Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: Jakie wrażenie wywieram na ludziach? Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Po upływie zaledwie kilku sekund osoba, która cię widzi po raz pierwszy podejmuj decyzję, czy cię lubi czy nie, czy można ci zaufać czy nie. Jak ktoś uzna, że cię lubi lub nie, to później wszystko będzie postrzegać przez ten filtr. Jeśli ktoś cię lubi, to będzie doszukiwał się w tobie tego, co najlepsze.  A jeśli cię nie polubi lub ci nie ufa, we wszystkim, co robisz, będzie się doszukiwał niecnych intencji. Jasne, gdy pozna cię lepiej, może zmienić zdanie. Ale pierwsze wrażenie pozostanie na zawsze. Skoro dobre wrażenie jest tak ważne, to jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

O pierwszym wrażeniu bardziej decydują sygnały pozawerbalne niż słowa. Badania pokazują, że mowa ciała i komunikaty pozawerbalne wywierają cztery razy silniejszy wpływ niż to, co mówisz.

Carol Kinsey Goman konsultantka biznesowa, instruktorka, terapeutka a oraz autorka książek w tym Komunikacja pozawerbalna. Znaczenie mowy ciała… , wskazuje na sześć skutecznych sposobów wywarcia dobrego pierwszego wrażenia.

“Sygnały pozawerbalne ułatwiają szybkie wyrobienie sobie pierwszego wrażenia. Ta zdolność należy do podstawowych instynktów przetrwania”. – Carol Kinsey Goman

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? 6 skutecznych sposobów wywarcia dobrego pierwszego wrażenia

#01 Dopasuj swoje nastawienie

Ludzie stale wywierają wpływ na twoje nastawienie. Zanim podejdziesz się przywitać, wejdziesz do biura na spotkanie albo wkroczysz na scenę w celu prezentacji, pomyśl o tej sytuacji i podejmij świadomą decyzję, jakie chcesz przyjąć nastawienie. Ludzi przyciąga nastawienie przyjazne, radosne, otwarte, cierpliwe, pomocne, przystępne i okazujące zaciekawienie. Odpycha natomiast złość, niecierpliwość, znudzenie, arogancja, strachliwość, podejrzliwość i brak zaangażowania.

#02 Uśmiech

Uśmiech stanowi zaproszenie, jest gestem powitalnym. Mówi: „Jestem przystępny i przyjaźnie nastawiony”.

#03 Nawiąż kontakt wzrokowy

Patrząc komuś w oczy, przekazujesz energię, okazujesz otwartość i zainteresowanie.

#04 Unieś brwi

Otwórz oczy nieco szerzej niż normalnie, aby pobudzić brwi do uniesienia, a więc do nadania sygnału informującego o dostrzeżeniu i rozpoznaniu.

#05 Uściśnij dłoń

To najszybszy sposób na nawiązanie porozumienia. Badania pokazują, że aby osiągnąć taki sam poziom porozumienia jak poprzez jedno uściśnięcie ręki, trzeba pozostawać z kimś w kontakcie średnio przez trzy godziny.

#06 Lekko pochyl się do przodu.

Pochylenie do przodu informuje, że jesteś zainteresowany drugą osobą i chętny do kontaktu. Uszanuj jednak jej przestrzeń. W sytuacjach biznesowych oznacza to trzymanie się na odległość mniej więcej 60-ciu centymetrów.

Uwagi końcowe

Wszystkim nam zależy, aby utrzymywać kontakty i prowadzić interesy z ludźmi, którym można ufać, którzy dodają nam energii, przy których czujemy się swobodnie i z którymi łatwo się dogadujemy. Na szczęście wszystkie te cechy możesz poza-werbalnie okazać w pierwszych, decydujących sekundach. Na

Komunikacja pozawerbalna - Goman Carol Kinsey
Komunikacja pozawerbalna – Goman Carol Kinsey

każdym spotkaniu, na każdej konferencji, na każdym szkoleniu, na każdym lunchu biznesowym i w każdym zetknięciu z ludźmi masz szansę, aby „zarządzając wywieranym wrażeniem”, poznawać ludzi, nawiązywać znajomości i poszerzać kontakty zawodowe.

A jeżeli chcesz emanować swoim prawdziwym ja – i wykorzystywać do tego mowę ciała – to sięgnij po książkę Carol Goman Kinsey Komunikacja pozawerbalna. Znaczenie mowy ciała…Znajdziesz w niej wiele pomocnych rad i technik. Dowiesz się, jak w kilka sekund zrobić dobre wrażenie. Poznasz sygnały sprzyjające budowaniu silnych relacji z klientami, kontrahentami i współpracownikami.

Książka Carol Kinsey Goman uzmysławia nam, ile w mowie ciała tkwi siły podkreślającej treść przekazu, zaskarbiającej zaufanie i zdobywającej wiarygodność we wszystkich międzyludzkich interakcjach.

Wszystko zaczyna się od zrozumienia, w jaki sposób ludzie interpretują twoje sygnały pozawerbalne.

“W przypadku mowy ciała najbardziej liczy się nie to, co czuje nadawca, lecz to, jak postrzega go odbiorca, który często dokonuje interpretacji na głębokim poziomie podświadomości i w oparciu o pierwotne reakcje emocjonalne, niewiele zmienione od czasów, gdy pierwsze istoty ludzkie zaczęły nawiązywać ze sobą kontakty” . – Carol Kinsey Goman

Źródło: Komunikacja pozawerbalna. Znaczenie mowy ciała… autorka Carol Goman Kinsey, wydawnictwo Studio Emka 2012, tłumaczenie Dariusz Bakalarz

Sprawdź też: Mowa ciała. 10 przykazań komunikacji bez słów