Nie wiem dlaczego, ale od rozpowszechnienia medycyny, ludzkość nie bała się nawet trepanacji własnej czaszki, zaś wizyta u dentysty wzbudza powszechny strach. Przyjrzymy się temu w dzisiejszym felietonie.

Pierwszą, świadomą wizytę u dentysty pamiętam w wieku sześciu lat. Pamiętam również, że praktycznie żadnych emocji nie wzbudzało w szkole pójście do higienistki, czy też na bilans do lekarza, albo nawet kalendarzową szczepionkę. Natomiast powszechnie omdlenie klasowe, powodowała fluoryzacja, wizyta kontrolna stomatologa, albo zwykłe mycie zębów w ramach godziny wychowawczej. Nikt nie bał się u mnie nawet najpoważniejszych operacji, pobytu w szpitalu, zaś wyjście do dentysty, nawet przez tatę było komentowane z jakąś dozą niepewności. Myślę, że sporo osób nadal tak ma 😉

100 celów🎯| Cel #20 Dentysta 

Dzisiaj chciałabym się przyjrzeć, skąd w nas taki lęk przed leczeniem zębów, które są niezwykle ważnym składnikiem naszego organizmu i dlaczego tak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego. Do czego gorąco namawiam i powinien ten cel dotyczyć każdego z nas, nie tylko znajdować się na mojej liście!

Strach przed…

  1. Ból. Zęby mają niezwykle wrażliwe zakończenia nerwowe, reagują na najmniejszą różnicę temperatury. Stąd słynna nadwrażliwość na zimne lub gorące napoje. Jest to również kość, więc wybicie zęba jest podobnym bólem jak do złamania ręki. Mimo tego, że obecnie mamy powszechny dostęp do znieczulenia, wiele osób nadal pamięta czasy, kiedy nie było to tak często stosowane. I nieraz borowanie zęba odbywało się na tak zwanego żywca, co nie należało do najprzyjemniejszych odczuć.
  2. Wystrój gabinetu. Zazwyczaj jest biały, minimalistyczny, ze specyficznym zapachem i odgłosem wierteł. Nasz organizm nie lubi tego rodzaju specyfików, więc podświadomie reaguje lękiem i chęcią ucieczki. Mylnie odbiera sytuację jako zagrażającą naszemu zdrowiu, choć jest odwrotnie.
  3. Koszty. Wizyta u dentysty jest jedną z najdroższych wizyt i często bywa tak, że mimo cennika, nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się na początku leczenia, jakie poniesiemy koszty. Jeśli mamy do wykonania zbadanie np. naszej krwi to wiemy ile będzie trwać zabieg i koszt jest taki sam dla każdego pacjenta. Tutaj każdy ma inne uzębienie, w innym tempie zużywa zęby, czasem zdarza się, że podczas wizyty wychodzi tyle zębów do leczenia, że koszt z szacowanego 400 zł, zamyka się w 2000.
  4. Atmosfera. Ginekolodzy i dentyści mają chyba najtrudniejsze zadanie, są niezwykle blisko pacjenta i też odsłaniają nieco wstydliwe części. Nikt nie chce, aby ktoś ocenił, że ma bardzo zaniedbane zęby. Przez co się krępujemy, co wpływa na naszą relację z dentystą i wizyta może przebiec w bardzo nieprzyjemnej atmosferze.

A teraz jak już wiemy z jakim rodzajem lęku się mierzymy, myślę że warto posłuchać dlaczego należy regularnie odwiedzać dentystę.

  1. Zęby są jednym z najważniejszych elementów naszego organizmu, które wpływają na jakość życia i powinny nam towarzyszyć do jego końca lub późnej starości. Dlatego warto na pierwszą wizytę zabrać już trzyletnie dziecko, które dopiero rozpoczyna przygodę z jedzeniem pokarmów stałych. Mleczne zęby są niezwykle ważne i wyrabiamy w dziecku nawyk chodzenia do dentysty plus oswajamy z leczeniem i możemy wyeliminować lęk przed wizytą.
  2. Czas na korektę. Jak wiele ostatnio widzimy osób z aparatem na zębach, nawet już w bardzo mocno zaawansowanym wieku. Najlepiej byłoby zadbać o to do 18- stego roku życia. Wtedy nasze zęby ostatecznie się kształtują i jesteśmy w stanie wiele zmienić. Pojawiające się wady zgryzu i próchnica, są w pełni uleczalne i łatwiej im zapobiec lub wyeliminować niż przekraczając chociażby trzydziesty rok życia.
  3. Nie tylko zęby. Może chorować ogólnie jama ustna, nasz język, przyzębie, dziąsła. Warto zatem zadbać o regularne wizyty osób dorosłych, którym nawet nic nie dolega. Minimum raz w roku. Drobna zmiana chorobowa, przykry zapach ust, może przekształcić się w groźną chorobę, a nawet przyprawić nas o przedwczesne wypadanie zębów. O odwiedzaniu dentysty powinny pamiętać też panie planujące ciążę. Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną pozwala na właściwy rozwój ciąży. Stany zapalne jamy ustnej mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. Wizyta u lekarza jest także zalecana po porodzie i w czasie karmienia piersią.
  4. Szczoteczka to nie wszystko. Niestety nawet najlepszy sprzęt, pasta, nici, których używamy w domu, nie są w stanie uwolnić nas od wizyty u dentysty. Raz na jakiś czas powinniśmy poddać się zabiegowi profesjonalnego czyszczenia zębów, pozbycia się kamienia, osadu nazębnego. To nie są tylko względy estetyczne, ale tak naprawdę pozbywamy się bakterii i zachowujemy zdrowie całego organizmu.
  5. Być może uda nam się zachować piękne i zdrowe zęby do bardzo późnej starości, ale nawet jeśli tak się nie stanie, to wybawieniem jest możliwość założenia protezy. O nią również należy dbać w odpowiedni sposób, kontrolując jej stan co rok.

Zatem jak sami widzicie, dbanie o nasz uśmiech jest bardzo ważne. Właściwa profilaktyka domowa i odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, może zdziałać cuda. Pamiętajmy, że bez względu na wcześniejszą niechęć do wizyt u dentysty, nigdy nie jest za późno, by zadbać o zęby. Nowoczesna stomatologia oferuje nie tylko jak najmniej bolesne sposoby leczenia, ale również niezwykle skuteczne sposoby na poprawienie wyglądu zębów.

Autorka: Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: Mottled

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 100 celów🎯