Kim jesteś? Czy jesteś sobą? Rodzimy się po to, aby być autentyczni. Autentyczność jest naszym naturalnym stanem. Jednak niełatwo jest żyć autentycznie. Dlatego, że świat wciąż mówi nam jacy powinniśmy być, co powinniśmy robić, a czego nie. Tak wiele czynników, które mają na nas wpływ, każe nam wierzyć, że ważniejsze jest dostosowanie się do większości i bycie lubianym niż ryzykowanie, mówienie i robienie tego, co uważamy za naszą prawdę. Jak być sobą i dlaczego jest to ważne?

Bycie po prostu sobą, ze swoimi silnymi stronami i słabościami, wymaga odwagi i staje się nie lada wyzwaniem. Bojąc się odrzucenia i negatywnej oceny, często kryjemy się za rożnymi maskami albo stosujemy strategie obronne. Jednak życie oparte na autentyczności jest ideałem, do którego powinniśmy dążyć. Bo potrzeba autentyczności – wyrażania w życiu tego kim jesteśmy, co naprawdę myślimy i czujemy – jest podstawą naszego sukcesu i szczęścia.

Jaki jest przepis na autentyczne życie?

W jaki sposób osiągnąć w życiu coraz większą autentyczność? Jak być autentycznym sobą?

Doktor Stephen Joseph jest psychologiem, który od lat zajmuje się badaniem rozwoju człowieka i jest uważany za eksperta w dziedzinie psychologii pozytywnej. Według Doktora Stephena Josepha autentyczne życie wymaga zdobycia się na szczerość wobec siebie i innych.

Autentyczność wymaga od nas zrozumienia własnego „ja”. Powinniśmy słuchać siebie i mieć pełną świadomość wszystkiego, co się w nas dzieje – uczuć, myśli i doznań fizycznych.

Ludzie autentyczni znają siebie i pobudki swojego działania, świadomie dokonują wyborów oraz odpowiadają za siebie, opierając się naciskom otoczenia i mówiąc prawdę, tak jak ją widzą. Wykazują się odwagą, pokorą oraz zaangażowaniem. Umieją otwarcie wypowiadać czasem trudne słowa, które trzeba powiedzieć, a w razie konieczności potrafią walczyć o to, w co wierzą.

Autentyczność polega na tym, jak podchodzimy do życia w każdej chwili. To bardzo indywidualna sprawa. Autentyczność to proces, który wymaga nieustannej wrażliwości na własny wewnętrzny świat i na to, jak odbieramy siebie w każdej chwili.

Znajomość siebie, stanowienie o sobie i bycie sobą składają się razem na autentyczne życie. Te trzy elementy są kluczowe. Jeżeli któregoś z tych składników brakuje, trudno o autentyczność. Bo nie możemy być sobą, jeśli sami o sobie nie stanowimy, a to z kolei nie jest możliwe, jeśli siebie dobrze nie znamy.

„Znajomość siebie + Stanowienie o sobie + Bycie sobą = Autentyczne Życie” – Doktor Stephen Joseph

Jak być autentycznym sobą? Manifest autentycznego życia

A oto manifest autentycznego życia opracowany przez Doktora Stephen Josepha, który pomoże ci osiągnąć w życiu większą autentyczność.

Autentyczność w odniesieniu do siebie

#01 Znaj swoje granice i wyraźnie dawaj innym do zrozumienia, co uważasz za dopuszczalne.
#02 Traktuj każde życiowe wyzwanie jako szansę lepszego poznania siebie.
#03 Miej świadomość, co czujesz w danej chwili i skąd wzięły się w tobie takie emocje.
#04 Zwracaj uwagę na swoje odruchowe reakcje i uważnie słuchaj, co podpowiada ci instynkt. Staraj się skupić na głosie wewnętrznej mądrości.
#05  Naucz się akceptować swoje prawdziwe „ja”.

Autentyczność w odniesieniu do innych

#01 Nie skupiaj się na brakach innych osób, postaraj się wspierać ich talenty i zalety.
#02 Nie ograniczaj innych; pokazuj im, jaki mają potencjał rozwoju.
#03 Nie próbuj przerabiać innych na swój sposób; pomagaj im w większym stopniu stawać się sobą. #04 Nie ingeruj w sprawy innych, ale zawsze myśl o tym, w jaki sposób możesz wspierać ich indywidualne wybory życiowej drogi.
#05 Próbuj zrozumieć, w jaki sposób inni patrzą na życie, i słuchaj ich uważnie. Pogódź się z tym, że każdy ma prawo do własnego punktu widzenia, nawet gdy bardzo odbiega on od twojego.

Uwagi końcowe

Twoja autentyczność, twoja prawda, twoje autentyczne „ja” — wszystkie te określenia oznaczają to samo, sedno tego, kim jesteś. Zamiast udawać przed sobą i innymi, że jest się kimś, kim się nie jest, zacznij słuchać wewnętrznego głosu rozsądku i podejmuj bardziej autentyczne decyzje co do tego, jak chcesz żyć.

Dobre życie wymaga, aby wykorzystywać nasz naturalny potencjał. Każdy z nas – Ty również – posiada indywidualną mieszankę zalet, zdolności i umiejętności. Gdy staniesz się bardziej autentyczny wobec siebie i innych, twoje życie zyska nowe znaczenie, cel i kierunek.

Pozbądź się maski i bądź w życiu sobą! 

Autentyczność jak być sobą i dlaczego jest to ważne. - Joseph Stephen
Autentyczność jak być sobą i dlaczego jest to ważne. – Joseph Stephen

Autentyczność chyba jeszcze nigdy nie była nam aż tak potrzebna. Funkcjonujemy w świecie, który wręcz uwielbia wmawiać nam, jacy powinniśmy być: jak powinniśmy się ubierać, jak odżywiać, jakie mieć poglądy, jak prezentować się w świecie, a nawet czego pragnąć. Jednak wiele narzucanych nam „reguł” by być, mówić i działać w określony sposób po prostu nie pasuje do naszej osoby. Dlatego, decyzje każdy powinien podejmować świadomie i samodzielnie, bazując na tym, co wybrzmiewa w jego prawdziwym „ja”.

Aby pomóc sobie odkryć swoje prawdziwe „ja”, żyć bardziej odważniej i autentycznie sięgnij po książkę Autentyczność Stephena Josepha. Dzięki wydawnictwu Rebis i tłumaczeniu Agnieszki Jacewicz, dostępna jest po polsku. Lektura tego poradnika obudzi w tobie pragnienie większej autentyczności i wskaże ci kierunek do bycia sobą.

Stephen Joseph przedstawia w niej badania nad autentycznością w kontekście najnowszych odkryć naukowych w psychologii pozytywnej. Okazuje się, że ludzie autentyczni są szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej spełnieni w życiu.

Dowiedz się czym jest autentyczność i jak żyć w zgodzie ze sobą. Oprócz teorii naukowej, przykładów z życia i cennych rad, znajdziesz tu też pomocne ćwiczenia. Zostały tak opracowane, aby nakłonić cię do zastanowienia się nad sobą i służyć ci wskazówkami w twojej własnej drodze do autentycznego życia.

Żyj autentycznie!

„Poznaj siebie – dowiedz się, kim naprawdę jesteś i jakie są twoje głęboko zakorzenione przekonania na własny temat – a potem naucz się słuchać wewnętrznego głosu rozsądku i brać odpowiedzialność za swoje decyzje i działania. Gdy zyskasz pewność, że znasz siebie i o sobie stanowisz, po prostu bądź sobą”. – Dr. Joseph Stephen

A Ty czy żyjesz w zgodzie ze sobą?