TED (Technology, Entertainment and Design – Technologia, Rozrywka i Design) to rozpoznawalna na całym świecie marka konferencji organizowanych przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Hasłem przewodnim tych wydarzeń jest promocja i szerzenie „Idei wartych propagowania” (ang. „Ideas worth spreading”). Pierwsza konferencja TED odbyła się w 1984 roku i jest organizowana corocznie do dziś. Na bazie tych wydarzeń powstało też wiele niezależnych konferencji jak np. TEDx, które stosują format i zasady konferencji TED.

Na konferencji TED co roku występuje wielu świetnych mówców i znanych osób. Wśród uczestników znalazło się wielu naukowców, działaczy społecznych, polityków czy przedsiębiorców. Na konferencji TED występowali m.in. Bill Gates, Stephen Hawking, Bill Clinton, Colin Powell, Tony RobinsSimon SinekSusan Cain i wielu innych.

Chcesz prezentować ja mówcy TED? Sprawdź: Jak występować publicznie? 9 sekretów najlepszych prezentacji

Obejrzyj też najlepsze i najbardziej popularne wystąpienia TED. Co prawda są po angielsku, ale zostały przetłumaczone na nasz język i w razie potrzeby możemy skorzystać z polskich napisów.

Oto 25 najbardziej popularnych wystąpień TED:

25Twój nieuchwytny geniusz twórczy | Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert rozmyśla nad niemożliwymi oczekiwaniami, jakie żywimy wobec artystów i ludzi genialnych, stawiając radykalną tezę, że to nie wyjątkowi ludzie są geniuszami, lecz że każdy z nas ma w sobie geniusz. Oto zabawna, osobista i zaskakująco poruszająca prelekcja.

24Niebezpieczeństwo Jednej Historii | Chimamanda Adichie

Nasza kultura i życie kształtowane są przez nakładające się na siebie historie. Pisarka Chimamanda Adichie opowiada o tym, jak odkryła swoją tożsamość kulturową i ostrzega przed tym, że styczność tylko z jedną opowieścią na temat innej osoby lub kraju, jest wielkim nieporozumieniem i bardzo nas ogranicza.

23Magia mózgu | Keith Barry

Keith Barry pokazuje, jak nasz mózg może oszukać ciało. Potem angażuje publiczność w kilka totalnie zadziwiających, a nawet trochę niebezpiecznych trików magii mózgu.

22Podwodne cuda | David Gallo

David Gallo prezentuje zadziwiający materiał dotyczący wodnych stworzeń. Pokazuje zmieniające kolor mątwy, idealnie zamaskowane ośmiornice, niesamowite ryby z głębin oceanów. Istny spektakl i uroki wodnego świata.

21Jak zaprzyjaźnić się ze stresem? | Kelly McGonigal

Nadmierny stres to istotny problem współczesnego świata. Stres został wskazywany jest jako wróg nr 1 dla naszego zdrowia. Nowe badania sugerują, że stres może nam szkodzić tylko wtedy, jeśli sami w tę szkodliwość wierzymy. Kelly McGonigal w swoim wystąpieniu zachęca, aby spojrzeć na stres jak na coś pozytywnego. Proponuje alternatywny sposób na jego ograniczenie. Sprawdź jaki.

20Co siedzi w głowie mistrza prokrastynacji? | Tim Urban

Z prokraktynacją zmaga się wielu z nas, również Tim Urban wie, że odkładanie na później nie ma za bardzo sensu. Mimo to nie jest w stanie odzwyczaić się od odwlekania, aby w końcu coś zrobić. To bardzo zabawne i wnikliwe wystąpienie zachęca nas do przemyślenia, co tak naprawdę odkładamy na później, zanim zabraknie nam czasu.

19Zaskakująca nauka o szczęściu | Daniel Gilbert

Każdy z nas dąży do szczęścia w życiu. Dan Gilbert, autor książki „Na tropie szczęścia” podważa tezę, że jesteśmy nieszczęśliwi, jeżeli nie uzyskamy tego, czego chcemy. Według dana mamy w sobie “system odpornościowy”, który daje nam możliwość odczuwania szczęścia, nawet w sytuacji, gdy sprawy nie idą po naszej myśli.

18Sztuka odwracania uwagi | Apollo Robbins

Apollo Robbins przez wielu uważany jest za najlepszego kieszonkowca świata. Kradnąc zegarki, bada i zgłębia przy okazji tajemnice ludzkiego zachowania. W zabawnej prezentacji pokazuje jak przez rozproszenie i niedoskonałość naszej uwagi może ukraść komuś portfel i umieścić go na ramieniu tej osoby, a ta nawet nie ma pojęcia jak to się mogło stać.

17Jak wstrzymałem oddech na 17 minut? | David Blaine

David Blaine kaskader i magik prezentuje co musiał zrobić, aby wstrzymać oddech pod wodą na 17 minut. To prawie tyle co standardowa długość wystąpienia na TED, która wynosi 18 minut.

16Ekscytujący potencjał technologi “Szóstego zmysłu” | Pranav Mistry

Pranav Mistry prezentuje narzędzia, które dają możliwość interakcji między światem materialnym, a światem cyfrowych danych. Jednym z nich jest urządzenie “Szósty Zmysł” praz “papierowy” laptop. Pranav Mistry ma plan, aby udostępnić oprogramowanie sterujące systemem “Szóstego Zmysłu” na zasadach open source.

15Szczęśliwy sekret efektywniejszej pracy | Shaw Achor

Wielu z nas ma przekonanie, że aby być szczęśliwym  powinniśmy pracować, ale czy nie jest odwrotnie? Psycholog Shawn Achor w swoim ciekawym i żywiołowym wystąpieniu stawia tezę, że szczęście inspiruje produktywność.

14Co sprawia, że życie jest udane? Lekcje z najdłuższych badań nad szczęściem | Robert Waldinger

Co sprawia, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi, idąc przez życie? Na to pytanie w swoim wystąpieniu próbuje odpowiedzieć psychiatra i procesor Harvard Medical School Robert J. Waldinger.

13Jak zdemaskować kłamstwo? | Pamela Meyer

Według szacunków codziennie 10 do 200 razy mamy do czynienia z kłamstwem. Pamela Meyer autorka książki “Wykrywanie kłamstw” (ang. “Liespotting”), prezentuje sposoby jak wykryć kłamstwo. Podkreśla, że wartością, która zasługuje na ochronę jest uczciwość.

12Potęga introwertyków? | Susan Cain

W obecnym świecie, który wydaje się być stworzony dla otwartych ekstrawertyków, introwerytycy napotykają na wiele trudności. Jednak ja przekonuje w swoim wystąpieniu Susan Cain, introwertycy wnoszą do naszego życia istotne talenty i zdolności, dzięki którym mogą wiele osiągnąć i zaoferować światu.

Sprawdź też: Siła introwertyków – jakie są zalety bycia introwertykiem?

11Zagadka motywacji | Dan Pink

Autor bestselerów i analityk Dan Pink zgłębia sekrety motywacji. Podkreśla, że tradycyjnie stosowane nagrody, które mają w założeniu motywować, nie zawsze są jednak skuteczne. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak motywować posłuchaj  tej pouczającej opowieści o motywacji.

10Wygląd to nie wszystko. Wierzcie mi, jestem modelką. | Cameron Russell

Cameron Russell nie ukrywa, że natura obdarzyła ją urodą. Jest ładna, wysoka i dzięki temu jest modelką. Jednak nie osądzajcie jej po wyglądzie. W swoim wystąpieniu w dość ironiczny sposób patrzy na branże, która przedstawiła ją bardzo uwodzicielsko w wieku zaledwie 16 lat.

9Co się dzieje kiedy odpowiedz na SPAM | James Veitch

Niechciana poczta czyli tzw. SPAM do duży problem. Zalewa nasze skrzynki pocztowe niemal każdego dnia. Podejrzane maile: nieodebrane obligacje, skrytki bankowe wysadzane diamentami, przyjaciele, którzy utknęli za granicą. Przeważnie takie niechciane wiadomości od razu kasujemy. Jednak co się dzieje, jeśli odpowiesz na takiego maila? O tym opowiada James Veitch.

8Dlaczego robimy to co robimy? | Tony Robbins

Co sprawia, że robimy to co robimy? Tony Robbins omawia motywujące ludzi do działania siły.

Sprawdź też: Dlaczego robimy to co robimy? 6 podstawowych potrzeb człowieka

7Wylew zrozumienia | Jill Bolte Taylor

Neurolog Jill Bolte Taylor doznała w swoim życiu rozległego udaru mózgu. Miała okazję na własnej skórze przekonać się jak jej mózg tracił kolejne funkcje. Samoświadomość, zdolność mówienia i poruszania się. W swoim wystąpieniu opowiada o swoich przeżyciach i doświadczeniach z tym związanych.

6Jak mówić, żeby nas słuchali? | Julian Treasure

Czy zdarzyło Ci się mieć poczucie, że coś mówisz, ale nikt Cię nie słucha? Julian Treasure ekspert od dzwięku ma na to sposób jak sobie z tym poradzić. W swojej prezentacji pokazuje praktyczne i skuteczne zasady skutecznego mówienia. Podpowiada jak przemawiać z empatią i jak ćwiczyć swój głos, aby brzmiał lepiej i bardziej przekonująco.

510 rzeczy, których nie wiecie o organizmie | Mary Roach

Mary Roach, autorka książki “Bzyk”, przedstawia mało znane badania naukowe, niektóre sprzed setek lat, z których wynika 10 zaskakujących tez dotyczących orgazmu.

4Potęga wrażliwości | Brene Brown

Brene Brown analizuje stosunki międzyludzkie. Naszą zdolność do współodczuwania, kochania, poczucia przynależności. W swoim wystąpieniu dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi wyników swoich badań, dzięki którym mogła poznać samą siebie oraz lepiej zrozumieć istotę człowieczeństwa.

3Jak wielcy przywódcy inspirują do działania | Simon Sinek

Simon Sinek ma prosty, a mimo to bardzo skuteczny model dla inspirującego przywództwa. Na przykładzie firmy Apple, Martina Luther Kinga oraz braci Wright Przedstawia przedstawia swoją teorię złotego kręgu i pytania “Dlaczego?”. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego o czym mówi w swojej prezentacji sięgnij po jego bestsellerową książkę “Zaczynaj od DLACZEGO?” (ang, “Start with Why”).

2Język ciała kształtuje naszą osobowość | Amy Cuddy

Język ciała wpływa na to jak inni nas odbierają, ale może również zmienić sposób w jaki widzimy siebie. Amy Cuddy, psycholog społeczny, pokazuje jak, stosując „pozycje siły”, nawet gdy nie czujemy się pewni siebie, możemy wpływać na poziom testosteronu i kortyzolu w mózgu, a nawet na szanse osiągnięcia sukcesu.

1Czy szkoły zabijają kreatywność? | Sir Ken Robinson

Sir Ken Robinson w zabawny i głęboko poruszający sposób prezentuje argumenty za stworzeniem systemu edukacyjnego, który wspiera, a nie podważa kreatywność.

Oto 25 najbardziej popularnych wystąpień TED. Warto je zobaczyć bo są inspirujące, pouczające, a wiele z nich oprócz dawki wiedzy dostarcza nam dużo powodów do uśmiechu. Jeśli też występujesz publicznie lub chciałbyś tworzyć lepsze prezentacje sprawdź jaki jest sekret mówców TED. Co sprawia, że ich prezentacje na długi pozostają w umysłach i sercach słuchaczy? Poznaj Poznaj 9 sekretów najlepszych prezentacji

A Ty jakie wystąpienia TED polecasz? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.