak nowe możliwości i ulepszenia – zamiast jęczeć z żalu i rozprawiać o tym, co w nich złe.

Słowo końcowe

W rzeczywistości nie istnieje coś takiego Jak „przyszła” decyzja; są tylko bieżące decyzje, które wywierają wpływ na kształt przyszłości. Ludzie opieszali wyczekują odpowiedniej chwili. by dokonać wyboru. Jeśli ty będziesz czekał na ^skonały moment – nabierzesz nawyku szukania całkowitego bezpieczeństwa, będziesz dreptał w miejscu, nieświadomie coraz bardziej pogrążysz się w szarówce rutynowych czynności. Jeśli będziesz czekał, aż wszystkie przeszkody zostaną usunięte, nie uczynisz żadnej próby.

 “Przestań narzekać na brak powietrza i zacznij oddychać”. – Denis E. Waitley

Źródło: Imperium Umysłu – Dr. Denis Daitley, Wydawnictwo Medium, tłumaczenie Andrzej Łukasik

Sprawdź też: Jak zabrać się do pracy? 21 sposobów na prokrastynację