Jesień to nielubiana przez większość z nas pora roku. Zwłaszcza późna jesień wiąże się ze spadkiem formy psychicznej. Dni coraz krótsze, coraz mniej słońca, chłód, deszcz, mgła – wszystko to sprawia, że czujemy się rozdrażnieni, przygnębieni, apatyczni, zmęczeni.

Jak walczyć z jesienną chandrą?

Aktywność fizyczna

Skutecznym sposobem na poprawę samopoczucia jest aktywność fizyczna. Nie trzeba zapisywać się na siłownię czy do klubu fitness. Ćwiczyć można w domu. Do wyboru mamy różnorodne sprzęty do ćwiczeń. Doskonale sprawdzi się orbitrek kupiony w marbo-sport.pl, rowerek treningowy, bieżnia, stepper. Ćwiczenia na własnym sprzęcie to duży komfort i wygoda. Nie musimy ćwiczyć codziennie. Wystarczą regularne treningi 3 razy w tygodniu po 30-45 minut.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Na pogorszenie samopoczucia w dużym stopniu wpływa mniejsza ilość promieni słonecznych. Dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, wykorzystujmy w pełni światło słoneczne i spacerujmy w ciągu dnia przynajmniej 30 minut.

Jeżeli do pracy mamy niedaleko, wybierzmy się tam pieszo i wróćmy pieszo. Jeżeli dojeżdżamy komunikacją miejską, wysiądźmy dwa przystanki wcześniej i pokonajmy ten odcinek pieszo. Przy okazji dotlenimy organizm. Dopóki pogoda na to pozwala, do pracy można dojeżdżać rowerem.

Starajmy się aktywnie spędzać weekendy. Wybierzmy się na długi spacer np. do lasu czy do parku lub na przejażdżkę rowerową.

Odpowiednia dieta

Niektóre produkty zawierają składniki, które korzystnie wpływają na samopoczucie. Do jesiennego menu warto wprowadzić orzechy, pestki dyni i słonecznika, suszone owoce. Jeśli mamy ochotę na słodycze, wybierzmy gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao. Zawarty w czekoladzie magnez działa kojąco na układ nerwowy.

Dieta powinna być też bogata w produkty zbożowe z pełnego przemiału. Zawarte w nich węglowodany złożone poprawiają pracę mózgu, a witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Chude mięso i ryby morskie zawierają aminokwasy biorące udział w procesie uwalniania serotoniny – hormonu szczęścia.

Sen

Bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywa sen. Jego niedobór wzmaga jesienną apatię, wywołuje rozdrażnienie, osłabia koncentrację.

Relaks

Każdego dnia starajmy się znaleźć chwilę na relaks. Sprawiajmy sobie drobne przyjemności. Można poczytać ciekawą książkę, obejrzeć ciekawy film, posłuchać ulubionej muzyki, wziąć relaksującą kąpiel z pianą.