Czy rozmawiasz z samym sobą? Jakich słów używasz w takiej rozmowie? 95 procent twoich emocji jest określonych przez sposób, w jaki regularnie rozma­wiasz z samym sobą. W większości przypadków stajesz się takim, jakim siebie postrzegasz. To samo dotyczy rozmawiania z samym sobą. Naturalnym stanem ludzkiego umysłu jest negatywne postrzeganie siebie i myślenie o tym, co najgorsze. Musisz przejąć kontrolę nad swoim wewnętrznym dialogiem i myśleć pozytywnie. Istnieje sposób na nawyk codziennego pozytywnego rozmawiania z samym sobą. Napoleon Hill nazywał to auto­sugestią lub samosugestią. Obecnie używamy określenia autowarunkowanie: sami siebie uwarunkowujemy. Zwolennikiem tej metody jest Brian Tracy autor bestsellerów jak książka Nie do zatrzymania.

Występują dwa rodzaje warunkowania. Pierwszy z nich to autowarunkowanie, gdy osiągamy pewien efekt dzięki mówieniu do samych siebie. Drugi rodzaj to warunkowanie przez innych, gdy ktoś mówi do nas i wywiera na nas wpływ. Najlepiej jest wykorzystywać obydwa, a na pewno warto korzystać z autosugestii.

“Prawo autosugestii, podobnie jak wiatr, który jedną żaglówkę kieruje na wschód, a drugą na zachód, wzniesie cię na szczyty lub strąci w przepaść, odpowiednio do tego, jak nastawisz żagle swych myśli”. – Napoleon Hill

Autosugestia – jak pozytywnie rozmawiać z samym sobą?

#01 Idealizacja

Proces pozytywnej rozmowy z samym sobą składa się z pięciu kroków.

Pierwszym krokiem jest idealizacja: wyobraź sobie siebie w przyszłości jako osobę mającą pod każdym względem idealne życie. Gdyby twoje życie miało być idealne, co dokładnie miałoby to oznaczać? Co byś robił? Jak byś się czuł? Jakie byłyby twoje osiągnięcia?

Jeśli chcesz przekroczyć cele, powinieneś przede wszystkim stworzyć idealny i ekscytujący przyszły obraz swojej swojego stylu życia, kariery zawodowej czy biznesu.

#02 Wizualizacja

Drugi krok to wizualizacja. Wyobrażasz sobie i tworzysz mentalny obraz sukcesu, jaki chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że w praktyce nie możesz osiągnąć niczego bez mentalnego wyobrażenia sobie tego, do czego dążysz.

Wizualizacja ma 5 aspektów:

  1. Klarowność: Im bardziej klarowny jest twój obraz siebie, osoby, jaką chcesz być, lub tego, co chcesz mieć, tym szybciej to się spełni. Istnieje ścisły związek między klarownością i realizacją.
  2. Sugestywność: Jak sugestywny jest widziany przez ciebie obraz?
  3. Intensywność: Jak bardzo podekscytowany jesteś osiąg­nięciem celu?
  4. Czas trwania: Jak długo potrafisz zachować w umyśle to, co wizualizujesz, zanim coś rozproszy twoją uwagę?
  5. Powtarzanie: Jak często każdego dnia tworzysz men­talny obraz tego, co chcesz osiągnąć?

#03 Werbalizacja

Kolejny krok to werbalizacja. Pamiętaj, że wpływowe słowa aktywizują twój umysł; tak przebiega proces potwier­dzenia tego, co pożądane. Na przykład możesz stwierdzić: „Mieszkam w pięknym domu o powierzchni 800 metrów kwadratowych z widokiem na rzekę, w spokojnej okolicy, gdzie moje dzieci uczą się w świetnych szkołach”.

Świat wymaga od ciebie absolutnej jasności co do tego, czego chcesz. Werbalizuj i twórz klarowny przekaz słowny swojego celu. Osiągam ten cel w tym terminie. Ważę tyle kilogramów. Przepływam tyle metrów. Jeżdżę samochodem tej marki. Mieszkam w takim domu. Zarabiam tyle pieniędzy.

Jedną z najbardziej skutecznych form postanowień jest ich zapisanie. Zapisz swoje pozytywne postanowienia, a następnie codziennie je czytaj i recytuj, jedno­cześnie wyobrażając sobie, że już go osiągnąłeś.

Myśl o tworzonych obrazach emocjonalnie. Jak czułbyś się, osiągnąwszy dany cel, czy miałbyś poczucie dumy, za­dowolenia, ekscytacji, przyjemności, dobrego samopoczucia, bezpieczeństwa. Połącz emocje ze słowami: Zarabiam taką ilość pieniędzy w tym czasie. Jeśli rzeczywiście tyle zarobię, jak będę się czuł? Co zrobię, kim będę, co się zmieni w moim życiu? Zmień swoje postanowienia w fakty. Myślenie i wyobrażenie powinno być sugestywne, ekscytujące, wyraziste, emocjonalne i intensywne. Postanowienie musi być zapisane, tak aby w trakcie każdego czytania przywoływało konkretny obraz i wywoływało pozytywne emocje.

#04 Realizacja

Następny krok to realizacja – innymi słowy, podjęcie działań zgodnych z osiągnięciem celu. Działaj tak, jakby osiągnięcie celu było pewne, wykonując to, co nakazuje ci twój umysł i jest w zasięgu ręki. Wstawaj każdego ranka, idź do pracy, wykonuj swoją pracę jak najlepiej, mając stuprocentowe zaufanie, że cel się przybliża w sposób, który wzbudzi twoje zdumienie.

#05 Wykonanie

Ostatnia zasada to wykonanie planu. We właściwym, odpowiadającym ci momencie i we właściwy sposób cel zostanie osiągnięty. Nie stanie się to ani za wcześnie, ani za późno; nie możesz przyspieszyć osiągnięcia celu. Cel zostanie osiągnięty wtedy, gdy będziesz do tego przygotowany, dlatego powinieneś być cierpliwy i mieć zaufanie, że tak właśnie będzie.

Słowo na zakończenie

Jeśli wykonasz wszystkie te kroki istnieje duża szansa, że twoje życie zmieni się na lepsze. Będziesz bardziej pozytywny, będziesz mieć więcej energii i wszystko dookoła będzie się dziać w sposób przybliżający cię do zamierzonego celu.

“Ciągłe pozytywne motywowanie to jedna z najwspanial­szych rzeczy, jakie możesz zrobić. Motywuj pozytywnie także samego siebie”. – Brian Tracy

Źródło: Nie do zatrzymania. Sekrety motywacji, pewności siebie i podejmowania odważnych decyzji Autor: Brian Tracy, wydawnictwo MT Biznes 2023, tłumaczenie Marek Rostocki

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: Filozofia Napoleona Hilla. 17 niezwykłych lekcji sukcesu