Zmierzajcie pewnie w wymarzonym przez siebie kierunku. Starajcie się żyć zgodnie z tym, co sobie wyobraziliście, powiedział Henry David Thoreau. Łatwo powiedzieć, że mamy cel, marzenie czy wizję sukcesu w naszym życiu zawodowym lub osobistym – ale jakie kroki tak właściwie trzeba podjąć, by je zrealizować i osiągnąć sukces?

John Martin, znany z książki Postaw na siebie, powraca z nową książką Skupiony i wolny. Celem Johna jest motywowanie i uwalnianie ludzi, by podejmowali działania i byli wytrwali niezależnie od ich obecnej sytuacji. John przekonuje, że gdy zawęzimy swoje wybory i cele do konkretnych sześciu kroków możemy zrealizować każdy cel, każde marzenie i ziścić każdą wizję.

Skupienie się na tym, by w każdym kroku ukończyć i powtórzyć konieczne zadania, wydobędzie z nas najlepsze wersje nas samych na sposoby, które nigdy nie przyszły nam do głowy. Przekształcenie każdego z tych kroków w codzienne dobre nawyki uwolni nas tak samo, jak obecne złe nawyki nas więżą, powstrzymując od dokonywania życiowych postępów. Jak wygląda więc droga do sukcesu? Przyjrzymy się tym krokom po kolei. Zaczynamy!

“Sukces zaczyna się w waszej wyobraźni”. – John Martin

Skupiony i wolny. Sze­ścio­eta­powy szybki start do twojego sukcesu

Krok 1. Wyobraź sobie swój cel

“Stwórz najlepszą, możliwie najpotężniejszą wizję własnego życia, ponieważ stajesz się tym, w co wierzysz”. – Oprah Winfrey

Zacznij od wyobrażenia sobie, jaką osobą chcesz się stać, oraz odnoszącej sukcesy firmy, którą chcesz prowadzić. Zobacz to w wyobraźni, a potem spisz szczegóły dotyczące tego, jak będzie wyglądał i działał twój biznes oraz co osiągniesz dzięki jego sukcesom.

Wyobraź sobie, jak będziesz spędzać czas. Następnie pomyśl o tym, jak będziecie się zachowywać i czuć jako osoba, które z powodzeniem prowadzi własny biznes. Zwizualizuj ten ideał i zacznijcie wierzyć, że twoja wizja się spełni. Wyobraźcie sobie tak wiele szczegółów, jak to tylko możliwe.

Krok 2. Zorganizuj i zaplanuj

“Jeśli o tym mówisz, to marzenie; jeśli sobie to wyobrażasz, jest to możliwe, ale jeśli to zaplanujesz, staje się rzeczywistością”. – Tony Robbins

Organizowanie i planowanie to kolejne ważne kroki, które należy podjąć. Nigdy nie jest za późno – ani za wcześnie – by zacząć realizować swoją wizję i planować własny sukces. Nawyk planowania to początek skupienia. Na przykład Ray Kroc, założyciel McDonald’sa, kupił pierwszy lokal franczyzowy sprzedający burgery i shaki dopiero, gdy miał pięćdziesiąt dwa lata; Julia Child wydała swoją pierwszą książkę kucharską w wieku pięćdziesięciu lat, a Harland Sanders przekształcił KFC we franczyzę, mając sześćdziesiąt dwa lata. Niezależnie od tego, czy działasz w branży spożywczej czy nie, możecie zacząć planować sukces w każdym przedsięwzięciu i dowolnym wieku.

Uporządkowanie własnych myśli i pomysłów, a następnie zaplanowanie, jak tę wizję zrealizować, przybliża cię do kolejnych celów, każdego dnia i na każdym etapie rozwijania biznesu – ale również charakteru – tak, byś stawał się najlepszą wersja siebie. Na tym etapie szukaj wiedzy, czytaj, sporządzaj listy i proś o rady – jednak uważajcie, by nie poczynić planów tak rozległych, że ostatecznie nie podejmiesz żadnego działania.

Krok 3. Dokonuj codziennych postępów

“Tam, gdzie nie ma walki, nie ma postępu”.  -Fredericka Douglass

Czynienie codziennych postępów definiuje po części to, co osiągniesz dzięki lepszemu skupieniu oraz nawykom. Kiedy zaczniesz dostrzegać rezultaty własnej pracy, zapragniesz każdego dnia, tygodnia, miesiąca czy roku podejmować więcej kroków, by realizować swe cele. Zanim się zorientujesz, okaże się, że wyrobiłeś sobie nawyk podejmowania działań oraz przechodzenia od wizji i fazy organizacyjnej/planistycznej do operacyjnej i wykonawczej.

Krok 4. Niezwłocznie podejmuj decyzje

“Według słów starożytnych człowiek powinien podejmować decyzje w czasie potrzebnym, by wykonać siedem oddechów. To kwestia bycia zdeterminowanym i posiadania ducha, który pozwoli nam dokonać przełomu”. – Cytat z filmu Ghost Dog: Droga samuraja

Szybkie podejmowanie decyzji może nie przychodzić łatwo, zwłaszcza gdy jesteś osobą z natury skłonną do nadmiernych rozmyślań i analiz. Jednak dzięki świadomym próbom możesz zmienić się w człowieka biznesu, który podejmuje decyzje szybko i trzyma się ich tak długo, jak długo okazują się właściwe. Krótko mówiąc, stajesz się osobą zdecydowaną, a w rezultacie pewną siebie.

Krok 5. Świętuj zwycięstwa

“Przyjmujcie wyzwania, aby poczuć radość wygranej”. – gen. George S. Patton Jr

Co udało ci się zrobić, z czego możesz być dumy, co daje ci szczęście lub jest źródłem ulgi, że wreszcie możecie to skreślić z listy?

Świętuj zwycięstwa – nawet jeśli są niewielkie. Świętowanie motywuje nas wtedy, gdy najbardziej tego potrzebujemy, i pozwala bardziej skupić się na budowaniu pewności siebie przez liczne zwycięstwa, które odnosisz w ciągu dnia. Celebrujcie je.

Krok 6. Nie poddawaj się

“Trochę więcej wytrwałości, trochę więcej wysiłku, a to, co wydawało się beznadziejną porażką, może zamienić się we wspaniały sukces”. – Elbert Hubbard

Niepoddawanie się wymaga autotreningu, by pozostawać na kursie, kiedy najmniej tego chcemy – jednak to nawykowe skupienie może okazać się najcenniejszą umiejętnością, jaką zdobędziesz w czasie podróży. Jak powiedział Winston Churchill: “Nigdy się nie poddawaj, nigdy się nie poddawaj, nigdy, nigdy, nigdy – w niczym, wielkim lub małym, ważnym czy błahym – nigdy się nie poddawaj z wyjątkiem spraw dotyczących honoru i zdrowego rozsądku”. Słowa te sprawdzają się zarówno w biznesie, relacjach, jak i życiu w ogóle.

Kiedy sprawy idą dobrze i doświadczasz sukcesu, wykorzystuj okazje, by się rozwijać i kontynuować działania, które stały się waszym życiowym celem. Tyle i aż tyle wystarczy!

Słowo końcowe

Czy jesteś gotowy, by uczynić wszystkie sześć kroków częścią swojej codziennej rutyny tak, aby móc przyglądać się, jak twoja działalność biznesowa oraz życie stają się lepsze w sposób, jakiego nawet nie potrafiłeś sobie wyobrazić?

John Martin i jego książka Skupiony i wolny oferuje rozwiązania, które dają wolność, zmienią życie tak, że łatwiej osiągniesz sukces biznesowy i osobisty. Oczywiście jeśli od teorii przejdziesz do praktyki i będziesz dostatecznie oddany sprawie, by zrealizować pragnienia swojego serca.

Skupiony i wolny. Sześć kroków do twojego sukcesu - John Martin
Skupiony i wolny. Sześć kroków do twojego sukcesu – John Martin

Pomyśl o możliwościach, jakie otworzą się przed tobą, gdy opisane szczegółowo w książce sześć kroków staną się twoimi dobrymi nawykami. Co zyskasz dzięki książce Skupiony i wolny?

  • Wyższą wydajność w pracy i biznesie
  • Głębsze relacje w domu
  • Lepsze zrozumienie samych siebie
  • Nowe sposoby poprawy własnego życia
  • Powiększenie zasobów finansowych
  • Nieskończona liczba ekscytujących okazji, które czekają, aż je odkryjesz.

Jeśli poważnie podejdziesz do tego, by być człowiekiem skupionym i wolnym, kroki te staną się częścią twojego stylu życia i ukształtują twój charakter, czyniąc cię takim, jakim chcesz być. Ostatecznie pozwolą ci zyskać wolność umysłową, fizyczną, finansową i duchową.

Skup się i uwolnij siebie, aby we wszystkim stać się tym, kim chcesz!

“Kiedy decydujecie się dokonywać codziennie lepszych wyborów, wasze skupienie wzrasta, a nowo odnaleziona wolność pozwala wznieść się wyżej, niż mogliście to sobie wyobrazić w najśmielszych marzeniach”. – John Martin

Źródło: Skupiony i wolny. Sześć kroków do twojego sukcesu – John Martin, wydawnictwo Studio Emka 2023, tłumaczenie Małgorzata Małecka

Sprawdź też: Postaw na siebie. 7 kroków do osobistego sukcesu

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!