Napoje alkoholowe w najrozmaitszej formie często towarzyszą wielu osobom podczas różnych okoliczności. Niektórzy sięgają po trunek z zawartością procentów przy specjalnych okazjach, np. spotkaniach rodzinnych, domówkach, weselach itp. Niektórzy z kolei nie potrzebują nawet takich okoliczności, rozsiadając się po prostu wygodnie na fotelu po ciężkim dniu pracy i otwierając już wcześniej schłodzoną puszkę piwa. Bez względu na to, czy spożywasz alkohol od wielkiego dzwonu, czy też jest on stałym elementem Twojej codziennej egzystencji, warto dowiedzieć się, dlaczego warto stopniowo rezygnować z picia alkoholu. Dlaczego warto przestać pić alkohol?

Bardzo często przestrzega się przed niebezpieczeństwem wpadnięcia w sidła nałogu alkoholowego i omawia się katastrofalne tego następstwa, czego oczywiście nigdy za wiele. Niemniej jednak warto też zachęcać do abstynencji alkoholowej poprzez ukazanie, jakie ogromne korzyści dla zdrowia może przynieść podjęcie tej niełatwej decyzji. Pozytywne efekty wynikające ze wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych z pewnością wynagrodzą to wyrzeczenie, i to z dużą nawiązką.

“Alkohol potrafi wszystko z życia wypłukać”.

Dlaczego warto przestać pić alkohol? 5 ważnych argumentów

#01 Lepszy sen

Zdrowy sen jest nam wszystkim potrzebny, by w pełni zregenerowanym wstać o poranku i funkcjonować później na wysokich obrotach. Alkohol bardzo często ma właściwości usypiające, przez co po szalonej zakrapianej imprezie bezwolnie rzucamy się na łóżko i szybko zapadamy w sen. Wydawać by się mogło, że po alkoholu lepiej śpimy, ale to nieprawda. Podczas snu dochodzi do metabolizmu alkoholu, a to zakłóca naszą fazę REM. Z tego powodu nazajutrz najczęściej budzimy się mniej lub bardziej niedysponowani. Warto zadbać o jakość snu, ponieważ jedynie głęboki i nieprzerwany sen zagwarantuje nam energię, by skuteczniej stawić czoła codziennym wyzwaniom. Poprawę snu możemy zauważyć u siebie już po kilku tygodniach abstynencji.

#02 Większa odporność organizmu

Ludzie nadmiarowo spożywający alkohol częściej zapadają na choroby układu oddechowego, a także mają problem z gojeniem się ran. Ponadto alkohol osłabia bariery immunologiczne, ułatwiając wirusom i bakteriom przedostanie się do naszego organizmu. Poprzez stopniową rezygnację ze spożywania procentów po jakimś czasie zauważysz, że Twój organizm stanie się silniejszy, i z większą skutecznością będzie Cię bronić przed wszelakimi infekcjami.

#03 Zdrowszy wygląd skóry

Z powodu nadmiernego spożycia alkoholu może ucierpieć także Twoja skóra, co jest związane z procesami zachodzącymi w Twoim organizmie. Alkohol hamuje przemianę materii, przez co procesy detoksykacji nie zachodzą, a to powoduje, że ​​na twarzy łatwo mogą pojawić się zaskórniki i pryszcze. Dlatego zachęcamy, by do obiadu zamiast piwa lub wina, regularnie sięgać po wodę. Czysta woda powoduje proces detoksykacji, przez co Twoja skóra stanie się promienistsza, wolna od cieni pod oczami i zmarszczek.

#04 Prawidłowy apetyt i szczuplejsza sylwetka

Po odstawieniu alkoholu zauważysz u siebie mniejsze skłonności do przejadania się. Spożyty alkohol sprawia, że nasza aktywność mózgowa staje się większa, przez co zmysł smaku i powonienia staje się wyostrzony. Z tego powodu z większą chęcią sięgamy po przekąski, często w ogóle nie przejmując się spożywanymi kaloriami. Ponadto trzeba dodać, że trunki alkoholowe bardzo często są kaloryczne, i zawierają w sobie spore ilości tłuszczu i cukru. Wnioski nasuwają się same. Nie wylewając za kołnierz, znacznie trudniej nam schudnąć.

#05 Mniejsze ryzyko zachorowania na raka

Po zaprzestaniu picia alkoholu zmniejsza się również szansa zachorowania na raka. Jak wynika z wielu badań, alkohol to substancja rakotwórcza. Alkohol uważany jest za czynnik wywołujący raka jamy ustnej i gardła, krtani i przełyku, wątroby, okrężnicy i prawdopodobnie także żołądka, a w przypadku kobiet — również raka piersi. W procesie metabolizowania alkoholu w naszym organizmie wytwarza się aldehyd octowy. Aldehyd ten jest związkiem chemiczny, który powoduje ból głowy dzień po, a nawet atakuje nasze DNA. Każda ilość spożytego alkoholu może wpływać na mutowanie się komórek macierzystych, a przez to na powstanie nowotworu.

“Alkohol jest wspaniałym środkiem rozwiązującym. Rozwiązuje on małżeństwa, rodziny, przyjaźnie, konta bankowe, komórki wątrobowe i mózgowe. Nie rozwiązuje tylko żadnych problemów”.

Sprawdź też: Na czym polega leczenie alkoholizmu

Podoba Ci się? "Postaw