Każdy dzień choć z pozoru wygląda podobnie, jest inny. Już o tej zmienności świata i życia wspominał Heraklit. Jego słynne stwierdzenie panta rhei wskazuje, iż ciągle coś ulega zmianom. Nic nie jest takie, jak było wcześniej, bowiem wszystko przemija. Choć z jednej strony ta wizja może przerażać, z drugiej strony pokazuje wspaniałość świata. Mimo tego iż pewne rzeczy występują cyklicznie, to i tak wiele z nich przebiega zupełnie inaczej. W ten sposób zmiana jest czymś, co nieodzownie towarzyszy nam w codziennym życiu. Nie chodzi tutaj tylko o przemiany w kontekście fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym. Dzięki nim dojrzewamy, ucząc się poprzez doświadczenie. Odkrywamy aspekty rzeczywistości, na które wcześniej rzadko zwracaliśmy uwagę. Poznajemy siebie w zupełnie innej odsłonie.

“Radykalna zmiana przypomina szarżowanie pod stromą górę – możesz stracić oddech, zanim dotrzesz na szczyt, albo świadomość tego, ile jeszcze zostało do celu, może przedwcześnie zniechęcić Cię do biegu”. – Robert Maurer

Dlaczego potrzebujemy zmian w swoim życiu?

Znaczenie zmian w życiu człowieka

Wiele osób słysząc słowo „zmiana”, niepokoi się. Ta kojarzy się z czymś niepewnym, a to z kolei budzi lęk i dyskomfort. Łatwiej jest bowiem zachować „stary porządek”, niż go zmieniać. Jednak, gdy usilnie próbujemy utrzymać obecny stan, nie rozwijamy się. A to co jest dla nas korzystne, wymaga wysiłku. Nikt nie może stać się lepszym, ciągle powielając te same schematy. Choć jest to wygodne, w dalszej perspektywie szkodzi. Zabija w nas potencjał, a my wówczas tkwimy w stagnacji. Dlatego też gotowość do zmian jest nam niezwykle potrzebna. Szczególnie, że współczesny świat wymaga od nas pewnej elastyczności. Obecnie nieustannie musimy uczyć się nowych umiejętności, aby nadążyć za postępem technologicznym i naukowym. Bez tego trudno nam będzie funkcjonować w dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości. W świecie, który każdego dnia zmienia się na naszych oczach. Czy nadążymy za tą zmianą?

Motywacja do działania

Jednak, aby zmienić coś w swoim życiu, trzeba naprawdę tego chcieć. Zmuszając się do czegoś, tylko się zniechęcamy. Zatem jeżeli brakuje nam motywacji, powinniśmy zadać sobie kilka pytań. Pomogą one nam rozwikłać nasz problem i odzyskać chęć do działania. Odnaleźć sens w tym, co zamierzamy zrobić.

  • Dlaczego chcę coś zmienić?
  • Kim się stanę, gdy dokonam tej zmiany?
  • Ile czasu mi to zajmie?
  • Jakie kroki muszę podjąć, aby dokonać tej zmiany?
  • Kto może mnie wesprzeć w tej zmianie?
  • Jak wpłynie to na moje życie?
  • Czy dzięki temu moje życie stanie się lepsze?
  • Czy to działanie pozwoli mi się rozwinąć?
  • W jakich obszarach życia się rozwinę?
  • Jak ta zmiana wpłynie na moich bliskich?

Takie krótkie podsumowanie ułatwi wdrożenie się w zmiany. Pozwoli nam także na intencjonalne działanie. W ten sposób unikniemy nadmiernego chaosu, który zaburza pracę.

Jak rozpocząć zmiany w życiu?

Aby zmiana faktycznie się powiodła, prócz chęci potrzebujemy także odwagi. Przecież nie jest łatwo wyrwać się ze starych schematów. Wymaga to od nas nie lada wysiłku oraz podsumowania dotychczasowych działań. Jak zatem znaleźć w sobie tę odwagę? Najprostszy sposób to działanie. Nie musimy czekać na idealny moment, by zacząć. Ten nigdy nie nadejdzie. Za to upłynie czas, którego już nie odzyskamy. Jeśli ciągle będziemy się wahać, wynajdując coraz to nowe wymówki, nigdy nie zaczniemy. Zmarnujemy swoje życie na egzystowaniu w „labiryncie lęku i wątpliwości”. Nieustannie będziemy tkwić w swojej głowie zamiast pracować nad sobą. A liczy się to, ile de facto wkładamy w coś trudu. Możemy planować, marzyć i śnić o wspaniałym życiu. Albo możemy wdrażać te pomysły w rzeczywistości. Decyzja leży w naszych rękach.

Autonomiczność decyzji

Dokonując zmian, jesteśmy w tym autonomiczni. Sami decydujemy, dlaczego podejmujemy się danego przedsięwzięcia. W końcu od nas zależy, jak układa się nasze życie. Każdy wybór kształtuje naszą przyszłość. Zatem decydujmy tak, abyśmy stawali się lepszą wersją siebie. Wybierali to, co faktycznie jest dla nas właściwe, a nie to, co narzucają nam inni.  A co często dalece odbiega od naszej wizji przyszłości. Wielu może wskazywać nam kierunek naszej drogi, ale nie oznacza to, że musimy ich słuchać. Możemy przyjąć ich radę albo ją odrzucić. To nasza wolność. Korzystajmy z niej z rozwagą.

Jak wprowadzić zmiany w życiu?

Duże zmiany mogą nas przytłaczać. Jeśli w odpowiedni sposób do nich podejdziemy, przestaną być aż tak uciążliwe. Pomocna w tym może okazać się metoda małych kroków. I tak oto duże zadanie rozdzielamy na mniejsze punkty. Łatwiej nam wtedy wdrożyć zmianę, niż mieć wielki cel, do którego trudno nam się zabrać. Wtedy zmniejsza się nasz lęk, a chęć do działania sukcesywnie się zwiększa. Wiemy, co robić i kiedy nastąpi kolejny krok. Oswajamy się ze zmianą, nie dokonując przy tym radykalniej transformacji. To daje nam komfort psychiczny i pozwala na progres. Drobne działania z czasem sumują się, dając niesamowite efekty. Trzeba jednak wykazać się cierpliwością, a tej niestety często nam brakuje.

Metoda małych kroków w praktyce

Załóżmy, że zależy nam na tym, aby napisać książkę. Wizja tego przedsięwzięcia nas przerasta. Odkładamy pracę na później, bojąc się zacząć. Gdy czujemy się przytłoczeni ogromnym zadaniem, sięgnijmy po metodę małych kroków. W takim układzie wystarczy nawet pisanie jednej lub dwóch stron dziennie, aby w ciągu roku skończyć projekt. A cel, który z pozoru wydawał się nierealny, staje się zadaniem, które da się skutecznie wykonać. Oczywiście w tym miejscu nie można zapomnieć także o samodyscyplinie. Bez niej nawet pieczołowicie przygotowany plan zostanie zaledwie w sferze marzeń. Warto znaleźć także osobę, która będzie nas wspierać. Wówczas poczujemy, że nie jesteśmy w tym osamotnieni. Dzięki temu nasza motywacja będzie utrzymywać się na względnie optymalnym poziomie.

Ewolucja nas samych

Zmiany są tym, co pozwala nam rozkwitać. Gdyby nie one, świat nie rozwinąłby się w tak niezwykły sposób. Do tego jednak potrzeba motywacji, odwagi i kreatywności. Bez nich pozostaniemy wciąż w tym samym miejscu. A to dzięki zmianom uczymy się, ale także poznajemy siebie na nowo. Weryfikujemy swoje dotychczasowe przekonania, dostrzegając luki w swoim myśleniu. Spoglądamy na życie z innej perspektywy, widząc jego zawiłości. I tak oto zmiany sprawiają, że życie ma więcej smaku. Czynią nas lepszymi, niż byliśmy jeszcze jakiś czas temu.

Bibliografia: Maurer, R. (2013). Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie. Helion.

Artykuł autorstwa Pauliny Paluch – pasjonatki zdrowego stylu życia i czytania książek. Rozwój jest integralną częścią jej życia, dlatego cały czas stara się szlifować swoje umiejętności. Uwielbia spacery w deszczu, pisanie oraz aktywność fizyczną. W wolnych chwilach zagłębia się w lekturę książek z zakresu psychologii. Wierzy, że każdy może osiągnąć sukces dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i determinacji.

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

“co może być ważniejszego w życiu niż wyciąganie mozliwości z każdej mijającej chwili? ” – Robert Maurer