Jak mieć nadzwyczajne życie? Zastanawiając się nad swoim życiem i nad tym, w jakim kierunku pragniesz się rozwijać, myśl holistycznie. Wiele osób prowadzi niestety życie, w którym brak równowagi. Mogą dysponować dużym majątkiem, ale mają fatalne stosunki ze swoją rodziną. Albo mogą się cieszyć fantastyczną kondycją i zdrowiem, ale trudno im wyjść z długów. Albo mogą mieć karierę usłaną osiągnięciami, ale doskwiera im rozpacz i samotność. Nadzwyczajne życie jest zrównoważone na każdym poziomie. Myślenie holistyczne pomoże zapobiec sytuacji, w której zwycięstwu w jednej dziedzinie Twojego życia będzie towarzyszyła porażka w innej. Vishen Lakhiani przedsiębiorca, autor i mówca, znany ze swojej książki Kod umyłu – 10 reguł niezwykłego życia stosuje dwanaście sfer równowagi do zbalansowania swojej egzystencji, a teraz kolej, byś to samo zrobił również Ty.

“Jestem przekonany, że stoimy u progu nowej ery harmonii pomiędzy naszym ciałem, intelektem i duchem”. – Vishen Lakhiani

Jak mieć nadzwyczajne życie? 12 sfer życiowej równowagi

Każda z tych dwunastu sfer wywiera wpływ na Twoje życie i ma duży udział w jego kształtowaniu:

#01 Twoje życie uczuciowe

Ta kategoria dotyczy poziomu zadowolenia z Twojego aktualnego życia uczuciowego — obojętne, czy jesteś singlem, czy pozostajesz w szczęśliwym związku albo czy za takim tęsknisz.

Jak definiujesz miłość? Czego oczekujesz od związku uczuciowego, zarówno w kwestii tego, co dajesz, jak i tego, co otrzymujesz? Czy wierzysz, że miłość powoduje cierpienie? Czy wierzysz, że miłość może przetrwać? Czy wierzysz, że jesteś zdolny do wielkiej miłości? Czy wierzysz, że zasługujesz, by być cenionym i kochanym?

Wyznacz punkty orientacyjne określające, jak wiele czasu spędzasz ze swoją partnerką, niezależnie od tego, czy chodzi o częstotliwość wspólnych, wieczornych wyjść, wspólnych treningów, czy nawet o regularny harmonogram uprawiania seksu.

Jak wygląda Twój ideał związku uczuciowego? Wyobraź sobie wszystkie jego aspekty: jak się komunikujecie, co macie ze sobą wspólnego, co robicie razem, jak wygląda Wasz powszedni
dzień, jak wyglądają Wasze wakacje, jakie przekonania etyczne i moralne dzielicie, jakiego rodzaju dziki, namiętny seks uprawiacie?

#02 Twoje przyjaźnie

Ta kategoria mierzy, jak silną siecią wsparcia dysponujesz. Czy potrafisz wskazać przynajmniej pięć osób gotowych okazać Ci pomoc, w których towarzystwie lubisz przebywać?

Jak definiujesz przyjaźń? Czy wierzysz, że przyjaźń może być długotrwała? Czy uważasz, że Twoi przyjaciele biorą od Ciebie więcej, niż sami dają? Czy Twoim zdaniem nawiązywanie przyjaźni jest
łatwe, czy trudne?

Jakie doświadczenia chciałbyś dzielić ze swoimi przyjaciółmi? Kim są przyjaciele, z którymi chciałbyś je dzielić? Jak wygląda Twój ideał przyjaciela? Wyobraź sobie swoje życie towarzyskie w idealnej rzeczywistości — ludzi, miejsca, rozmowy, zajęcia. Jak wyglądałby dla Ciebie idealny weekend spędzony razem z przyjaciółmi?

Wyznacz punkty orientacyjne dotyczące wzajemnych kontaktów; np. ustal zasadę, że masz dzwonić do przyjaciela przynajmniej raz na tydzień, że raz na miesiąc będziesz zapraszał przyjaciół na obiad, że każdego tygodnia będziesz wysyłał krótkie komunikaty do znajomych przechodzących trudne chwile.

#03 Twoje przychody

Ile czasu poświęcasz na podróże, poznawanie świata i na robienie rzeczy, dzięki którym zdobywasz nowe doświadczenia i czujesz dreszczyk emocji?

Jakie jest Twoje wyobrażenie przygody? Czy wiąże się z podróżowaniem? Z aktywnością fizyczną? Ze sztuką i kulturą? Z obrazami i dźwiękami typowymi dla miasta bądź wsi? Z obserwowaniem, jak żyją ludzie w miejscach kompletnie odmiennych od tego, z którego pochodzisz? Czy pozostawiasz w swoim życiu miejsce na przygody? Czy uznajesz, że lepiej odłożyć pieniądze na emeryturę, niż wybrać się w daleką podróż? Czy miałbyś poczucie winy, gdybyś zostawił pracę i rodzinę, by udać się na samotny urlop? Czy sądzisz, że wydawanie pieniędzy na nowe doświadczenia (takie jak skoki spadochronowe) to rozrzutność?

Pomyśl przez kilka minut o ludziach, którzy w Twoim przekonaniu przeżyli jakieś niezwykłe przygody. Co takiego zrobili? Gdzie tego dokonali? Jak definiujesz przygodę? Jakie miejsca zawsze chciałeś odwiedzić? Jakie ryzykowne rzeczy pragnąłeś od zawsze zrobić? Jakiego rodzaju przygody stanowiłyby, że Twoja dusza rozśpiewałaby się z radości?

Zastanów się nad wyznaczeniem punktów orientacyjnych określających częstotliwość urlopów i wycieczek. Sam organizuję każdego roku przynajmniej dwa długie wyjazdy dla siebie i całej mojej rodziny. Nie musi to być podróż w jakieś egzotyczne lub drogie miejsce, lecz gdy przeznaczam dłuższy czas dla swojej rodziny, mam okazję pokazać im, jak bardzo ich kocham, a jednocześnie tworzymy wspólne wspomnienia. Możesz postanowić, że w każdym miesiącu będziesz podróżował w jedno nowe miejsce, nawet jeśli miałoby ono być nieopodal Twojego miejsca zamieszkania. Wcale nie musi to oznaczać żadnych wydatków, a eksplorując nowe zakątki, uczynisz swój świat większym i jaśniejszym.

#04 Twoje środowisko

W tym punkcie chodzi o jakość Twojego domu, samochodu, pracy, a bardziej ogólnie wszystkich przestrzeni, w których spędzasz czas — również w trakcie podróży

Kiedy czujesz się najszczęśliwszy? Czy jesteś zadowolony z tego, gdzie i w jaki sposób żyjesz? Jak definiujesz „dom”? Jakie aspekty Twojego otoczenia są dla Ciebie najbardziej istotne (kolory, dźwięki, umeblowanie, bliskość natury lub infrastruktury kulturalnej, schludność, wygodne/luksusowe wyposażenie itd.)? Czy Twoim zdaniem zasługujesz na posiadanie wspaniałego domu, na to, by w podróży mieszkać w pięciogwiazdkowych hotelach, i na to, by pracować w fantastycznym otoczeniu?

Jak wyglądałby Twój dom w idealnej rzeczywistości? Jak czułbyś się, wracając w to miejsce? Opisz swój ulubiony pokój — co by się mieściło w tym cudownym miejscu? Jak by Ci się spało w najfantastyczniejszym łóżku, jakie jesteś sobie w stanie wyobrazić? Jakim samochodem byś jeździł, gdybyś mógł dostać dowolne auto, którego zapragniesz? A teraz wyobraź sobie swój ideał miejsca do pracy. Opisz, w jakich warunkach byłbyś w stanie najlepiej pracować. Przebywając poza domem, jakiego rodzaju restauracje i hotele chciałbyś odwiedzać?

Wyznacz kilka prostych punktów orientacyjnych, które pomogą Ci utrzymać porządek w domu; możesz np. postanowić, że będziesz słał łóżko każdego dnia rano, każdego wieczora zadbasz o to, by w zlewie nie zostawały na noc brudne naczynia, zajmiesz się listami od razu po wyjęciu ich ze skrzynki pocztowej, weźmiesz się za recycling niepotrzebnych rzeczy itd. Możesz też ustalić punkty orientacyjne dotyczące jakości Twojego życia, np. cotygodniowy masaż całego ciała lub wypady do spa.

#05 Twoje zdrowie i kondycja

Jak oceniasz swoje zdrowie, biorąc pod uwagę swój wiek i ewentualne dolegliwości?

Jak definiujesz fizyczne zdrowie? Jak definiujesz zdrowy sposób odżywiania się? Czy wierzysz, że masz genetyczne predyspozycje do otyłości lub innych problemów zdrowotnych? Czy wierzysz, że będziesz żył tak długo jak Twoi rodzice albo jeszcze dłużej? Czy Twoim zdaniem starzejesz się w dobry, czy w marny sposób?

Opisz, jak chciałbyś się czuć i wyglądać każdego dnia. A jak za pięć, dziesięć albo dwadzieścia lat? Jakie strategie odżywiania i dbania o kondycję chciałbyś wdrożyć? Z jakimi strategiami zdrowotnymi i fitnessowymi chciałbyś się zapoznać nie dlatego, że Twoim zdaniem powinieneś to zrobić, tylko dlatego, że sam tego pragniesz i jesteś ich ciekawy? Czy są jakieś finalne cele, które chciałbyś zrealizować wyłącznie dla satysfakcji płynącej ze świadomości, że Ci się to udało (może to być zdobycie jakiegoś szczytu, nauka stepowania albo zaangażowanie w trening na siłowni)?

Wyznacz sobie jakieś konkretne punkty orientacyjne dla własnej kondycji.  Możesz też wybrać jakiś konkretny obwód w pasie, zdecydować się na cotygodniowe treningi jogi lub pilatesu albo nawet zająć się regularnymi pomiarami swojego ciśnienia krwi i sprawdzaniem ostrości wzroku.

#06 Twoje życie intelektualne

Jak znacząco i jak szybko się uczysz i rozwijasz? Ile książek czytujesz? W ilu kursach bądź seminariach bierzesz udział każdego roku? Zakończenie studiów nie powinno oznaczać końca edukacji.

Jak dużo nowej wiedzy przyswajasz? W jakim stopniu się rozwijasz? Jak dużą kontrolę masz nad swoim umysłem i nad myślami, które towarzyszą Ci każdego dnia? Czy wierzysz, że odznaczasz się wystarczającą inteligencją, by osiągać swoje cele?

Czego potrzebujesz się nauczyć, by móc przeżyć opisane wyżej doświadczenia? Czego pragnąłbyś się nauczyć? Jakie książki i filmy poszerzyłyby Twój umysł i zakres upodobań? Jakiego rodzaju
sztukę, muzykę lub teatr chciałbyś poznać w lepszym stopniu? Czy są jakieś języki obce, które chciałbyś opanować? Pamiętaj, by skupiać się na finalnych celach — wybieraj takie okazje do nauki, w których źródłem radości jest dla Ciebie samo zdobywanie nowej wiedzy, a nie takie, w których stanowi ono jedynie środek do celu, jak w przypadku studiów uniwersyteckich.

Zacznij wdrażać strategie służące wzbogaceniu Twojego życia intelektualnego. Możesz np. czytać kilka stron przed zaśnięciem, zaglądać do galerii sztuki albo każdego tygodnia zwiedzać jedną salę muzeum. Świetnym punktem orientacyjnym w tej sferze jest wyznaczenie sobie pułapu lektur na miesiąc.

“Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, zdrowie, fitness, rozwój osobisty, kulturę, czy cokolwiek innego, proces odkrywania stanowi narzędzie afirmacji życia. Chodzi nie tylko o to, by uczynić życie bardziej interesującym. Za sprawą tego procesu stajemy się lepsi w tym, co robimy”. – Vishen Lakhiani

#07 Twoje zdolności

Jak szybko doskonalisz posiadane przez siebie umiejętności, dzięki którym jesteś kimś wyjątkowym i które pomagają Ci w budowaniu udanej kariery? Czy zmierzasz w stronę maestrii, czy dopadła Cię stagnacja?

Co uważasz za dziedzinę, w której jesteś mocny? A w czym niezbyt mocny? Skąd się wzięły te przekonania? Co Cię powstrzymuje przed opanowaniem nowych umiejętności? Czy są jakieś zdolności, z których byłbyś w stanie zrezygnować? Co Cię powstrzymuje przed zmianą? Które ze swoich szczególnych cech i zdolności uważasz za najwartościowsze? W jakiej dziedzinie jesteś, swoim zdaniem, do niczego?

Opanowanie jakiego rodzaju zdolności, które zapewniłyby Ci świetne wyniki w pracy, sprawiłoby Ci radość? Jeżeli chciałbyś zmienić branżę, jakie zdolności byłyby Ci do tego potrzebne? Jakiego rodzaju umiejętności chciałbyś sobie przyswoić po prostu dla zabawy? Co chciałbyś nauczyć się robić, co byłoby dla Ciebie źródłem szczęścia i powodem do dumy? Gdybyś mógł wrócić do szkoły, by nauczyć się czego tylko pragniesz, ot tak, dla zabawy, co byś wybrał?

Każdego tygodnia przeznacz pewną liczbę godzin na czytanie lub studiowanie materiałów, dzięki którym poprawisz swoje umiejętności w dziedzinie, którą się zajmujesz. Sam wyznaczyłem sobie punkt orientacyjny polegający na tym, że raz na miesiąc robię sobie dzień wolnego, by skupić się na zdobywaniu wiedzy, jak mogę poprawić jakość swojej pracy.

#08 Twoje życie duchowe

Ile czasu poświęcasz duchowości, medytacji i kontemplacji, które dają Ci poczucie zakotwiczenia, równowagi i spokoju?

Jakiego rodzaju wartości duchowe wyznajesz? Czy je praktykujesz, a jeśli tak, to jak często? Czy duchowość to dla Ciebie doświadczenie o charakterze społecznym, czy indywidualnym? Czy czujesz się skrępowany modelami kultury i religii, które do Ciebie nie przemawiają, lecz boisz się je porzucić, by nie urazić innych osób?

W jakim punkcie znajdujesz się teraz pod względem duchowym, a w jakim chciałbyś się znaleźć? Czy chciałbyś jeszcze bardziej zgłębić swoje tradycyjne praktyki duchowe, czy spróbować nowych? Jaka jest Twoja najwyższa aspiracja w sferze duchowych praktyk? Czy chciałbyś nauczyć się takich rzeczy jak świadomy sen, głęboka medytacja albo techniki pokonywania strachu, zmartwienia i stresu?

Możesz zacząć praktykować codzienne piętnastominutowe sesje medytacji, czytać każdego dnia kilka stron literatury poświęconej duchowości lub też modlić się bądź wysyłać swoje myśli do kogoś, kto zmaga się z jakimś problemem. Mój punkt orientacyjny to minimum piętnaście minut codziennej medytacji.

#09 Twoja kariera

Sądzisz, że się rozwijasz, pniesz do góry, masz osiągnięcia? Czy może czujesz się uwięziony w kieracie? Jeśli masz własny biznes, to czy firma kwitnie, czy nie może ruszyć z miejsca?

Jak definiujesz pracę? Jak definiujesz karierę? Jak dużą frajdę sprawia Ci Twoja kariera? Czy masz wrażenie, że jesteś zauważany i doceniany w związku z tym, co robisz? Czy wydaje Ci się, że masz to, co trzeba, by odnieść sukces?

Jaką masz wizję swojej kariery? Jaki poziom kompetencji pragniesz osiągnąć i dlaczego? Jak chciałbyś poprawić swoje miejsce pracy albo swoją firmę? Co chciałbyś wnieść do swojej branży? Jeżeli Twoja kariera zdaje się nie wnosić nic sensownego do wspólnego dobra, spróbuj się temu przyjrzeć — czy chodzi o to, że Twoja praca jest naprawdę bez sensu, czy może o to, że nie daje poczucia sensu akurat Tobie? Jaką ścieżkę kariery chciałbyś wybrać?

Dołącz do grupy zawodowców i staraj się być obecnym w ciągu roku na określonej liczbie ich spotkań. Przeczytaj co miesiąc jedną książkę poświęconą zagadnieniom z obszaru Twojej kariery. Jeżeli rozmyślasz nad zmianą ścieżki zawodowej, postanów sobie, że każdego tygodnia będziesz czytał w internecie określoną liczbę artykułów na temat Twojej nowej specjalizacji i sposobów na przebicie się w tej dziedzinie.

#10 Twoje życie kreatywne

Czy malujesz, piszesz, grasz na instrumencie muzycznym albo może angażujesz się w jakąś inną działalność dającą ujście Twojej kreatywności? Czy może jesteś raczej konsumentem niż twórcą?

Czy uważasz, że jesteś kreatywny? Czy jest jakaś kreatywna osoba, którą podziwiasz? Co takiego w niej lub w nim podziwiasz? W jakie formy aktywności twórczej się angażujesz? Czy uważasz, że masz jakiś talent w określonym, kreatywnym kierunku?

W jakie kreatywne zajęcia lubisz się angażować albo jakich chciałbyś się nauczyć? Może to być cokolwiek, od gotowania, przez śpiew, fotografię (moja własna pasja), malowanie, pisanie wierszy, aż po tworzenie oprogramowania. W jaki sposób objawiać światu kreatywną stronę swojej osobowości?

Znajdź sobie jakieś kreatywne zajęcie i ustal jakiś realistyczny punkt orientacyjny, by uczynić je częścią swojego życia. Mogą to być codzienne, zajmujące dwadzieścia minut wpisy do dziennika, cotygodniowe zajęcia z samodoskonalenia albo obranie sobie za cel realizacji jakiegoś kreatywnego projektu, który osiadł na mieliźnie lub był przedmiotem Twoich planów. Sam wyznaczyłem sobie punkt orientacyjny wyznaczający ilość tekstu, jaką piszę każdego tygodnia.

#11 Twoja rodzina

Czy po ciężkiej pracy lubisz wracać do domu, do swojej rodziny? Jeżeli nie jesteś w małżeństwie ani nie masz dzieci, zdefiniuj jako swoją rodzinę rodziców i rodzeństwo.

Twoim zdaniem jaka jest Twoja główna rola jako partnera życiowego? A jako syna albo córki? Czy satysfakcjonuje Cię Twoje życie rodzinne? Z jakimi wartościami rodzinnymi dorastałeś? Czy uważasz, że rodzina jest obciążeniem, czy atutem w Twoim dążeniu do szczęścia?

Wyobraź sobie, że jesteś ze swoją rodziną, ale nie taki, jakim we własnym przekonaniu „powinieneś” być, tylko w sposób, który napełnia Cię szczęściem. Co robisz i mówisz? Jakie wspaniałe
doświadczenia przeżywacie razem? Jakie wartości pragniesz uosabiać i przekazywać innym? Jaki jest Twój unikalny wkład w życie Twojej rodziny? Pamiętaj, że Twoja rodzina nie musi spełniać tradycyjnych kryteriów — takie myślenie często oznacza uległość wobec bzdreguł (bzdurna reguła to element przestrzeni kulturowej uznany przez kogoś
za nieistotny dla jego światopoglądu i w związku z tym ignorowany lub odrzucony
jako nieprawdziwy.. „Rodzinę” mogą tworzyć mieszkający razem partnerzy, pary homoseksualne, małżeństwo, które postanowiło nie mieć dzieci, albo single, którzy traktują kilku najbliższych przyjaciół jak swoją rodzinę. Nie nabieraj się na społecznie akceptowane definicje. Zamiast tego stwórz nowy model rzeczywistości
i myśl o rodzinie jak o grupie osób, które naprawdę kochasz i z którymi pragniesz spędzać czas.

Weź sobie za cel przeznaczanie w każdym tygodniu pewnej ilości czasu na zajęcia skoncentrowane na życiu rodzinnym, niezależnie od tego, czy będziesz je dzielił ze swoimi dziećmi, z całą rodziną, z rodzicami, a może z innymi krewnymi. Może to być rozmowa telefoniczna z mamą lub tatą raz na kilka dni, ot tak, dla podtrzymania kontaktu, wspólny wypad na niedzielne śniadanie albo cowieczorna zabawa ze swoimi dziećmi.

#12 Twoje życie w lokalnej społeczności

Czy angażujesz się w życie swojej lokalnej społeczności i odgrywasz w niej jakąś określoną rolę, dokładając się do wspólnego dobra?

Czy podzielasz wartości społeczności lokalnej, do której przynależysz? Jaki jest Twoim zdaniem wyższy cel istnienia Twojej społeczności? Czy uważasz, że jesteś w stanie wnieść swój wkład w życie tej społeczności? Czy masz na to ochotę? Czy angażujesz się w życie swojej lokalnej społeczności i odgrywasz w niej jakąś określoną rolę, dokładając się do wspólnego dobra?

Może chodzić o Twoich przyjaciół, Twoich sąsiadów, Twoje miasto, Twoje województwo, Twoje państwo, Twoją wspólnotę religijną albo o całą ludzkość traktowaną jako jedna społeczność. Jak chciałbyś się przyczynić do wspólnego dobra swojej społeczności? Biorąc pod uwagę wszystkie Twoje zdolności, idee oraz wyjątkowe doświadczenia, które uczyniły Cię tym, kim jesteś, jaki ślad chciałbyś odcisnąć na rzeczywistości, co byłoby dla Ciebie ekscytujące i sprawiło Ci głęboką satysfakcję? W moim przypadku jest to reforma globalnego systemu edukacji dla dobra naszych dzieci. Co by to było w Twoim przypadku?

Wyznacz sobie sumę, którą będziesz corocznie przeznaczał na różne dobre cele, albo znajdź jakieś miejsce, gdzie mógłbyś regularnie pomagać w charakterze ochotnika. Sam wyznaczyłem sobie punkt orientacyjny, zgodnie z którym każdego roku przeznaczam pewną ilość pieniędzy na cele charytatywne. Rok w rok pamiętam o tym, by wesprzeć jakąś ładną sumką inicjatywy, które uważam za właściwe.

Słowo końcowe

Nasze wewnętrzne modele rzeczywistości, czyli nasze przekonania na własny temat, kryją w sobie ogromną siłę. Ale nasze zewnętrzne modele — przekonania na temat rzeczywistości — są równie potężne. Nadzwyczajne umysły mają modele rzeczywistości, dzięki którym czują się dobrze we własnej skórze i potrafią dostrzec w sobie moc zmieniania świata, wykorzystywaną przez nich do realizowania swoich wizji.

Przeegzaminuj swoje modele rzeczywistości w dwunastu sferach równowagi, na które wskazuje Vishen Lakhiani. Każda z tych dwunastu sfer wywiera wpływ na Twoje życie i ma duży udział w jego kształtowaniu. To zadanie pomoże Ci uzyskać równomierny rozwój w każdym aspekcie funkcjonowania, by żadna dziedzina życia nie pozostała w tyle. Jak tego dokonać?

Podziel swoje życie na dwanaście kategorii, po czym dla każdej z nich:

  • podaj ocenę swojego życia w skali od jednego do dziesięciu, gdzie 1 będzie oznaczać „bardzo słabo”, a 10 „nadzwyczajnie”. Nie zastanawiaj się nad niczym nazbyt długo. Pierwszy impuls — intuicyjna ocena — jest często najbardziej trafny. Pierwszy impuls — intuicyjna ocena — jest często najbardziej trafny; np. Twoje życie uczuciowe – ocena 7; Twoja kariera – ocena 8, Twoje zdrowie – ocena 4 itd…
  • sporządź opis swoich przekonań, wizji, koncepcji i dążeń;
  • określ punkty orientacyjne dla każdego aspektu swojego życia, który jest dla Ciebie istotny. Punkt orientacyjny to po prostu próg wyznaczający minimalny poziom, poniżej którego nie zamierzasz schodzić. Punkt orientacyjny różni się od celu. Cel to coś, co popycha Cię do przodu, podczas gdy punkt orientacyjny służy zachowaniu tego, co już masz. Potrzebujesz i jednego, i drugiego.

Czy potrafisz już dostrzec pewne sfery, w których chciałbyś zobaczyć poprawę? Właśnie o to chodzi — teraz masz jasno określony punkt wyjścia, z którego możesz wyruszyć w podróż ku nadzwyczajnemu życiu.  Zdobywając głęboką wiedzę na temat różnych aspektów swojej egzystencji, stwórz własny, szczegółowy plan na życie.

Złam kod nadzwyczajnego umysłu. Poznaj reguły niezwykłego życia

Kod nadzwyczajnego umysłu - Vishen Lakhiani
Kod nadzwyczajnego umysłu – Vishen Lakhiani

Świat funkcjonuje według pewnego niewidzialnego kodeksu – określa on kształt ludzkich interakcji, formy kultu, relacje z rodzicami, sposób wykonywania pracy, wybory miłosne, sposoby zarabiania pieniędzy oraz determinuje warunki zdrowego i szczęśliwego życia. U początków mojej kariery, gdy byłem programistą komputerowym, godzinami ślęczałem przed monitorem, próbując pojąć kod kierujący działaniem maszyn. Dziś znacznie bardziej zajmuje mnie kod, w którym są zapisane reguły funkcjonowania ludzkiej rzeczywistości – i możesz mi wierzyć, że ten kod można hakować równie łatwo jak ów pisany przez informatyków.

Tak jak zrozumienie kodu pozwala specjalistom zaprogramować komputer do wykonywania różnych konkretnych zadań, tak i Ty będziesz mógł zaprogramować swoje życie i otaczającą Cię rzeczywistość – a tym samym poprawić swoją egzystencję tak, by czerpać z niej więcej satysfakcji. Ale najpierw musisz się nauczyć czytać ten kod. I temu właśnie służy książka Kod nadzwyczajnego umysłu.

“Nadzwyczajne umysły regularnie poświęcają czas na odkrywanie, aktualizacje i pomiary nowych strategii życiowych mających zastosowanie w życiu osobistym, w pracy, a także w sprawach sercowych i duchowych. Nieustannie się rozwijają i wynajdują na nowo”.  – Vishen Lakhiani

 

Źródło: Kod nadzwyczajnego umysłu Autor: Vishen Lakhiani, wydawnictwo Sensus 2019, tłumaczenie Wojciech Białas

Sprawdź też: Budda i Twardziel czyli jak być Mistrzem Sztuki Życia

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!