Jak już jesteśmy w Chorzowie, warto przekroczyć granicę magicznych Katowic. Czym się różnią jedne śląskie miasteczka od drugich, przeczytacie w najnowszym artykule. Zapraszam. Katowice to stolica Górnego Śląska. Łączy w sobie nowoczesne rozwiązania współczesnych metropolii, ale znajdziecie też odrobinę historycznych zakamarków.

100 celów🎯| #Cel 34 Katowice – 10 powodów, aby odwiedzić Katowice

#01 Izrael

Jesteście zaskoczeni? Ja również byłam. Jak wiecie z poprzednich felietonów, uwielbiam kulturę żydowską i chętnie wyszukuję perełki również w polskiej historii. Mało kto o tym wie, ale decyzje o powstaniu państwa Izrael, ostatecznie zapadły w Katowicach. O Katowicach uczą się dzieci żydowskie w odpowiedniku naszej szkoły podstawowej i część z nich oprócz wycieczki do Krakowa, Oświęcimia, zahacza również o śląskie miasto. Niestety budynek, w którym odbywała się konferencja, mieści się na ul. Młyńskiej 13 i jest tam jedynie tablica upamiętniająca to wydarzenie, zaś samo miejsce jest bardzo mocno zaniedbane.

#02 Nikiszowiec

Jedna z najpiękniejszych dzielnic Katowic, która jest zabudowana tak zwanymi familokami. Czyli niskimi, ceglastymi budynkami mieszkalnymi. Jest to byłe osiedle górnicze, które powstało w 1920 roku i miało stanowić miasteczko w mieście, aby pracownicy mogli tam spędzać w całości swój wolny czas. 9 budynków, charakterystyczne podwórka, sklepy, miejsce na chów zwierząt i wypiekanie chleba. Wspólne życie. Dzisiaj możemy poczuć dawny klimat tego miejsca, chociażby przez kawiarnie w dawnym stylu. Niebawem miejsce to ma być wpisane na listę UNESCO.

Rynek w Katowicach, image: Thepoweroflight commons.wikimedia.org
Rynek w Katowicach, image: Thepoweroflight commons.wikimedia.org

#03 Modernizm

Zawsze zachęcam do przejścia się po danym mieście czy wsi, regionie, żeby zobaczyć architekturę. Jeśli ktoś lubi przyglądać się w ten sposób budynkom, to w Katowicach można zobaczyć wiele budynków z okresu modernistycznego. Katowice najbardziej zaczęły rozkwitać przed drugą wojną światową i z tego okresu pochodzi najwięcej zabudowań. Dosyć prosty styl, aczkolwiek zwracający uwagę. Idąc ul. 3 Maja można poczuć się trochę jak w Warszawie lub Gdyni.

Co warto zobaczyć w Katowicach - Kopalnie
Kopalnie w Katowicach

#04 Kopalnie

Nie ma już chyba żadnej czynnej kopalni w Katowicach, ale jeśli ktoś lubi górnicze historie to polecam się przejść w bardzo hipsterskie miejsce, mianowicie Szyb Wilson, gdzie znajduje się galeria sztuki. Przypomina trochę berlińskie galerie. Dawniej znajdowała się tutaj kopalnia Wieczorek. Latem odbywa się tam wiele festiwali, które mają przybliżyć sztukę rodowitych Ślązaków i tradycje.

#05 Murale

Śląsk jest zagłębiem sztuki i kultury. Pochodzi stąd wielu słynnych muzyków i malarzy. Zawsze myślałam, że jest to region dosyć mocno stawiający na tradycję i wartości rodzinne, ale wywodzi się stąd kilka nurtów w sztuce nowoczesnej. W Katowicach znajdziecie też wiele murali. Chyba najciekawsze znajdziecie na ulicy Mariackiej, jadąc pociągiem ze strony Krakowa widać dwa ptaki. Jeden jest pełen życia, a drugiemu można zajrzeć i to dosłownie do wnętrza. Namalował je Roa. Artysta, który pokazuje do czego może doprowadzić zatracenie się w życiu konsumpcyjnym w dużym mieście.

Co zobaczyć w Katowicach - Katowicki Spodek
Katowicki spodek

#06 Spodek

Spodek jest chyba najbardziej znanym miejscem kultury w regionie, ale kilka lat temu otwarto w Katowicach Strefę Kultury. Jest to kompleks, który powstał na terenie byłej kopalni Katowice. Oprócz Spodka, znajdziemy tam Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia i Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Muzeum Śląskie. Warto się tutaj nieco ukulturalnić.

#07 Centrum

Jak centrum to wiadomo, że bary, knajpki i restauracje. Cała ulica Mariacka jest gęsto usiana wszelkiej maści gastronomicznymi punktami, więc warto spróbować nieco śląskich specjałów. Jeśli chcecie się napić dobrej kawy i zjeść pyszne ciasto to polecam niedaleko dworca wybrać się do Zicherki. Nieźle spina dobre śniadanko, jeśli wiecie co to jest zicherka 😉

#08 Bajka Pana Kleksa

Kilka miesięcy temu Polska na nowo zachwyciła się Akademią Pana Kleksa, a od ponad roku w dawnej fabryce porcelany właśnie w Katowicach powstał park rozrywki nawiązujący do tej bajki. Odwiedzający to miejsce przeniosą się do czasów dzieciństwa i do kultowej powieści Jana Brzechwy “Akademia Pana Kleksa”​. Poznają osiem stref – Ostatni Rezerwat Przyrody, Bajdocję, Krainę Szpaka Mateusza i Planetę Fantazję. Dzieci będą mogły zmierzyć się z kulinarnymi zadaniami w Kuchni Pana Kleksa, a także poznać bliżej życie czworonogów w Psim Raju. W Abecji – podwodnym świecie władanym przez królową Abę dzieci nauczą się jak stawiać żagle czy jak wiązać węzły żeglarskie oraz pomogą królowej w ocaleniu planety przed katastrofą ekologiczną.

#09 Park Śląski

Odnoszę do artykułu o Chorzowie, tam opisałam wszystkie atrakcje Parku i chociaż większość mieści się na terenie Chorzowa, to trzeba oddać, że Katowice również oddały na ten cel część swego terenu.

#10 Dolina Trzech Stawów

Ponad 65 hektarów dzielnicy Muchowiec w Katowicach, zamienione na zielone tereny. Wiele ścieżek rowerowych, park, miejsce dla rolkarzy, ale przede wszystkim ogromne tereny zalewowe, gdzie znajduje się staw i kąpielisko miejskie ze strzeżoną plażą. I kto śmie jeszcze powiedzieć, że Katowice nie mają zielonych miejsc?

Dajcie się porwać wiosną do Katowic!

Autorka: Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: Mottled

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 100 celów🎯