Naprawdę nie jest łatwo, czasy ciężkie, inflacja dwucyfrowa, a w kieszeniach coraz mniej i mniej. Pora na wypracowanie kilku nawyków, które pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy. Najważniejsze jest opanowanie impulsywnych zakupów, bo działanie pod wpływem emocji jest nie tylko szkodliwe dla naszego portfela, ale bywa też szkodliwe dla psychiki. Jeśli w porę nie rozwiążemy problemu, możemy wpaść w zakupoholizm lub patologiczne zbieractwo, a to już choroby, które trzeba leczyć i nie są to terapie łatwe. Jak się opanować prze impulsywnym kupowaniem? Wypróbuj te sposoby!

“Kupienie czegoś dla poprawy humoru w istocie nie wpłynie na Twój nastrój, za to w prezencie otrzymasz solidne wyrzuty sumienia, że znowu zrobiłaś bezsensowne zakupy i zmarnowałaś pieniądze. (…) Nie jesteś psem, nie nagradzaj się jedzeniem”. – Katarzyna Kędzierska

Impulsywne zakupy? 7 sposobów, które pozwolą ci powstrzymać się przed impulsywnym kupowaniem

#01 Lista zakupów

Nieważne, że na liście są tylko dwie pozycje i doskonale pamiętasz, że do sklepu idziesz po bluzkę i rajstopy. Jeśli napiszesz to, to sporządzisz umowę pisemną, sama ze sobą. Psychologicznie daje to świetny efekt. Wiesz, że potrzebne ci tylko te dwie rzeczy i nawet nie próbujesz szukać czego innego. To taki komfort.

#02 Trzy dni na przeczekanie

Myślisz sobie: piękny ciuch, zwyczajnie muszę go mieć. Patrzysz i rośnie w tobie chęć zakupu. Wejdź do sklepu, przymierz i oddaj sprzedawczyni z powrotem. Tak, to ten najtrudniejszy moment, ale pokonaj odruch sięgnięcia po portfel. Daj sobie chwilę, wróć do domu, ochłoń, pomyśl, do czego ci pasuje i z czym możesz go nosić. Nadal czujesz, że to naprawdę wymarzona rzecz i śni ci się w nocy? Wróć i kup, będziesz nosiła. Tylko równie dobrze może okazać się, że o niej zapomniałaś, bo w międzyczasie zobaczyłaś zupełnie coś innego.

#03 Zwiększanie świadomości

Dlaczego kupuje? To pytanie, które zadajemy sobie zbyt rzadko, a przecież w wielu przypadkach zakupy to sposób na poprawę nastroju, relaks czy uwolnienie się od innych problemów. Pogrążeni w dylemacie poświęconym kolorowi bluzki, zapominamy o nieprzyjemnym szefie czy kłótni z partnerem. Tylko naprawdę nie temu powinny służyć zakupy.

#04 Zakupy w parze

Jeśli mamy świadomość problemu i wiemy, że trudno nam się opanować w czasie zakupów nie ma nic prostszego niż poproszeni o pomoc. Bliska osoba będzie wówczas pełniła przy nas role strażnika, który pilnuje, abyśmy kupili tylko to, co faktycznie jest nam potrzebne. Bliska osoba jest w stanie zwrócić nam uwagę i przypomnieć, co sobie obiecywaliśmy, a my nie będziemy mieć o to żalu.

#05 Dzienny limit na karcie

To ogranicznik troszkę jak dla dziecka, ale jeśli nie jesteś w stanie się opanować naprawdę się przyda. Ustawiasz na karcie limit dziennych wydatków, załóżmy dwieście złotych i wiesz, że musisz zmieścić się w tej kwocie, bo przy kasie nie zapłacisz. W założeniu taki limit ma sprawiać, że czujesz dyskomfort, przekraczając budżet i musisz przez moment pomyśleć, zanim sięgniesz po kartę np. o tym, czy starczy ci na jutrzejsze zakupy.

#06 Coś za coś

Toniemy w rzeczach i to fakt. Kiedy spokojnie zastanowimy się, ile mamy przedmiotów, jasno dotrze do nas, że główny problem to konsumpcjonizm i magazynowanie rzeczy, których nie używamy i wcale nie są nam potrzebne, a tylko zalegają w domu. Postaw na proste wyzwanie i kupując bluzkę, natychmiast oddawaj za darmo inną, którą masz już w szafie. To twoja ulubiona bluzka i jest w znakomitym stanie, a więc żal ci się z nią rozstać? To po co kupowałaś nową, dwóch jednocześnie nosiła nie będziesz.

#07 Budżet domowy

To oczywiście ideał zarządzania naszymi pieniędzmi. Dobrze rozplanowany budżet domowy, który obejmuje kategorie wydatków na odzież, taką kwotę, na którą realnie nas stać i która ma nam wystarczyć. Tylko zanim dojdziemy do ideału, pomagajmy sobie prostszymi metodami. Może to być choćby sposób kopertowy, czyli podział naszych pieniędzy na kilka kopert, w tym jedna poświęcona zakupom odzieżowym. Do kopert, zaraz po pensji wpływa określona kwota i wiemy, że to dokładnie tyle, na ile, możemy sobie pozwolić.

Sprawdź: Jak mieć zawsze pieniądze? 10 zasad aby nigdy nie zabrakło pieniędzy w portfelu

“Staraj się żyć wyłącznie z tym, co niezbędne, a radość czerp z działania, spędzania czasu z ludźmi, tworzenia, a nie posiadania i kupowania dóbr materialnych”. – Leo Babauta