Jak osiągnąć wysokie wyniki poprzez świadome myślenie? Wybierz właściwą perspektywę! Umiejętność wyboru i zmiany perspektywy bez względu na sytuację jest kluczowa dla osiągania celów i radości z codziennego życia, ponieważ kontrolowanie własnej perspektywy oznacza, że możesz w dużej mierze kontrolować własne uczucia i emocje. A twoje emocje często nakazują ci działania i to bez najmniejszego udziału świadomości.

“Kiedy zmieniasz sposób, w jaki patrzysz na rzeczy, rzeczy, na które patrzysz, zmieniają się”. – Max Planck

Kontrolowanie i wybieranie własnej perspektywy nie następuje szybko, a zmiana perspektywy nie zawsze zachodzi natychmiast – chociaż jest to możliwe. A zatem jak zmienić własny sposób patrzenia na daną rzecz? Jak zmienić perspektywę postrzegania negatywnej sytuacji? Jak zmienić zapatrywania na to, co nijakie, by uczynić je bardziej znaczącym i inspirującym?

John Martin jest autorem książek, dwie z nich ukazały się w przekładzie na język polski: Postaw na siebie. Siedem kroków do osobistego sukcesu oraz Skupiony i wolny. Sześć kroków do twojego sukcesu biznesowego. Teksty Martina dostarczają narzędzi i procedur, które służą do analizy postaw i nastawienia, pozwalając zarazem na odrzucenie nieprawdziwych przekonań ograniczających potencjał. Zapewniają pomoc w podejmowaniu działań bez względu na sytuację.

W swojej najnowszej książce Wybierz swoją perspektywę John Martin przeprowadza szczegółową i przenikliwą analizę sposobu, w jaki nasza perspektywa ma wpływ na sukces.  Wskazuje też konkretne kroki, które umożliwią nam zbadanie naszej pespektywy i pozbycie się fałszywych przekonań, które hamują nasz potencjał.

“Celowe myślenie to proces i cel na całe życie”.  – John Martin

7 wskazówek jak osiągnąć wysokie wyniki poprzez świadome myślenie?

#01 Świadomość

“Świadomość to postrzeganie tego, co dzieje się w umyśle człowieka”. – John Lock

Co teraz myślisz? Żyjemy w naszych własnych światach, zbudowanych z konstrukcji umysłowych, różniących się w zależności od osoby. Dlatego ważne jest, aby nie oczekiwać, że inni będą postrzegać rzeczy w ten sam sposób co my – nawet gdybyśmy chcieli, aby tak było. Ta różnorodność postrzegania sprawia, że życie jest interesujące, mieszanina perspektyw tworzy fascynującą kulturę. To fundamentalna sprawa dla zrozumienia i wykorzystania mocy perspektywy.

Myśli pojawiają się w naszych głowach bez zaproszenia, niezauważenie. Wydają się dryfować i krążyć, a następnie pogłębiać, wydobywając nowe szczegóły – kolejne myśli – wywołując i nasilając reakcję emocjonalną, przepływającą przez ciało w wyniku myśli.

To, co robimy, zależy od toku myślenia, za którym podążyliśmy i który poprzez nasze działania kontynuujemy, a to wywołuje nowe myśli – tworzy się pętla, w której myśli są karmione przez działania, a działania przez myśli.

Perspektywa i osąd oparte na naszych przyjętych z góry założeniach często okazują się błędne. Świadomość łagodzi napięcie. Zerwanie ze skłonnością do nadmiernego utożsamiania się z myślami i uczuciami pozwala przeżywać życie raczej z intencją niż z emocją.

#02 Akceptacja i działanie

“Jeśli zmienisz swoje myślenie, reszta twego życia się ułoży”. – Lao Tzu

Aby wybrać lepszą perspektywę, zacznij od uświadomienia sobie siły, z jaką perspektywa oddziałuje na twoje życie, na przykład na karierę, relacje, zdrowie, hobby czy zapatrywania. Dowiedzcie się, jak na twoje działania oraz wyniki każdej interakcji lub spotykających cię okoliczności wpływa sposób postrzegania sytuacji. Ta wiedza stanowi pierwszy krok ku zdolności kontrolowania i zmieniania własnej perspektywy. Gdy potrafisz dostrzec i zrozumieć intelektualnie moc perspektywy, jesteś na drodze do osiągnięcia wszystkiego, co możecie sobie wyobrazić.

Po drugie, ucz się od innych i o sobie, obserwując zachowanie oraz język w każdej interakcji. To proste: bądź  uważny. Słuchaj języka używanego przez ludzi podejmujących się danego zadania lub realizacji planu dnia – czy są skuteczni w swoim podejściu, czy też nieudolni. Możesz wiele się nauczyć, obserwując obie postawy.

Kluczowe dla tego procesu jest zrozumienie, że na świecie nie ma dwóch osób o identycznej perspektywie na wszystko. W rzeczywistości każda jednostka doświadcza innego świata i zupełnie innego życia, niezależnie od tego, jak bliskie są sobie fizycznie.

#03 Pozytywne nastawienie

“Istnieją dwa sposoby rozprzestrzeniania światła – być świecą lub lustrem, które je odbija”. – Edith Wharton

Niezwykle ważne jest opanowanie umiejętności przyjmowania pozytywnej, akceptującej perspektywy – bez względu na okoliczności. Nie ma chyba nic ważniejszego w podróży ku osiąganiu celów. Jeśli nie odnajdziecie pozytywnego pozytywnego spojrzenia, stracicie czas na rozpaczanie, a wasze działania doprowadzą do jeszcze bardziej niekorzystnych okoliczności lub warunków.

Trenowanie umysłu tak, by znajdował optymistyczne strony codzienności, nie jest trudne. To kwestia powtarzalności. Każdego dnia, codziennie, dzieje się coś, co jest dla was niekorzystne. Jutro też zdarzy się coś, co wywoła w was złość, smutek, frustrację lub niepokój. Najważniejsze jest, w jaki sposób reagujemy na te okoliczności.

Nie ma nic złego w odczuwaniu stresu, złości czy jakiekolwiek innej emocji wynikającej z danego zdarzenia. Rzecz w tym, by od razu wykorzystać ją jako bodziec do zmiany myślenia i dostosowania perspektywy, aby w tym, co się dzieje, dostrzec dobro.

#04 Wydajność

“Zrób, co należy, a zdobędziesz moc”. – Ralp Waldo Emerson

Zaplanuj dzień – przygotuj swoją perspektywę. Zaplanowanie dnia i rozłożenie w nim priorytetów wpływa na waszą perspektywę na kilka sposobów. Po pierwsze, zmusza to do rozważenia dnia w kontekście celów. Po drugie, pomaga poczuć się przygotowanym już poprzedniego wieczora. Zalecam planowanie dnia wieczorem, a nie rano, ale zróbcie jak będzie najlepiej dla was.

Zaplanuj wszystko: od stroju po jedzenie i narzędzia potrzebne do pracy. Przygotuj wszystko, co trzeba, i spakuj się wieczorem na tyle, na ile to możliwe. Dopilnuj, aby ubranie było uprasowane i gotowe do założenia rano. Dzięki dodatkowemu wysiłkowi podjętemu wieczorem będziesz miał po przebudzeniu wolną przestrzeń umysłową i bardziej optymistyczną perspektywę, wiedząc, że jesteś gotowy do działania.

Planowanie pozwoli ci zauważyć i wykorzystać możliwości, których nie dostrzegłbyś zajęty codziennymi obowiązkami. Idee, nowe pomysły, potencjalnie dochodowe rozwiązania pojawiają się, gdy umysł jest wolny od zmartwień lub innych myśli związanych z codziennymi potrzebami, takimi jak przygotowywanie posiłku czy szykowanie ubrania.

Miej gotową listę najważniejszych zadań na następny dzień i przejrzyj ją, gdy rano będziesz gotowy do rozpoczęcia pracy. Twoja perspektywa stanie się dzięki temu bardziej pozytywna, swobodna, a także lepiej przygotowana na całodzienną kreatywność niż w gorączce przygotowań.

#05 Cierpliwość

“Z powodu niecierpliwości zostaliśmy wyrzuceni z raju, z powodu niecierpliwości nie możemy wrócić”. – W.H. Auden

Przywiązujemy dużą wagę do czasu. Według niego wyznaczamy i mierzymy życie. Kiedy dążysz do osiągnięcia celów, jest ważne, aby pracować we własnym tempie i posiadać własną perspektywę czasu. Chodzi o subtelne, choć niektóre bardziej wyraźne, różnice w tym, jak każda osoba postrzega czas. Zauważ, że niektórzy wydają się być wiecznie spóźnieni, podczas gdy inni uznają czas za najwyższą wartość i przywiązują znaczenie do pojawiania się wcześniej na spotkaniach, zebraniach czy w innych miejscach, w których są oczekiwani.

Zdarzają się sytuacje, gdy musisz dostosować swoje postrzeganie czasu do punktu widzenia innej osoby i zachować szacunek dla cudzych poglądów dotyczących czasu. Zrozumienie, że wszyscy postrzegamy czas odmiennie, to początek wyboru własnej perspektywy dotyczącej tempa życia i osiągania celów.

Kiedy porównujesz swoje osiągnięcia i sukcesy z osiągnięciami innych, tracisz właściwą perspektywę. W pewnym sensie każdy z nas żyje w innej strefie czasowej. To, że ktoś zrealizował cele, które ty chciałbyś osiągnąć, wcale nie sprawia, że jest człowiekiem, który odniósł większy sukces – po prostu działa w innym tempie.

Sukces i czas są indywidualne. Skoncentruj się w swojej perspektywie na własnych celach do osiągnięcia w osobistym porządku czasowym. Bądź dla siebie wyrozumiały i nie przestawaj pracować.

#06 Kreatywność

“Materiały pobudzające naszą kreatywność są dookoła, równie dostępne dla wszystkich. To, co powstrzymuje nas przed większą kreatywnością, to nasze nastawienie, które uparcie każe nam dostrzegać tylko to, co zwykłe, w tym, co znajome. Zamarzamy w lodzie naszego konserwatyzmu, a świat zastyga wokół nas”. – Earl Nightingale

Źródło kreatywności i wydajności wypływa klarownie z tego, co prozaiczne. Wasze codzienne nawyki mają w sobie zaczyn historii, projektów czy potencjalnych prezentacji sprzedażowych. Nastawienie, o którym mówi Earl Nightingale w powyższym cytacie, to oczywiście perspektywa jednostki.

Jak wykorzystać moc perspektywy, aby zwiększyć naszą kreatywność?

W rzeczywistości nie chodzi o to, aby być bardziej kreatywną osobą. Jesteś już wystarczająco kreatywni. Chodzi o obserwację i podjęcie działań dzięki otaczającym nas ziarnom kreatywności. O postrzeganie tego, co nudne, przez pryzmat ciekawości. Na przykład, jeśli lubisz filmy i pracujesz w produkcji wideo lub przy montażu, możesz dostrzec opowieść w obrazach, które widzisz codziennie w drodze do pracy lub szkoły.

Aby uzyskać taką perspektywę, zacznij pozbywać się nawyku nadmiernego zamyślania się. Zbyt wiele introspekcji w codziennych czynnościach nie pozwala nam dostrzec tego, co wartościowe. Idziemy lub jedziemy do pracy, ale myślimy o tym, co musimy zrobić – zanim w ogóle tam dotrzemy, nasz umysł już jest w pracy. Myślimy o liście rzeczy do zrobienia, o telefonach, które musimy wykonać, może nawet o tym, co musimy kupić i jakie rachunki opłacić.

Jeśli chcesz spróbować czegoś innego, aby pobudzić kreatywność, rozglądaj się, kiedy dokądś się wybierasz. Niezależnie od tego, czy idziesz do pracy, do sklepu spożywczego czy gdziekolwiek indziej, pozwól umysłowi rejestrować obrazy niczym kamerze. W ten sposób myśli większość z nas – obrazami. Staraj się nie pozwalać przypadkowym myślom zamienić się w ciąg myśli, który sprawi, że pochłonie cię jakiś temat. Zamiast tego nawyku nadmiernego zamyślania się. Zbyt wiele introspekcji w codziennych czynnościach nie pozwala nam dostrzec tego, co wartościowe. Idziemy lub jedziemy do pracy, ale myślimy o tym, co musimy zrobić – zanim w ogóle tam dotrzemy, nasz umysł już jest w pracy. Myślimy o liście rzeczy do zrobienia, o telefonach, które musimy wykonać, może nawet o tym, co musimy kupić i jakie rachunki opłacić.

Jeśli chcecie spróbować czegoś innego, aby pobudzić kreatywność, rozglądajcie się, kiedy dokądś się wybieracie. Niezależnie od tego, czy idziecie do pracy, do sklepu spożywczego czy gdziekolwiek indziej, pozwólcie umysłowi rejestrować obrazy niczym kamerze. W ten sposób myśli większość z nas – obrazami. Starajcie się nie pozwalać przypadkowym myślom zamienić się w ciąg myśli, który sprawi, że pochłonie was jakiś temat. Zamiast tego wyobraź sobie, że rejestrujecie życie takim, jakim ono jest.

Nie ma nic do naprawienia czy zmiany, nic na co trzeba zwrócić szczególną uwagę; jesteś tylko obserwatorem. W miarę jak film życia będzie się przesuwał, zaczniesz dostrzegać interesujące schematy. Powtarzające się obrazy tworzą pewien motyw. Budynek, który mijałeś tysiąc razy, dostarczy ci świeżego pomysłu na prezentację w pracy. Linia drzew, wiewiórka, billboard z krzykliwym hasłem sprawiają, że przychodzi ci do głowy sposób ulepszenia własnej działalności biznesowej, nad którą pracujesz. To nie tajemnice czy zagadki, ale jedynie rezultat zmiany perspektywy, która pozwala dostrzec to, co wokół nas, jako część cudu życia.

#07 Empatia i wdzięczność

“Wszyscy jedynie odprowadzamy siebie nawzajem do domu”. – Ram Dass

Ludzie z natury mają skłonność do osądów. Między innymi dlatego że w ten sposób unikamy niebezpiecznych jednostek. W czasach prehistorycznych szybkie i trafne ocenianie motywacji innych było wręcz niezbędne, aby przetrwać. W wielu wypadkach osądzamy ludzi z tego powodu, że nie staramy się postrzegać ich jako podobnych do nas, choć o odmiennych perspektywach wynikających z pochodzenia, ale raczej uznajemy ich po prostu za „innych”.

Każda osoba ma wyjątkowe pochodzenie uwarunkowane geograficznym miejscem urodzenia, okolicznościami rodzinnymi, sposobem wychowania i związanymi z tym doświadczeniami. Jeśli jesteś w stanie zrozumieć, w jaki sposób to wszystko kształtuje światopogląd każdego człowieka, potrafisz nawiązać z nim interakcję z pozycji empatii, a nie odrębności.

Ludzie, z którymi wchodzimy w interakcje, mają cały swój świat zamknięty w umyśle. To, co o nich myślimy, niekoniecznie jest prawdą. Przypisywane im osądy mogą nie być prawdą.

Kiedy przyjmuje się perspektywę empatii, łatwiej jest pracować i żyć z ludźmi. Każdy żyje we własnym świecie. Dorastamy w innych warunkach i różnią nas geny. Zainteresowania innych osób i sposób postrzegania przez nie świata są swoiste, tak samo jak twoje. Ważne, aby mieć świadomość tych różnic i zrozumieć tę prawidłowość, ponieważ to pozwala na obserwowanie innych z bardziej obiektywnej perspektywy. Pamiętaj zawsze, że każda spotykana osoba przeżywa coś, o czym nie masz pojęcia, więc bądź życzliwy. To perspektywa, która może poprawić nasze życie jako jednostek, ale również życie ludzkości.

“Udany wybór perspektywy rozpoczyna się i kończy empatią oraz wdzięcznością za możliwości, które nas otaczają”.   – John Martin

Słowo na zakończenie

Odkryj i naucz się świadomego wybierania własnej perspektywy i używania jej dla własnej korzyści.

Wspaniałym elementem przejmowania kontroli nad potęgą perspektywy jest uświadomienie sobie, że możliwość patrzenia na własny świat, cały świat, na własne istnienie w nowy, odmienny sposób jest zawsze dostępna – każdego miesiąca, tygodnia, dnia, w każdej godzinie i minucie. Jeśli nawet znajdziecie się w dołku, w depresji, zmartwieniu lub irytacji, zawsze możecie zmienić perspektywę.

John Martin w książce Wybierz swoją perspektywę dokładnie analizuje, w jaki sposób nasz sposób postrzegania rzeczy wpływa na osiąganie sukcesu. Oferuję narzędzia, które pomogą ci przekształcić własną perspektywę poprzez świadome myślenie. Kiedy zapanujesz nad swoim umysłem, twoje życie zdecydowanie zmieni się na lepsze.

Wybierz swoją perspektywę. 7 wskazówek, jak osiągać wysokie wyniki poprzez celowe myślenie - John Martin
Wybierz swoją perspektywę. 7 wskazówek, jak osiągać wysokie wyniki poprzez celowe myślenie – John Martin

Wszelkie życiowe problemy można zminimalizować, zauważając w nich aspekty pozytywne, bo one już istnieją i nie trzeba ich ani wymyślać, ani sobie wyobrażać, wystarczy je dostrzec.

Jednocześnie inspiruje do odkrycia unikalnego charakteru własnych myśli i uwalniania potencjału świadomego myślenia, aby:

  • porzucić przeszłość
  • kształtować korzystne nawyki umysłowe
  • umacniać pozytywne spojrzenie na życie
  • dostrzegać możliwości w chaosie
  • rozwijać aktywną świadomość myślową
  • wyzwolić się od krytyki otoczenia
  • przezwyciężać czynniki rozpraszające – osiągnąć o wiele więcej!

Wybierz swoją perspektywę!

“Zaakceptujcie fakt, że wszystkim, co macie, jest obecna chwila – żyjecie, a to cud, za który warto okazać wdzięczność. Można osiągnąć taką perspektywę bez względu na okoliczności, chociaż nasze przygnębienie potrafi wywołać iluzje. Jeśli pozwolicie, by wasz umysł was dręczył, sprawiał, że czujecie gniew, zgorzknienie czy złość na siebie, wasze życie będzie nieszczęśliwe. Ale jeśli pozwolicie, by wasza perspektywa objęła empatię wobec innych, radość, śmiech, lekkość oraz miłość do siebie, będziecie cieszyć się pełnym i ekscytującym życiem”. – John Martin

Źródło: Wybierz swoją perspektywę. 7 wskazówek, jak osiągać wysokie wyniki poprzez celowe myślenie – John Martin, wydawnictwo Studio Emka, tłumaczenie Małgorzata Małecka

Podoba Ci się? "Postaw