W dzisiejszej rzeczywistości mało kto podważa już tezę, iż poczucie własnej wartości to kluczowy element zdrowego i satysfakcjonującego życia. W świecie, który często narzuca standardy i oczekiwania, łatwo zapomnieć o tym, jak ważne jest akceptowanie siebie i docenianie swoich unikalnych cech. Jak pracować nad poczuciem własnej wartości? Poniżej znajdziesz pięć praktycznych wskazówek, które mogą pomóc Ci popracować nad swoim własnym poczuciem własnej wartości.

“Nie powierzaj swojego szczęścia i poczucia własnej wartości komuś innemu. Tylko Ty możesz ponosić za to odpowiedzialność. Jeśli nie potrafisz kochać i szanować siebie – nikt inny nie będzie w stanie tego dokonać”. – Stacey Charter

Jak pracować nad poczuciem własnej wartości?

#01 Samoświadomość

Pierwszym krokiem do zbudowania mocnego poczucia własnej wartości jest rozwinięcie samoświadomości. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami, umiejętnościami, pasjami i osiągnięciami. Prowadzenie dziennika, w którym zapisujesz pozytywne doświadczenia oraz swoje sukcesy, może pomóc Ci zauważyć, jak wiele wartości wnosisz do swojego życia i życia innych. Dzięki temu, spojrzysz na swoje życie “z boku”, a co za tym idzie – bardziej obiektywnie, a zarazem mniej krytycznie.

#02 Nie musisz być doskonały/a!

Nikt nie jest doskonały, i akceptacja swoich niedoskonałości jest kluczowym elementem rozwijania poczucia własnej wartości. Zamiast skupiać się na błędach i niepowodzeniach, staraj się patrzeć na nie jako na cenne doświadczenia uczące. Postawienie sobie realnych celów i docenianie drobnych sukcesów pomaga zrozumieć, że satysfakcję można odczuwać nawet wówczas, gdy nie osiągnęło się jeszcze perfekcji. Nie pozwól więc, aby Twoja świadomość zmieniła się w Twojego największego krytyka – pracuj nad swoimi niedoskonałościami, ale też nie oczekuj, że kiedykolwiek absolutnie wszystko wyjdzie idealnie.

#03 Mów do siebie tak, jak do dobrego przyjaciela!

Sposób, w jaki rozmawiasz z samym sobą, ma ogromne znaczenie dla Twojego poczucia własnej wartości. Unikaj negatywnego autodialogu i zamiast tego skup się na przekazie pozytywnym tj. takim, który będzie nastrajał do dalszego działania zamiast podcinać skrzydeł. Zauważaj swoje osiągnięcia, nawet te najmniejsze, i przypominaj sobie o swoich mocnych stronach. To prosta, ale skuteczna praktyka, która stopniowo wzmacnia Twoją wiarę w siebie.

“Ty sam, jak każdy w całym wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość i uczucie”. -Budda

#04 Zdrowie ma znaczenie: i to fizyczne, i to psychiczne!

Zdrowie psychiczne i fizyczne mają ogromny wpływ na poczucie własnej wartości. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiedni sen i dbanie o swoje emocje są kluczowe dla utrzymania równowagi psychicznej. Warto również szukać wsparcia, czy to od przyjaciół, rodziny czy profesjonalistów, gdy pojawią się wszelkie trudności emocjonalne. Opiekowanie się samym sobą, dbanie o codzienny dobrostan i staranne dobieranie towarzystwa jest niezwykle istotne – jeżeli bowiem wszystkie te kwestie będą harmonijnie się splatać, z pewnością będziemy myśleć o sobie i swoim życiu znacznie cieplej.

#05 Stawiaj sobie realne cele!

Praca nad realizacją swoich celów i rozwijaniem się jako osoba jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zbudowanie poczucia własnej wartości. Stawianie sobie realistycznych celów, dążenie do nich krok po kroku i świętowanie osiągnięć są fundamentalne dla wzmacniania przekonania, że jesteś wartościową i kompetentną osobą. Pamiętać należy, że sukces rozumiany jest bardzo indywidualnie, a zatem cele muszą być wprost skorelowane z naszą osobowością i zainteresowania. Dla jednym takim celem może być poznanie nowych znajomych, założenie rodziny, dla innych – ukończenie maratonu czy napisanie pracy licencjanckiej.

“Twoje poczucie własnej wartości zależy tylko od ciebie. Nie musisz pozwalać nikomu mówić ci, kim masz być”. – Beyonce

Sprawdź też: Jak podnieść swoją samoocenę? 6 filarów poczucia własnej wartości

Podoba Ci się? "Postaw