Co sposób chodzenia mówi o tobie? Chodzenie to dla nas czynność niemalże automatyczna. Poruszamy się, przemieszczamy o własnych siłach, na własnych nogach więc jest to dla nas w pełni naturalne i oczywiste, że robimy to właśnie tak a nie inaczej. Stawiamy kolejne kroki i nie zastanawiamy się nad nimi, nad tym jakie one są, jak je robimy, czy robimy dobrze oraz co ewentualnie się za nimi kryje. Tymczasem okazuje się, iż sposób chodzenia, jaki na co dzień praktykujemy, kryje za sobą wiele wskazówek. Przyjrzyjmy się więc tym najpowszechniej znanym stylom poruszania się.

„Chodzenie ma coś, co pobudza i ożywia mą myśl; nie jestem prawie zdolny myśleć, kiedy siedzę w miejscu; trzeba, by ciało było w ruchu, aby pobudzić mój umysł”. – Jean-Jacques Rousseau

Jakie cechy skrywasz, czyli nieco o sztuce… chodzenia

Jesteś fascynujący

Kiedy nic i nikt Cię nie goni, chodzisz powoli, w sposób pewny, masz wyprostowane ramiona i podniesioną głowę, wówczas inni ludzie postrzegają Cię jako człowieka o fascynującej osobowości. To, co z Ciebie emanuje to pewność siebie i uczucie swobodnej beztroski. Towarzyszy Ci wówczas świadomość, że jesteś obserwowany przez innych ludzi ale to w ogóle nic a nic Cię nie onieśmiela. Cieszysz się faktem, iż zwracasz na siebie uwagę.

Jesteś osobą, która prawdopodobnie nie boi się wyrażać własne poglądy, która w zawsze, w każdej sytuacji podąża swoją drogą. Dla wielu ludzi możesz być inspiracją. Kto chce się z Tobą zaprzyjaźnić, wbrew pozorom, nie ma z tym tak łatwo. Jesteś towarzyski, masz pozytywne podejście do ludzi ale zostać Twoim przyjacielem wcale prosto nie jest. Być może bierze się to stąd, że w przyszłości doświadczyłeś zdrady. Ktoś Cię zranił, więc osoby, które chcą się do Ciebie zbliżyć, w pewien sposób sprawdzasz i dopiero po tym sprawdzianie podejmujesz decyzję co do dalszej relacji.

Łatwo dopada Cię nuda. Nie mniej jednak nie stronisz nigdy od nowych doświadczeń. W innych nie jesteś w stanie znieść tego, że być może powtarzają oni w kółko te same błędy, nie wyciągając z nich żadnych racjonalnych wniosków na przyszłość. Ty jesteś wierny zasadzie, by unikać wchodzenia po raz drugi do tej samej rzeki.

Zamknięcie w sobie

Jeżeli jednak cechuje Cię powolny chód, ale towarzyszy mu spuszczona głowa, oznacza to, że pod spojrzeniami innych osób, czujesz się skrępowany. Należysz do grona ludzi bojaźliwych, zamykających się w sobie. Przeszłość wciąż dla Ciebie istnieje. Coś Cię martwi, o czymś lub o kimś nie potrafisz zapomnieć. Masz niską pewność siebie. Z wielkim trudem starasz się wierzyć, że wszystko powoli lecz pewnie zmierza ku temu, co dla Ciebie będzie lepsze, odpowiedniejsze.

Jesteś przebojowy

Ludzie przebojowi a przynajmniej za takowych uważani i tak określani, chodzą szybko, choć w sumie nigdzie im się nie spieszy ani nigdzie nie są oni spóźnieni. To otwarci na wszystko, co nowe, ekstrawertycy. Sumienni, dokładni – zawsze wywiązują się ze swoich obowiązków, choć mogą być postrzegani jako niedokładni roztrzepańcy. Cechuje Cię połączenie energii z entuzjazmem. Bez problemu nawiązujesz kontakty w społeczeństwie. Nie wiesz tak naprawdę co to nieśmiałość. Towarzyszy Ci odwaga i bezpośredniość, szczególnie w sytuacjach, w których wyrażasz swoje myśli czy opinie. Potrafisz szybko rozwiązywać pojawiające się na horyzoncie problemy. Nie straszne Ci ryzyko. Nie zawracasz sobie głowy tym, co ewentualnie mogą myśleć czy mówić o Tobie inni, bo to nie Twoja sprawa ani Twój problem. Jesteś przekonany o tym, iż możesz osiągnąć wszystko, co sobie zaplanowałeś. Pociągasz za sobą tłum a mimo to nie przestajesz w tym wszystkim skupiać się na sobie. Irytujesz się zazwyczaj wtedy, gdy ktoś, kto Ci towarzyszy nie dotrzymuje Ci kroku, zaburza Twoje tempo. Jeżeli ktoś jest mocno przywiązany do jakiś własnych przekonań, taka postawa również jest Cię w stanie zdenerwować.

Poczucie celu

I na koniec styl chodzenia polegający na stawianiu dużych, długich kroków. To symbol Twojej życiowej ścieżki, którą wypełnia poczucie celu. Postanowiłeś sobie coś, więc niestrudzenie dążysz do tego, by to coś zdobyć, otrzymać, wypracować. Stawiasz przemyślane kroki. Czujesz spokój, bo wiesz, że nad wszystkim panujesz, że wszystko masz pod kontrolą. Według Ciebie znajdujesz się zarówno w odpowiednim czasie jak również we właściwym miejscu. Inni mają do Ciebie szacunek. Jesteś osobą szanowaną. Bronisz własnych przekonań. Potrafisz otwarcie mówić „nie”, gdy ktoś się z nimi nie zgadza i próbuje przekonać Cię do ich zmiany. Jednocześnie masz świadomość tego, iż nie wszyscy to potrafią. Często więc stajesz w obronie tych nie potrafiących. Na pozór twardo stąpasz po ziemi. Doświadczasz jednak chwili ludzkiej słabości, ludzkiej ułomności. Dopuszczasz do głosu emocje ale tylko wówczas gdy obok Ciebie są Twoi bliscy lub po prostu nie ma nikogo i jesteś sam.

„Cała różnorodność życia otwiera się przed nami, gdy poruszamy się pieszo”. – Jan Gehl

Sprawdź też: 10 prostych sposobów na poprawę zdrowia i kondycji fizycznej

Podoba Ci się? "Postaw