Ho, ho, ho! Panowie i Panie, czytamy się ostatni raz w tym roku, przynajmniej jeśli mamy na myśli artykuły mojego autorstwa. Cóż to był za fantastyczny rok. Mam nadzieję, że również za taki uważacie 2023. Przekroczyłam trzydziestkę, przeprowadziłam dla Was wiele, ciekawych wywiadów i rozpoczęłam cykl 100 celów. W maju je spisałam, a tutaj popatrzcie już 26 na liczniku.

Wiele było o potrzebach ciała w grudniu, a dzisiaj chciałbym zamknąć rok czymś dla umysłu. Czy wykształcenie jest w dzisiejszych czasach ważne, to dosyć kontrowersyjny temat. Jedni uważają, że jak najbardziej i bieżą chyżo na studia od razu po maturze, a inni uważają, że liczy się pomysł na siebie i nie potrzeba im do szczęścia spędzania czasu na uniwersytecie. Mimo tego, że jestem po studiach i przede mną jeszcze dziesięć lat specjalizacji i tego typu spraw, chciałabym skupić się dzisiaj na nauce jako takiej.

100 celów🎯| #Cel 26 Ciekawe wykształcenie

10 powodów dlaczego warto uczyć się przez całe życie, a przynajmniej większą jego część 😉

#01 Wszechświat

Matematyka, fizyka, języki. To zmora chyba każdego z nas. Setki bezsensownych definicji i wzorów do zapamiętania. Pamiętam nudne lekcje historii. Jednak powiem Wam, że warto się uczyć i samemu sięgać po różnego rodzaju podręczniki, filmy naukowe i dokumentalne, chociażby na Youtube. Co więcej, znienawidzone przedmioty szkolne mogą stać się naszymi ulubionymi w dorosłości, ponieważ nie trzeba nam już wkuwania, a chcemy dowiedzieć się jak funkcjonuje świat wokół nas. Też dopiero kilka lat temu zaczęłam rozumieć prawa fizyki, ucząc się chociażby jazdy na motorze.

#02 Społeczność

Nie ma co ukrywać jesteśmy zwierzętami stadnymi i lubimy przynależeć do danej grupy. Czasem może nas połączyć wspólne zainteresowanie lub wykształcenie. Idąc na ciekawy kurs lub studia podyplomowe, możemy spotkać osoby, które być może staną się naszymi znajomymi na lata. Będziemy mogli wspólnie wymieniać doświadczenia, dzielić się wiedzą lub rozmawiać na pasjonujące nas tematy.

#03 Ścieżka życia

Czasem może coś nas tak zafascynować, że ten temat będzie motywem przewodnim naszego życia i stanie się głównym przedmiotem naszych badań. Wielu profesorów wcale nie chciało nimi zostać, ale po studiach zdecydowali się zgłębiać dane zagadnienie, a potem zostali aby uczyć innych w macierzystej uczelni, a każdy kolejny rok badań naukowych pozwalał zdobywać kolejne tytuły aż po bycie mistrzem w danej dziedzinie. Kto wie, czy studiowanie nie zostanie twoim przyjacielem do końca życia?

#04 Zanzibar

Podróżowanie jest nauką, zbieraniem doświadczeń. Kojarzycie Beatę Pawlikowską? Ona też zaczęła od jednej podróży, a zwiedziła praktycznie cały świat i wiedzą dzieli się z nami po dzień dzisiejszy. Chciałbyś mieć takie fascynujące życie? A może chciałbyś w bezpiecznych i w miarę kontrolowanych warunkach poznać inną kulturę? Skuś się na wyjazd erasmusowy, postudiuj trochę w innym mieście lub państwie, być może zostaniesz tam na dłużej niż rok akademicki?

#05 Ekologia

Oprócz pasji, możesz uczyć się zmotywowany, aby zmienić świat. Obecnie jest wiele wykładów na temat ekologii. Ten temat dotyczy przecież nas wszystkich, a może chcesz pójść na kurs dietetyki lub gotowania? Jest wiele tematów, które są ważne społecznie i dla twojego życia, więc zauważ je i przekuj w wiedzę. Ostatnio prowadziłam warsztaty dla starszych osób z obsługi smartfona. Teraz mam pewność, że starsze osoby nie dadzą się nabrać wnuczkowi, ale też będą potrafiły zrobić screena oszustwa i zadzwonią gdzie trzeba.

#06 Zawód

Możesz studiować, możesz pójść na kurs, możesz pójść na warsztaty lub być samoukiem. Generalnie warto się uczyć i czasem zdobywać odpowiednie tak zwane papierki, bo nigdy nie wiesz czy nie będziesz jednak chciał zmienić obecnego zawodu i może Ci się to przydać. Obecnie niezbyt wiele osób pracuje w danym miejscu przez całe życie, więc warto zgłębiać wiedzę z różnych dziedzin.

#07 Szansa

Nigdy nie wiesz czy to czego się obecnie uczysz, może przynieść w twoim życiu. Czasem nawet rzeczy, których uczymy się z niechęcią lub w drugą stronę dla zabawy, może stać się ogromną szansą. Z zupełnego przypadku wpadła mi do rąk książka do nauki hebrajskiego. Zaczęłam sama dla siebie uczyć się tego języka, aż pewnego dnia zobaczyłam ile kosztują tłumaczenia 😉

#08 Argumenty

Zgłębiaj wiedzę z dowolnej dziedziny, bądź ciekawy i otwarty na świat i ludzi. Angażuj się w różne projekty. Uwierz mi, że nie zabraknie Ci wtedy wiedzy potrzebnej, aby prowadzić różnego rodzaju dyskusje w towarzystwie.

#09 Zdrowie

Mózg który do późnych lat jest ćwiczony, rozwiązuje krzyżówki, uczy się nowych rzeczy lub powtarza nabyte słówka, będzie Ci wdzięczny. Poprawia się zdolność kojarzenia, poprawia się pamięć. Obniża się również poziom stresu, który jest przyczyną wielu chorób. Ćwiczenie umysłu obniża także ryzyko demencji

#10 Szczęśliwsze życie

Ciągłe rozwijanie się powoduje wzrost zadowolenia z życia. Co więcej, jeśli my jesteśmy zadowoleni to i nasze otoczenie będzie szczęśliwe.

Zatem na jaki ciekawy kurs lub studia wybieracie się w nowym roku?

Autorka: Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: Mottled

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 100 celów🎯