Jak się zmotywować do osiągania szczytów i przekraczania własnych możliwości? Motywacja odgrywa znaczącą rolę w Twoich osiągnięciach, a także w sukcesie Twojej kariery i życiu w ogóle. Istnieje wiele sposobów, aby uzyskać motywację do dobrego wykonywania swojej pracy i osiągnąć założone cele. Ludzie czerpią motywację do działania i pracy z różnych źródeł. Motywować może nas perspektywa nagrody, chęć doskonalenia i rozwoju osobistego jak również strach, czy oczekiwania społeczne.

Jednak najlepsza zachęta do wykonywania obowiązków pochodzi z nas samych. Kto marzy o odnoszeniu sukcesów powinien posiąść zdolność do samomotywacji. Samomotywacja jest dążeniem do osiągnięcia celów bez nadzoru i wpływu ze strony innych osób. W  teorię samomotywacji człowiek potrzebuje trzech obszarów – autonomii, samookreślenia i powiązań z innymi ludźmi, aby w pełni wykorzystać swój potencjał i możliwości jakie w nim
drzemią. Samomotywacja jest kluczowym aspektem rozwoju osobistego. Potrzebujesz jej praktycznie każdego dnia do wszelkiego działania. Jeśli chodzi o osiąganie pożądanych rezultatów, motywacja i podejmowanie działania są najważniejsze. Nie ma znaczenia czy pracujesz dla kogoś, czy jesteś przedsiębiorcą i masz własny biznes, samomotywacja jest potrzebna, by się rozwijać i podążać do przodu.

Każdy z nas powinien znaleźć swój własny sposób na rozbudzenie w sobie wewnętrznej motywacji, dzięki któremu każdego dnia będzie miał zapał do działania, stawiania czoła trudnościom, pokonywania przeszkód i sięgania po swoje cele. Jako inspiracja niech posłużą Ci poniższe wskazówki jak możesz rozbudzić samomotywację.

Możesz wszystko, tylko uwierz w siebie.

Oto 12 sposobów, aby rozbudzić samotywację:

#1 Określ ambitny cel

Określ swój prawdziwy cel, zdefiniuj co chcesz osiągnąć i sposoby jak to zrobić. Podziel swój cel na różne mniejsze cele, aby ułatwić sobie jego osiągnięcie. Ustalanie osobistych celów pozwala skupić się na tym, co chcesz osiągnąć, kim chcesz być i co chcesz w życiu robić, zarówno w perspektywie krótkoterminowej jak i długoterminowej. Ilekroć stawiasz czoła wyzwaniom i napotykasz na różne trudności, przypomnij sobie, dlaczego zacząłeś i robisz to co robisz, odwołaj się do swojego celu. Jasno określone ambitne cele ułatwiają skupienie oraz monitorowanie i mierzenie Twoich osiągnięć i postępu.

Czy określać wielkie cele czy mniejsze bardziej “realne”? Szkoły są co najmniej dwie. Według jednej lepiej określić mniejsze bardziej realne cele, bazując na naszych faktycznych możliwościach. Ustawienie zbyt wysoko poprzeczki może spowodować zniechęcenie, utratę motywacji i brak chęci do działania. Na mniejszych celach łatwiej się skupić i śledzić progres w ich realizacji. Według innego podejścia nasze cele powinny być wielkie. Wielkość Twojego celu i marzeń w znacznym stopniu decyduje o tym, co osiągniesz w życiu. Małe marzenia sprawią, że osiągasz małe rzeczy, a wielkie marzenia i wielkie cele sprawią, że osiągasz wielkie rzeczy. Powinniśmy mieć wielkie cele, jeśli chcemy osiągnąć wielkie rezultaty. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie: 7 czynników, które determinują wielkość Twoich marzeń

Bez względu jednak na to, którą drogę wybierzesz ważne jest, abyś określił swoje cele i dążył do ich osiągnięcia. Będą one dla Ciebie drogowskazem, w którą stronę powinieneś podążać, ze swoimi działaniami.

Aby łatwiej osiągać swoje cele sprawdź: Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

#2 Szukaj informacji zwrotnej

Bądź otwarty na wszelkie opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne, ponieważ są one dobre dla Twojej motywacji.

Pozytywne opinie spowodują, że będziesz chciał utrzymać swoją doskonałą skuteczność i wydajność, a nawet mogą sprawić, że zyskasz dodatkową motywację do jeszcze cięższej pracy.

Negatywne opinie, nie są przyjemne i mogą prowadzić do stresu. Jeśli regularnie będziesz słyszał tylko negatywne opinie na swój temat może Cię to doprowadzić do załamania, a w skrajnych sytuacjach do stanów depresyjnych. Kluczem jest tutaj Twoje nastawienie i to jak będziesz podchodził do negatywnej informacji zwrotnej.

Nie każdy negatywny komentarz jest warty uwagi. Wiele osób, krytykuje dla samej tylko krytyki, hejtuje, wylewa pomyje na innych, podczas gdy sami w życiu niewiele robią. Często są to frustraci bez większych osiągnięć i celu w życiu. Takie opinie trzeba po prostu zignorować. Z drugiej strony jest konstruktywna krytyka, którą można wykorzystać do doskonalenia. Prawda jest taka, że przyjemnie słucha się pochwał, że wszystko jest świetnie, jednak wówczas jest małe pole do poprawy i ulepszeń. Na bazie informacji co możemy zrobić lepiej jesteśmy wstanie natomiast wyciągać wnioski i usprawnić nasze działanie.

Traktuj konstruktywnych krytyków jako Twoich najlepszych doradców, którzy pomagają Ci iść naprzód. Czerp motywację z dobry komentarzy, a jednocześnie pozytywnie odbieraj negatywne opinie i pozwól, aby dały Ci one chęć poprawy swojej efektywności i przewyższenia oczekiwań Twojego recenzenta.

#3 Pozbądź się złych nawyków

Całe nasze życie składa się z nawyków. Często zdarza się, że robisz rzeczy, które utrudniają Ci osiągnięcie celów. Destrukcyjne nawyki, mimo że z pozoru mogą wydawać się niegroźne, potrafią w konkretny sposób wpłynąć na pogorszenie się jakości naszego życia.  Może masz nawyk imprezowania w weekend, który powoduje, że w poniedziałek nie masz energii do pracy. Może palisz papierosy i cierpi na tym Twoje zdrowie. Być może źle się odżywiasz, masz nadwagę, brakuje Ci ruch i ćwiczeń fizycznych. Może masz nawyk odkładania wszystkiego na później i zmagasz się z prokrastynacją. Przykłady można mnożyć.

Jeśli dany nawyk Cię dołuje i sprawia, że jesteś pozbawiony motywacji, pozbądź się tego nawyku. Zminimalizuj rzeczy, które odciągają Cię od Twoich celów i pracy w najlepszej formie. Poznaj 6 najlepszych sposobów na przełamanie złego nawyku

Złe nawyki zastępuj dobrymi, aby dowiedzieć się jak to robić sprawdź: Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

#4 Kontynuuj naukę

To, że być może zakończyłeś formalną edukację w szkole, nie oznacza, że nie musisz się już uczyć i uzupełniać swojej wiedzy.

W obecnym świecie mamy bardzo prosty i szybki dostęp do informacji i wiedzy. Wystarczy wejść do Internetu, aby znaleźć wiele wartościowych treści i materiałów edukacyjnych. Warto z niej korzystać, uczyć się i doskonalić swoje umiejętności.

Im lepiej jesteś poinformowany i im więcej czasu poświęcasz na naukę nowych rzeczy, tym bardziej pobudzasz rozwój swojego mózgu. Ucząc się i rozwijając jesteś wystawiony na nowe pomysły, perspektywy, zdobywasz nowe umiejętności, które możesz wykorzystać w działaniu i osiąganiu własnych celów. Wiedząc więcej działasz z większą pewnością siebie, a to wpływa z korzyścią na Twoją samomotywację. Pamiętaj, że formą nauki są również porażki i niepowodzenia, które mogą Cię spotkać na drodze do sukcesu.

Każdego dnia stawiaj przed sobą pytanie: czego się dzisiaj nauczyłem? Nigdy nie przestawaj się uczyć.

#5 Podejmuj ryzyko

Nigdy nie możesz osiągnąć czegoś niezwykłego, jeśli pozostaniesz w strefie komfortu, gdy będziesz regularnie robić te same rzeczy w kółko i na okrągło oraz nie będziesz podejmować ryzyka. Strach przed podejmowaniem ryzyka ogranicza Twój potencjał wzrostu i nagrody jaką możesz uzyskać za swoją odwagę i działanie mimo obawy i lęku.  Podejmowanie ryzyka wiąże się z oceną zysków i strat, jakie mogą Cię spotkać, gdy weźmiesz na siebie określone wyzwanie. Wbrew pozorom brak pewności, co stanie się wydarzy i jakie będą tego faktycznie skutki, może zmotywować Cię do bardziej wytężonej pracy nad zadaniem, aby osiągnąć pożądane przez Ciebie rezultaty. Będziesz chciał zrobić wszytko co w Twojej mocy, aby efekty były jak największe, a straty w ogóle się nie zmaterializowały lub były możliwie małe.

Zawsze warto podejmować ryzyko, jeśli tylko jest to w dobrej sprawie i przyczynia się do dobrego życia. – Richard Branson

#6 Rób regularne przerwy

Może Ci się tak wydawać, jednak nie jesteś nadczłowiekiem. Jedynym sposobem, abyś był ciągle w szczytowej formie i miał motywację do działania, to inwestowanie też swojego czasu w odpoczynek i relaks. Prowadzone badania wykazały, że nieprzerwana praca bez odpoczynku może spowodować spadek Twojej produktywności i skuteczności. Od czasu do czasu zrób sobie wakacje, baw się i ciesz się chwilą, bez presji pracy. Kiedy wrócisz do swoich codziennych zajęć, przystąpisz do nich z odnowionym entuzjazmem i energią do działania.

#7 Nie porównuj się z innymi

Twój znajomy kupił sobie nowy samochód, a Ty nadal jeździsz tym starym kilkuletnim autem. I co z tego? Nie porównuj swoich osiągnięć z innymi ludźmi. Wszyscy mamy różne cele i priorytety. Zaakceptuj fakty, że są i będą ludzie bardziej zamożni lub mądrzejsi od Ciebie. Akceptacja pozostawia Ci przestrzeń do zbadania różnych możliwości, które są odpowiednie dla Ciebie i skupieniu się na sobie oraz własnym doskonaleniu. Jedyną osobą, z którą powinieneś się porównywać jesteś Ty sam. Jeżeli z każdym kolejnym dniem stajesz się lepszą wersją samego siebie idziesz w dobrym kierunku. Chęć bycia lepszym od siebie samego będzie napędzać Twoja samomotywację do działania.

#8 Pogódź się ze swoimi niepowodzeniami

Droga do sukces i wielkich rezultatów nie jest łatwą ścieżką. Zmierzając do osiągnięcia swoich celów jest prawie niemożliwe, aby nie doszło do porażki lub różnych trudności. Rozwijaj w sobie wytrzymałość i odporność na niepowodzenie. Zaakceptuj, że wykraczając poza strefę komfortu, podejmując się nowych wyzwań i próbując osiągnąć coś wartościowego będziesz napotykał na przeszkody, które będziesz musiał przezwyciężyć. Rozwijaj w sobie umiejętność radzenia sobie porażkami, a Twoja motywacja do działania i stawianiu czoła wyzwaniom będzie większa. Jak to zrobić sprawdź wpis: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

“Nie bądź jednym z tych, którzy obawiając się niepowodzenia, niczego nie próbują.” – Thomas Metron

#9 Określaj terminy

Określanie i narzucanie sobie terminów pozwala Ci skupić się na swoich celach. Cele bez terminów nie działają. Bez określonej daty wykonania cel można wykonać dziś, jutro, za rok, 5 lat, a może nigdy. Ta ostatnia opcja jest najbardziej prawdopodobna. Powinieneś określić realistyczne ramy czasowe dla każdego celu, aby zwiększyć swoją koncentrację i móc go osiągnąć, nie będąc jednocześnie przytłoczony nierealnym terminem wykonania. Gdy osiągniesz swój cel w założonym czasie, zyskujesz jeszcze większą motywację do spełnienia swojego kolejnego i jeszcze większego celu. Ustalaj daty realizacji zadań i trzymaj się ich.

#10 Walcz z prokrastynacją

Zwlekanie jest zabójcą motywacji. Brak określonych celów, utrata koncentracji i strach przed porażką to jedne z główne powodów, dla których odwlekamy działanie. Zmierz się ze swoimi wyzwaniami. Odkładając sprawy na później, opóźniasz swój sukces. Zachowaj motywację, wykonując zadania na czas, bez zbędnej zwłoki. Zrealizowane z powodzeniem zadanie, będzie napędzać Cię do realizacji kolejnych.

Jeśli zmagasz się z prokrastynacją sprawdź: Jak pokonać prokrastynację?

#11 Świętuj wszystkie swoje osiągnięcia

Zwycięstwo, bez względu na to, jak małe, zasługuje na nagrodę. Kiedy osiągniesz swój cel, daj sobie nagrodę. To może być kolacja w dobrej restauracji albo te nowe buty, które widziałeś w centrum handlowym, czasem jeśli faktycznie jest co świętować może być to coś większego jak podróż zagraniczna czy nowy samochód. Nagradzanie siebie motywuje Cię do osiągnięcia następnych wielkich rzeczy i celów.

#12 Zaimponuj sobie

Czy wiesz, komu może być najtrudniej zaimponować? Sobie. Są chwile, kiedy wątpisz w swoją zdolność do osiągnięcia swojego określonego celu. Jednak dzięki właściwej mentalności i postawie możesz zacząć osiągać lepsze wyniki i robić rzeczy, które mogą sprawić, że sam zaczniesz się zastanawiać jak to zrobiłeś. Będziesz z siebie dumny, że udało Ci się dopiąć swego. Zrealizowałeś coś, co początkowo wydawało Ci się nieosiągalne. Kochaj to, co robisz i miej pasję do osiągnięcia swoich celów, które nie zależą od poprzeczki ustawionej przez inne osoby. Robiąc imponujące rzeczy, z własnej nieprzymuszonej woli, sam dla siebie, budujesz swoją pewność siebie i motywujesz się do robienia jeszcze większych rzeczy.

“Zakochaj się w procesie – a nie tylko w rezultacie Twoich starań”.

Jeżeli będziesz miał samomotywację do działania, przełoży się to na efekty i jakość Twojej pracy. Powyższe wskazówki pomogą Ci skoncentrować się na celu i pozostać zmotywowanym do bycia bardziej produktywnym w tym, co robisz, a dzięki temu osiągniesz w życiu więcej i łatwiej spełnisz swoje marzenia.

Jeśli szukasz jeszcze innych wskazówek jak zwiększyć swoją motywację poznaj: 5 sprawdzonych sposobów na motywacje, aby nigdy się nie poddać

A jaki Ty jakie masz sposóby na samomotywację? Co działa w Twoim przypadku? Napisz w komentarzu.