Jaki jest najlepszy sposób na życie? Czy są jakieś uniwersalne zasady, którymi warto się w życiu kierować? Według Og Mandino jest 17 zasad życia, które pomagają urzeczywistnić marzenia, odnaleźć szczęście i poczucie spełnienia w życiu.

„Miej podejście właściwe studentom: nigdy nie bądź zbyt wielkim, by zadawać pytania, nigdy nie wiedz zbyt dużo, by nauczyć się czegoś nowego”. – Og Mandino

Kim był Og Mandino?

Og Mandino (1923 – 1996) należał do grona najpopularniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Pisał książki z nurtu tzw. literatury inspiracyjnej. Są to książki o ludzkiej godności, o wartościach, które wyznaczają sens życia, o przyjaźni i miłości, o sposobach osiągania zamierzonych celów. Przetłumaczono je na dziesiątki języków i dodarły do milionów czytelników.

W jednej z nich „Sposób na lepsze życie” Og Mandino po raz pierwszy opisuje swoją historię. W wieku 35 lat, będąc życiowym bankrutem i wrakiem człowieka, omal nie popełnił samobójstwa. A jednak wydobył się
z dna. W ciągu 10 lat stał się kochającym ojcem rodziny, zdobył rozgłos i majątek.

To inspirująca i prawdziwa historia zwycięstwa nad losem. Og Mandino odniósł je, stosując w życiu pewne zasady. Postanowił podzielić się nimi, aby ludzie szukający lepszego sposobu na życie też mogli z nich skorzystać.

Oto 17 „zasad życia” Og Mandino. Te proste, trafne, przepojone mądrością wskazania mogą odmienić twoje życie i otworzyć ci drogę do szczęścia i spełnienia. Zaczynamy!

Sposób na lepsze życie. 17 zasad które mogą odmienić twoje życie

Zasada #01

Licz błogosławieństwa, którymi zostałeś obdarzony. W twoim życiu jest wiele dobrodziejstw, które być może traktujesz jak pewnik albo o nich zapominasz. Doceń swoje “aktywa” zdaj sobie sprawę ze swej wartości i z mnogości swych zalet. Okaż wdzięczność za to co już masz.

Zasada #02 

Rób więcej, niż wymaga tego zapłata, którą otrzymujesz za swą pracę. W każdym działaniu trzeba dawać z siebie więcej, niż tego od nas oczekują. Wykonuj przydzieloną ci pracę tak wspaniale, żebyś w końcu stał się niezastąpiony. „Przejdź dodatkową milę”, a potem raduj się otrzymaną za to nagrodą.

Zasada #03

Nasze błędy to nic innego jak tylko lekcje, których udziela nam życie. Nikt nie odnosi wyłącznie zwycięstw. Porażka dostarcza znacznie więcej mądrości niż sukces. Twoja skłonność do potykania się o przeszkody jest nierozerwalnie związana z twą mocą osiągania zamierzonych celów. Każda porażka stanowi tylko kolejny etap na drodze twojego rozwoju. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz umieć żyć z niepowodzeniem. Ilekroć zdarzy ci się popełnić błąd lub gdy ugniesz się pod brzemieniem trosk, nie rozpamiętuj tego zbyt długo. Otrząśnij się wtedy szybko. Nigdy nie rezygnuj. Twój czas nadejdzie.

Zasada #04 

Niech nagrodą za długie godziny pracy i trudu będzie dla ciebie czas spędzony z rodziną. Troskliwie pielęgnuj miłość swoich najbliższych. Pamiętaj, że twoim dzieciom potrzebny jest wzór do naśladowania, a nie słowa krytyki. Twój rozwój będzie następował szybciej, jeśli będziesz się starał pokazywać im najlepsze strony swej osobowości. Nawet jeśli w „oczach świata” w jakiejś dziedzinie poniesiesz życiową porażkę, to mając kochającą rodzinę, i tak odniosłeś sukces.

Zasada #05

Miej pozytywne myśli. Pozytywne myśli mają moc twórczą, podczas gdy negatywne powstrzymują rozwój i niszczą. Nie umniejszaj swojej wartości. Pomniejszanie swej wartości oraz uzdolnień przynosi w konsekwencji porażkę. Jeśli zbyt nisko będziesz cenił swoje możliwości świat bardzo szybko zaakceptuje twoją samoocenę. Wszystko, co zdołasz lub czego nie zdołasz osiągnąć, jest wynikiem sposobu twojego myślenia. Tego, co myślisz o swoich zdolnościach, odwadze i mocy osiągania sukcesów. 

Zasada #06

Niechaj zawsze mówią za ciebie twoje czyny. Strzeż się pułapek tkwiących w próżnej dumie i zarozumialstwie. Jeśli taka postawa zdominuje twój sposób obcowania z ludźmi, zahamowany zostanie również twój rozwój. Nic bowiem nie może wyrządzić większej szkody niż arogancja i zarozumialstwo. Próżność i zarozumialstwo jest niebezpieczną przeszkodą na drodze dalszego rozwoju. Może go zahamować, gdy skosztujemy już odrobiny sukcesu.

Zasada #07

Każdy dzień jest szczególnym darem i chociaż życie może cię czasem potraktować szorstko, nie wolno ci dopuścić do tego, by chwilowy ból, przejściowe trudności czy przeciwności losu zatruły twój optymizm i zniweczyły twe plany. Nie uda ci się zwyciężyć, jeśli nie odrzucisz żalu i płaczliwej skargi. Zwątpienie, narzekanie i użalanie się nad sobą odstrasza wszelkie szanse na sukces.

Zasada #08

Nie zaśmiecaj swoich dni mnóstwem błahych spraw. Bo gdy nadejdzie pora na podjęcie wielkiego wyzwania, zabraknie ci czasu. To, że po prostu przeżyłeś kolejny dzień, nie daje powodów do świętowania. Znalazłeś się tutaj nie po to, aby trwonić cenne godziny. Możesz osiągnąć bardzo wiele, jeśli dokonasz niewielkiej zmiany w rozkładzie swoich zajęć. Przestań się kryć za nawałem mało istotnych codziennych zajęć.  Dosyć już bezsensownej krzątaniny, ukrywania się przed sukcesem. Stać cię na więcej!

Zasada #09

Przeżywaj każdy dzień, jakby to miał być ostatni dzień twojego życia.  Zapomnij o wczorajszych porażkach, nie myśl też o problemach czekających cię jutro.  Pamiętaj, że „jutro” nie jest gwarantowane. Ten dzień jest wszystkim, co masz. Uczyń z niego najlepszy dzień roku. Najsmutniejsze słowa, jakie mógłbyś kiedykolwiek wypowiedzieć, brzmią: „Gdybym miał jeszcze raz przeżyć życie…”.

Zasada #10

Traktuj wszystkich spotkanych ludzi, przyjaciół i wrogów, bliskich i nieznajomych, tak jakby o północy mieli oni już nie żyć. Każdemu z nich, nawet przy najbardziej przelotnym kontakcie, okaż tyle troski, dobroci, zrozumienia i miłości, ile możesz z siebie wykrzesać. I nie oczekuj za to żadnej nagrody. 

Zasada #11

Śmiej się z siebie i śmiej się z życia. Gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji, odpędź za pomocą śmiechu napięcie, lęk i zatroskanie. Dzięki temu uczynisz swój umysł wolnym, a nie zmącona niczym myśl na pewno pozwoli ci odnaleźć rozwiązanie. Nigdy nie traktuj siebie zbyt poważnie. Najwspanialej brzmi śmiech człowieka, który obiektywnie umie patrzeć na swoją osobę i ma wystarczająco duże poczucie własnej wartości, aby móc się śmiać z samego siebie.

Zasada #12

Nigdy nie zaniedbuj drobnych spraw. Nie żałuj dodatkowego wysiłku, tych kilku nadprogramowych minut, miłych słów pochwały czy podziękowania. Daj z siebie wszystko, na co cię stać. Nieważne, co myślą inni, liczy się przede wszystkim to, co ty sam myślisz o sobie. Idąc na skróty i wykręcając się od odpowiedzialności, nie osiągniesz szczytów. Jesteś wyjątkowym człowiekiem. Żyj więc jak wyjątkowy człowiek. Nigdy nie zaniedbuj drobnych spraw.

Zasada #13

Każdy ranek witaj z uśmiechem. Przyjmij nowy dzień jako kolejny, niezwykły dar. Wspaniałą szansę na dokończenie tego, czego nie mogłeś zrobić wczoraj. Niech pierwsza godzina tego dnia zabrzmi donośnie w tonacji sukcesu i skutecznego działania. Bądź twórczy i efektywny. Spotykaj każdy poranek z błyskiem nadziei w oczach, z szacunkiem i wdzięcznością za wszystkie szanse, które kryje w sobie nadchodzący dzień. Działania, które podejmujesz w ciągu pierwszych godzin poranka, odcisną swoje piętno na całym dniu. A także przygotują cię na dzień jutrzejszy i wszystkie kolejne dni.

Zasada #14

Na każdy więc dzień ustalaj cele. Niechaj nie będą to skomplikowane i trudne do zrealizowania plany, lecz proste czynności, które stopniowo zaprowadzą cię do twojego celu. Spisz je, jeśli uznasz to za konieczne, ale ta lista nie może być zbyt długa. Dlatego, że niedokończone dzisiaj zadania będą się ciągnąć za tobą do jutra.

Nigdy nie pozwól, by twój dzień przepełniony był mnóstwem spraw, wśród których zginie najważniejszy cel. Pamiętaj, że osiągnięcie celu wymaga czasu i wytrwałości. Sukces i wielkie osiągniecia nie powstają z dnia na dzień. Bądź cierpliwy. Zrób wszystko co w twojej mocy, a pewnego dnia spełni się twoje wielkie marzenie.

Zasada #15

Zawsze znajdą się ludzie, których głównym zajęciem jest pomniejszanie osiągnięć innych, cyniczni krytykanci, z zawiścią patrzący na twe umiejętności, pracę i sposób życia. Zignoruj ich. Nikt nigdy nie zdoła pozbawić cię poczucia radości i zepchnąć z drogi sukcesu… chyba że dasz mu na to pozwolenie. To co przychodzi z zewnątrz, może mieć na ciebie wpływ tylko wtedy, kiedy na to pozwolisz. Nie pozwól nigdy, by ktoś zesłał deszcz na twoją słoneczną promenadę i okrył cały twój dzień płaszczem ponurej klęski.

Zasada #16

Mistrzostwo – w grze i w życiu – osiągają ci, którzy nauczyli się radzić sobie z przeciwnościami losu. Szukaj ziarna pomyślności w każdej przeciwności losu. W zmaganiach z przeciwnościami losu zyskasz wiedzę, której nie mógłbyś zdobyć bez kłopotów i niepowodzeń. Naucz się reagować na każdy problem słowami: „To wspaniale!” a potem zadaj sobie nieco trudu, aby rozpoznać korzyści, które mogą wyniknąć z tej sytuacji. Zdziwisz się, jak niechybne porażki będą się przeistaczać w zwycięstwa. Zawsze istnieje ziarno pomyślności. Znajdź je i odnieś sukces.

Zasada #17

Szczęście jest sensem i celem życia, dążeniem człowieka i kresem ludzkiej egzystencji. Uświadom sobie, że prawdziwe szczęście znajduje się w tobie. W twoim sposobie myślenia. Nie trać czasu i energii na poszukiwanie spokoju i radości w otaczającym cię świecie. Poszukiwanie szczęścia może ci zająć całą wieczność, a i tak zakończy się fiaskiem, jeśli nie zajrzysz do swego wnętrza, do serca i duszy, a potem nie podzielisz się z innymi tym, co tam znajdziesz, nie oczekując za to żadnej nagrody. Szczęście przypomina perfumy. Jeśli spryskasz nimi innych, kilka kropli zawsze spadnie na ciebie.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 17 zasada życia według Og Mandino. Naprawdę istnieje sposób na lepsze życie… a Ty masz teraz w ręku odpowiedni klucz.

Nie możesz zmienić tego, co zdarzyło się wczoraj. Możesz jednak zrobić wszystko, by zarówno dziś jak i pozostałe dni twojego życia były takie, jakimi je widzisz w swych marzeniach. Te życiowe reguły pełne doświadczenia i życiowej mądrości z pewnością ci w tym pomogą.

„Wybór! Kluczem do wszystkiego jest wybór. Masz różne możliwości. Nie musisz iść przez życie pogrążony w mrokach porażki, ignorancji, smutku, ubóstwa, wstydu i użalania się nad sobą! Istnieje sposób na lepsze życie!” – Og  Mandino

A jakie są Twoje najważniejsze życiowe zasady?