Kontakty są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu, ale często metody, które zwykle stosujemy do ich nawiązywania, wydają się wymuszone i wymagają dużo wysiłku. Przy takim podejściu poznawanie ludzi i nawiązywanie znajomości zaczyna przypominać przykry obowiązek. A przecież wiadomo, że jeśli zmuszamy się do czegoś, trudno nam zrobić to dobrze. Czy nie byłoby fantastycznie, gdybyśmy potrafili nawiązywać kontakty w sposób bardziej naturalny i swobodny? Jak być lubianym?

Michelle Tillis Lederman jest założycielką i dyrektorką naczelną firmy Executive Essentials, która opracowuje spersonalizowane programy szkoleniowe z zakresu komunikacji i przywództwa. Uważa, że autentyczne relacje są kluczem do osiągnięcia sukcesu, dlatego specjalizuje się w nauczaniu ludzi jak skutecznie nawiązywać kontakty i komunikować się. Według Michelle Tillis Lederman istnieją podstawowe przesłanki sympatyczności, czyli powody, dla których możemy być lubiani, które są wspólne dla wszystkich. Określa je jako “11 zasad jak być lubianym”. W swojej książce Jak być lubianym omawia każdą z tych “zasad” i pokazuje, jak działają one w świecie biznesu i w relacjach międzyludzkich oraz jak można je zastosować w życiu.

“Ludzie najchętniej robią interesy z tymi, których lubią”. – Michelle Tillis Lederman

Jak nawiązywać kontakty z ludźmi i budować relacje. Jak być lubianym? Oto 11 zasad, o których trzeba pamiętać. Zaczynamy!

Jak być lubianym? 11 zasad sztuki komunikacji

Przed rozmową: bądź sobą

Część pracy nad nawiązywaniem kontaktów i budowaniem relacji jest wykonywana, zanim jeszcze dochodzi do rozmowy

#01 Zasada autentyczności

Co to znaczy „być autentycznym”? U każdego z nas będzie to oczywiście oznaczać co innego, ponieważ każdy ma własne poglądy, sposób bycia, przekonania, umiejętności, wiedzę, cele w życiu i zestaw wartości. Ale w znaczeniu ogólnym autentyczność jest tym samym dla każdego człowieka: oznacza po prostu bycie sobą. Oto zasada autentyczności: twoje prawdziwe ja to najlepsze ja.

#02 Zasada samooceny

Aby nawiązywać ważne kontakty w sposób naturalny, musisz pokazywać się od jak najlepszej strony. Innymi słowy, zanim dasz się lubić innym ludziom, musisz sam siebie polubić. Jest to zasada samooceny. Wielu z nas zdaje sobie sprawę ze swych podstawowych zalet i potrafi okazywać pewność siebie w różnych sytuacjach, ale nawet ludzie najbardziej zadufani w sobie miewają chwile zwątpienia. Sztuka polega na tym, żeby umieć je przezwyciężyć.

#03 Zasada postrzegania

Skąd bierze się różnica między tym, jak jesteśmy postrzegani, a tym, jak postrzegamy sami siebie? Postrzeganie to rzeczywistość. Uważasz ludzi za takich, jakimi ich postrzegasz, i odwrotnie – inni uważają cię za takiego, jakim cię postrzegają. Wiedząc, jak powstają nasze wyobrażenia, łatwiej zrozumiemy, jak inni tworzą swoje wyobrażenia o nas. Będziemy mogli skuteczniej kształtować wrażenie, jakie chcemy zrobić na innych, i demonstrować swoje zalety tak, żeby ludzie je docenili. Jeśli pokażesz swoje autentyczne ja, ludzie zareagują pozytywnie. Jeśli będziesz robił złe wrażenie, nie licz, że ktoś cię polubi. Postrzeganie to podstawowy składnik bycia lubianym.

#04 Zasada energii

Podczas każdej interakcji jej uczestnicy wysyłają energię, która ma wpływ na przebieg tej interakcji. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jaką energię wysyłamy. Energia wpływa na naszą komunikację i może działać zarówno na naszą korzyść, jak i przeciwko nam. Rodzaj energii, jaką wysyłamy w danej sytuacji, wpływa na nasze interakcje z otoczeniem. Energia jest zaraźliwa – oto zasada energii. Nasza energia może pobudzić innych do działania albo odebrać im siły, przyczynić się do wzrostu produktywności albo zwiększyć zamęt. Energia ma wpływ na przebieg interakcji i ułatwia kontakty.

Rozmowa: zawsze korzystaj z okazji do rozmowy

Jeśli nadarza się sposobność do zawarcia znajomości, trzeba z niej korzystać. Nawiązuj rozmowę zamiast milczeć, bo nigdy nie wiadomo, co może z tej rozmowy wyniknąć.

#05 Zasada ciekawości

Ciekawość to może pierwszy stopień do piekła, ale bez ciekawości nie ma mądrości i ciekawość nigdy nie przeszkadza w rozmowie. Okazanie szczerego zainteresowania pracą, życiem, pasjami, poglądami i potrzebami drugiej osoby jest w istocie doskonałym punktem wyjścia do rozmowy, kontynuowania jej i nawiązania znajomości. Inicjowanie rozmów i okazywanie zainteresowania innym to podstawa budowania trwałych relacji, ponieważ ciekawość sprzyja tworzeniu więzi – jest to zasada ciekawości.

#06 Zasada słuchania

Ludzie chcą i potrzebują, żeby ich rozumiano; dotyczy to wszystkich dziedzin naszego życia. Słuchanie nie jest bierną czynnością. Trzeba energii i skupienia uwagi, aby dobrze rozumieć to, o co naprawdę mówiącym chodzi – a nie słyszeć tylko to, co nam się wydaje, że mają na myśli, albo to, co my chcemy, żeby mieli. Aby być rozumianym, trzeba uważnie słuchać rozmówcy. Dlatego musimy nauczyć się naprawdę słuchać i rozumieć to, co się do nas mówi. Przy budowaniu relacji słuchanie jest równie ważne jak treść naszych wypowiedzi. To podstawa zasady słuchania: trzeba słuchać, żeby rozumieć

#07 Zasada podobieństwa

Gdy poznamy osobę, z którą mamy wiele wspólnego, nasze samopoczucie szybko się poprawia; rozmowa toczy się gładko, a wzajemna sympatia jest wyczuwalna. Tak działa zasada podobieństwa. Lubimy ludzi, którzy są do nas podobni. Świadomość, że coś nas z kimś łączy, działa na nas uspokajająco, cokolwiek by to było. Znamy tych samych ludzi, lubimy to samo miejsce albo mamy podobne doświadczenia życiowe. Znalezienie autentycznych podobieństw i związków zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa w obecności nowych ludzi i odwrotnie, ich poczucie bezpieczeństwa w naszej obecności.

#08 Zasada pamięci nastrojowej

Wszyscy tego doświadczyliśmy: myślimy o kimś i doznajemy przyjemnego uczucia, nie wiedząc właściwie dlaczego. Czy chodzi o niedawną rozmowę? Może tak, ale przecież prawie nie pamiętamy, o czym rozmawialiśmy. Czy chodzi o sposób bycia tej osoby albo ogólny pogląd na świat? Trudno powiedzieć. Nie możemy podać powodów, po prostu jest nam przyjemnie. Tak działa zasada pamięci nastrojowej: ludzie lepiej pamiętają, jak się czuli w twojej obecności, niż to, co mówiłeś.

Po rozmowie: budowanie relacji

Jak sprawić, aby kontakt z drugą osobą mógł przerodzić się w głęboką i trwałą więź. Po pierwszej rozmowie łatwo zbagatelizować to, co się w jej trakcie wydarzyło. Możemy uznać, że nie ma powodu, abyśmy odzywali się ponownie do naszego rozmówcy, że nie mamy mu niczego ciekawego do powiedzenia albo po prostu jesteśmy zbyt zajęci swoimi sprawami. Ale ponowny kontakt to podstawa przy budowaniu trwałych relacji.

#09 Zasada znajomości

Czujemy się komfortowo z osobami i rzeczami, które dobrze znamy, tak działa zasada znajomości. Specjaliści od reklamy wciąż wykorzystują tę zasadę. Im częściej klienci słyszą o jakiejś marce, tym bardziej się z nią oswajają, tym większego nabierają do niej zaufania i tym większą wiarygodność ona zyskuje. Istnieje oczywiście cienka granica między przypominaniem się ludziom przez tworzenie pozytywnych skojarzeń a naprzykrzaniem się im do tego stopnia, że przestają zwracać na nas uwagę. Chodzi o to, aby budować znajomość w sposób autentyczny. Kontaktuj się z ludźmi, żeby dążyć do wzajemnego zbliżenia, a nie po to, by narcystycznie reklamować swoje zalety.

#10 Zasada dawania

Jednym z najlepszych sposobów, żeby być lubianym i nawiązać więź z drugą osobą, jest pokazanie, że rozumiemy jej potrzeby i chętnie pomożemy je zaspokoić. Każdy z nas zna to powiedzenie, ale największą wartość mają te dobre uczynki, które spełniane są z wewnętrznej potrzeby, a nie w nadziei na rewanż. Na tym polega zasada dawania: zrób coś dla innych, ponieważ możesz; daj coś z siebie pierwszy. Dawanie tworzy wartości. Nie zawsze jest to równoznaczne z dużym wysiłkiem albo wielkim czynem. Ale nawet drobny gest to sygnał, że naszym zdaniem druga osoba jest warta starań i że pragniemy jej pomóc.

#11 Zasada cierpliwości

Cierpliwość popłaca. Oto istota zasady cierpliwości: nie spiesz się, pewne rzeczy wymagają czasu. Rezultaty mogą nie być dokładnie takie, jakich się spodziewasz, i mogą nie przyjść wtedy, kiedy na nie liczysz. Możesz nawet nie być ich świadom. Przyjaźnie dojrzewają z czasem. Bierz pod uwagę, że znajomość może rozwinąć się z biegiem czasu. Zachowaj cierpliwość.

Jak wprowadzać w życie zasady bycia lubianym?

Zasady bycia lubianym to nie tylko fajna koncepcja, którą powinniśmy brać pod uwagę – to podejście do życia i ludzi, których spotykamy. Nie chodzi o to, abyś lubił wszystkich i żeby wszyscy lubili ciebie. Chodzi o nawiązanie istotnych kontaktów, które wzmocnią twoje relacje, twoją samoświadomość, produktywność i, co za tym idzie, twoje wyniki.

11 zasad jak być lubianym. - Michelle Lederman Tillis
11 zasad jak być lubianym. – Michelle Lederman Tillis

Książka Michelle Lederman Tillis “Jak być lubianym” przedstawia innowacyjny i bezbolesny sposób nawiązywania relacji, który opiera się na jednej prostszej zasadzie – ludzie chętniej robią interesy z tymi, których lubią. Dzięki tej inspirującej lekturze dowiesz się, jak odkryć i wyróżnić swoje najbardziej sympatyczne cechy, a także nauczyć się:

  • inicjować rozmowy i swobodnie prowadzić dialogi,
  • uniknąć wrażenia manipulacji i skupienia się wyłącznie na swoim interesie,
  • przekształcać znajomych w przyjaciół,
  • dostosować swój styl komunikacji, aby budować interesujące relacje z różnymi ludźmi,
  • pozostawać w dobrej pamięci ludzi na długo po pierwszym spotkaniu.

Ta ważna i praktyczna książka oparta na życiowych doświadczeniach zawiera wiele praktycznych ćwiczeń, które pomogą Ci ujawnić wszystkie Twoje cechy, dzięki którym możesz być lubiany. Pokazuje też proste i wygodne metody nawiązywania szczerych i sympatycznych relacji, które przynoszą korzyści Tobie i wszystkim zainteresowanym.

Aby osiągnąć sukces, ważne jest budowanie relacji z innymi ludźmi. Kiedy odkryjesz “11 zasad jak być lubianym“, twoja droga do sukcesu w dowolnej dziedzinie stanie się łatwiejsza i bardziej przyjemna niż mogłeś sobie kiedykolwiek wyobrazić.

“Tylko dzięki autentyczności kontakt może przerodzić się w bliską więź. „Nawiązywanie kontaktów” to po prostu inny sposób myślenia o tym, w jaki sposób zbudować relację. Stosunki z innymi ludźmi, niezależnie od tego, czy na gruncie zawodowym, czy prywatnym, dają nam oparcie i pozwalają robić postępy we wszystkich dziedzinach naszego życia”. – Michelle Lederman Tillis

Źródło: 11 zasad jak być lubianym – Michelle Lederman Tillis, wydawnictwo Studio Emka 2023, tłumaczenieWładysław Jeżewski

Sprawdź też: Bądź! 8 kroków prowadzących Cię do tego, kim chcesz być

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!