Czym jest pokora? Pokora to cecha i postawa, która ogólnie polega na uznaniu własnej ograniczoności, niewywyższaniu się ponad innych i unikaniu chwalenia się swoimi dokonaniami. Pokora jest cechą niezbyt często widoczną w życiu codziennym. A szkoda. Jednak można to zmienić, dlaczego nie? Nie ma przecież w tym nic złego, a bycie człowiekiem pokornym nie oznacza automatycznie, że jest się uległym. Takie myślenie to duży błąd. Koniec końców to właśnie ta cecha przyniesie więcej korzyści i sukcesu niż jej brak. Możesz się o tym przekonać, wprowadzając ją w życie.

“Pokora i delikatność nie są cnotami słabych, lecz mocnych, którzy nie potrzebują źle traktować innych, aby czuć się ważnymi”. – Papież Franciszek

Czemu brak nam pokory?

Czemu jednak zauważyć można brak pokory w życiu codziennym? Odpowiedzi jest wiele. Najczęściej jednak będzie to chęć bycia tym „najmądrzejszym” i „najlepszym” we wszystkim. Takim „specem” od wszystkiego traktującym wszystkich innych jako mało rozgarnięte istoty. Osoba, która naprawdę myśli, że pojadła wszystkie rozumy i u której brakuje dystansu oraz pokory, sama sobie strzela tzw. gola samobójczego.

Jakie korzyści daje pokora?

Pokora tak naprawdę przynosi korzyści. Nie oznacza ona płaszczenia się i bicia pokłonów na prawo i lewo. Tak rozumie tę cechę niestety spora część ludzi. Nie oznacza ona także ustawiania się wiecznie na szarym końcu we wszystkim, ponieważ trzeba zrobić miejsce innym.

Prawdziwa pokora następuje wtedy, kiedy uświadamiasz sobie, że życie to niekończący się proces, w którym rozwijasz siebie oraz masz zamiar realizować własne cele i osiągnąć sukces. To ona pozwala Ci na trzeźwe spojrzenie na własne życie, ustalenie tego, w którym miejscu jesteś i do którego zdążasz. To z kolei pozwala na określenie, czego potrzebujesz, żeby się rozwijać. A to w prostej linii prowadzi do szukania odpowiednich możliwości. Otwierasz się także na nowe i przyjmujesz z radością to, czego potrzebujesz do rozwoju i osiągnięcia wymarzonego sukcesu.

“Pokora jest bramą prawdziwej wiedzy i prawdziwego poznania”. -Janosz Pilinszky

Pokora oznacza również szacunek do samego siebie, innych i tego, co Cię otacza. Wiesz po prostu, że możesz czerpać inspirację ze wszystkiego. Nie blokujesz się. Pokora pozwala również na posiadanie szerszej perspektywy, przysłowiowego widzenia więcej i dalej.

Osoba zaślepiona własnym małym „ja”, własnymi „mądrościami” oraz brakiem szacunku do wszystkiego – u której widoczny jest brak pokory – hamuje własny rozwój. Taki ktoś nie jest w stanie przyjąć niczego. Co za tym idzie, taka osoba również jest „niereformowalna”. Zauważ, że ludzie pozbawieni jakiejkolwiek pokory najczęściej są również tymi, którzy są najbardziej sfrustrowani i nieszczęśliwi. Dlaczego? Ponieważ nie przyjmują do siebie nic nowego. A w momencie, w którym ktoś zwróci im nawet najdrobniejszą uwagę, bądź, o zgrozo, udzieli krytyki, jedyną ich reakcją będzie złość.

Warto więc wiedzieć, iż pokora to zdrowa cecha. Przyznasz, że ta cecha jest o wiele bardziej wartościowa niż jej brak? Każdy, kto dba o własny samorozwój, to potwierdzi. Wielu ludzi sukcesu zapewne powie, że droga na szczyt tak naprawdę zaczęła się w chwili, kiedy uświadomili sobie, że zamiast wiedzieć wszystko najlepiej, lepszą opcją będzie stale się rozwijać i otaczać się ludźmi, od których można się wiele nauczyć. Oni nabrali pokory życiowej. I to właśnie pozwoliło im zajść tak daleko; i to pozwoli im zajść jeszcze dalej. Osiągną także jeszcze niejeden sukces.

Czym jeszcze cechuje się pokora?

To niewytykanie błędów innym tylko przyjrzenie się własnym. To również zrozumienie, że czegoś się nie wie po to, żeby się tego dowiedzieć. To świadomość faktu, iż żeby coś osiągnąć, trzeba nabyć pewnych umiejętności w danej dziedzinie. To szukanie informacji, zdobywanie doświadczenia, budowanie relacji, ulepszanie samego siebie. Tym właśnie jest pokora.

Uwagi końcowe

Zatem jak widzisz, pokora to naprawdę zdrowa cecha powodująca zdjęcie klapek z oczu i dostrzeżenie, że jest coś więcej. Tak więc niech będzie ona widoczna u Ciebie. Niech będzie czymś naturalnym, czymś, co tak naprawdę pomoże Ci w rozwoju i osiąganiu celów oraz sukcesów.

Są dwa wyjścia. Pierwsze, ignorować wszystko i wszystkich, obrażać, okazywać brak szacunku, wiedzieć z miejsca wszystko najlepiej. Drugie to wiedzieć, czym jest pokora i naprawdę się rozwijać.

“Bazą prawdziwej wielkości jest pokora. Trzeba wiedzieć, jak to jest być małym, żeby być wielkim”.

A Ty jesteś osoba pokorną?