“MAŁY POTENCJAŁ to ograniczony sukces, który możecie osiągnąć samodzielnie. WIELKI POTENCJAŁ to sukces, który możecie osiągnąć z innymi jedynie dzięki Kołu Sukcesu”.

Chcąc prawdziwie rozkwitnąć fizycznie, emocjonalnie i duchowo, musimy zmienić to, jak realizujemy nasz potencjał. W swojej pierwszej książce, Przewaga szczęścia, Shawn Achor jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie szczęścia, sukcesu oraz potencjału, argumentowałem, że chociaż ludzie uważają, że pogoń za sukcesem da im szczęście, w rzeczywistości badania wskazują na odwrotność tej zależności. Teraz w swojej kolejnej książce Wielki Potencjał Shawn Achor stawia podobną tezę.

Kuszące jest odnoszenie się do potencjału w kategoriach refleksji po działaniu – myślenia: „Dobra, kiedy już odniosę prawdziwy sukces, kiedy stanę się megagwiazdą, wtedy zacznę myśleć o tym, by i innym użyczyć nieco mojego światła”. Jednak badania jednoznacznie wskazują, że takie podejście jest niewłaściwie ukierunkowane. W rzeczywistości Wielki Potencjał w ogóle nie działa w jednym kierunku. Funkcjonuje raczej jako pętla pozytywnej informacji zwrotnej, w której sukces w naszym ekosystemie wywołuje kaskadę nakładających się sukcesów albo to, co Shawn Achor Kołem Sukcesu.

Czym jest Koło Sukcesu?

“Uczy się nas, że aby zrealizować własny potencjał, musimy pokonać innych w bezwzględnej rywalizacji, najpierw w szkole, następnie w miejscu pracy. Jednak gdy zrozumiemy, że sukces zależy od wzajemnych powiązań, nagle pojawia się inna, lepsza ścieżka. Wielki Potencjał nie polega na staraniach, by samotnie osiągnąć szybsze tempo. Polega na staraniach, by wszyscy wspólnie stawali się lepsi”. – Shawn Achor

Koło Sukcesu to nakręcająca się spirala potencjału, w której z każdym sukcesem zyskujemy więcej zasobów, a te z kolei pozwalają nam osiągać coraz większe i większe sukcesy.

Każda cecha naszego potencjału – od inteligencji, po kreatywność, przywództwo, osobowość i zaangażowanie – jest połączona z innymi ludźmi.

Generał Colin Powell powiedział kiedyś: „Nieustanny optymizm pomnaża zdolności”. Takim mnożnikiem siły w waszym środowisku jest każda rzecz czy osoba, która wykładniczo zwiększa waszą zdolność dokonywania wspanialszych rzeczy, niż udałoby się wam to w pojedynkę.

Reid Hoffman, współzałożyciel i prezes LinkedIn: „Niezależnie od tego, jak genialny jest twój umysł czy strategia, jeśli grasz solo, zawsze przegrasz z zespołem”. Steve Jobs, nieżyjący już założyciel i prezes jednej z najbardziej konkurencyjnych firm, jakie kiedykolwiek stworzono, powiedział: „Wspaniałych rzeczy w biznesie nigdy nie dokonuje jedna osoba. Zawsze dokonuje ich zespół ludzi”. Amerykańscy żołnierze należący do Navy SEALs w trakcie treningu biorą się czasem pod ręce, kiedy robią pompki, by nie zapomnieć, że razem zmagają się ze stresem. SEALs mają również wspaniałe powiedzenie: „Jednostki biorą udział w zawodach, ale to zespoły pokonują przeciwności”.

WSZYSCY mamy zdolność pozytywnego wpływania na innych. A kiedy postanowimy wykorzystywać tę zdolność, nie ma granic tego, co możemy osiągnąć.

“Kładziemy zdecydowanie zbyt duży nacisk na indywidualne osiągnięcia. Aby odnieść sukces we współczesnym świecie, musimy diametralnie zmienić nasze podejście do pracy i sukcesu”. – Shawn Achor

Jak rozwija się Wielki Potencjał?

Jak rozwinąć Wielki Potencjał. Ścieżka ta według Shawn Achor składa się z pięciu etapów, które nazywa NASIONAMI Wielkiego Potencjału. Przejrzyjmy się im bliżej. Wspólnie te NASIONA tworzą Koło Sukcesu unosząc coraz wyżej sufit waszego sukcesu.

Niezależnie od stanowiska, wieku i tytułu możecie odkryć skuteczne sposoby na tworzenie Kół Sukcesu bazujących na potencjale, siejąc te NASIONA w swoim życiu.

Wielki Potencjał = cechy indywidualne x (pozytywne wpływy – negatywne wpływy)

#01 OTOCZ się Układem Gwiezdnym Pozytywnych Influencerów.

“Kiedy pomagacie innym zabłysnąć, układ zaczyna świecić jaśniej, co sprawia, że i wasza gwiazda staje się jaśniejsza”. – Shawn Achor

Możecie być megagwiazdami, ale nie w pojedynkę. Potrzeba wam systemu gwiazd: konstelacji pozytywnych, autentycznych influencerów, wspierających, umacniających i wzajemnie się doskonalących.

Osoby z naszego otoczenia są ważne – i to bardzo. I chociaż nie możemy wybrać sobie rodziny i nie wybieramy wszystkich naszych współpracowników, MOŻEMY strategicznie OTACZAĆ się ludźmi, którzy zapewnią nam superskok, zamiast nas nokautować. Wymaga to jedynie trzech kluczowych kroków:

STRATEGIA #1: Skorzystajcie z potencjału pozytywnej presji grupy.

Kiedy to tylko możliwe, powinniście dążyć do tego, by otaczać się książkami, czasopismami oraz innymi formami słowa pisanego, które podnoszą was na duchu oraz inspirują, zamiast tych, które napełniają wasze życie negatywizmem.

STRATEGIA #2: Twórzcie równowagę poprzez różnorodność.

Bioróżnorodność stanowi siłę napędową naszych relacji. Im mocniejsza i bardziej zróżnicowana jest wasza sieć, tym więcej będziecie mieli wsparcia w realizowaniu Wielkiego Potencjału

STRATEGIA #3: Twórzcie wzajemne więzi.

Chcąc znaleźć ludzi gotowych do otwartości, autentyczności i szczodrości, sami musicie być otwarci, autentyczni i szczodrzy. A jeśli uda się wam znaleźć takie osoby, które będą dla was trampoliną do sukcesu, trzymajcie się ich mocno, bo to bezcenne. W rezultacie nie tylko osiągniecie większy potencjał, ale również zbudujecie głębsze i bardziej wartościowe więzi.

#02 DZIEL się swoją mocą, włączając innych w działania, niezależnie od stanowiska.

“Im więcej odpowiedzialności przekażecie innym, tak aby mogli korzystać ze swoich zdolności, tym bardziej wzrośnie wasz wpływ”. – Shawn Achor

Osoby, które samotnie próbują stać się megagwiazdami, które wierzą, że mają moc tworzenia zmiany, tylko jeśli oficjalnie są liderami, zrealizują jedynie swój Mały Potencjał. Jednak gdy wszyscy członkowie systemu, niezależnie od swej oficjalnej roli czy pozycji, biorą udział w kreowaniu zmiany, nie istnieją granice ich osiągnięć. Jeśli mamy osiągnąć swój Wielki Potencjał, musimy uwolnić się od tyranii etykiet.

Wiele osób uważa, że przywództwo to sport indywidualny – ciężar, z którym należy radzić sobie samotnie. Jednak próby samodzielnego dźwigania całej odpowiedzialności lidera są najszybszą drogą do wypalenia. Jaki jest rozwiązanie?

POSZERZAĆ własną definicję przywództwa i odpowiedzialności, aby przewodzić niezależnie od zajmowanej pozycji, zwiększając własne zdolności i wpływy przez wspieranie innych, gdy przechodzą ten proces. Wszystko zaczyna się od jednej głównej zasady DZIELENIA się mocą: Aby PODZIELIĆ się mocą, należy ją uznać, pragnąć jej i ją wzmacniać. Oto cztery najważniejsze strategie:

STRATEGIA #1: Kieruj z jedenastego krzesła.

Najpierw musicie uznać, że możecie tworzyć zmianę niezależnie od tego, gdzie się znajdujecie. Jeżeli gracie na wiolonczeli, siedząc na jedenastym krześle, możecie zaproponować dyrygentowi wskazówki, które pozytywnie wpłyną na występ całej orkiestry. Jeśli jesteście uczniami, możecie zmienić nastrój całej klasy na lepsze lub na gorsze. Jeśli pracujecie jako menedżer średniego szczebla, możecie zmienić sposób, w jaki ludzie, którymi kierujecie, będą traktować własne dzieci po pracy, tworząc kulturę wsparcia zamiast przynoszącą stres.

STRATEGIA #2: Opracuj Mobilizującą Prezentację.

Kluczem jest opracowanie Mobilizującej Prezentacji. To coś jak typowa zwięzła prezentacja biznesowa – elevator pitch, jednak zamiast maksymalnie skracać prezentację sprzedażową, chodzi nam o to, by szybko przekonać innych, aby stali się pozytywną siłą na rzecz zmian. Najlepsze w takiej Mobilizującej Prezentacji jest nie tylko to, że motywuje ludzi do przywództwa niezależnie od zajmowanego stanowiska, ale też że może ona wyjść z każdego stanowiska.

Nawet rodzice mogą zachęcać dzieci do brania większej odpowiedzialności, na przykład prosząc je o udział w podejmowaniu decyzji rodzinnych lub dając im prawo głosu odnośnie do tego, jaki rodzaj kary lub nagrody powinny otrzymać. Możecie również delegować im obowiązki, na przykład zlecając podlewanie wspólnie posadzonych ziół, karmienie zwierzaków domowych albo prosząc starsze dzieci, by opiekowały się młodszym rodzeństwem.

STRATEGIA #3: Wykorzystaj rozwój jako paliwo.

Aby podtrzymać zmianę, musimy nagradzać i wzmacniać wysiłki zmierzające do jej kreowania. Dlatego niezwykle istotne jest wykorzystywanie postępu, by motywować ludzi do zarządzania niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Na przykład jeśli wasze dzieci uczą się czytać, możecie prowadzić listę wszystkich książek, które skończyły, aby przypomnieć im, jak satysfakcjonujące jest przeczytanie książki od deski do deski. Jeśli wasz zespół zaangażuje się w projekt wolontaryjny, na następnym spotkaniu możecie podzielić się informacjami lub zdjęciami, przypominając jego członkom o owocach ich pracy. A jeśli szef lub menedżer powierza wam nowy projekt lub klienta, możecie im zademonstrować, jak dokładnie wasz wysiłek przyczynił się do zysków.

STRATEGIA #4: Kieruj niezależnie od miejsca, nawet jeśli jest nim krzesło w stołówce.

Sukces i potencjał nigdy nie stanowią gry o sumie zerowej, i tak samo sprawa ma się w przypadku poczucia sensu. Pomaganie innym, by zauważali sens w życiu osobistym i zawodowym, nie umniejsza waszej zdolności jego dostrzegania, ale ją wzmacnia. A to właśnie poczucie sensu umożliwia nam przywództwo.

Gdy jesteśmy dostatecznie odważni, by umożliwić również innym podejmowanie decyzji, nagle odkrywamy, że z naszych ramion spadł duży ciężar, co daje nam siłę, by podnosić jeszcze cięższe ładunki. To właśnie Koło Sukcesu, którego szukamy. Każdy z nas może inspirować innych, by więcej marzyli i uczyli się, a także celowali wyżej niezależnie od tego, jakie zajmują stanowisko.

#03 ROZWIJAJ swoje zasoby, stając się Pryzmatem Pochwały.

“Odbijanie światła pochwał ku otoczeniu nie tylko kieruje jego promienie na innych, ale również poprawia wasze położenie”. – Shawn Achor

Niektórzy ludzie traktują pochwałę jako towar o ograniczonej dostępności. Wierzą, że kluczem do postępów oraz sukcesu jest zdobycie i zgromadzenie tyle uznania, podziwu i pochwał, ile tylko możliwe. Takiej właśnie filozofii uczymy się w szkołach, a potem doskonalimy ją w świecie pracy, aż stanie się brutalnie skuteczna. Kiedy błędnie sądzimy, że sukces i uznanie to gra o sumie zerowej, gromadzimy zapasy uznania – zamiast nim obdarowywać – i stajemy się spragnieni pochwał, a ostatecznie skąpcami pochwały.

Jednak tym, czego tak wielu z nas nie dostrzega, jest fakt, że pochwały to zasób odnawialny. Tworzą Koło Sukcesu – im więcej ich udzielacie, tym więcej sami ich otrzymujecie. Udzielana właściwie, pochwała przygotowuje mózg do większej wydajności, co oznacza, że im więcej chwalimy, tym więcej tworzymy sukcesu. A im więcej sukcesów, tym więcej powodów do pochwał.

Oto sześć strategii na wzmocnienie potęgi pochwały w waszej firmie, społeczności i rodzinie:

STRATEGIA #1: Przestańcie chwalić, porównując.

Theodore Roosevelt powiedział kiedyś: „Porównywanie się jest złodziejem radości”. Jeśli chcemy prawdziwie wspierać innych, musimy tego zaprzestać

STRATEGIA #2: Podkreślajcie to, co dobre.

Niezależnie od tego, czy kierujemy statkiem rejsowym, firmą, klasą czy jeszcze czymś innym, jeśli chcemy pomóc innym podnosić wyniki, musimy ich wesprzeć w tym, by skupili uwagę na tym, co robią dobrze. Niczym światło, które załamuje się i rozszczepia, kiedy napotyka pryzmat, gdy wyrażamy pochwałę we właściwy sposób, ta wraca w naszym kierunku, tyle że spotęgowana. Jednak by tak się stało, musimy nauczyć się, jak zakrzywiać światło, by obdarzyć uwagą podstawy.

STRATEGIA #3: Chwalcie podstawy.

We współczesnym świecie indywidualne osiągnięcia odchodzą do lamusa. Nie można wskazać konkretnego człowieka, który produkowałby czipy komputerowe o większej prędkości przetwarzania czy opracowywał nowe leki, żadna pojedyncza osoba nie wyleczy raka. W przyszłości najważniejsze osiągnięcia i największe postępy zostaną poczynione przez Układy Gwiezdne, a nie pojedyncze megagwiazdy. Lepiej o tym pamiętać, gdy udzielamy pochwał i wyrażamy uznanie.

STRATEGIA #4: Zdemokratyzujcie pochwały.

Dobry lider chwali osoby, które uczyniły sukces możliwym. Wspaniały lider nie tylko chwali
innych, ale zmienia ich w dostarczycieli pochwał.

STRATEGIA #5: Uwolnijcie Ukryte 31.

Chcąc stworzyć Koło Sukcesu napędzane pochwałami, musimy znaleźć sposób, by inni stali się dostarczycielami pochwał.  Okazuje się, że aż 31% ludzi przyznaje, że są „nastawieni pozytywnie, ale nie wyrażają tego w pracy”. Najlepszym sposobem, by ludzie zaczęli wyrażać swoje myśli i uczucia, jest uświadomienie im, że nie są sami. Jeśli macie pozytywne nastawienie i jednocześnie wydaje się wam, że osoby z waszego otoczenia takie nie są, nabierzcie nadziei: w trzydziestu jeden procentach ludzie w pracy, którzy obecnie nie wydają się szczególnie zaangażowani czy pozytywnie nastawieni, SĄ tacy, tylko tego nie okazują. Co oznacza, że macie szansę jak jeden do trzech, że wasz pozornie negatywny czy neutralny rozmówca jest tak naprawdę optymistą.

STRATEGIA #6: Nie chwalcie wyników; chwalcie ku wynikom.

Na przykład: „Byłaby z ciebie świetna liderka, ponieważ tak bardzo zależy ci na firmie”. Albo: „Stanowiłbyś atut naszej drużyny, ponieważ wydajesz się silny i wysportowany”. Niezależnie od mojej historii tego typu pochwały sprawdzają się o wiele lepiej, gdy są autentyczne, ale ludzie zwykle zaczynają traktować przywiązanie do firmy czy wysportowaną sylwetkę jako element własnej tożsamości, co wzmacnia cechę, która pomoże im stać się lepszym liderem, zdobyć miejsce w załodze żeglarskiej i tak dalej.

#04 BROŃ systemu przed negatywnymi atakami.

“Ucząc się, jak radzić sobie z trudniejszymi wyzwaniami, stajecie się silniejsi i gotowi na coraz poważniejsze wyzwania”. – Shawn Achor

Pragniemy, by nasze życie było doskonałe – i w domu, i w pracy. Z pewnością moglibyśmy doświadczać więcej radości i odnosić więcej sukcesów w świecie, w którym wszystko szłoby po naszej myśli, każdy by się z nami zgadzał, a praca zawsze stanowiłaby źródło dobrej zabawy. Ogarnia nas frustracja, gdy tak się nie dzieje. Największa przeszkodą dla niektórych będzie wiara w naszą zdolność do realizacji Wielkiego Potencjału, podczas gdy świat zdaje się nagradzać niewłaściwe postawy lub wręcz karać za dobre.

Piosenkarz John Mayer wyraża tę frustrację w słowach jednego ze swoich utworów: „Widzimy wszystko, co idzie nie tak / Ze światem i tymi, którzy nim kierują /… Dlatego czekamy (czekamy) / Czekamy, aż zmieni się świat”.

Jeśli jednak będziemy czekać, świat nigdy się nie zmieni. Może nie mamy mocy, która pozwoliłaby nam kontrolować świat, ale mamy moc, by BRONIĆ dobra, które w nim jest.

Oto pięć strategii dla obrony przed siłami (a także dla ich unieszkodliwienia i przezwyciężenia), które zagrażają naszej energii, kreatywności, pasji oraz potencjałowi:

STRATEGIA #1: Zbudujcie fosę.

Budowa fosy nie sprawi, że negatywne wpływy znikną; pomaga jedynie utrzymać je na dystans, dając czas na wzniesienie systemu obronnego. Dlatego oprócz tworzenia fosy chroniącej wasz dzień przed atakiem mediów wypróbujcie te trzy proste oparte na badaniach strategie bronienia się przed nieustannym napływem negatywnych wiadomości.

STRATEGIA #2: Zbudujcie w głowie twierdzę.

W wojskowości twierdza to miejsce, w którym chroni się pokonana strona, kiedy sprawy przybierają negatywny obrót: dobrze zaopatrzony budynek zabezpieczony na wypadek ataku. Umysłowa twierdza to praktyka pozwalająca stworzyć zapasy zasobów mentalnych, które można wykorzystać w trudnych okolicznościach. Codzienna praktyka wdzięczności jest jednym z przykładów umysłowej twierdzy.

STRATEGIA #3: Posiądźcie sztukę umysłowego aikido.

Uważajcie na negatywne złudzenia w swoim życiu. Może ta osoba na przyjęciu, którą uważacie za niegrzeczną, jest po prostu nieśmiała. Może kolega, który waszym zdaniem specjalnie się leni, ma depresję albo nie radzi sobie z czymś, co dzieje się w jego życiu osobistym. Może ta świeżo poznana osoba, która wydaje się was lekceważyć, tak naprawdę czuje się przez was onieśmielona.

Kiedy złapiecie się na tym, że sięgacie po najbardziej pesymistyczną interpretację, by wyjaśnić sobie czyjeś zachowanie, zastanówcie się, czy jest możliwe, że dzieje się coś zupełnie innego. Samo dopuszczenie innego wytłumaczenia powstrzyma was przed schematycznym podejściem i pozwoli przekierować zasoby umysłowe w bardziej produktywnym kierunku.

STRATEGIA #4: Weźcie urlop od problemów.

Od najmłodszych lat słyszymy, że nie powinniśmy unikać swoich problemów.. ZDECYDOWANIE powinniście ich unikać – przynajmniej tymczasowo. Wbrew popularnym mitom zrobienie sobie urlopu od problemów może pomóc wam zdobyć niezrównaną przewagę konkurencyjną.

Dlatego następnym razem, kiedy poczujecie się winni z powodu wzięcia urlopu – sądząc, że ktoś interpretuje go jako brak zaangażowania, lub dlatego że macie po prostu dużo pracy – przypomnijcie sobie, że naukowo rzecz ujmując, branie płatnego urlopu poprawia wydajność i wyniki, przyspiesza awans oraz, jeśli podejdzie się do niego właściwie, czyni was szczęśliwszymi.

STRATEGIA #5: Wybierajcie swoje bitwy.

Chociaż wspaniale zachowywać optymizm, jeśli jesteście naprawdę nieszczęśliwi i dysponujecie środkami, które umożliwiają zmianę, nie zgrywajcie bohaterów. Czy to was opisuję? Bądźcie ze sobą szczerzy. Zamiast walczyć w przegranej bitwie aż do sromotnego końca, dlaczego nie poszukać bitwy, którą da się wygrać?

“Aby zrealizować Wielki Potencjał, potrzebujemy innych ludzi zarówno po to, żeby bronili nas
przed ciemnością, jak i po to, by wiedli nas w stronę światła. Potrzebujemy ich, by pomogli
nam podtrzymać energię i motywację – by nasze światło nie zgasło”. –  Shawn Achor

#05 PODTRZYMUJ korzyści, napędzając Koło Sukcesu. 

Jeśli zabraknie siły, która pomoże wam UTRZYMAĆ impet, spowolnią was inercja oraz świat. Ale jeśli będzie was pociągać pozytywna siła, z łatwością zgromadzicie więcej energii i rozpędu, by przeć do przodu – jednocześnie zwiększając swoją moc, by pociągnąć za sobą innych.

Kiedy zdamy sobie sprawę, że nasza energia jest wzajemnie połączona, dostrzeżemy, że im więcej jej im więcej jej wytworzymy w swoim ekosystemie, tym potężniejszy uwolnimy potencjał.

Oto trzy praktyczne strategie ukierunkowywania zbiorczej energii na wasze cele:

STRATEGIA #1: Generujcie pozytywną energię, czego skutkiem będzie Zwiedzanie Znaczenia.

Bez niezrównoważonej siły ludzie w ruchu nie zawsze w nim pozostają. Jednak sama energia nie wystarczy, by rozpędzić nas w stronę Wielkiego Potencjału. Jeśli chcemy utrzymać impet, który wytworzyliśmy, potrzebujemy również wyraźnego kierunku.

STRATEGIA #2: Wykorzystujcie Wyrazisty Kierunek, by wyznaczać ścieżkę dla przepływu
energii.

Jeden z najskuteczniejszych i najlepiej zbadanych sposobów, by plastycznie wyobrazić sobie przyszłość, to napisać o niej. Akt świadomego tworzenia narracji wydarzenia – przeszłego lub przyszłego – kieruje naszą energię ku niemu

STRATEGIA #3: Wzmocnijcie impet, który wywołaliście dzięki potędze świętowania.

Świętowanie to tlen Wielkiego Potencjału. A jeśli chcemy utrzymać uzyskane korzyści, musimy go wdychać. Trzeba pamiętać, że niezależnie od zajmowanego stanowiska możemy wykreować zmiany warte celebracji. Im częściej świętujemy, tym więcej znaczenia nadajemy naszemu życiu. A im więcej znaczenia, tym więcej powodów do świętowania. Tak oto stworzyliśmy, a teraz PODTRZYMUJEMY kolejne Koło Sukcesu.

“Sukcesy odnoszone w samotności mają swoje ograniczenia, ale sukcesy oparte na wewnętrznych połączeniach przyspieszają i nakładają się na siebie”. – Shawn Achor

Słowo końcowe

W dzisiejszym świecie, gdzie sukces jest często postrzegany jako indywidualna kwestia i konkurencja jest naszym motorem napędowym, mylnie interpretujemy potencjał. Pragnąc odnieść sukces, często skupiamy się tylko na sobie, nie zwracając uwagi na innych i wymagając od siebie zbyt wiele. W ten sposób nie tylko ograniczamy nasz własny potencjał, ale również stajemy się zestresowani i odizolowani od otoczenia.

Wielki potencjał - Shawn Achor
Wielki potencjał – Shawn Achor

Nasze największe sukcesy nie istnieją w samotności. Tak samo jak powinniśmy zmienić sposób, w jaki poszukujemy szczęścia: musimy zaprzestać starań, by samemu osiągnąć to szybciej, i zacząć pracować nad tym, byśmy stali się silniejsi wspólnie.

Shawn Achor i jego książka “Wielki Potencjał” proponuje nową ścieżkę, która zapewnia nam osiągnięcie sukcesu, ale w sposób bardziej współpracujący i satysfakcjonujący. Dowiedz się jak zebrać NASIONA potencjału, by stworzyć własne Koło Sukcesu.

Zmiana – taka jak sukces, potencjał i szczęście – nie powinna być realizowana w pojedynkę. Ponieważ prawdziwa zmiana, zarówno duża, jak i niewielka, wymaga wsparcia mistrzów, którzy wiedzą, o co chodzi. Wymaga wytrwałości. Wymaga przywództwa, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Również wymaga wspólnego impetu.

Mały potencjał to ograniczony sukces, który możesz osiągnąć samemu. Natomiast Wielki Potencjał osiągasz tylko poprzez współpracę i wspólny wysiłek.

Rozwiń swój Wielki Potencjał, przesuń granicę swoich możliwości i przywróć swojemu życiu radość i sens.

Niech moc innych będzie z Tobą!

“Kluczem do osiągnięcia waszego najwyższego potencjału jest zacząć od wspomagania innych w osiąganiu ich potencjału”. – Shawn Achor

Źródło: Wielki potencjał, Shawn Achor, wydawnictwo Studio Emka 2023, tłumaczenie Małgorzata Małecka

Sprawdź też: Jak osiągnąć maksimum możliwości? Myśl jak mentalny wojownik!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!