Nie trzeba nikogo przekonywać co do tego, jak szkodliwe okazać się może zbyt długie przesiadywanie przed ekranem monitora. Szczególnie gdy praca, jaką przyszło nam wykonywać, ma charakter siedzący, powinniśmy zadbać o dobrą kondycję fizyczną. Zatem jak sobie radzić w sytuacji, której wiemy, że czeka nas kilkugodzinny maraton przed monitorem? W tym artykule przedstawimy 5 ćwiczeń do zrobienia podczas przerwy w pracy.

Dlaczego dbanie o kondycję jest takie ważne?

W życiu codziennym nie raz przyjdzie nam borykać się z sytuacjami stresującymi. Długie przesiadywanie przed monitorem może spotęgować nasz nie do końca korzystny stan fizyczny i emocjonalny. Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie szef zlecił nam dodatkową pracę i wyznaczył termin, który wydaje się nierealny. Jedynie dobre nastawienie i przygotowanie pomoże nam rozwiązać podobny problem. W tym celu warto pomóc sobie krótkimi ćwiczeniami podczas przerwy. Utrzymamy wtedy wymaganą równowagę psychiczną i sprawimy jednocześnie, że pewne partie ciała nie będą nam dawały o sobie aż tak znać.

Ćwiczenia, które zrobimy podczas przerwy

Jest wiele rozwiązań, które możemy wykorzystać w tak krótkim czasie. Niektórzy pokusiliby się o jogę, nie mniej pamiętać należy, że do praktyki takowej wymagany jest czas. Podczas wykonywanej pracy może się okazać, że dla siebie mamy go niewystarczająco, dlatego dobrze jest skupić się na innych ćwiczeniach, równie skutecznych.

1. Rozciąganie pleców — Ból pleców to zdecydowanie przykład, który dotyczy większości z nas. Problem, z którym boryka się niemal każdy, można złagodzić krótkim ćwiczeniem. Ponieważ sposobów na rozciąganie jest wyjątkowo wiele, skupimy się na jednym i zarazem sprawdzonym. Wyciągnij swoje dłonie za siebie i opleć palcami. Rozciągnij się tak mocno, jak potrafisz i utrzymaj się w tej pozycji przez kilka sekund. Ćwiczenie możesz powtarzać.

2. Rozciąganie mięśni szyi — Kolejnym ważnym krokiem jest rozciągnięcie mięśni szyi. Ponieważ praca siedząca sprawia, że nasza głowa ukierunkowana jest w jednym miejscu, tego typu ćwiczenie może okazać się zbawienne. Przyłóż prawą dłoń do lewego ucha. Głową staraj się na nią naciskać. Robiąc to prawidłowo, ręka powinna stawiać opór. Niech trwa to kilkanaście sekund. W miarę możliwości podobnie jak w przypadku rozciągania pleców, ćwiczenie powtarzaj.

3. Przysiady — Zapewne pomyślisz, że jest to wyjątkowo oklepane ćwiczenie, ale pamiętać trzeba, że skupia się ono na wielu mięśniach naszego ciała. Myślę, że nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak się je wykonuje. Decydując się na przysiady, pracują mięśnie pośladków, nóg, a także pleców. Możemy je wykonać niemal wszędzie, ważne, by się nie wstydzić.

4. Ćwiczenia z kettlami — Jeśli pracujesz zdalnie lub firma, w której przesiadujesz całe dnie, dysponuje własną siłownią, dobrym rozwiązaniem na spędzenie przerwy mogą okazać się ćwiczenia przy użyciu odważników kulowych, znanych również jako kettlebell. Jest to nic innego jak żeliwna kula, która może nam pomóc w umocnieniu naszych pleców. Jeśli zbyt często borykamy się z ich bólem, najwidoczniej mamy je za słabe. Jednym z najczęściej stosowanych ćwiczeń za pomocą wspomnianych odważników jest tzw. swing.

5. Krążenie bioder — Całkiem możliwe, że borykasz się z bólem bioder. Stań szeroko i połóż dłonie na biodrach. Gdy już to zrobisz, wykonuj pełne krążenia bioder. Ćwiczenie powtarzaj w 3 seriach po 10 razy. Praca siedząca w znacznym stopniu wpływa na elastyczność ścięgien, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich rozruszanie.

Sprawdź też: Jak ćwiczenia wpływają na Twoje życie?