Nie odsuwaj od siebie życia, jakiego naprawdę pragniesz i na jakie w pełni zasługujesz. Bądź kowalem swojego losu, panem swojego szczęścia, zdrowia, bogactwa i sukcesu. Jeżeli chcesz zapewnić sobie życie na najwyższym poziomie samodoskonalenie i dobre nawyki to podstawa powodzenia. Jak uczynić siebie i swoje życie lepszym? Oto sposobów na samodoskonalenie i poprawę jakości życia, które mogą ci pomóc. Weź sprawy w swoje ręce, odrzuć myślenie życzeniowe, zacznij działać i przejmij kontrolę nad własnym życiem! Zaczynamy!

“Jakość życia danej osoby jest wprost proporcjonalna do jej zaangażowania się w osiąganie doskonałości, bez względu na to, na jakim polu się o nią stara”. – Vince Lombardi

7 sposobów na samodoskonalenie i poprawę jakości życia

#01 Określ cele i stawiaj przed sobą wyzwania

Ludzie niemający spisanych celów idą przez życie bez jasno określonego kierunku. Wyznaczając precyzyjne cele, możesz się skoncentrować i wykorzystać całą swoją energię i zdolności do tego, czego naprawdę chcesz.

Cele są jak drogowskaz – system GPS, dzięki któremu znajdujesz właściwą drogę. Wyznaczone cele powinny być “twoje”, powinny być spójne z twoimi wartościami. A także wsparte konkretnym planem działania, który pozwoli na realizację celu i który konsekwentnie realizujesz.

Codziennie rób coś, co przybliży cię do twojego celu. Może to być cokolwiek, o ile przesunie cię choć o jeden krok bliżej do celu, który jest dla ciebie w danej chwili ważny.

Sprawdź: Wyznaczaj mądrze cele SMART, ale nie zapominaj o SERCU

#02 Wizualizuj sukces

Wizualizacja to potężne mentalne narzędzie. Stosowane np. przez profesjonalnych sportowców , którzy przed zawodami wizualizują sobie i odtwarzają przebieg od startu do mety, konkurencji, która jest przed nimi.

Wyznaczyłeś swoje cele. Wyobraź sobie siebie zmierzającego wytrwale do celu i koniec tej drogi, kiedy jesteś dumny z osiągnięcia tego celu. Uruchom wyobraźnię, aby nastawić swój umysł na realizację swoich celów.

Określ stan idealny swojego rozwoju, zdrowia, relacji, finansów i kariery. Zapisz jakie uczucia  ci towarzyszą. Możesz też stworzyć tablice, na której przedstawisz za pomocą zdjęć rysunków czy inspirujących cytatów, jak wygląda twoje życie po osiągnięciu postawionych celów.

#03 Świętuj swoje osiągnięcia i sukcesy

Gdy stawiasz przed sobą cele, wyzwania, to znaczy że obszary których one dotyczą są dla ciebie ważne. To wystarczający powód, na którego powinieneś celebrować swoje sukcesy te małe i te duże.

Każdy sukces powinien być zauważony i doceniony. Im większy sukces osiągasz, tym większe powinno być twoje świętowanie i nagroda. Możesz wypisać wszystkie swoje cele i zastanowić się jak będziesz świętował sukces każdego z nich. Małe sukcesy też mają znaczenie więc nie pomija swoich mniejszych zwycięstw.

#04 Otaczaj się pozytywnie nastawionymi ludźmi

Pozytywna energia to pozytywni ludzie. Unikaj osób, które nadmiernie narzekają, zniechęcają cię do działania. Wybieraj towarzystwo uśmiechniętych osób, które mimo przeciwności losu nie poddają się i w każdej sytuacji potrafią znaleźć jasną stronę, a nie tylko widzą świat w ciemnych barwach.

Zrób listę osób, z którymi najczęściej przebywasz. Zastanów się jaki te osoby mają na ciebie wpływ? Pozytywny czy negatywny? Które relacje powinieneś zakończyć lub przynajmniej starać się ograniczyć, a które pielęgnować i wzmocnić? Pamiętaj, że emocje i postawy są zaraźliwe. Trzymaj  się więc z dala od niewłaściwych ludzi. Spędzaj czas z tymi, którzy cię wspierają, dają ci siłę i pomagają wstawać się lepszym.

#05 Pomagaj innym

Życzliwość i dobro powraca. Z pomocy innym można czerpać niezwykłą satysfakcję i siłę. Pomoc którą okazujesz innym ludziom powinna być szczera i bezinteresowna. Nie oczekuj niczego w zamian.

Podejmij wyzwanie, że codziennie komuś pomoże. To mogą być małe gesty życzliwości, jak ustąpienie miejsca w autobusie, pomoc przy przejściu przez ulicę czy przepuszczenie kogoś w drzwiach. Zacznij zauważać wokół siebie osoby, którym możesz pomóc. Czasem wystarczy uśmiech czy miłe słowo, aby odmienić czyjś dzień.

Sprawdź: Siła życzliwości! 100 i więcej sposobów jak zmienić siebie i świat na lepsze

#06 Zadbaj o siebie

Pomagaj innym, ale zadbaj też o siebie. Dbanie o swój dobrostan powinno być na pierwszym miejscu. Bo jeżeli dbasz o siebie możesz zadbać o wszystko inne relacje, karierę zawodową i innych ludzi.

Jak zadbać o siebie? Sposobów jest wiele, oto kilka z nich.

  • Dobrze się odżywiaj. Jedź wartościowe zdrowe produkty, ogranicz fast foody i wysoko przetworzone jedzenie, jedz wolnej, delektując się swoimi posiłkami.
  • Wysypiaj się. Zadbaj o dobrej jakości sen. Organizm najlepiej regeneruje się podczas snu.
  • Medytuj. Nauka potwierdza, że  medytacja ma wpływ na działanie mózgu poprawia nastrój i zmniejsza stres.
  • Pielęgnuj wartościowe relacje. Zadbaj o relacje kontakt z bliskimi, spotkania z przyjaciółmi, budowanie i podtrzymywanie więzi. Pozytywne emocje dobrze wpłynął na twoje samopoczucie.

Sprawdź: Jak zadbać o siebie? 7 skutecznych sposobów na tanie dbanie o dobry wygląd

#07 Weź pełną odpowiedzialność za swoje życie

Twoje życie znajduje się w Twoich rękach. Bądź odpowiedzialny. Nie szukaj winnych swojej obecnej sytuacji. Nie wiń okoliczności, rodziców, polityków, ale też nie bądź zbyt surowy dla samego siebie.

Przestań być ofiarą okoliczności. Przejmij kontrolę nad swoim życiem. Stań się bohaterem swojej własnej opowieści. Masz moc kreowania rzeczywistości lub przynajmniej moc decydowania o postępowaniu w danych warunkach i w danym otoczeniu. Nie ma tak naprawdę znaczenia, co się z tobą dzieje. Liczy się to, jaką postawę przyjmiesz. Zależy ona od twojej decyzji. Dlatego, że to ty kontrolujesz swoje myśli, działania i emocje.

Naucz się brać odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w twoim życiu, i podejmować lepsze decyzje. Bądź odpowiedzialny za swoje sukcesy jak i porażki. Wyciągaj wnioski, idź do przodu, stawaj się coraz lepszy. Pamiętaj masz w sobie moc, którą możesz wykorzystać do zmiany tego, czego nie lubisz w swoim życiu i stworzenia życia jakiego pragniesz.

Uwagi końcowe

Prawda jest taka, że jeśli nie staniesz się lepszy, twoje życie też nie stanie się lepsze. I jeśli nie będziesz poświęcać czasu na samodoskonalenie, twoje życie też się samo nie poprawi. Dlatego zacznij wprowadzać pozytywne zmiany i dobre nawyki już dziś!

Zdecyduj, co od dzisiaj zaczniesz robić inaczej, aby się doskonalić i poprawić jakość swojego życia. Nie od jutra, nie od przyszłego tygodnia ani miesiąca. Dzisiaj podejmij decyzję o koniecznych zmianach, dzięki czemu będziesz miał gwarancję, że uda ci się zaplanować życie, jakiego naprawdę chcesz.

Zawalcz o najlepszy życie jakie możesz mieć. Zrób wszystko, co w twojej mocy, by zrealizować swoje cele i stworzyć dla siebie wymarzone życie!

“Żyjemy byle do piątku, byle do świat, byle do lata, byle jak… Masz w sobie ogromny potencjał, więc nie zmarnuj go na byle jakie myślenie i życie.”

Sprawdź też: Jak zmieniać nawyki na lepsze? Mikronawyki – model projektowania zachowań Fogga