Jolanta Wędel, zielarka, pasjonatka chemii i ziołolecznictwa. Ziołami interesuje się od dziecka dzięki swoim dziadkom, którzy nauczyli jej podstaw. Pracowała w Indiach przez prawie 10 lat, bardzo dużo podróżując po Świecie. Miała czas i okazję dzięki temu, żeby  poznać zioła z innych kontynentów i ich zastosowanie. Na co dzień udziela porad zielarskich, tworzy kosmetyki i indywidualne mieszanki, zgodnie z zasadą holistycznego podejścia do człowieka. Ogromną radość w życiu przynosi jej pomaganie innym.

Motywujący wywiad – Jolanta Wędel – siła ziół

Kiedy po raz pierwszy odczułaś tak mocny kontakt z naturą, że pojawiła się myśl o korzystaniu z jej dobrodziejstw? Czy już jako dziecko lubiłaś zbierać zioła, czy też nastąpiło to w późniejszym okresie życia?

Ja jako małe dziecko kochałam kontakt z naturą, a zwłaszcza z roślinami. W dość wczesnym dzieciństwie zbierałam różne “chwasty”, rwałam je w kawałki, wrzucałam do starego, wyrzuconego przez babcię, garnka aluminiowego, mieszałam je i zalewałam wodą ze studni. To było takie preludium do mieszankę, które robię dla chorych od ponad siedmiu lat.

Dlaczego akurat ziołolecznictwo, czy doświadczyłaś pozytywnego działania tej sztuki na sobie, czy jest jakiś inny powód? Jak zatem postrzegasz współczesną farmakologię? Niektórzy uważają, że kłócą się te dwie dziedziny, a może uzupełniają?

Tak, sama pomogłam sobie ziołami w wyleczeniu guza przysadki mózgowej, z którym męczyłam się przez wiele lat. Ja nie jestem skrajną przeciwniczką farmakologii. Uważam, że, stosowana w odpowiedni sposób, może być komplementarna z ziołolecznictwem.

Co można uleczyć ziołami? Przykłady z twojej pracy.

Ziołami można wspomagać bardzo wiele chorób począwszy od stanów zapalnych układu pokarmowego, przez boreliozę, Parkinsona, skończywszy na nowotworach złośliwych.

Las. Co możemy w nim poszukać? Skąd czerpać wiedzę na temat ziół, przecież sporo roślin wygląda podobnie? Czy samodzielnie możemy tworzyć np. soki?

W lesie rośnie bardzo wiele ziół i drzew, które mogą dostarczyć nam surowców. Sami możemy tworzyć herbatki, soki, syropy, maceraty, kremy, maści i wiele innych. Dziś wiele wiedzy i informacji można czerpać z internetu. Wiadomo, że na niemal każdy temat w internecie są różnej jakości informacje, więc można posługiwać się dla bezpieczeństwa artykułami, filmikami osób, które się na prawdę znają na ziołolecznictwie.

Co jest Twoją siłą motywującą do działania każdego dnia?

Moją siłą do działania jest na pewno towarzysząca mi każdego dnia myśl i przekonanie, że swoją pracą mogę nieść ulgę w cierpieniu ludziom chorym. Poprawa ich zdrowia i efekty kuracji ziołowych pchają mnie mocno do przodu i motywują do tworzenia kolejnych preparatów.

Rozmawiały Jolanta Wędel i Karolina Panthera Strzelczyk

Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: Mottled

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!