Zgodnie z danymi z 2021 roku na depresję w Polsce cierpi około 1,2 miliona osób, a na całym świecie jest to 280 milionów ludzi. Uznaje się, że do 2030 roku choroba ta może stać się najczęściej występującą. Depresja to problem bardzo aktualny, a choroba jest często nazywana cywilizacyjną. Jakie są jej przyczyny, objawy i proces leczenia? Co czuje chory na depresję? Dowiedz się więcej z artykułu.

Czym charakteryzuje się depresja i jakie są jej objawy?

Depresja to choroba afektywna, a więc związana z zaburzeniami nastroju i regulacji emocji. Schorzenie to może mieć wiele różnych objawów, ale zdecydowanie najbardziej charakterystyczny jest utrzymujący się przez dłuższy czas obniżony nastrój i smutek. Do najważniejszych symptomów depresji można zakwalifikować:

  • uczucie ciągłego smutku oraz beznadziejności co do przyszłości;
  • utrata zainteresowań, tego co kiedyś przynosiło radość, np. hobby czy spotkania towarzyskie;
  • doświadczanie trudności z zasypianiem, wybudzaniem się nad ranem (lub przeciwnie, nadmiernego snu);
  • utrata apetytu lub nadmierna chęć na spożywanie pokarmów;
  • symptomy fizyczne w postaci dolegliwości fizycznych, takich jak bóle głowy, brzucha czy pleców;
  • chroniczne zmęczenie i brak energii;
  • obniżone poczucie własnej wartości;
  • trudności w zakresie koncentracji i utrzymania uwagi.

W poważnych przypadkach dodatkowo mogą pojawić się myśli samobójcze, a nawet próby odebrania sobie życia. W trakcie depresji objawy mogą nasilać się, szczególnie w okresach epizodów depresyjnych. Należy jednak zaznaczyć, że nieleczona choroba może być bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta oraz dla jego otoczenia.

Najważniejsze przyczyny depresji

Depresja to choroba wywoływana przez różne czynniki. Spore znaczenie mają aspekty genetyczne, ponieważ ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest wyższe u osób, których rodzice (lub inni krewni) również na nie cierpieli. Dodatkowo istotne są zaburzenia w neuroprzekaźnictwie serotoniny, acetylocholiny, dopaminy.

Depresja powodowana jest również przez uwarunkowania środowiskowe i psychologiczne. Na wystąpienie tego schorzenia wpływ mają traumy, trudne doświadczenia w życiu, problemy w nawiązywaniu relacji, brak wsparcia społecznego, niski poziom zasobów do radzenia sobie ze stresem, wysoki poziom lęku, neurotyzm, a także samotność.

Jak wyjść z depresji? Proces leczenia depresji.
Jak wyjść z depresji? Proces leczenia depresji.

Proces leczenia depresji

Pierwszym krokiem jest rzetelna ocena przez wykwalifikowanego specjalistę. Diagnoza psychiatryczna pozwala zrozumieć specyfikę problemów i dostosować proces leczenia. Specjalista może, poza farmakoterapią, zalecić psychoterapię. W niektórych przypadkach psychoterapia i farmakoterapia są ze sobą łączone.

Psychoterapia

Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniego nurtu psychoterapeutycznego. W przypadku osób cierpiących na depresję, specjaliści psychiatrzy często proponują terapię poznawczo-behawioralną, która skupia się na identyfikowaniu i zmienianiu negatywnych myśli i wzorców behawioralnych. Pomaga pacjentowi rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie. Niektórzy pacjenci wybierają psychoterapię psychodynamiczną, analiztyczną, psychoanlizę, które biorą również pod uwagę procesy nieświadome, która pomaga zrozumieć korzenie problemów emocjonalnych i psychicznych. Zwykle pomocna jest również terapia grupowa. Dzielenie się doświadczeniami z innymi uczestnikami może być niezwykle wspierające. Terapia grupowa umożliwia pacjentom dzielenie się swoimi przeżyciami i otrzymywanie wsparcia od innych.

Sprawdź ofertę Centrum-Psych i dowiedz się więcej na temat psychoterapii w procesie leczenia depresji.

Farmakoterapia 

W trakcie leczenia często proponowana jest również farmakoterapia, a więc wprowadzenie odpowiednich leków, które umożliwiają przyspieszenie procesu leczenia i zmniejszenie negatywnych symptomów. Jednocześnie dobrze zaznaczyć, że leki te nie działają od razu i muszą być przyjmowane, regularnie, aby przynosiły odpowiednie efekty.