Co robią najbardziej produktywni ludzie? Bycie prawdziwie produktywnym człowiekiem nie przydarza się przypadkiem. To zawsze świadomy i dobrze zaplanowany wybór. Nigel Cumberland brytyjski pisarzem, trener przywództwa i mentor czerpiąc ze swojej dotychczasowej pracy i doświadczenia, sformułował listę stu najważniejszych reguł – niezbędnych, by działać mądrze i efektywnie. Jak doprowadzać sprawy do końca? Oto 100 reguł ludzi produktywnych. Zaczynamy!

“Odkrycie, dlaczego chcesz zwiększyć swoją produktywność, pomoże ci poznać jak – jak możesz to zrobić i jakie sposoby najskuteczniej pomogą ci osiągać twoje cele”. – Cumberland Nigel

Co robią najbardziej produktywni ludzie? 100 reguł ludzi produktywnych

#01 Zrozum swoją potrzebę produktywności

“Wyobraź sobie to, czego pragniesz – i ruszaj po to.”

#02 Ustal, co należy zrobić

“Jeśli nie masz planu, po czym poznasz, gdzie zacząć?”

#03 Pracuj krótkimi zrywami

“Pracuj w skupieniu – dopóki trwa.”

#04 Zadbaj o zdrowie, żeby utrzymać produktywność

“Jedz zdrowo, wysypiaj się i zażywaj ruchu – dla optymalnej produktywności.”

#05 Powiedz „nie”

“Naucz się odmawiać. Wszystkich nie zadowolisz!”

#06 Nadawaj priorytety

“Ustal, co jest istotne, a co pilne – resztę zignoruj.”

#07 Wiedz, kiedy „się wyłączyć”

“Nie jesteś bateryjką o przedłużonym działaniu – twoja energia w końcu się wyczerpie”.

#08 Wyeliminuj błahostki

“Marnujesz w pracy czas na błahostki i bezsensowne zadania? Przestań marnować czas i energię – rozpraszacze zostaw w domu.”

#08 Sprawdź, czy jesteś skowronkiem czy sową

“Ranny ptaszek czy nocny marek? Pracuj wtedy, kiedy odczuwasz pełnię życia i energii!”

#10 Podziel się obowiązkami

“Nie masz nadludzkich sił – jeśli potrzebujesz pomocy, proś o nią!”

#11 Zaprzyjaźnij się z techniką

“Przyszłość jest cyfrowa. Bez techniki ani rusz.”

#12 Rób to, co kochasz

“Jeśli chcesz odnieść życiowy sukces, rób to, co kochasz. Pracuj z pasją!”

#13 Zaakceptuj swoją niedoskonałość

“Nie pozwól, by zniszczył cię lęk przed porażką. Sekret tkwi w umiejętności wyboru oraz w powściągnięciu swoich perfekcjonistycznych zapędów”.

#14 Nie odwlekaj


“Po prostu zacznij! Odkładanie z dziś na jutro czyni łatwiejszym jedynie dzisiejszy dzień.”

#15 Prześpij się z tym

“Daj sobie czas. Ludzie produktywni wiedzą, że dokładniejsze przemyślenie swoich wypowiedzi może zadecydować o sukcesie bądź porażce.” 

#16 Utrzymuj porządek w miejscu pracy

“Uporządkowane biurko to niekoniecznie uporządkowany umysł – ale łatwiej jakieś rzeczy znaleźć.”

#17 Ucz się na niepowodzeniach

“Ludzie produktywni wiedzą, z jaką łatwością niepowodzenie potrafi przeszkodzić w działaniach. Zmagając się z jakimś problemem, zadaj sobie pytanie: „Czego może nauczyć mnie ta porażka, krytyka lub odrzucenie?”. Zastanów się, czego potrzebujesz, aby osiągnąć sukces”. 

#18 Dobrze wykorzystaj każdy dzień

“Włącz planowanie dnia do swego codziennego, ustalonego porządku.  Życie jest krótkie, a dzień – jeszcze krótszy! Miej plan działania”

#19 Zarządzaj swoją pocztą

“Wypracowanie zdrowych nawyków przy zarządzaniu e-mailami zapewni ci optymalną produktywność.”

#20 Zacznij od najtrudniejszego zadania

“Codziennie rano, przystępując do pracy, dokonujesz wyboru, czy zająć się sprawami najłatwiejszymi i szybko ogłosić sukces, czy rozpocząć od najtrudniejszego bądź najważniejszego z zadań. Uporaj się na początek z najtrudniejszym zadaniem. Pierwsze zadanie dnia decyduje o twojej dalszej produktywności.” 

#21 Zarywać noc czy nie zarywać nocy? Oto jest pytanie!

“Zwracaj uwagę na niebezpieczeństwa życia na krawędzi. Każda osoba ma własny, charakterystyczny dla siebie styl pracy, zależny od jej psychiki. Niektórzy z nas wolą kończyć zadania z wyprzedzeniem, inni zawsze zostawiają je na ostatnią chwilę. Ludzie produktywni są świadomi zalet i wad obu podejść i zamiast opowiadać się sztywno za jednym z nich, dostosowują swój styl do okoliczności.”

#22 Zadbaj o efektywność spotkań

“Większość ludzi zapytana o zebrania w pracy odpowie, że trwają zbyt długo, są nudne, źle zorganizowane lub niesprawnie prowadzone. Twój czas jest cenny – strzeż go jak oka w głowie.”

#23 Korzystaj ze swoich atutów

“Jak użyteczny jest zegar słoneczny w cieniu? Ludzie naprawdę produktywni pracują w dziedzinach, w których wykorzystują swoje mocne strony, zamiast zmuszać się do polegania na słabiej rozwiniętych umiejętnościach.”

#24 Siła powtórzeń i rytuałów

“Wszyscy jesteśmy ukształtowani przez swoje nawyki. Jesteśmy sumą tego, co konsekwentnie i stale robimy.”

#25 Prowadź dzienniczek produktywności

“Gdy coś zapisujesz, już zaczynasz się uczyć. Robienie notatek i zapisywanie w dzienniczku jest nieocenionym narzędziem w analizie przeszłych doświadczeń i działań, a wyciągnięte wnioski ułatwiają radzenie sobie z wyzwaniami w przyszłości.”

#26 Doprowadzaj sprawy do końca

“Najczęściej popełnianym przez ludzi błędem jest to, że skupiają się na rozpoczynaniu zadań, a nie na ich realizowaniu. Jasno określ, co zaczynasz, i zmierzaj do zakończenia.”

#27 Wielozadaniowość – tak czy nie?

“Wielozadaniowość może wzbudzać w tobie przekonanie, że jesteś osobą produktywną, gdyż wydaje ci się, że skutecznie realizujesz wiele obowiązków jednocześnie. W rzeczywistości jest odwrotnie. Ludzie produktywni opierają się pokusie wielozadaniowości i skupiają na jednym zadaniu.”

#28 Weź wolne od telefonu

“Smartfon może być naszym największym przyjacielem – ale też najgorszym wrogiem!”

#29 Dziel duże zadania na mniejsze

“Bywają dążenia i cele zbyt duże i zbyt skomplikowane, by poradzić sobie z nimi w jednym podejściu. Bywają dążenia i cele zbyt duże i zbyt skomplikowane, by poradzić sobie z nimi w jednym podejściu.”

#30 Zadbaj o ergonomię

“Większość z nas doświadczyła bólu pleców, drętwienia nadgarstków i piasku pod powiekami wskutek wielogodzinnego ślęczenia na niewygodnym krześle, z głową pochyloną nad źle ulokowaną klawiaturą lub szyją wyciągniętą w stronę ekranu komputera. Zainwestuj w odpowiedni sprzęt, który pomoże ci zoptymalizować pracę.”

#31 Nie rzucaj słów na wiatr

“Nie mów „tak”, kiedy myślisz „nie”. Nie składaj obietnic, których nie możesz dotrzymać.”

#32 Przestrzegaj zasady dwóch pizz

“Pracując zespołowo, będziesz mieć problemy z produktywnością, jeśli zespół jest zbyt liczny. Nie ma tu wprawdzie żadnej magicznej liczby, aczkolwiek założycielowi Amazona, Jeffowi Bezosowi, przypisuje się powiedzenie, że zespół powinien liczyć tyle osób, aby dało się je nakarmić dwiema pizzami.”

#33 Wyznaczaj cele S.M.A.R.T.

Mało precyzyjny cel pozostaje jedynie pobożnym życzeniem. Cel SMART (od ang. mądry, sprytny – przyp. tłum.) jest skonkretyzowany (Specific), mierzalny (Measurable), adekwatny do możliwości (Attainable), realistyczny (Realistic) i terminowy, określony w czasie (Timely). Od dzisiaj staraj się, aby wszystkie twoje cele, plany i dążenia spełniały regułę S.M.A.R.T.

#34 Upewnij się, że twoje cele są uczciwe i jasne

“Jasne cele przekładają się na większe sukcesy. W dzisiejszym dynamicznie się zmieniającym i elastycznym świecie zachęca się nas, abyśmy działali w sposób bardziej zrównoważony, etyczny i ukierunkowany. Powinno to znajdować odbicie w celach, które stawiamy sobie oraz innym. W związku z tym nie tylko powinny one być mądre (S.M.A.R.T.), lecz także uczciwe (P.U.R.E.) i jasne (C.L.E.A.R.). Formułowanie celów zgodnie z regułą P.U.R.E. zapewnia, że powstają one z właściwych powodów, albowiem by spełniać jej wymagania, cele powinny być pozytywne (Positive), zrozumiałe (Understandable), istotne (Relevant) i etyczne (Ethical). Formułowanie jasnych celów zgodnie z metodą C.L.E.A.R. sprawia, że są one akceptowalne dla osób, które będą ponosiły konsekwencje ich realizacji. Te cele powinny też być ambitne (Challenging), zgodne z prawem (Legal), przyjazne dla środowiska (Environmentally friendly), akceptowalne (Agreeable) i zarejestrowane (Recorded). “

#35 Nie uchylaj się od uprzykrzonej roboty

“Doceniaj swoją pracę – poważną i błahą. Zawsze się przykładaj. Ludzie produktywni konsekwentnie podchodzą do swojej pracy, świadomi, że wszystkim ważnym zadaniom należy poświęcić taką samą uwagę, bez względu na to, jak ciekawe czy nudne się wydają.”

#36 Pracuj według zasady 80–20

“80 procent wyników to – zgodnie z zasadą Pareta – efekt jedynie 20 procent starań. Ustal, które 20 procent twoich wysiłków odpowiada za 80 procent twoich wyników. Zastanów się, dzięki czemu można by przeznaczyć więcej czasu na najbardziej produktywne elementy twojej pracy, a które z pozostałych dałoby się nieco zredukować.”

#37 Naucz się koncentrować

“Doprowadzenie do perfekcji sztuki skupiania się zapewni ci olbrzymi skok produktywności. Sukces jest w sile skupienia. Postaraj się ograniczyć swoją uwagę do kilku kluczowych założeń i celów.”

#38 Słuchaj uważnie

“Większość słyszy – ale nie słucha. Bądź uważnym słuchaczem. Zakłócenia w komunikacji negatywnie oddziałują na produktywność.”

#39 Znajdź czas dla siebie

“Zarezerwuj w kalendarzu terminy „dla siebie”. Codziennie poświęć odrobinę czasu na relaks i ładowanie akumulatorów.”

#40 Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

“Jednym z najszybszych sposobów na osiągnięcie produktywności jest ćwiczenie się w zadaniach i umiejętnościach niezbędnych do prawidłowego wykonywania twojej pracy.  Praktyka niekoniecznie zapewnia perfekcję, ale do niej przybliża.”

#41 Planuj na wypadek, gdy źle się dzieje

“Ludzie produktywni są mistrzami myślenia w kategoriach “a co, jeśli…”. Przygotowuj się na najgorsze, ale miej nadzieję na najlepsze”.

#42 Regularnie zasięgaj opinii innych

“Dążenie do uzyskania jak największej ilości informacji zwrotnych idzie w parze z wysoką produktywnością. Bez informacji zwrotnych po prostu nie da się utrzymać wysokich wyników pracy. Opinie zwrotne to paliwo do twojej rakiety produktywności.”

#43 Przestań ciągle wszystkich zadowalać

“Nie mów komuś “tak”, jeśli to oznacza, że sobie musisz powiedzieć “nie”.”

#44 Kto rano wstaje…

“Wczesne wstawanie może być kluczem do sukcesu. Wstań wcześnie i chwytaj dzień!”

#45 Założenia bywają niebezpieczne

“Założenia bywają niebezpieczne i mają zwyczaj się zmieniać; traktujesz je jak niepodważalne fakty, podczas gdy tak naprawdę istnieją jedynie w twojej głowie. Nikt jeszcze nie ucierpiał od nadmiaru wyjaśnień. Nikt jeszcze nie ucierpiał od nadmiaru wyjaśnień. Ludzie produktywni to mistrzowie w upewnianiu się. Jasne postawienie spraw już na wstępie potrafi odsunąć moment rozpoczęcia pracy, ale i tak bardziej się to opłaci niż zawracanie w połowie drogi.”

#46 Zarzuć ręczną robotę

“Najlepsi zawsze są gotowi na produktywne ułatwienia. Jest wiele dostępnych narzędzi, procesów i systemów, które mogą oszczędzić czas i pieniądze, bez rezygnacji z wysokiej jakości wyników. W szczególności przydają się one w odniesieniu do zadań wymagających ręcznego wykonania, dlatego zawsze zwracaj uwagę na możliwości ich zautomatyzowania i uproszczenia.”

#47 Ogranicz czas na spotkania

“Spotkania mają być krótkie, proste i przyjemne. Jeśli spotkanie jest rzeczywiście potrzebne, ogranicz czas trwania spotkań do 30, najwyżej 50 minut. Krótkie spotkania pomagają skupić uwagę uczestników i łagodzą poczucie marnowania czasu. Ogranicz czas trwania spotkań do 30, najwyżej 50 minut. Krótkie spotkania pomagają skupić uwagę uczestników i łagodzą poczucie marnowania czasu”.

#48 Nie wypalaj się

“Ciężko pracujący ludzie niekiedy się wypalają. Dążąc nieustannie do coraz większych osiągnięć, ryzykujesz wypalenie się wskutek wysokiego poziomu stresu, wyczerpania i przeciążenia pracą. Produktywność wymaga, by nauczyć się pracować mądrze i w odpowiednim tempie. Dzień należy do powolnych, ale wytrwałych.”

#49 Eliminuj przeciążenie umysłowe

“Zabieganie jest wrogiem produktywności. Zabieganie i przeładowanie pracą sprawia, że w głowie zaczynają ci krążyć tysiące lęków dotyczących zadań, które masz do wykonania. Aby uniknąć spadku produktywności, wycisz mentalny hałas i uporządkuj bałagan w twojej głowie, posługując się metodami, które uwolnią cię od obsesji na punkcie długiej listy oczekujących na ciebie zadań.”

#50 Czas wolny również powinien być produktywny

“Weekendy i święta to okazja do zupełnie nowego wymiaru produktywności. Sekret twojego sukcesu tkwi nie tylko w pozostawieniu pracy za drzwiami biura, aby cieszyć się życiem, lecz również w byciu osobą produktywną we wszystkich dziedzinach, a zatem i w czasie wolnym. Planuj i organizuj czas wolny. Chcesz przecież mądrze wykorzystywać również czas wolny, produktywnie poświęcając go pozazawodowym aspektom swojego życia: sobie, własnemu zdrowiu, hobby, edukacji, rodzinie, przyjaciołom lub społeczności.”

#51 Powtarzaj swoje sukcesy


“Jeśli coś zadziałało, zrób to ponownie”.

#52 Wyjdź ze swojej strefy komfortu

“Nie obawiaj się, że coś pójdzie nie tak – pomyśl o tym, co może się udać. Nie obawiaj się, że coś pójdzie nie tak – pomyśl o tym, co może się udać.”

#53 Porzuć ścieżki zwątpienia

“W dążeniu do większej produktywności twoim największym przeciwnikiem bywa zwątpienie we własne siły i samokrytycyzm. Ucisz wewnętrznego krytyka.”

#54 Stwórz sobie idealne warunki

“Wszyscy cenimy wygodę. Jak każdemu z nas, również i tobie trudno o produktywność, kiedy nieustannie rozprasza cię otoczenie, na przykład panuje upał, powietrze jest zanieczyszczone, przeszkadzają wibracje lub hałas. Jak zatem możesz stworzyć idealne środowisko pracy sprzyjające twojej produktywności? Znajdź swoją szczęśliwą przystań.”

#55 Nie pozwól, by czas przeciekał ci przez palce

“Nieważne, jak bardzo wierzysz w swoją skuteczność – nigdy nie osiągniesz optymalnej produktywności, jeśli nie pozatykasz dziur, nawet tych najmniejszych. Zatroszcz się o minuty, a godziny zadbają o siebie same.”

#56 Opanuj hybrydowy styl pracy

“Nowym standardem stał się model hybrydowy czyli dzielenie tygodnia pracy na pracę zdalną oraz biurową. Produktywność możesz osiągnąć wszędzie tam, gdzie wykonujesz swoją pracę. Łączenie pracy zdalnej ze stacjonarną ma swoje zalety i wady. Tajemnica twojego sukcesu polega na optymalizacji tych zalet, przy jednoczesnym pilnowaniu, by wady nie podkopywały twej produktywności.”

#57 Poszukaj mentora

“Łatwiej jest kroczyć czyimś śladem. Mentor może podkręcić twoją produktywność, pomagając ci opanować różne sposoby wydajnej pracy. Ludzi często mylą mentoring z coachingem. Mentoring to „relacja służąca uczeniu się, obejmująca przekazywanie przez mentora umiejętności, wiedzy i doświadczenia uczniowi poprzez rozmowę, opis doświadczeń i naśladownictwo. Relacja taka może dotyczyć szeregu kontekstów i stanowi niewykluczające dwustronne porozumienie partnerskie służące wzajemnemu uczeniu się, z poszanowaniem różnic”.

#58 Zaufaj innym

“We współczesnym świecie pracy nikt nie jest w stanie funkcjonować w pojedynkę, i a my wszyscy polegamy na innych ludziach, by umożliwić sobie sukces. Kluczowym czynnikiem powodzenia we wszystkich tych interakcjach jest zaufanie. Zaufanie to spoiwo nas wszystkich.”

#59 Ćwicz swoją pamięć

“Twoja pamięć jest jak mięsień – pamiętaj o jej ćwiczeniu.”

#60 Dostosuj swoją pracę do zespołu

“Brak zgrania i koordynacji to zwykle efekt słabej komunikacji, ale też pracy w silosach oraz braku zainteresowania cudzymi poczynaniami. Dobra współpraca i zgranie wszystkich planów, harmonogramów i decyzji sprawia, że wszystko wydaje się łatwiejsze do osiągnięcia, w tym również zamierzenia i cele.”

#61 Pracuj na stojąco

“Praca na stojąco niesie z sobą dobrze udokumentowane korzyści. Korzystaj z każdej okazji do stania. Z punktu widzenia produktywności korzystne jest również odbywanie spotkań stojąc (lub nawet chodząc).”

#62 Wiedz, dlaczego robisz to, co robisz

“Zawsze znaj uzasadnienie – to nadaje sens i znaczenie twojej pracy. Jakie masz szanse być osobą produktywną i dobrze wykonywać swoją pracę, jeśli zarazem uważasz ją za pozbawioną znaczenia?”

#63 Nigdy więcej nadgodzin!

“Myśląc o ludziach produktywnych, wyobrażasz sobie zapewne kogoś, kto pracuje ciężej i spędza w pracy więcej czasu niż większość z nas. W takim razie tkwisz w błędzie. Najbardziej produktywni ludzie wiedzą, że im dłużej pracują, tym mniej wydajni się stają. Mniej znaczy więcej. Skup się na dobrej pracy i nie oszukuj się, że dłuższa praca poprawi twoją wydajność.”

#64 Nasiona

“Dziś zasiane nasiono, jutro stanie się dębem. Dobre wyniki dziś to często efekt podwalin położonych wiele miesięcy, czy nawet lat, wcześniej. Maksymalizacja przyszłej produktywności wymaga zainwestowania czasu i wysiłku w rzeczy, które niekoniecznie przyniosą owoce natychmiast, ale za to mogą stać się fundamentami pod późniejsze sukcesy. Sprowadza się do dokonywania wyborów, które w krótszej perspektywie nie dadzą korzyści, lecz mogą się okazać bardzo produktywne w dalszej przyszłości”.

#65 W razie wątpliwości porozmawiaj

“Popraw swoje zdolności komunikacyjne, żeby pracować mądrzej. Popraw swoje zdolności komunikacyjne, żeby pracować mądrzej.”

#66 Świętuj swoje sukcesy

“Kiedy ostatni raz uczciliście swój sukces? Większość z nas nigdy tego nie robi. Od razu przechodzimy do kolejnego zadania, bez chwili przerwy na rozkoszowanie się osiągnięciem.  Po trudach i harówce nad skomplikowanym zadaniem nie zapomnij się zatrzymać i uczcić sukces”.

#67 Opanuj pracę głęboką

“„Praca głęboka”, nazwana tak przez amerykańskiego naukowca i publicystę Cala Newporta, oznacza okresy intensywnego skupienia i koncentracji uwagi, o szczególnym znaczeniu w przypadku intelektualnie wymagających, skomplikowanych zadań. Takiej pracy nie da się łatwo wykonać zrywami lub zajmując się wieloma sprawami jednocześnie. Praca głęboka ma kluczowe znaczenie dla koncentracji i zwiększenia produktywności.”

#68 Zmieniaj to, co się zmiany domaga

“Robiąc to samo, co zawsze, otrzymasz to samo, co zawsze”. Jeśli nie odczuwasz dzisiaj produktywności, zadaj sobie pytanie: „Co mogę zmienić?”.”

#69 Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić

“Na swojej drodze do poprawy wyników poprzez maksymalizację produktywności często napotkasz blokady i znaki objazdu. Nie zawsze możesz podążać prosto przed siebie ze względu na sytuacje, na które z jakichś powodów nie masz wpływu. Ćwicz akceptację – nie wszystko da się zmienić.”

#70 Utrzymaj produktywność po spotkaniach

“Twój czas jest ograniczony, a mimo to oczekuje się od ciebie udziału w licznych spotkaniach. Upewnij się, że ktoś spisuje ustalenia w formie protokołu lub planu działania. Spotkanie, po którym niczego nie zapisano, to tylko pogawędka!”

#71 Stawiaj przed sobą ambitniejsze cele

“Czy podczas wskazywania celów sobie i innym wolisz, zachowując ostrożność, wyznaczać takie, które zrealizujecie z łatwością, czy też zawieszasz poprzeczkę znacznie wyżej, stawiając przed wami zadania, których prawdopodobnie nie zdołacie w pełni wykonać? Logika ustanawiania celów trudnych lub niemożliwych do osiągnięcia polega na tym, że motywujesz siebie i swój zespół do wyjścia poza strefę komfortu i przesuwania granic, by sprawdzić, jak bardzo jesteście w stanie zbliżyć się do ich przekroczenia. Jeżeli wiesz, że z łatwością dosięgniesz Księżyca, zmierzaj w stronę Marsa.”

#72 Niech twoim priorytetem będzie uczenie się

“Poprawa produktywności jest możliwa tylko poprzez nieustanne uczenie się. Zawsze trzeba dążyć do zyskiwania nowych nawyków, sprawdzania nowych sposobów i metod pracy, poznawania porad zwiększających wydajność czy usprawniających przebieg i aktualizację procedur. Ludzie wysoce produktywni zazwyczaj działają dwukierunkowo – pogłębiają swoją wiedzę w dziedzinach, które już znają, a jednocześnie poszerzają ją o całkowicie nowe dla siebie zagadnienia. Ucz się, ucz coraz więcej – i nigdy nie przestawaj.”

#73 Uporządkuj swój laptop

“Produktywności szkodzi bałagan i dezorganizacja środowiska pracy; to samo dotyczy twojego komputera. Utrzymuj porządek w plikach, skończ z ciągłym strachem przed awarią komputera – korzystaj z niezawodnych systemów kopii zapasowej i archiwizacji.”

#74 Zadbaj o produktywność innych

“Produktywność to gra zespołowa, a utrzymywanie wysokich wyników jest wspólnym obowiązkiem. Długofalowy sukces zależy od szczerych, opartych na współpracy relacji na gruncie zawodowym. Podziel się ze współpracownikami radami dotyczącymi produktywności, aby wszyscy skorzystali z twojej wiedzy.”

#75 Unikaj nadmiernego przesiadywania przed ekranem

“Komputery, smartfony oraz internet to błogosławieństwo i zarazem przekleństwo. Większość z nas spędza wiele godzin przed komputerem, żeby zachować produktywność; paradoksalnie jednak ciągłe przesiadywanie przez ekranem laptopa czy telefonu może jej fatalnie zaszkodzić. Dążąc do maksymalnej produktywności, musisz zdawać sobie sprawę z zagrożeń i jak najczęściej oddalać się od ekranu telefonu i komputera, starając się zachować odpowiednią równowagę między pracą online a unikaniem komputera czy smartfona tak często, jak to możliwe.” 

#76 Grupuj zadania

“Jeśli zaczniesz grupować zadania, łatwiej zapanujesz nad ciążącymi ci obowiązkami  Twoja produktywność wzrośnie, gdy połączysz identyczne lub zbliżone do siebie zadania i wykonasz je łącznie, zamiast realizować każde z nich oddzielnie i w różnym czasie w trakcie dnia pracy.”

#77 Zatrudnij asystenta

“Znalezienie osoby, która będzie cię wspierała, może naprawdę pomóc zwiększyć twoją produktywność. Inwestuj swój czas w działania, które przynoszą największe rezultaty i wymagają twojego doświadczenia i wiedzy. Inwestuj swój czas w działania, które przynoszą największe rezultaty i wymagają twojego doświadczenia i wiedzy.”

#78 Wyobraź sobie to, czego pragniesz

“Wizualizacja jest ważnym narzędziem na twojej liście produktywnych czynności. Zwizualizuj to, czego chcesz – a potem to zdobądź”.

#79 Znajdź własne źródło motywacji

“Nawet najbardziej produktywni ludzie są w stanie utrzymać swoje wyniki jedynie wtedy, kiedy praca jest dla nich źródłem motywacji. Podążaj za swoimi celami i pasją. Ludzie z górnych krańców spektrum produktywności zazwyczaj doskonale rozumieją swoje motywacje. Z tego powodu zawsze się starają poświęcać swój czas na zadania pobudzające zarówno ich wewnętrzną, jak i zewnętrzną motywację, wykonując pracę tyleż przyjemną, co opłacalną w kategoriach zarówno uznania, jak i wynagrodzenia”.

#80 Śledź swoje postępy

“Nie wystarczy wytyczyć cel i do niego dążyć, trzeba jeszcze śledzić swoje postępy, by zwiększać prawdopodobieństwo powodzenia. Jeśli nie monitorujesz swoich postępów, jak rozpoznasz, że właśnie osiągasz sukces?Jeśli nie monitorujesz swoich postępów, jak rozpoznasz, że właśnie osiągasz sukces?”

#81 Prowadź listę rzeczy „do niezrobienia”

“Mając 100%  jasność względem tego, czego nie zamierzasz robić, zyskasz lepszą możliwość skoncentrowania swoich wysiłków i czasu na rzeczach naprawdę ważnych. Mając stuprocentową jasność względem tego, czego nie zamierzasz robić, zyskasz lepszą możliwość skoncentrowania swoich wysiłków i czasu na rzeczach naprawdę ważnych.”

#82 Wystrzegaj się pracoholizmu

“Silny etos pracy jest zaletą, ale miej także świadomość jego wad. Nietrudno popaść w taką obsesję na punkcie pracy, że przeradza się ona w niezdrowe uzależnienie od ciągłego, coraz bardziej intensywnego działania. Co za dużo, to niezdrowo. Co za dużo, to niezdrowo.”

#83 Znaj swoje możliwości

“Chcesz zrozumieć, jak wiele jesteś w stanie osiągnąć, bo to pomoże ci planować i stawiać sobie realistyczne cele. Twój talerz ma ograniczone rozmiary – jeśli nałożysz za dużo, coś spadnie. Ludzie produktywni nie tylko starają się poznać własne możliwości, lecz także nieustannie pracują nad ich poszerzaniem.” 

#84 Zawsze porządnie rób to, co należy zrobić

“Doskonałość wynika z dwóch powiązanych ze sobą kwestii: stałym koncentrowaniu się na realizacji właściwych celów poprzez odpowiednią pracę. Nie wystarczy robić, co trzeba; należy jeszcze robić to dobrze”.

#85 Zaprzyjaźnij się ze sztuczną inteligencją

“Sztuczna inteligencja (AI) nadciąga i wszyscy odczujemy jej wpływ. Niekoniecznie jest to powód do strachu. Sztuczna inteligencja (AI) nadciąga i wszyscy odczujemy jej wpływ. Niekoniecznie jest to powód do strachu.”

#86 Ciesz się pracą i czerp z niej przyjemność

“Mówi się, że “Kto kocha swoją pracę, nie przepracuje ani jednego dnia w życiu“. Radość z pracy sprzyja poprawie wyników”.

#87 Korzystaj z internetowych narzędzi i aplikacji

“Internetowe narzędzia mogą całkowicie zmienić twoją produktywność. Dla każdego wyzwania produktywności istnieje jakieś internetowe rozwiązanie”.

#88 Umiejętnie gospodaruj swoim czasem

“Kiedy przyjrzysz się bliżej nawykom i zachowaniom ludzi, zauważysz, że wielu z nich dobrze sobie radzi w jednym obszarze swojej pracy i życia, a zaniedbuje inne. Nie skupiaj się na jednych zadaniach kosztem innych istotnych obowiązków”.

#89 Nie pozwól, by inni kradli twój czas

“Po zdrowiu czas jest twoim najcenniejszym dobrem. Po zdrowiu czas jest twoim najcenniejszym dobrem.”

#90 Pracuj od czasu do czasu w samotności

“Jeśli się spieszysz, by wykonać zadanie, pracuj w odosobnieniu. Praca w samotności może przynieść ogromne korzyści w zakresie produktywności, dlatego zawsze staraj się zaplanować czas, który spędzisz z dala od innych ludzi.”

#91 Nie oszukuj!

“Do celu wiodą zarówno dobre, jak i złe drogi. Jeśli chcesz być wysoce produktywną i odnoszącą sukcesy osobą, zachowuj się przyzwoicie. Nie postępuj podle  Chodzenie na skróty nie pomoże ci wygrać wyścigu”.

#92 Notuj nieoczekiwane pomysły

“Utrzymywanie produktywności wymaga ciągłego rozmyślania o wszelkiego rodzaju pytaniach, kwestiach, scenariuszach i problemach, a tym samym również poszukiwania rozwiązań i odpowiedzi. Nie przegap momentów olśnienia – mogą zdecydowanie podnieść twoją wydajność”.

#93 Mądrze dobieraj przyjaciół

“Mówi się, że jesteśmy sumą naszych pięciorga najbliższych przyjaciół. Ma to sens. Jesteś pod silnym wpływem tych, z którymi spędzasz najwięcej czasu, a ich zachowania i mentalność odciskają się na tobie. Ludzi produktywnych ciągnie do osób którym chcą dorównać. Spędzaj więcej czasu z ludźmi, którzy cię wspierają i wierzą w twoje dążenie do osiągnięcia większego sukcesu w pracy i zrobienia kariery.”

#94 Uważaj na pracę w grupie

“Nie podążaj ślepo za tłumem – może zmierzać w złym kierunku.”

#95 Częściej rozmawiaj z ludźmi twarzą w twarz

“Komunikacja twarzą w twarz jest niezwykle ważna dla zwiększenia wydajności. Zawsze staraj się rozmawiać osobiście (albo przez internet lub przez telefon), zamiast polegać na dyskusji przez e-mail lub WhatsApp. Bezpośrednia komunikacja werbalna jest niezbędnym czynnikiem wzrostu produktywności.”

#96 Inwestuj w siebie

Ludzie produktywni wiedzą, że ich przyszłe sukcesy zależą od inwestycji w narzędzia i rozwiązania zwiększające wydajność. Zazwyczaj te rozwiązania będą się odnosiły do następujących kategorii: zdrowie, środowisko pracy, sieć wsparcia, narzędzia, procesy i systemy oraz edukacja. Ludzie produktywni wiedzą, że ich przyszłe sukcesy zależą od inwestycji w narzędzia i rozwiązania zwiększające wydajność. Zazwyczaj te rozwiązania będą się odnosiły do następujących kategorii:

#97 Nie ukrywaj swoich celów

“Podtrzymuj wewnętrzne zobowiązanie, mówiąc innym o swoich celach i planach. Łatwiej będzie ci osiągnąć swoje cele, jeśli poinformujesz o nich innych ludzi. Aby jednak ta metoda zadziałała, nie możesz zdradzać swoich planów wszystkim wokół. Wybieraj osoby, które będą tym zainteresowane, pomocne i wspierające, a przede wszystkim wybierz te, które podziwiasz i szanujesz.”

#98 Zachowuj się uczciwie wobec siebie

“Zwódź kogo chcesz, ale nigdy nie oszukuj siebie. zachowuj się wobec siebie w pełni uczciwie i trzymaj się faktów, zwłaszcza w odniesieniu do ważnych sytuacji i decyzji.”

#99 Zostań ekspertem w jakiejś dziedzinie

“Czy jesteś osobą odpowiedzialną za to, co robisz? Biegłość jest ważnym czynnikiem produktywności. Jeśli dysponujesz głęboką wiedzą na temat swojej funkcji, branży oraz technologii i procesów, z których korzystasz, będziesz pracować coraz wydajniej i szybciej. Stając się autorytetem w swojej dziedzinie zawodowej, będziesz w stanie zoptymalizować swoją wydajność pracy. Z zapałem zdobywaj specjalistyczną wiedzę w każdej dziedzinie, w której pracujesz.”

#100 Dokonuj przeglądu swoich postępów

“Jesteś dobrego zdania o swojej produktywności, ale czy na pewno tak jest? Ludzie produktywni weryfikują, co się sprawdza, a co wymaga większej uwagi, i oceniają, jak dobrze sobie radzą z wyzwaniami dotyczącymi produktywności. Ludzie produktywni weryfikują, co się sprawdza, a co wymaga większej uwagi, i oceniają, jak dobrze sobie radzą z wyzwaniami dotyczącymi produktywności”.

Słowo na zakończenie

Produktywności nie buduje się z dnia na dzień. To długa droga pełna prób i błędów, sukcesów i niepowodzeń. Jeśli masz zamiar osiągnąć sukces zawodowy i osobisty na najwyższym poziomie, to książka “100 reguł produktywności” będzie dla ciebie nieocenionym źródłem wiedzy. Dzięki niej opanujesz kluczowe nawyki, umiejętności i postawy, które pozwolą ci być wyjątkowo skutecznym zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Cały świat czeka na to, abyś maksymalnie zwiększył swoją efektywność, a ta książka pomoże ci osiągnąć ten cel.

Książka 100 reguł ludzi produktywnych opiera się na mądrości, którą Cumberland Nigel zdobywał przez ponad dwie dekady intensywnej pracy jako mentor i coach, pracując z liderami z różnych zakątków świata. Ci liderzy to zarówno globalni dyrektorzy korporacji, którzy kierują największymi firmami, jak i początkujący przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki, a także liderzy działający w sektorze publicznym i organizacjach charytatywnych. Nie brakuje również świeżo upieczonych menedżerów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę kierowniczą. Każda z tych osób wniosła coś istotnego do zrozumienia, jak dążyć do większej produktywności.

100 reguł ludzi produktywnych100 reguł ludzi produktywnych - Nigel Cumberland

100 reguł ludzi produktywnych – Nigel Cumberland

Myśl o tej książce jak o wiernym przyjacielu, który będzie cię prowadzić na drodze do osiągnięcia pełnej produktywności. Dzięki stu krótkim rozdziałom nauczysz się nadawać znaczenie tym aspektom życia, które powinieneś połączyć, aby stworzyć efektywny styl życia. To, co oznacza być produktywną osobą, wywnioskujesz z poniższych tematów:

  • Skuteczne zarządzanie czasem.
  • Odpowiednie priorytety.
  • Doskonałe planowanie.
  • Efektywne prowadzenie spotkań.
  • Nauka, powtarzanie i praktyka.
  • Doskonała komunikacja (w tym przez e-mail).
  • Sprawna współpraca.
  • Wykorzystanie najlepszych narzędzi i aplikacji.
  • Wzmocnienie właściwych nawyków i postaw.

Każdy rozdział dostarcza pomysłów, które zbliżą cię do realizacji twoich celów. Pierwsza strona wprowadza i omawia koncepcję, a na drugiej, czasem nawet na trzeciej, znajdziesz zestaw małych i większych ćwiczeń oraz zadań na każdy dzień.

Zawsze zachowuj umysł otwarty na nowe i nieoczekiwane pomysły dotyczące produktywności – robiąc wszystko, co trzeba, aby nie tylko utrzymać, ale i podnieść swoją wydajność.

“Najlepszymi hakerami są ci, którzy przeznaczają swój czas na nauczenie się wszystkich produktywnych narzędzi, jakie są w stanie znaleźć, na ich wdrożenie i czerpanie z nich korzyści”. – Cumberland Nigel

Źródło: 100 reguł ludzi produktywnych Autor: Nigel Cumberland, wydawnictwo Studio Emka 2023, tłumaczenie Adam Bukowski Adam, Jacek Środa

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

Sprawdź też: Lekcje przywództwa. 100 reguł liderów odnoszących sukces