Życie do pewnego stopnia jest bitwą. Każdego dnia stawiamy czoła różnym wyzwaniu. Zmagamy się z problemami, kryzysami. Podejmujemy wysiłek i walczymy o lepsze jutro. Podobnie jak w działaniach wojennych sukces w życiu zależy od naszej zdolności do osiągania określonych rezultatów i radzenia sobie z trudnościami. Bez wątpienia prawdziwe pole bitwy ze świszczącymi wokół kulami i ciągłym realnym zagrożeniem życia jest bez porównania groźniejsze niż miejska dżungla, korporacyjne przepychanki i życiowe zmagania w warunkach pokoju. Jednak sprawdzone przez lata w najcięższych warunkach, wojskowe metody i sposoby działania, które prowadzą do zwycięstwa i pozwalają uniknąć przegranej na froncie można zastosować w życiu.

Jakie strategie i taktyki wojenne mogą nam pomóc w osiąganiu sukcesów w życiu zawodowym i prywatny? Czego możemy nauczyć się od najlepszy dowódców? Poznajmy najważniejsze wojskowe zasady, które prowadzą do zwycięstwa. Ich wykorzystanie decyduje o wygranej lub przegranej, porażce lub sukcesie, nie tylko na polu walki, ale też w życiu. Zaczynamy!

„Zwycięstwo jest udziałem najbardziej wytrwałych”.

Oto 12 strategii i wojskowych zasad, które prowadzą też do zwycięstwa i sukcesu w życiu:

#1 Zasada celu

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że pierwsze od czego trzeba zacząć to określenie celu, który chcemy osiągnąć. Tak jest na polu bitwy i również w codziennym życiu. Jeśli nie zdefiniujesz celu nie wiesz dokąd zmierzasz i co chcesz uzyskać. Im bardziej precyzyjnie określisz cel tym większe są szanse, że go zrealizujesz. Cel powinien być jasno sformułowany, konkretny, mierzalny i określony w czasie.

Zdecyduj więc czego chcesz. Jasno określ swoje cele w każdym z obszarów swojego życia, tak abyś mógł skoncentrować swoje działania na ich osiągnięciu. Opracuj plan, a następnie każdego dnia pracuj nad realizacją. Im lepiej uda się to zrobić, tym realizacja planów, będzie szybsza.

Sprawdź: Reguła Pięciu: jak szybciej osiągnąć swoje cele i spełnić marzenia

#2 Zasada ofensywy

Określenie celu to początek, ale bez działania nie będzie rezultatów. Działanie jest wszystkim! Bierne czekanie na rozwój wypadków do niczego dobrego nie prowadzi. Jeśli chodzi o osiąganie celów trzeba być proaktywnym, działać i robić rzeczy, które doprowadzą nas do celu. Zasada ofensywy polega na podejmowaniu, wykorzystywaniu i utrzymywaniu inicjatywy. Trzeba z odwagą przeć do przodu, mimo czyhających na nas niebezpieczeństw, ryzyka i trudności. Prawie każdy wielki sukces osiągnięty został dzięki ofensywnemu działaniu.

Aby rozpocząć ofensywę trzeba być odważnym. Największą przeszkodą w działaniu jest strach przed porażką, który powstrzymuje nas przed działaniem. Aby działać musisz go pokonać. Jak to zrobić? Sprawdź:7 prostych kroków, aby przezwyciężyć strach przed porażką

Ludzie sukcesu na co dzień stosują zasadę ofensywy. Z determinacją i odwagą zmierzają ku swoim celom. Prą do przodu do zwycięstwa i nic nie jest w stanie ich zatrzymać. Stań się więc osobą zorientowaną na działanie. Ofensywnie posuwaj się na przód.

#3 Zasada koncentracji

Ta zasada jest szczególnie ważna w obecnym świecie, w którym wokół nas jest tyle rzeczy, które nas rozprasza i walczy o naszą uwagę. Umiejętność skupienia i koncentracji jest niezwykle ważna, aby osiągnąć sukces. Najlepsze wynik uzyskują Ci, którzy potrafią skoncentrować swoją uwagę i energie na najważniejszych dla osiągnięcia obranego celu zadaniach. Zgodnie z zasadą koncentracji trzeba skupiać swoje siły w decydującym miejscu i czasie.

Zasada koncentracji ma zastosowanie w każdym obszarze życia. Umiejętność identyfikowania tego co jest najbardziej istotne, koncentracja na realizacji oraz nie uleganie rozproszeniu ma kluczowe znaczenie dla poziomu naszej skuteczności i efektywności. Brak umiejętności takiej koncentracji prowadzi do straty czasu i energii, niskiej efektywności i w ostatecznym rozrachunku porażki. Jeśli jednak dobrze opanujemy zasadę koncentracji nasze szanse na zwycięstwo i sukces znacznie rosną.

Skoncentruj się na jednym podstawowym celu i realizuj go dopóki nie zostanie osiągnięty. Nie trać czasu i energii na mało wartościowe zajęcia. Koncentruj się na działaniach, które mogą być źródłem największej zmiany.

#4 Zasada elastyczności

W historii działań wojennych wiele zwycięstw wydarzyło się za sprawą nieoczekiwanego manewru, zaskakującego ruch ze strony przeciwnika, który doprowadził do wygranej. Umiejętność szybkiego reagowania w odpowiedzi na zmieniającą się sytuacje jest bardzo ważna. W swoich działaniach trzeba być elastycznym, reagować i adaptować się do zmieniającej się sytuacji i otoczenia. Trzeba tak przemieszczać siły i działania, aby zwiększyć prawdopodobieństwo odniesienia zwycięstwa.

Ciągłe doskonalenie, poszukiwanie lepszych, szybszych i bardziej efektywnych sposobów jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Trzeba brać pod uwagę, że obecnie stosowane podejście czy strategia jest błędna lub nie tak dobra jak inna, której nie braliśmy pod uwagę.  Oryginalność, innowacja i postęp jest związana z robieniem czegoś inaczej niż do tej pory.

Trzeba być elastycznym, gotowym do zmiany i dostosowania się do nowych okoliczności jeśli sytuacja tego wymaga. Próbować nowych rzeczy i patrzeć z różnych perspektyw.

#5 Zasada zdobywania informacji

Im lepsze i bardziej wiarygodne mamy informacje i dane o sytuacji tym bardziej sprawnie i skutecznie można działać. Jesteśmy też dzięki temu, w stanie podejmować lepsze decyzje. Najlepsi liderzy wojskowi oraz ludzie sukcesu nieustannie zbierają i porządkują dane i informacje, z których mogą skorzystać i które dadzą im przewagę. Chodzi o to, aby zdobyć informacje, które mogą mieć wpływ na zwycięstwo i przebieg walki.

Bardzo ważna jest nauka i zdobywanie nowych umiejętności. Wiedza to klucz do sukcesu. Im więcej umiesz i potrafisz tym większą wartość jesteś w stanie dostarczyć. Obecnie nauka przez całe życie to konieczność. Dokształcaj się więc na bieżąco i dowiedz się wszystkiego czego możesz w temacie, który dotyczy Twojego celu. Połączenie wiedzy i praktycznych umiejętności daje najlepsze rezultaty.

#6 Zasada skoordynowanego działania

Skoordynowane działania, praca zespołowa i synergia są kluczowe jeśli chodzi o osiąganie sukcesu. Umiejętność harmonijnej współpracy z ludźmi jest bardzo ważna. Pozwala na osiąganie znacznie więcej, niż gdy działamy sami w pojedynkę.

W zasadzie skoordynowanego działania chodzi o to, aby połączyć wszystkie elementy posiadanych przez nas zasobów, tak aby działały razem realizując obrane cele. Niemal we wszystkim co robimy w życiu uczestniczą inni ludzie. Sukces w dużej mierze zależy od umiejętności budowania relacji i współpracy. Działając wspólnie można osiągać więcej.

Współpracuj z innymi, wykorzystuj też ich talenty i umiejętności, aby pomagały Ci osiągać też Twoje własne cele. Otaczaj się pozytywnymi, prokreatywnymi ludźmi, którzy będą ciągnąć Cię w dół, a nie hamować Twój rozwój. Nie tylko bierz od innych, ale też dawaj. Dawanie otwiera drogę do otrzymywania.

#7 Zasada przywództwa

Kolejna zasada to zasada jednolitego przywództwa. Nic nie jest tak ważne podczas działań wojennych jak jednolite dowodzenie. Kluczem do sukcesu jest jasna wizja, którą komunikuje dowódca. Zwłaszcza w wojsku czy w firmie ludzie muszą wiedzieć kto kieruje i podejmuje decyzje oraz bierze odpowiedzialność na siebie. Wysiłkami, które zmierzają do osiągnięcia obranego celu powinien kierować jeden odpowiedzialny dowódca.

W życiu osobistym jednolite przywództwo polega na tym, że inwestujesz swój czas w przemyślenie tego kim tak naprawdę chcesz być, czego chcesz od życia? Musisz określić co jest dla Ciebie ważne, a co nie. Jakie masz priorytety, w różnych obszarach takich jak: rodzina, kariera, finanse, zdrowie, relacje, zainteresowania itp. W każdym z tych obszarów trzeba określić cele, do których będziemy dążyć i wziąć na siebie odpowiedzialność za ich osiągnięcie. Cokolwiek robisz powinno być to w zgodzie z Twoimi wartościami i celami, które sobie obrałeś.

Bądź liderem, przejmij dowodzenie i inicjatywę. To kim jesteś i to możesz być zależy od Ciebie.

#8 Zasada upraszczania

Zwłaszcza w działaniach wojennych zbyt zawiłe i skomplikowane plany są mało skuteczne. Złożoność i dezorientacja to wrogowie sukcesu. Mamy tendencję do komplikowania, a powinniśmy dążyć do prostoty i upraszczania. Jak powiedział Albert Einstein: „Wszystko powinno być tak proste jak to tylko możliwe, ale nie prostsze”. Jeżeli w nasze działanie nie będzie od początku wpisana zasada upraszczania istnieje ryzyko, że utniemy w złożoności. Im większa prostota planu tym jest bardziej zrozumiały i łatwiej go realizować.

Trzeba dążyć do znajdowania prostszych sposobów i efektywniejszych dróg dojścia do celu. Szukać możliwości uproszenia wykonywanych działań, redukować złożoność. Eliminować zbędne działania, które nie wnoszą wartości i nie przybliżają nas do celu. Dzięki temu nasza efektywność i skuteczność wzrośnie.

Sprawdź: Lean management – 9 głównych marnotrawstw, które należy eliminować

#9 Zasada bezpieczeństwa

Gdy osiągnie się cel trzeba podjąć kroki, aby go zabezpieczyć. Najlepsi dowódcy i liderzy podejmują działania, by ochronić się przed zdarzeniami, które mogą zagrozić armii czy przedsięwzięciu. Działając trzeba myśleć nie tylko w kategoriach rozwoju, ale też przetrwania. Być gotowym na różne ewentualności i potencjalne problemy, które mogą wystąpić. Przewidywanie i planowanie kryzysowe jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Jak ktoś kiedyś powiedział: „Oczekuj najlepszego, ale bądź gotowy na najgorsze”.

Również w naszym życiu osobistym odczuwamy bardzo silną potrzebę bezpieczeństwa. Fizycznego, emocjonalnego, finansowego itp. W życiu bardzo cenna jest możliwość wyboru, daje nam ona wolność. Gdy mamy tylko jedno wyjście tracimy kontrolę. Dlatego ważne jest rozpatrywanie i tworzenie możliwości wyboru. Warto zadawać sobie i odpowiadać na pytanie: „Co bym zrobił, gdyby…..” i tu można wstawić różne warianty i życiowe sytuacje, w których moglibyśmy potencjalnie się znaleźć. Umiejętność tworzenia różnych opcji i alternatywnych wariantów ma znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa, samodzielności i szczęścia.

Trzeba zabezpieczać się przed stratami i być gotowym na nadzwyczajne sytuacje. Mieć w zanadrzu plany awaryjne. Przewidywać różne problemy i dokładać starań, aby nie wystąpiły.

#10 Zasada ekonomii

Kolejna zasada dotyczy rozsądnego gospodarowania dostępnymi zasobami. Efektywni liderzy i dowódcy płacą za sukces tyle ile trzeba lecz nie więcej. Analizują koszty pod kątem potencjalnych zysków. Liczy się optymalne wykorzystanie dostępnych środków na zdobycie określonych celów. Najmniejszym możliwym kosztem, trzeba uzyskiwać możliwie największe korzyści. Marnotrawstwo może kosztować nas zwycięstwo.

Życie jest cenne, a zasoby ograniczone. Trzeba nimi umiejętnie gospodarować. Ze wszystkich zasobów szczególnie cenny jest czas. Nie można go dokupić, raz wykorzystany nigdy się nie odnawia. Wydane pieniądze można ponownie zarobić, ale wydanego czasu już się nie odzyska. Aby osiągać sukcesy trzeba dobrze gospodarować dostępnymi zasobami. Umieć dokonywać właściwych wyborów, takich które w danej sytuacji dadzą nam największy zwrot z inwestycji. Jak powiedział kiedyś generał Patton: „Każda bitwa powinna nam dawać jakiś zysk, gdyż inaczej nie ma sensu jej toczyć”.

Minimalizuj koszty i szukaj sposobów realizacji celów przy najmniejszym wykorzystaniu czasu i zasobów.

Sprawdź: Strefa komfortu – 13 rzeczy, które możesz zrobić, aby z niej wyjść

#11 Zasada zaskoczenia

Szybkość i zaskoczenie to elementy często wykorzystywane w działaniach wojennych. Mają one też zastosowanie w biznesie. Jeśli przeciwnik wie co zamierzasz zrobić to jest w stanie pokrzyżować Twoje plany i Cię pokonać. Jednak jeśli sam działasz z zaskoczenia możesz zyskać przewagę i wygrać. Działając szybko i sprawnie można osiągnąć cel zanim przeciwnik będzie w stanie skutecznie zareagować.

Jeśli w życiu ciągle robisz to samo, będziesz uzyskiwał zbliżone efekty. Zdecyduj się na zmianę. Zrób coś nieoczekiwanego. Czasem najbardziej skuteczne jest działanie zupełnie przeciwne do tego, co robiliśmy dotychczas. Wrogiem sukcesu jest strefa komfortu i samozadowolenie. Zamiast tkwić w miejscu ze swoim życiem, możesz przejąć inicjatywę i żyć w sposób o jakim zawsze marzyłeś.

Rób to co nie jest oczekiwane, poszukuj nowszych, szybszych i bardziej efektywnych sposobów działania. Bądź oryginalny i kreatywny. Działaj nieszablonowo.

Sprawdź: 10 sposobów na oryginalność, czyli jak być bardziej kreatywnym

#12 Zasada kontynuacji działań

Zwycięstwo jest udziałem najbardziej wytrwałych. Historia pokazuje, że początkowe wygrane mogą zmienić się w klęskę jeśli zaniedbamy wykorzystanie osiągniętej przewagi. Dlatego jeśli już mamy przewagę nie można odpuszczać trzeba kontynuować wysiłki i działania. Nie można się zatrzymywać dopóki cel nie zostanie osiągnięty w 100%.

Obecny świat daje nam niespotykane dotąd możliwości. Szczególnie za sprawą technologii i Internetu łatwiej i szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości możemy osiągać nasze cele. Jednak aby wykorzystać te możliwości nie wystarczy o nich wiedzieć, trzeba konsekwentnie działać. Szczęście jest kwestią prawdopodobieństwa, im więcej próbujesz tym bardziej prawdopodobne jest, że osiągniesz sukces.

Umiejętność pójścia za ciosem i kontynuowania działań, aby wykorzystać pomysły i możliwości, warunkuje to jak daleko zajdziesz. Gdy masz pomysł lub widzisz szanse w pełni z niej skorzystaj. Bądź konsekwentny i kontynuuj działanie do końca, a nic Cię nie powstrzyma w drodze do celu i sukcesu.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 12 militarnych zasad, które mogą zaprowadzić Cię do wygranej w życiu. Stosując sprawdzone strategie wojskowe w życiu osobistym i zawodowym możesz myśleć i działać efektywniej. Osiągać lepsze rezultaty we wszystkim co robisz. Efekty nie przyjdą z dnia na dzień jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Sukces to skumulowanie drobnych codziennie podejmowanych wysiłków i ciągłego doskonalenia.

Aby lepiej poznać te 12 zasad sięgnij po książkę Briana Tracy „Zwyciężaj w biznesie! Strategie i taktyki wojenne na biznesowym polu walki„.

Z książki dowiesz się jak wprowadzić każdą z tych zasad do swojego życia, dzięki czemu zaczniesz szybciej uzyskiwać pożądane rezultaty. Nauczysz się jak myśleć i planować w sposób strategiczny, korzystać z możliwości, działać efektywnie i maksymalizować swoje szanse na życiowy sukces.

Czerp z wiedzy i doświadczeń wielkich dowódców, aby osiągać własne wielkie życiowe zwycięstwa.

„Twoim celem nie jest po prostu żyć, lecz żyć dobrze”.

A Ty co myślisz o stosowaniu wojskowych zasad w życiu zawodowym i osobistym? Napisz w komentarzu