Już w czasach antycznych słynny grecki filozof Arystoteles zauważył, że człowiek jest istotą społeczną. Bowiem właśnie dzięki innym ludziom rozwijamy się pod wieloma względami. Nie chodzi tutaj tylko o kwestię emocjonalności, ale także pracy, zdrowia i wielu innych obszarów naszego życia. Dlatego kiedy ograniczamy kontakty z innymi osobami, cierpi nam tym nasz dobrostan psychiczny. O tym jak tragiczna w skutkach jest izolacja, przekonaliśmy się podczas pandemii COVID-19. Dodatkowo w czasach kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, powinniśmy zadbać o to, aby wzmacniać więzi z innymi ludźmi. Tak możemy mieć pewność, że nawet w obliczu trudności przetrwamy, gdyż mamy na kim się wesprzeć.

Sztuka budowania relacji z innymi

Lęk przed bliskością

Wielu ludzi obawia się budowania relacji z innymi. Wynika to chociażby z tego, iż wcześniej doznali oni krzywd ze strony innych osób. Niemniej jednak warto podkreślić, że nie wszyscy ludzie są okrutni i dbają tylko o swój interes. To, że w pewnym okresie naszego życia trafimy na kogoś takiego, nie oznacza, że już zawsze musimy otaczać się takimi ludźmi. Warto znaleźć osoby, które są godne zaufania i wesprą nas w trudnym czasie. Nie bez przyczyny mówi się, iż lepiej mieć mniej przyjaciół, niż otaczać się rzeszą znajomych, z których z żadnym nie łączy nas bliska relacja.

Zaufanie ‒ fundament relacji

Aby nasza relacja z drugą osobą się rozwijała, należy o nią dbać. Tak jak roślina potrzebuje słońca, by dojrzewać. Tak niezwykle ważnym komponentem dla wzmocnienia związku jest zaufanie. Bez niego nie można mówić o przyjaźni czy miłości. Nawet w biznesie bez zaufania przedsiębiorstwo nie może budować trwałych relacji z klientami. Kryzys zaufania staje się często kryzysem wizerunkowym, który sprawia, że konsumenci odwracają się od danej marki. Podobnie jest w relacjach międzyludzkich, kiedy dana osoba nas zawodzi, a my zaczynamy jej mniej ufać, cierpi na tym związek. Pojawiają się konflikty, a w skrajnych przypadkach brak zaufania doprowadza nawet do rozpadów małżeństw czy przyjaźni. A więź z drugim człowiekiem budujemy poprzez wzajemny wkład w relację. Nie może to być „transakcja jednostronna”, lecz wymaga od zaangażowanych w nią osób wysiłku. Ten to nie jednorazowy akt, lecz suma wielu pojedynczych elementów, które z czasem wzmacniają relację między ludźmi.

Wsparcie w kryzysie

Dobre relacje pomagają nam przetrwać w trudnych dla nas momentach w życiu. Bowiem nawet w obliczu kryzysu mamy pewność, że nie jesteśmy sami. Oprócz tego mając wsparcie innych osób, wzmacniamy swoją odporność psychiczną. Ta z kolei sprawia, że czujemy wewnętrzny spokój, ponieważ nawet w sytuacji podbramkowej, wiemy, że zdołamy sobie poradzić. Czasem wystarczy tylko jedna osoba, której możemy zaufać, a nasze samopoczucie się polepszy. Zaś gdy czujemy się przytłoczeni codziennością, nie powinniśmy się wyobcowywać, lecz szukać pomocy wśród bliskich oraz profesjonalistów w zakresie zdrowia psychicznego.

Sprzymierzeńcy w pracy

Pozytywne relacje z innymi są nam potrzebne nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Szczególnie, iż większość dnia spędzamy w pracy. Zatem jeśli zależy nam na dobrostanie psychicznym, powinniśmy dbać o relacje ze współpracownikami. Bez tego nie można mówić o sukcesie. Bo nawet za spektakularnymi osiągnięciami wielkich sportowców czy przedsiębiorców stoją rzesze ludzi, którzy wsparli ich w drodze na szczyt. Triumf nie jest więc zasługą jednej osoby, lecz grupy osób. To w duchu kooperacji powstają najwspanialsze projekty, które zmieniają naszą rzeczywistość.

Jak budować dobre relacje z innymi?

Jak wcześniej wspomniałam podstawą budowania relacji z innymi jest zaufanie. Potrzeba czasu, aby je uzyskać, jednak wystarczy jeden poważny błąd i można je utracić. Dlatego warto być uczciwym, ponieważ matactwo rujnuje więzi międzyludzkie. Ponadto w kształtowaniu relacji między ludźmi znaczące jest aktywne słuchanie. Kiedy w pełni angażujemy się w konwersację z drugim człowiekiem. Gdy utrzymujemy z nim kontakt wzrokowy, a nie spoglądamy bezmyślnie w telefon. Zadając pytania i faktycznie interesując tematem rozmowy, zyskujemy nie tylko w oczach drugiej osoby, ale także uczymy się tego, jak inni postrzegają świat. To ubogaca naszą perspektywę, a życie to nieustanny rozwój. Ewolucja nas samych w interakcjach z innymi ludźmi.

Autorka Paulina Paluch Pasjonatka zdrowego stylu życia i czytania książek. Rozwój jest integralną częścią jej życia, dlatego cały czas stara się szlifować swoje umiejętności. Uwielbia spacery w deszczu, pisanie oraz aktywność fizyczną. W wolnych chwilach zagłębia się w lekturę książek z zakresu psychologii. Wierzy, że każdy może osiągnąć sukces dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i determinacji.

Sprawdź też: NUNCHI. Koreańska supermoc i sekret dobry relacji z ludźmi