Parasole ogrodowe 

Parasole ogrodowe to bardzo popularny element małej architektury, który sprawdza się w wielu różnych miejscach. Możemy go zamontować zarówno w ogrodzie, jak i na większej, czy mniejszej działce, a także na balkonie, czy tarasie. Jedną z ich głównych funkcji jest oczywiście ochrona przed słońcem. Ponadto, mogą być ciekawym elementem aranżacji, które może zupełnie odmienić wygląd danej przestrzeni. Warto wybrać go tak, aby tę przestrzeń dopełniał i tworzył z nią wspólną całość

Najlepszy parasol do Twojego ogrodu

Parasol ogrodowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Dzięki niemu możemy swobodnie odpocząć nawet w najbardziej upalny, pełen słońca dzień. Miejsce do relaksu zyskuje dzięki temu kolejne walory. Parasol ogrodowy może nas ochronić przed słońcem, ale i przed deszczem. Można więc w skrócie powiedzieć, że po prostu chroni nas przed różnymi warunkami atmosferycznymi i pomaga w spędzaniu wolnego czasu na zewnątrz. Dodatkowo, dzięki mnogości różnych wzorów i kolorów, można go bardzo łatwo dostosować czy to do ogrodu, czy dowolnie urządzonego tarasu. Poza tym, jest to element, który można łatwo złożyć, schować i przenieść, na przykład, jeśli spotka nas burza. Wiele nowoczesnych modeli parasolów ogrodowych pozwala na regulację nachylenia, dzięki czemu osłaniają dokładnie to miejsce, które chcemy.

Różne rodzaje parasoli ogrodowych

Parasole ogrodowe to znany element aranżacji naszych zewnętrznych przestrzeni, dlatego istnieje ich wiele różnych rodzajów, by każdy mógł dopasować do swoich własnych potrzeb. Dostępne są parasole mocowane na różnej podstawie. Klasyczny, najbardziej znany parasol ogrodowy, wyglądem przypomina zwykły parasol ręczny, choć oczywiście, jest dużo bardziej mocny i znacznie większy. Jeśli mamy mały ogród albo chcemy zamontować parasol na tarasie, najlepiej sprawdzi się parasol wiszący. Dzięki temu, jego podstawa nie zajmuje zacienionej przestrzeni. Istnieją także parasole łamane, które pozwalają na łatwą regulację kąta nachylenia. Można je ustawić tak, aby osłaniały dane miejsce, z większej odległości. Rodzajem takiego parasola są także parasole plażowe, które są małe i poręczne i możemy je zabrać zawsze i wszędzie ze sobą.

Tym, co różni te parasole jest przede wszystkim podstawa. Musi ona być odpowiednio dobrana, aby zapewnić gwarantowaną stabilność. Najczęściej kupuje się parasole z podstawą wykonaną z tworzywa sztucznego lub z żywicy. Są najbardziej praktyczne i estetyczne.

Jak wybrać najlepszy parasol ogrodowy?

Parasol ogrodowy to coś więcej niż zwykłe parasolki. Muszą być porządnie wykonane, aby z nami przetrwały jak najdłużej, gdyż jedną z ich cen jest nie najniższa cena. To najczęściej inwestycja na dłuższy okres czasu. Oczywiście, przebywając nawet pod parasolem na świeżym powietrzu, możemy czuć się bezpiecznie w kwestii promieni słonecznych, ale wciąż należy stosować krem z filtrem uv. Parasol czy to na balkon, czy na ogród powinien do niego oczywiście pasować. Do ogrodów najczęściej wybiera się dość żywe, ale naturalne kolory, jak niebieski, czy zielony. Pasują do otoczenia i nieco się w niego wtapiają, tworząc spójną całość. Na balkonach czy tarasach często wybieramy kolor szary lub beżowy, ale najważniejsze jednak, żeby dobrać go odpowiednio do naszego wystroju. Dzięki temu, możemy odpoczywać w każdą pogodę. Dostępne są oczywiście różne rozmiary, w ogrodzie na przykład, najlepiej sprawdzi nam się parasol ogrodowy duży. W ofercie sklepów dostępnych jest wiele różnych parasolów ogrodowych. Wybierając odpowiedni, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii:

  • średnica/szerokość parasola – to właściwie najważniejszy parametr określający wielkość parasola. Wielkość koła należy dobrać tak, aby parasol zmieścił się w danym miejscu i zapewniał cień na jak największej przestrzeni. Dzięki temu spełni swoją najważniejszą funkcję.
  • Wysokość parasola – mamy do wyboru parasole ogrodowe o różnych wysokościach, od takich 1,5m do parasoli o wysokości nawet 3m. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i jaką przestrzenią dysponujemy. Warto jednak pamiętać o tym, że wyżej położony parasol, jest dużo bardziej narażony na podmuchy wiatru i uszkodzenia.
  • Zmiana kąta nachylenia – jest bardzo przydatną opcją, ponieważ pozwala na to, aby obrócić czaszę parasola zależnie od kąta, pod jakim padają promienie słoneczne. Dzięki temu dane miejsce może być zacienione przez cały dzień.
  • Położenie nogi – najczęściej wybierane są parasole z centralnie położoną nogą, choć coraz bardziej popularne stają się te z nogą boczną. Nie zajmuje ona miejsca pod czaszą.
  • Konstrukcja – tutaj należy się dobrze zastanowić. Stalowa konstrukcja jest bardzo wytrzymała, ale jest też ciężka. Taki parasol jest bardziej wytrzymały na wiatr, ale dużo cięższy, więc też trudniejszy do przestawienia. Dużo lżejszą są parasole z konstrukcją z aluminium.
  • Wygląd – parasole dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Są na przykład okrągłe, kwadratowe, a nawet ośmiokątne. Należy dobrać to do miejsca, ale i naszego gustu.