Czy istnieją jakieś tajemnice powodzenia, dostępne tylko nielicznym? Czy są jakieś specjalne drogowskazy lub ukryte ścieżki, prowadzące do lepszego życia? Jak to jest, że jedni ludzi osiągają w życiu sukces, a inni nie? Czy obowiązują jakieś specjalne reguły, których stosowanie pozwala uzyskać życiowe spełnienie? Okazuje się, że istnieją pewne uniwersalne zasady – PRZYKAZANIA SUKCESU, które pomimo życiowych przeciwności pozwalają wspiąć się na szczyt i osiągnąć sukces jakiego się w głębi duszy pragnie. Pisze o nich Og Mandino w swojej inspirującej i mądrej książce „Największy sukces świata”. Czy jesteś gotowy porzucić dotychczasowe życie i wkroczyć na nową drogę, która prowadzi do sukcesu? Oto 10 PRZYKAZAŃ SUKCESU, których przestrzeganie zaprowadzi cię do lepszego, pełniejszego i bogatszego życia. Zaczynamy!

„Życie to tylko zawody, tutaj, na Ziemi, zawody, w których nikt nie musi być przegrany, bez względu na swoją sytuację czy stan. Wierzę, że każdy może cieszyć się owocami zwycięstwa”. – Zacheusz, Og Mandino

10 przykazań sukcesu – przestrzegaj ich, aby osiągnąć w życiu sukces i spełnienie

#01 Pracuj tak jakby od tego zależało Twoje życie

„Musisz pracować każdego dnia, jak gdyby zależało od tego twoje życie”.

Nie zostałeś stworzony do życia w bezczynności. Praca nie jest twoim wrogiem, ale przyjacielem. Zawsze wykonuj wszystko, czego od ciebie wymagają i jeszcze więcej. Zawsze staraj się pracować najlepiej, jak potrafisz. Postępując w ten sposób wynagrodzenie cię nie ominie.

Istnieje tylko jedna pewna metoda osiągnięcia sukcesu, a jest nią mądra i ciężka praca. Jeżeli nie chcesz zapłacić tej ceny za swoją niezwykłość, zapomnij o sukcesie.

#02 Bądź cierpliwy, aby kierować swoim przeznaczeniem

„Musisz się nauczyć, że dzięki cierpliwości możesz kierować swoim przeznaczeniem”.

Im większa jest twoja cierpliwość, tym pewniejsza jest twoja nagroda. Żadne wielkie osiągnięcie nie jest możliwe bez cierpliwej pracy i oczekiwania.

Nie możesz przyspieszyć swojego sukcesu, bo to co wartościowe wymaga czasu. Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoc jest słodki. Cierpliwość pozwoli ci przezwyciężyć każdą przeszkodę i przetrwać każdą porażkę. Nie ustawaj. Idź. Potrafisz wytrwać. Cierpliwość jest wielką siłą. Dzięki cierpliwości możesz kierować swoim przeznaczeniem i osiągnąć to, czego chcesz.

#03 Wytycz swój kurs, aby nie dryfować

„Musisz starannie wytyczyć swój kurs, bo w przeciwnym razie będziesz wiecznie dryfował”.

Bez wytężonej pracy i cierpliwości nie osiągniesz sukcesu. Jednak możesz pracować pilnie i okazywać wielką cierpliwość, a mimo to nigdy nie wzniesiesz się ponad przeciętność, jeżeli nie sporządzisz planów i nie określisz swoich celów.

Żaden znaczący postęp w życiu nie jest możliwy bez wytyczenia celów. Czego oczekujesz od życia? Zanim się na coś zdecydujesz, zastanów się długo i poważnie, możesz bowiem osiągnąć to, do czego dążysz. Jakiekolwiek cele wybierzesz, utrwal je w swojej pamięci i nigdy od nich nie odstępuj. Następnie zaplanuj, co musisz zrobić, aby osiągnąć swój cel. Wprowadź w życie swój plan!

#04 Bądź gotowy na ciemność, gdy idziesz w blasku słońca

„Musisz być przygotowany na ciemność, kiedy wędrujesz w blasku słońca”.

Twoim przeciwnikiem, jeżeli nie jesteś odpowiednio przygotowany, mogą być cykle życia, tajemnicze rytmy wzlotów i upadków. Wysoka i niska fala, wschód i zachód słońca, bogactwo i ubóstwo, radość i rozpacz – na wszystkie te zjawiska przychodzi odpowiedni czas. Przygotuj się na swoją przyszłość. Bądź przygotowany na najgorsze, aby móc odpowiednio zareagować.

Pamiętaj, że żadna sytuacja nie trwa wiecznie. Zawsze miej wiarę, że warunki się zmienią. W twoim życiu są różne pory, tak samo jak w przyrodzie. Ani dobre, ani złe okresy w twoim życiu nie będą trwały wiecznie. Czas niepowodzeń musi się skończyć. Zawsze tak było. I zawsze tak będzie.

#05 Uśmiechaj się w obliczu przeciwności losu

„Musisz się uśmiechać w obliczu przeciwności losu, aż przeminą”.

Trudności i porażki mogą cię zniszczyć, jeśli cierpliwie czekasz, aż twój los się odmieni. Traktuj je tylko w jeden sposób. Witaj je radośnie, z otwartymi ramionami. Może ci się to wydawać wbrew logice, ale to jedyny sposób.

Walcząc z przeciwnościami wzmacniasz swoje siły i doskonalisz umiejętności. Przeciwności losu są naszym największym nauczycielem. Twoje zwycięstwa niewiele cię nauczą, ale kiedy jesteś popychany, dręczony i doznajesz porażek, wówczas zdobywasz wielką wiedzę. Pamiętaj zawsze, nawet w najczarniejszych chwilach, że każda porażka jest tylko krokiem na drodze do sukcesu. Każda przeciwność losu będzie tylko przez jakiś czas przesłaniała twoją drogę prowadzącą do pokoju i spełnienia.

#06 Pamiętaj, że plany to tylko mrzonki, a nie działania

„Musisz pamiętać, że plany są tylko mrzonkami, nie działaniami”.

Tylko działanie nadaje życiu siłę, radość, cel. Świat będzie zawsze mierzył twoją wartość według czynów, jakich dokonujesz. Nikt nie będzie działał za ciebie. Twoje plany pozostaną tylko snem jeżeli nie zaczniesz ich wdrażać w życie.

Podjęcie działania może wiązać się z ryzykiem, ale siedzenie i czekanie, aż sukcesy same do ciebie przyjdą, może zakończyć się tylko porażką. Całe życie, od kołyski do grobu, naznaczone jest niepewnością. Śmiej się z twoich wątpliwości i krocz do przodu. Działaj, bo inaczej sam będziesz przedmiotem działania innych.

#07 Oczyść umysł z pajęczyn, aby nie stać się ich więźniem

„Musisz oczyścić umysł z pajęczyn, zanim staniesz się ich więźniem”.

Umysł stanowi odrębny byt i sam może stworzyć niebo z piekła albo piekło z nieba.

Utracona miłość, nieudane przedsięwzięcia, raniące słowa, bezpodstawne urazy, stracone pieniądze, niezaleczone smutki, nieosiągnięte cele, zniszczone ambicje, zawiedzione nadzieje. Dlaczego przechowujesz ten cały niepotrzebny balast, jak gdyby miał jakąkolwiek wartość? Dlaczego pozwalasz, aby takie pajęczyny zapełniały strych twojego umysłu, nie pozostawiając miejsca na jasną, dobrą myśl o dniu dzisiejszym? Wymieć te tragiczne rekwizyty przeszłości, które nagromadziły się w twoim umyśle przez lata.

Nigdy nie pozwól, aby dzień jutrzejszy rzucał cień na dzień dzisiejszy. Szaleństwem jest spodziewać się czegoś złego, zanim to zło nadejdzie. Nie trać czasu na myślenie o czymś, co może się nigdy nie wydarzyć. Zajmuj się tylko teraźniejszością.

#08 Ulżyj swojemu brzemieniu, aby osiągnąć swoje przeznaczenie

„Musisz ulżyć swemu brzemieniu, jeśli chcesz osiągnąć swoje przeznaczenie”.

Przyszedłeś na świat z niczym, ale przez wiele lat, aby czuć się bezpiecznym, obciążyłeś się tak ciężkim bagażem, że twoja wędrówka przez życie stała się karą, zamiast być przyjemnością. Uwolnij się od tego ciężaru. Prawdziwą wartość człowieka mierzy się według tego, do jakich celów nie chce dążyć.

Wielkie błogosławieństwa życia już są w tobie albo w twoim zasięgu. Miłość, spokój umysłu i szczęście są klejnotami, których wartości nie mogą podnieść ani obniżyć żadne dobra materialne i majątek. Jaką nagrodą są wszelkie materialne dobra tego świata, jeżeli ich posiadanie niszczy szczęście, które na ślepo przyjąłeś za rzecz oczywistą? Uprość swoje życie. Ten jest najbogatszy, kto zadowala się najmniejszym.

#09 Zawsze jest później, niż myślisz

„Musisz pamiętać, że zawsze jest później, niż myślisz”.

Niech zawsze towarzyszy ci myśl, że nie będziesz żył wiecznie. Śmierć jest ciągle blisko. Na tym polega ironia życia, że właśnie ta świadomość pozwoli ci smakować radość każdego nowego dnia, zamiast ubolewać nad ciemnością twoich nocy.

Każdy z nas umiera, z godziny na godzinę, od chwili, kiedy przyszedł na świat. Zdając sobie z tego sprawę, patrz na rzeczy z odpowiedniej perspektywy. Niech śmierć będzie twoim towarzyszem życia, ale nigdy się jej nie bój. Strach przed śmiercią tak paraliżuje wielu ludzi, że nie pozwala im żyć.

Naucz się żyć razem ze śmiercią, ale nigdy przed nią nie uciekaj. Pamiętaj, że zawsze jest później, niż myślisz. Zapisz sobie głęboko w umyśle to ostrzeżenie nie po to, żebyś się smucił, ale żebyś nie zapominał, że dzień dzisiejszy może być jedynym, co ci pozostało.

#10 Zawsze bądź sobą

„Musisz pamiętać, aby zawsze być sobą”.

Nie usiłuj nigdy udawać nikogo innego, bądź zawsze sobą. Każda istota ma różne talenty, różne pragnienia, różne możliwości. Bądź sobą. Zostałeś obdarzony szczególnymi umiejętnościami, które należą tylko do ciebie. Wykorzystaj je. Nikt nie może cię zastąpić. Pamiętaj o tym i bądź sobą.

Nie masz obowiązku odnosić sukcesów. Masz tylko obowiązek być wierny samemu sobie. Staraj się jak najpełniej wykorzystać swoje zdolności w dziedzinie, którą najlepiej znasz, a wtedy poczujesz w głębi duszy, że osiągnąłeś największy sukces świata.

Być tym, kim jesteś, i stać się tym, kim możesz być – oto sekret szczęśliwego życia.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 10 przykazań sukcesu. To są tylko zasady, proste życiowe prawdy, których stosowanie może zapewnić ci lepsze i szczęśliwsze życie. Czy z nich skorzystasz zależy tylko od ciebie. Ale czy nie jest tak, że masz w tej chwili niewiele do stracenia, a wszystko do zyskania jeśli je wdrożysz w swoje życie?

„Przestrzeganie Przykazań Sukcesu może dać każdemu przedsmak nieba tu, na Ziemi”. – Zacheusz, Og Mandino

Sprawdź też: 16 życiowych zasad o których musisz pamiętać