Kim chcesz być? Co tak naprawdę chcesz robić? Wyzwanie, z jakim mamy dziś do czynienia, polega na tym, że żyjemy w świecie, który oferuje bardzo wiele wyborów, sposobności i opcji. Z jednej strony jest to cudowne. Z drugiej jednak mając przed sobą tak wiele możliwości, często nie podejmujemy żadnej decyzji i stoimy w miejscu. Grzęźniemy  wśród niezliczonych, niewykorzystanych sposobności oraz niespełnionych marzeń.

Keith Abraham autor książek, prelegent, mąż, ojciec i odkrywca od lat pomaga ludziom prowadzić życie pełne pasji. Życie, które ma głęboki sens, w którym zajmujesz się tym, co dla ciebie ważne. W swojej inspirującej książce Bądź! wskazuje osiem kroków, które doprowadzą Cię do tego kim chcesz być i co chcesz zrobić ze swoim cennym życiem.

„Zanim zaczniesz myśleć o pracy, karierze lub stanowisku, do jakich aspirujesz, określ to, kim chcesz być jako osoba. Jakiego rodzaju osobą chcesz BYĆ, żeby stać się najlepszą wersją siebie i w pełni wykorzystać cały swój potencjał?”. – Keith Abraham

Bądź! 8 kroków prowadzących cię do tego, kim chcesz być

#01 Odkryj

„Możesz przeżyć życie albo jako turysta albo jak odkrywca. Większość ludzi żyje jak turyści; nigdy się nie spieszą i nie poświęcają czasu na odkrywanie tego, co rzeczywiście są w stanie osiągnąć”.

Co jest dla ciebie ważne, co się dla ciebie liczy, co mogłoby całkowicie odmienić twoją perspektywę? Co w twoim przekonaniu jest (lub mogłoby być) celem twojego życia? Zrozumiesz, że znalezienie własnego celu pozwala spojrzeć na życie z właściwej perspektywy. Dlaczego ustalenie tego jest takie ważne? Dlatego że stoisz przed wyborem: albo zdefiniujesz własne cele, albo zostaniesz zmuszony do zajmowania się cudzymi celami i planami – czy ci się to podoba, czy nie podoba.

#02 Pragnij

„Podążając za swoją pasją odzyskujesz energię”.

Pragnienie jest siłą życiową, skłaniającą nas do tego, by się doskonalić, lepiej sobie radzić i osiągać lepsze wyniki. To kluczowy składnik, który pozwala przekształcić to, co zwyczajne, w coś, co jest doskonałe. Twoje pasje stanowią siłę życiową i źródło sukcesów. Twoja pasja wpisuje się w jedną z dwóch kategorii: możesz albo zarabiać na życie dzięki podążaniu za swoją pasją, albo zarabiać na życie, by móc podążać za twoją pasją.

#03 Miej marzenia

„Miej wielkie marzenia, żyj odważnie”.

W miarę jak przybywa nam lat, zbyt często przestajemy marzyć o tym, co jest możliwe. Wydaje się nam, że marzą tylko dzieci. Tymczasem wszystko, co ma wielkie znaczenie, zostało osiągnięte, ponieważ wcześniej ktoś miał marzenie. Umiejętność marzenia, o tym, co możesz osiągnąć, jest wspaniałym darem. Chodzi o to, żeby ustalić, gdzie chcesz dotrzeć i co chcesz osiągnąć. Jeśli naprawdę zamierzasz ustalić, czego pragniesz, kim jesteś i co popycha cię do działania, Keith Abraham rzuca ci Wyzwanie 100 celów. Spisz 100 celów, które chcesz osiągnąć w swoim życiu i zacznij je realizować, zobaczysz jak wiele możesz osiągnąć.

#04 Poczuj determinację

„Chodzi o rozpęd, nie o motywację”.

Potrzebujesz determinacji, pragnienia oraz wewnętrznej motywacji, aby podjąć pierwszy krok do osiągnięcia swoich celów. Nie trzeba znać wszystkich kolejnych kroków, ale musisz czuć wystarczający zapał, aby wykonać pierwszy krok w kierunku tego, co dla ciebie jest ważne i co będzie oznaczało dla ciebie ważną zmianę. Poczucie determinacji jest rezultatem traktowania swego celu z zaangażowaniem, więzi z tym celem oraz umiejętności skupienia się na nim. Czuj, myśl, działaj!

#05 Sprecyzuj

„Nieokreślone cele przekładają się na nieokreślone wyniki”.

Wielkie marzenia to wspaniała sprawa, ale jak właściwie masz je przekuć w rzeczywistość? Sprecyzuje cel, który możesz zrealizować w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a także trzy najważniejsze cele, na których chcesz się skupić. Jest to o tyle ważne, że w ślad za klarownym obrazem sytuacji pojawia się większa pewność siebie.

#06 Rozwijaj

„Wraz z wiarą w siebie, przychodzi pewność”.

Wszyscy się czegoś obawiamy; może to być lęk przed porażką, sukcesem lub zmianą. Jak mówi Keith Abraham: „Twoje marzenia nie sięgną dalej niż twoja pewność siebie”. Umiejętność rozwinięcia właściwego sposobu myślenia, nastawienia i głębokiego przekonania, że zasługujemy na osiągnięcie sukcesu lub zrealizowanie celu, jest niesłychanie ważna. Jej brak stanowi najpoważniejszą przeszkodę na drodze do osiągnięcia sukcesu.

#07 Pokonaj

„Nie pozwól by zwątpienie w siebie zniszczyło twój potencjał”.

Przeciwieństwem pewności jest wątpienie. Zwątpienie powstrzymuje cię przed podjęciem działań. Chodzi o uporanie się z negatywnymi wspomnieniami, które sprawiają, że pogrążasz się w rozmyślaniach nad niegdyś prowadzonymi, nieudanymi próbami zrobienia czegoś. Zamiast tego lepiej podjąć proaktywne wysiłki, aby ruszyć ku temu, na czym ci zależy, a zarazem zdystansować się od tego, czego chcesz uniknąć. Najlepszym sposobem, aby uciszyć wszystkie wątpliwości jest działanie. Po prostu zrób pierwszy krok, a potem kolejny i jeszcze następny – tak można zapewnić sobie robienie postępów i rozwijanie pewności siebie, a zarazem poczuć sens osiągnięć.

#08 Zaprojektuj

„Zaprojektuj takie życie jakie kochasz”.

Zanim powstanie jakakolwiek wspaniała konstrukcja lub budowla, ktoś musi stworzyć odpowiedni projekt. Twoje cele wpisują się w tę regułę, tak więc ty również musisz przygotować plan. Przemyślany i skuteczny proces planowania pozwoli ci stworzyć projekt twoich możliwych do zrealizowania celów. Opracuj plan pasjonującego życia i przystąp do dzieła. Teraz jest czas, żeby działać – realizować twój plan!

Słowo końcowe

Odkryj co jest dla Ciebie ważne! Dla każdego z nas, jeśli chcemy przeżyć wspaniałe życie, podstawową sprawą jest znalezienie odpowiedzi na te pytania – pytania, których większość ludzi unika lub którym nie poświęca ani chwili poważniejszej refleksji…

  • Kim chcę zostać?
  • Dlaczego trafiłam/trafiłem na tę planetę?
  • Jaki jest mój życiowy cel?
  • Jakim pasjom chcę się oddawać?
  • Co jest dla mnie ważne, co uważam za istotne, co się dla mnie liczy?
  • Za czym chcę się opowiadać w swoim życiu?
Bądź! Osiem prostych kroków prowadzących cię do tego, kim chcesz być - Keith Abraham
Bądź! Osiem prostych kroków prowadzących cię do tego, kim chcesz być –
Keith Abraham

Książka Bądź! Keitha Abrahama pomoże ci znaleźć odpowiedź na te kluczowe życiowe pytania.

Bądź! jest krótką i łatwą lekturą, wypełnioną opisami nieskomplikowanych działań, które warto podjąć. Pomoże ci odzyskać jasność myśli i rozwinąć wiarę w siebie, umocni cię też w przekonaniu o słuszności podjętych decyzji. Dzięki tej książce uważnie przyjrzysz się wszystkim swoim wyborom, opcjom i okazjom, kierując się osobistymi preferencjami, dyspozycjami, aktualnym położeniem, a także obranymi kierunkami i ustanowionymi celami.

Książka jest tak zaprojektowana, by można było robić w niej zapiski i wykorzystywać ją jako dziennik twojego życia, podręcznik pełen przydatnych wskazówek, poradnik wyznaczania celów, a także jako szczegółowy plan, dzięki któremu sprawnie pokierujesz swoim życiem.

Ta książka jest w całości o tym, jak rozpoczynać, nie czekając z tym, by ruszyć, do chwili, aż wszystko będzie doskonałe. To ty zdecydujesz, jaki następny krok wykonasz, aby rozpocząć i aby, po przezwyciężeniu, co bardzo ważne, prokrastynacji, osiągnąć wszystko, co zamierzasz.

Bądź tym kim chcesz być!

„Umiejętność zdecydowania o tym, czego pragniesz, stworzenia planu pozwalającego to osiągnąć i zbudowania pewności siebie, że zdołasz spełnić swoje marzenia, to największy dar, jaki sobie i innym możemy ofiarować”. – Keith Abraham

Źródło: Bądź! Osiem prostych kroków prowadzących cię do tego, kim chcesz być – Abraham Keith, wydawnictwo Studio Emka 2022, tłumaczenie Krzysztof Krzyżanowski

Sprawdź też: Skup się! Proste strategie jak uporać się z prokrastynacją na zawsze