Zaczerwienienie, przesuszenie, czy uczucie ściągnięcia to tylko niektóre cechy charakterystyczne skóry wrażliwej. Ten typ cery wymaga szczególnej pielęgnacji i doboru odpowiednich kosmetyków, które ją nawilżą i zregenerują. Nie należy zapominać również o ochronie przeciwsłonecznej. Jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji cery wrażliwej? Podpowiadamy.

Cera wrażliwa — czyli jaka?

Skóra wrażliwa jest szczególnie podatna na zewnętrzne czynniki: promieniowanie UV, przebywanie na zimnym powietrzu czy w smogu. Jest to spowodowane nieprawidłowościami w strukturze jej górnych warstw, które przepuszczają do wnętrza wszystkie substancje z otoczenia, a to powoduje stany zapalne.

Dlatego też cera wrażliwa objawia się łuszczeniem, zaczerwienieniem, wysuszeniem i powstawaniem małych pęknięć, a także napięciem, ściągnięciem i często nawet swędzeniem. Wśród jej odmian można wymienić skórę alergiczną, suchą, odwodnioną, naczyniową i atopową. Aż co trzecia kobieta się z nią zmaga.

Pielęgnacja skóry wrażliwej — właściwe oczyszczenie

Codzienne oczyszczenie cery wrażliwej stanowi niezbędną podstawę do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Szczególnie, wtedy kiedy codziennie wykonujemy makijaż, ważne jest, aby wieczorem dokładnie oczyścić twarz. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że pojawią się na niej niedoskonałości i stanie się pozbawiona blasku.

Cera wrażliwa nie może być oczyszczona przy pomocy środków, które zawierają w swoim składzie alkohol, barwniki lub środki zapachowe. Posiadaczki takiej skóry powinny myć twarz przy pomocy delikatnych kosmetyków, które nie podrażniają jej i jednocześnie neutralizują wysuszenie naskórka, które powoduje m.in. twarda woda.

Pielęgnacja skóry wrażliwej — tonizacja

Po dokładnym oczyszczeniu skóry przy pomocy delikatnego żelu należy tonizować twarz, stosując hipoalergiczny kosmetyk pozbawiony alkoholu i środków zapachowych. Zadaniem toniku jest przywrócenie naturalnego pH skórze. W tym momencie należy rozróżnić też tonik od preparatów do demakijażu.

Płyny micelarne lub mleczka do demakijażu należy zastosować jeszcze przed umyciem twarzy w celu usunięcia makijażu i jego pozostałości. Zaś tonik stosowany jest po umyciu skóry w celu przywrócenia jej naturalnego pH. Nie można tych preparatów stosować wymiennie, ponieważ mają różne przeznaczenie.

Pielęgnacja skóry wrażliwej — krem lub serum

W ostatnim kroku należy na twarz nałożyć serum lub krem. Cera wrażliwa kosmetyki powinna mieć dobierane w sposób ostrożny. Dostępne są preparaty zawierające kwas hialuronowy, który silnie nawilża i daje efekt wypełnienia skóry, ponieważ wiąże wodę w naskórku, a do tego jest odpowiedzialny za prawidłowe nawodnienie kolagenu.

Preparaty dla cery wrażliwej mogą zawierać również pantenol, który intensywnie nawilża skórę, zatrzymując wodę w komórkach. Substancja ta niweluje szorstkość i poprawia koloryt twarzy. Z kolei niacynamid wykazuje działanie stymulujące produkcję ceramidów, czyli składników ochronnej warstwy hydrolipowej skóry.

Skóra wrażliwa to dość wymagający typ cery ze względu na to, że na działanie wielu czynników zewnętrznych, ale i wewnętrznych reaguje zaczerwienieniem, suchością i pieczeniem. Jej pielęgnacja musi być dobrana w taki sposób, aby nie nasilać nieprzyjemnych objawów, dlatego zalecane są tutaj kosmetyki hipoalergiczne. Jakie są podstawy pielęgnacji cery wrażliwej? Podpowiadamy.

Cera wrażliwa — jak ją rozpoznać?

Cera wrażliwa jest bardzo delikatna, dlatego też wszelkie czynniki mogą wywołać jej podrażnienie, zaczerwienienie lub suchość. Często w jej przypadku pojawia się uczucie ściągnięcia, a nawet świąd. Wrażliwość jest cechą, dlatego odczuwają ją zarówno posiadaczki skóry suchej, mieszanej, tłustej jak i naczynkowej.

Czynniki, które wywołują niepożądane reakcje u skóry wrażliwej to warunki atmosferyczne takie jak wiatr, mróz, wysoka temperatura czy promieniowanie UV, a także stres, spożyte jedzenie, wahania stężenia hormonów we krwi, a nawet zmiana wody, kosmetyków do pielęgnacji bądź środków do prania.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej?

Cera wrażliwa powinna być pielęgnowana przy pomocy produktów hipoalergicznych. Kosmetyki takie powinny posiadać substancje nawilżające, regenerujące, łagodzące i kojące. Dobrze jeżeli produkty takie mają krótki, czytelny skład.

Najczęściej stosowanymi do pielęgnacji cery wrażliwej składnikami są kwas hialuronowy, pantenol i niacynamid. Związki te wnikają w głąb naskórka i dogłębnie nawilżającą skórę. Wykazują również działanie regenerujące, kojące i nawilżające. Jednocześnie są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą.

Pielęgnacja cery wrażliwej — jakich składników należy unikać?

W pielęgnacji cery wrażliwej należy unikać wszelkich kosmetyków, które mają działanie wysuszające lub matujące. Produkty, które w swoim składzie zawierają alkohol, konserwanty, barwniki lub perfumy mogą szczególnie podrażnić skórę wrażliwą, doprowadzić do jej przesuszenia i wywołać zaczerwienienie.

Oczyszczanie skóry wrażliwej

Oczyszczenie skóry wrażliwej jest ważnym etapem, który przygotowuje ją do dalszych kroków pielęgnacyjnych. W tym celu warto stosować delikatne żele przeznaczone do wrażliwej skóry, pozbawione mydła i mocnych detergentów, a także środków zapachowych, alkoholu i konserwantów.

Równie ważna jest technika mycia twarzy. Nie należy jej pocierać, ponieważ może to spowodować jej podrażnienie. Podczas zmywania makijażu warto sięgnąć po płyny micelarne i mleczka do demakijażu przeznaczone dla cery wrażliwej, które nie spowodują jej zaczerwienienia i przesuszenia.

Kremy dla cery wrażliwej

Kremy dla cery wrażliwej powinny mieć działanie nawilżające. Równie ważne jest, by chroniły skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i nie wywoływały podrażnień. Jednocześnie powinny być dostosowane do potrzeb cery, na przykład działać przeciwzmarszczkowo lub antybakteryjnie.

Nie można zapominać również o ochronie przeciwsłonecznej. Cera wrażliwa jest szczególnie podatna na działanie promieni słońca. Dlatego po nałożeniu dedykowanego dla niej kremu lub serum za każdym razem należy zastosować filtr SPF.

Sprawdź też: Jak zadbać o siebie? 7 skutecznych sposobów na tanie dbanie o dobry wygląd