Czy stosujesz codziennie w swojej pracy zasadę ponadprzeciętnego wysiłku. Odpowiedz sobie uczciwie na to pytanie. Czym jest ponadprzeciętny wysiłek? To prawdopodobnie najważniejsza zasada sukcesu. Ponadprzeciętny wysiłek oznacza, że robisz więcej i lepiej, niż to za co Ci płacą. Postępujesz tak przez cały czas na zasadzie reguły, wyrobionego nawyku. Bez względu na to, jak jest to odbierane przez kogokolwiek. Robisz tak z przyjemnym, pozytywnym nastawieniem. A nie z niechęcią.

Napoleon Hill uważał, że gdy miał wybrać tylko jedną z zasad sukcesu i opierać swoje szanse tylko na niej, bez wahania wybrałby ponadprzeciętny wysiłek W jednym ze swoich wykładów, który można znaleźć w książce Siła wpływu przedstawia zestaw powodów albo motywów przydatnych podczas stosowania zasady ponadprzeciętnego wysiłku.

“Świat ma zwyczaj ustępowania miejsca człowiekowi, którego słowa i czyny pokazuję, że wie, dokąd zmierza”. – Napoleon Hill

Siła wpływu. Dlaczego warto podejmować ponadprzeciętny wysiłek?

#01 Uruchamiasz prawo rosnących zysków

Pierwszy powód: zasada ponadprzeciętnego wysiłku powoduje uru­chomienie prawa rosnących zysków. Oznacza to, że ilość i jakość wa­szych usług powróci do was w pomnożonej formie.

Tak jak na przykład to prawo rosnących zysków działa na korzyść rolnika, kiedy sieje on, w od­powiednim na to czasie, ziarna pszenicy do ziemi, którą wcześniej w ra­mach ponadprzeciętnego wysiłku odpowiednio przygotował, a po wyko­naniu tych wszystkich robót, za które przecież nie otrzymał ani centa, natura bierze się do pracy i oddaje mu za to plony z nawiązką. Za jedno ziarno rolnik otrzymuje sto innych. Dostaje rekompensatę za swoją in­teligencję, zostaje obdarzony urodzajem, zatem korzyściami wynikającymi z prawa rosnących zysków.

Wszystko, co robicie w ramach świadczenia waszych usług, uruchamia to samo prawo. Jeśli świadczycie usługi warte 100 dolarów, to istnieje duża szansa, że wkrótce zwróci się wam nie tylko 100 dolarów, ale dziesięć razy tyle. O ile wykonujecie tę pracę z właściwym nastawieniem. Może nie zwróci się to wam w pieniądzu, ale w postaci awansu czy nowego przyjaciela. Może wrócić do was w bardzo różnych formach, a wszystkie one będą następstwem działania prawa rosnących zysków. Jeśli natomiast zaniedbacie stosowanie zasady ponadprzeciętnego wysiłku albo wykonacie ją po łebkach czy też z negatywnym i nieprawidłowym nastawieniem oraz tylko w celu otrzy­mania natychmiastowej rekompensaty, dosięgnie was raczej prawo maleją­cych zysków: otrzymacie z powrotem dużo mniej, a może nawet nic.

Nie wiem, kto jest twórcą tego prawa. Wiem jedynie, że ono działa, i dowiedziałem się, na jakiej zasadzie. Wiem, który przycisk należy naci­snąć, aby otrzymać właściwą reakcję.

#02 Zwracasz na siebie uwagę

Drugi powód: ta zasada powoduje, że zwracacie na siebie uwagę tych, którzy mogą dać wam i rzeczywiście dają możliwość autoprezentacji. Za­sada stawia was po prostu w najlepszym możliwym świetle, co zwraca na was uwagę.

#03 Stajesz się niezastąpiony

Trzeci powód: zasada czyni ludzi niezastąpionymi — na wielu róż­nych polach — toteż wiąże się z więcej niż przeciętnym wynagrodzeniem. Dopóki nie staniecie się niezastąpieni dla jakieś osoby albo dla grupy ludzi, nigdy nie będziecie mogli się poszczycić wynagrodzeniem takiego rzędu.

#04 Rozwój umysłu i fizycznej doskonałości

Czwarty powód: zasada ponadprzeciętnego wysiłku prowadzi do rozwoju umysłu i fizycznej doskonałości dzięki świadczeniu różnych form usług. Dlatego rozwija zdolności i umiejętności w wybranej dziedzinie.

Kiedy coś robicie z nastawieniem, że zamierzacie to wykonać lepiej niż poprzednio, to z każdym kolejnym razem naprawdę wzrastacie. Nigdy w życiu nie stawałem przed studenckim albo publicznym audytorium, nie mając zamiaru poprowadzić wykładu jeszcze lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Czasem oczywiście może mi się coś nie udać, ale nigdy mnie to nie załamuje. Pomaga mi to.

Zdrowym odruchem świadczącym o dobrym stanie umysłu jest chęć pobijania własnego rekordu za każdym kolejnym razem. Wszystko, co jest poniżej takiego standardu, nie jest zdrowe – ociąganie się w pracy, spędzanie więcej czasu niż potrzeba w toalecie. „Skoro nie płacą mi wystarczająco dużo, skoro nie mogę dostać więcej kasy, to nie będę się wysilać”. Taka postawa nie popłaca. Czasami, przyznaję, zdarzają się sytuacje, kiedy człowieka aż korci, żeby odebrać swoją zapłatę, ale nie róbcie tego. Niech ktoś inny to zrobi. Dawajcie z siebie wszystko, co najlepsze, i polubcie taki sposób postępowania. Będziecie zaskoczeni, jak bardzo to przyciągnie do was ludzi.

“Dopóki nie staniecie się niezastąpieni dla kogoś, nigdy nie będziecie mogli się poszczycić ponadprzeciętnym wynagrodzeniem”. – Napoleon Hill

#05 Ochrona przed utratą zatrudnienia

Piąty powód: stosowanie zasady ponadprzeciętnego wysiłku chroni przed utratą zatrudnienia i stawia osobę ją stosującą w pozycji, w której może sama wybierać oferty i warunki pracy oraz przyciągać nowe możliwości awansu. Już same te czynniki przemawiają za stosowaniem tej zasady zwłaszcza w przypadku osób pracujących zarobkowo.

Umożliwia zajmowanie się w życiu, czym tylko pragniecie. Nie musicie nikogo o nic prosić. Oczywiście jeżeli należycie do jakichś związków zawodowych, sprawa może być utrudniona i możecie się poczuć zniechęceni. Jednak jest wiele sposobów, żeby mocniej uderzać młotkiem albo dwoma młotkami zamiast jednym. I prędzej czy później ktoś się o tym dowie.

Jeśli tkwicie w jakimkolwiek miejscu albo relacji i czujecie, że nie macie ochoty na ponadprzeciętny wysiłek, zawsze się znajdzie sposób na to, żeby matka natura wypchnęła was z gniazda i niejako zmusiła do poszukania lepszego miejsca dla siebie. 

Przekonacie się, że pracowitość niesie w sobie ziarno równoważnych korzyści. Jeśli tylko jesteście gotowi je przyjąć.

#06 Możliwość korzystania z prawa kontrastu

Szósty powód: zasada ponadprzeciętnego wysiłku umożliwia korzystanie z prawa kontrastu. Większość ludzi nie praktykuje tego, lecz postępuje odwrotnie, próbując zdobyć rzeczy, do których nie ma prawa. Jeśli kiedykolwiek w historii świata był taki okres, w którym większość ludzi próbowała zdobyć coś za darmo, to właśnie obecnie.

Kiedy wreszcie dostrzegacie na tym tle osobę, która pracuje więcej, niż jej za to płacą, i do tego bardziej wydajnie, to na zasadzie kontrastu zauważacie ją. Od razu widzicie. Szczególnie jeśli jesteście pracodawcą. Możecie nie chcieć dać tego po sobie poznać. Możecie trochę zwlekać. Jednak tak czy siak będziecie musieli zapłacić temu człowiekowi za to albo wasza konkurencja to zrobi.

Przykładem takiego działania jest Henry Ford. W czasach gdy nie istniały związki zawodowe i nikt nie wywierał na niego żadnych nacisków, dobrowolnie podniósł swoim pracownikom dniówkę do pięciu dolarów, co stanowiło stuprocentową podwyżkę. 

Zdecydowana większość przedsiębiorców w tamtym czasie przewidywała, że splajtuje w ciągu roku. Stało się jednak tak, że koszty pracy w fabryce pana Forda zmalały, ponieważ każdy pracownik praktycznie stał się sam dla siebie przełożonym i nadzorcą. Nie chciał ryzykować utraty tak dobrej pracy, bo drugiej takiej nie dostanie. Pracownicy wkładali zatem w pracę całe serce. Zmienili swoje nastawienie. Nawiasem mówiąc, najlepsi pracownicy zatrudnili się w fabryce Henry’ego Forda. Rotacja personelu spadła. Wszystko to razem sprawiło, że owa podwyżka opłaciła się panu Henry’emu na wiele sposobów. Zyskał również niesamowitą reputację w społeczeństwie, ludzie bowiem woleli kupować Forda zamiast Chevroleta i pojawiło się jeszcze dużo tego typu wynagrodzeń.

#07 Rozwój przyjemnego nastawienia

Siódmy powód: stosowanie zasady ponadprzeciętnego wysiłku prowadzi do rozwinięcia w sobie zachęcającego, przyjemnego nastawienia, które jest jednym z ważniejszych elementów ujmującej osobowości. Czyż to nie cudowna świadomość, że wasze nastawienie psychiczne zmienia się na lepsze i umożliwia wam przyciąganie do siebie ludzi bez konieczności stawiania im jakichkolwiek wymagań ani proszenia ich o cokolwiek?

Rozejrzyjcie się dookoła i przyjrzyjcie ludziom wokół siebie. Przekonajcie się sami. Najlepiej zacznijcie od jutra i udowodnijcie ponad wszelką wątpliwość, że to prawda. Możecie sprawić, żeby każdy zachowywał się wobec was tak, jak byście chcieli. To mała sztuczka, którą warto znać, prawda? Ale jak to zrobić, jak sprawić, żeby ktoś zachowywał się tak, jak byśmy chcieli? Zachowując się w taki sposób w stosunku do niego. A co, jeśli nie uda się za pierwszym razem? Rezygnujecie? Nie, postępujecie tak aż do skutku. I jeśli w końcu przekonacie się, że dotarliście do ściany, że to nie działa i nic więcej się nie wydarzy, tylko wtedy rezygnujecie i idziecie dalej.

W całej filozofii sukcesu oprócz zasady ponadprzeciętnego wysiłku jest jeszcze inna zasada. Osobista inicjatywa — czyli robienie wszystkiego, co konieczne, bez czekania, aż ktoś powie, że należy to zrobić. Nie muszę chyba dodawać, że czasami, aby ta zasada zadziałała i zaczęło się coś dziać, trzeba wzniecić jakiś ogień, iskrę. A nie tylko czekać na rozwój wypadków. Jeśli sprawy nie dzieją się samoistnie, podłóżcie iskrę i zobaczcie, co się stanie.

#08 Pobudza wyobraźnię

Ósmy powód: stosowanie zasady ponadprzeciętnego wysiłku pomaga w rozwijaniu żywej, uważnej wyobraźni. To nawyk, który sprawia, że człowiek nieustannie poszukuje nowych i bardziej wydajnych sposobów świadczenia swoich usług. Pobudza umysł. Już sam ten powód uzasadnia stosowanie tej zasady.

#09 Pobudza osobistą inicjatywę

Dziewiąty powód: zasada ponadprzeciętnego wysiłku rozwija osobistą inicjatywę, dzięki czemu wyrabia nawyk celowego działania. Rozwija wyobraźnię, sprawiając, że rozpoznaje ona, co jest celowe. Dostrzegacie możliwości, których wcześniej byście nie zauważyli. Pomyślcie tylko, jaka to różnica mieć umysł skierowany na możliwości zamiast na wyszukiwanie sobie wymówek, że nie zrobiliście rzeczy, które powinniście wykonać.

#10 Większa pewność siebie

Dziesiąty powód: zastosowanie zasady ponadprzeciętnego wysiłku daje wam większą pewność siebie i lepsze podstawy do pracy z własną świadomością.

#11 Buduje zaufanie

Jedenasty powód: zasada ponadprzeciętnego wysiłku powoduje także budowanie zaufania innych w waszą uczciwość i ogólne zdolności.

#12 Eliminujesz nawyk zwlekania

Dwunasty powód: zasada ponadprzeciętnego wysiłku pomaga w zwalczeniu destrukcyjnego nawyku zwlekania. Znacie słowo prokrastynacja? Domyślam się, że pozwalacie sobie na nią od czasu do czasu, prawda? Jak my wszyscy. Rano, kiedy się obudziłem — a wczoraj miałem bardzo ciężki dzień i trudny wykład wieczorem – czułem, że dzisiaj również czeka mnie niełatwy dzień. I ociągałem się jeszcze godzinę. Ale czy wiecie, że często takie tracenie godziny rano, jeśli nie będziecie uważać, może wejść wam w nawyk, a to już dużo kosztuje? Musicie pamiętać, żeby cały czas mieć to pod kontrolą.

Kiedy masz nawyk robienia ponadprzeciętnego wysiłku, tak bardzo chcesz coś zrobić, że kochasz to, co robisz i ludzi, dla których to robisz. Wtedy nawyk odwlekania nie ma szans i ginie śmiercią naturalną.

#13 Rozwija umiejętność rozwijania celu

Trzynasty powód: zasada ponadprzeciętnego wysiłku rozwija umiejętność określania celu, bez której nie mielibyście szans na sukces. Określenie celu staje się możliwe, ponieważ ruszacie się, mówicie i działacie zgodnie z motywem. Większość ludzi rusza się z miejsca, ponieważ tak trzeba. Jedzą, śpią, mają jakąś pracę, ale tak naprawdę nie mają określonego celu w życiu. Ruszają się z miejsca na miejsce tylko po to, żeby jakoś żyć.

Wzór QQMA

Chcę zwrócić waszą uwagę na ten wzór. Oznacza on, że jakość (ang. quality) świadczonej usługi plus jej ilość (ang. quantity) plus psychiczne nastawienie (ang. mental attitude), z jakim ją wykonujecie, składają się na wynagrodzenie (ang. compensation), jakie otrzymujecie od życia. QQMA równa się wynagrodzenie.

Wzór QQMA:

Quality of Service + Quantity of Service + Mental Attitude = Compensation

Jakość usługi + Ilość usługi + Psychiczne nastawienie = Wynagrodzenie

Słowo na zakończenie

Jeśli zrozumiesz samo sedno zasady ponadprzeciętnego wysiłku, poczujesz jej ducha i weźmiesz ją sobie do serca, to może się okazać, że będzie to  oznaczało zmianę w twoim nastawieniu, która uczyni z ciebie życiowego zwycięzcę. To jedynie za jej sprawą możliwe jest przejście od porażek do życiowych sukcesów.

“Oto jedno z największych odkryć ostatnich wieków: Im więcej dajesz z siebie, nie oczekując rewanżu, tym więcej go otrzymasz z najbardziej nieoczekiwanych źródeł”.

Siła pozytywnego wpływu. Ludzie, którzy ukształtowali filozofię Napoleona Hilla

Ci z Was, którzy już znają postać Napoleona Hilla, wiedzą, że spędził on dwadzieścia lat swojego życia, rozmawiając z ludźmi odnoszącymi największe sukcesy w Ameryce. Te rozmowy miały mu pozwolić napisać pierwszą naukową książkę o osobistych osiągnięciach. W trakcie badań opracował siedemnaście zasad pomocnych w odniesieniu sukcesu.

Hill wraz ze swoją żoną, Annie Lou, założył w 1962 roku Fundację Napoleona Hilla, która nieustannie publikuje jego książki, filmy, nagrania audio i wykłady.

W książce Siła pozytywnego wpływu znajdziesz sześć dopiero niedawno odnalezionych i nigdy wcześniej nie opublikowanych wykładów Hilla Członkowie zarządu Fundacji wybrali dla tej książki Napoleona Hilla tytuł Siła pozytywnego wpływu, ponieważ opublikowane wykłady odnoszą się właśnie do wielu różnych wpływów, które oddziałują na ludzi i pomagają im odnieść sukces. Wcześniej zainspirowały samego Napoleona Hilla na drodze do jego osobistego triumfu i powodzenia.

Siła pozytywnego wpływu. Ludzie, którzy ukształtowali filozofię Napoleona Hilla -Napoleon Hill
Siła pozytywnego wpływu. Ludzie, którzy ukształtowali filozofię Napoleona Hilla –
Napoleon Hill

Każdy z wykładów zamieszczonych w książce Siła pozytywnego wpływu dotyczy jednej z zasad sukcesu, a są to następującej zasady: określenie celu, moc superumysłu, ponadprzeciętny wysiłek, posiadanie wiary, samodyscyplina, prawo kosmicznej siły nawyku. Hill często określał je jako najważniejsze zasady sukcesu.

Odkryj, co w rzeczywistości wpływa na Twoje możliwości!

  • Uczyń cel podstawą swojej wiary i wznieć w sobie entuzjazm
  • Zawieraj i utrzymuj sojusze superumysłu
  • Praktykuj samodyscyplinę i wpływaj pozytywnie na innych
  • Korzystaj z kosmicznej siły nawyku

Odkryj, kto i co pomaga w odniesieniu zwycięstwa Przyjmij inspirację i kieruj się pozytywnym nastawieniem umysłu.

Wyzwól w sobie siłę pozytywnego wpływu!

“Osoba, która zasiewa jedną piękną myśl w umyśle drugiej, oddaje światu większą przysługę niż ta, jaką oddają wszyscy poszukiwacze błędów razem wzięci”. – Napoleon Hill

Źródło: Siła pozytywnego wpływu. Ludzie, którzy ukształtowali filozofię Napoleona Hilla Autor: Napoleon Hill, wydawnictwo Onepress 2024, tłumaczenie Agnieszka Górczyńska

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: Filozofia Napoleona Hilla. 17 niezwykłych lekcji sukcesu