Wątpliwości niszczą pewność siebie. Często wątpimy w swoje zdolności i osiągnięcia, gdyż brakuje nam pewności siebie, a z otoczenia docierają do nas negatywne sygnały dotyczące naszego postępowania. Co gorsza, swoją samoocenę opieramy właśnie na tych niepochlebnych komentarzach i uwagach, wyolbrzymiając je i zbyt mocno się ich trzymając. Brak wiary w siebie sprawia, że w obawie przed porażką zaczynamy unikać  ryzyka. Nie doceniamy swoich możliwości, ignorujemy pozytywne opinie i tworzymy szkodliwe przekonania na własny temat, które jedynie umacniają i pogłębiają naszą negatywną postawę wobec samego siebie. Oto przykłady niszczących wzorców myślowych, na które zwracał uwagę słynny Dale Carnegie,  których powinniśmy się wystrzegać.

“Wielu ludzi nieustannie myśli o niepowodzeniach, zatruwając swój umysł lękiem i wątpliwościami i odbierając sobie szansę na życie pełne szczęścia i sukcesów”. – Dale Carnegie

6 niszczących wzorców myślowych, których trzeba się wystrzegać

#01 Myślenie ekstremalne.

Podejście „wszystko albo nic”, żadnych stanów pośrednich: „Jestem kompletnym nieudacznikiem, jeśli nie osiągam doskonałych wyników”

#02 Myślenie katastroficzne.

Przekonanie, że nie da się uciec przed katastrofą, spodziewanie się jej na każdym kroku. Jeden negatywny szczegół, jakaś krytyczna uwaga, pobieżny, niepochlebny komentarz – wszystko to może zaciemnić czyjąś całą rzeczywistość: „Wiem, że zawaliłem tę prezentację i teraz już nigdy nie dostanę awansu”.

#03 Wyolbrzymianie wszystkiego, co negatywne.

To, co dobre, nie ma aż tak dużego znaczenia; liczy się przede wszystkim to, co złe: „Wiem, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy osiągałem najlepsze wyniki sprzedaży, ale w tym miesiącu spadłem aż na trzecią pozycję! To straszne! Jestem do niczego!”

#04 Nadmierne podkreślanie „powinności”.

Skupianie się na tym, co powinieneś zrobić lub osiągnąć, by zrealizować swoją wizję stanu idealnego. Najpierw jednak spróbuj ocenić stan aktualny i dokładnie określić, gdzie dzisiaj się znajdujesz. Gdy już to sobie uświadomisz, będziesz mógł zaplanować, jak dostać się tam, gdzie chciałbyś się znaleźć – albo gdzie, według ciebie, powinieneś być. Tylko nie pozwól, by perspektywa długiej drogi zniechęciła cię do wytrwałego posuwania się naprzód.

#05 Myślenie schematyczne.

Zamykasz się w nieracjonalnym schemacie myślowym, zdominowanym przez obwinianie siebie samego, a początkowe porażki mogą na długi czas zdeterminować twój sposób myślenia. Postaraj się nie wpaść w pułapkę przekonania, że jesteś do niczego i że już zawsze tak będzie.

#06 Trudność z przyjmowaniem komplementów i pochwał.

Gdy ktoś cię chwali lub wyraża wobec ciebie uznanie, powinieneś tę opinię przyjąć, zamiast umniejszać swoje osiągnięcia, mówiąc np.: „Naprawdę ci się podobało? Ale to przecież nic takiego! Kiedyś wychodziło mi lepiej”. Z uśmiechem podziękuj. W ten sposób przyznasz, że doceniasz otrzymany komplement i, co ważniejsze, podniesiesz swoją samoocenę.

Uwagi końcowe

Sukces rodzi się w umyśle. Jeśli twój umysł jest pełen wątpliwości, wyniki twoich wysiłków również będą wątpliwe.

Wszystkie te niszczące schematy myślowe mogą doprowadzić do tego, że zaczniesz patrzeć na świat negatywnie i – w konsekwencji – z osoby zorientowanej na sukces zmienisz się w osobę skazaną na porażkę.

Dopóki nie przestaniesz myśleć, że czegoś ci nie wolno, że coś nie jest ci przeznaczone albo że nam się nie uda, nie będziesz w stanie się rozwijać i doskonalić. Nie staniesz się silny, jeśli żywisz przekonanie o własnej słabości, ani nie będziesz szczęśliwi, dopóki skupiasz się na wszystkim, co cię unieszczęśliwia.

Aby sięgnąć po laur zwycięstwa, trzeba mieć wytrwałą wiarę i nieustanną pewność, że się to uda. Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos i odnajdź w sobie tę moc.

Możecie odnieść sukces nawet wtedy, gdy nikt inny w ciebie nie wierzy, lecz pamiętaj, że nigdy nie będzie ci się wiodło, jeśli sam w siebie nie uwierzysz!

“Uwierz w siebie! Wierz w swoje możliwości! Bez pokornej, rozsądnej wiary we własne zdolności nie można osiągnął sukcesu ani być szczęśliwym”. – Dale Carnegie

Sprawdź też: Nastaw myślenie na sukces. 30 najważniejszych modeli mentalnych