Autohipnoza może okazać się dla Ciebie wspaniałą drogą samopoznania, bo gdy odkryjesz wszystkie ograniczające schematy, przekonania, myśli, nawyki, emocje, które kierują Twoim życiem, będziesz mógł nad nimi pracować. By doświadczyć głębokiego relaksu, nasz umysł musi zostać wprowadzony w stan alfa. Hipnoza jest jednym ze sposobów, by taki stan osiągnąć a autohipnoza pozwala nam zrobić to samodzielnie. Ludzki mózg wśród wielu różnych a jednocześnie mało znanych umiejętności potrafi dość szybko zareagować na zmianę warunków. Hipnoza, w swoich różnorakich formach wykorzystuje ukryte wciąż przed światem zewnętrznym zdolności naszego umysłu. Co to jest autohipnoza? Jak wprowadzić się stan autohipnozy? Czytaj dalej aby się dowiedzieć…

Brak zewnętrznego czynnika

Być może większość z nas (może nawet wszyscy) kojarzy termin „hipnoza”. W tradycyjnie rozumianej hipnozie, występują dwie postaci, gdzie jedna z nich to hipnotyzer, czyli specjalista wprowadzający klienta w odpowiedni stan. W autohipnozie nie ma drugiej osoby. Jest tylko osoba, która jednocześnie doświadcza hipnozy i sama się w nią wprowadza. Nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy, wystarczy sama znajomość podstaw. Samo słowo „hipnoza” z języka greckiego, od słowa „hypnos”, oznacza nic innego jak sen. Hipnozę stosowano już w XVIII wieku i leczono nią różne zaburzenia psychiczne.

Właściwy trans dla umysłu

Aby wprowadzić nasz umysł we właściwy trans, muszą zostać spełnione 4 warunki:

  • sugestia,
  • skupienie uwagi,
  • relaks,
  • wywołanie oczekiwanego obrazu.

Są to techniki hipnotyczne, których zastosowanie wywołuje u klienta sen, który jest konieczny do rozpoczęcia właściwej sesji terapeutycznej. Większość z nas, choć nie wszyscy, jest podatna na doświadczenie hipnotycznego stanu. Podobne rezultaty da nam autohipnoza.

Odpłynięcie w myślach

Autohipnoza to samodzielna praca ze swoją własną podświadomością. Synchronizacja półkul mózgowych następuje wraz z medytacją, wizualizacją a także koncentracją, czyli całkowitym i pełnym skupieniu się na naszym organizmie i odczuciach jakie w danym momencie generuje. Hipnozą jest zjawisko powszechnie nazywanie „odpłynięciem w myślach”, którego wielu ludzi doświadcza wielokrotnie w ciągu jednego dnia i które odbywa się na nieświadomym poziomie. Trans, czyli stan hipnotyczny jest połączeniem koncentracji oraz silnego odprężenia całego ciała.
Aby wejść w stan autohipnozy, połóż się w ustronnym miejscu. Zamknij oczy. Wyeliminuj, w miarę możliwości, wszelkie zewnętrzne bodźce. Całą swoją uwagę skieruj do Twojego wnętrza.
Na początku przygody z autohipnozą trudno jest osiągnąć określony stan. Dojście do niego może wiązać się z koniecznością dłuższego, regularnego treningu tej umiejętności. Autohipnoza podwyższa koncentrację, przez co nasz umysł jest wyjątkowo podatny na sugestie, które w tym czasie do niego wysyłamy.

Techniki dla nieprofesjonalistów

Wizualizacja, utrwalanie i oddychanie to bardzo proste techniki autohipnozy, które każdy z nas może zastosować sam na sobie. Wizualizując dobrze jest skupić swoją uwagę na konkretnym przedmiocie. By osiągnąć spokój i równowagę, musimy zrelaksować nie tylko nasze ciało ale również nasz umysł. Wizualizacja w swym ostatnim etapie zakłada nawiązanie wewnętrznego dialogu, nadanie nazwy celom, które pragniemy osiągnąć.
Utrwalanie to przede wszystkim skupienie się na świadomym oddechu, podczas którego powtarzamy nasze pozytywne zamierzenia, skupiając jednocześnie nasz wzrok na punkcie, który znajduje się nad naszymi oczyma.
Oddychając tak naprawdę kontrolujemy nasz oddech. Co najmniej 5 razy powtarzamy cykl oddechowy, czyli wdychamy powietrze, wydychamy a następnie, przed kolejnym wdechem, zatrzymujemy. Wydłużyć oddech możemy wypychając okolice brzucha przy wdechu, co spowolni nasz oddech uspokajając tym samym nasze rozbiegane myśli. Wejdziemy w stan ułatwiający kontakt z naszą własną podświadomością.
Dzięki tym technikom, wzmacniamy relacje z innymi, kontrolujemy emocje, walczymy ze stresem, pobudzamy motywację by nasze przyszłe działania były pozytywne, skupiamy się na tym, czego tak naprawdę pragniemy oraz powracamy do zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Sfery autohipnozy

Autohipnoza pomaga budować pewność siebie. Wspiera proces odchudzania, rzucania palenia, rozwiązywania problemów emocjonalnych a także pomaga w sferze seksualnej, poprzez usuwanie z niej różnorakich blokad. Jedną z najczęściej stosowanych hipnoz jest autohipnoza na problemy ze snem. W sieci można znaleźć liczne nagrania z autohipnozą, medytacją czy muzyką relaksacyjną o odpowiedniej częstotliwości. Autohipnoza to stan, w którym ciało poddaje się sugestiom płynącym z naszego umysłu. Relaksuje i odpręża, co stanowi największy jej walor.

Autohipnoza w praktyce

Autohipnoza jest metodą wprowadzania się w trans samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Jak więc wprowadzić się w stan autohipnozy? Oto kilka wskazówek, krok po kroku:

  1. Wybierz zaciszne miejsce.
  2. Przyjmij najbardziej wygodną dla Ciebie pozycję.
  3. Odetnij się od tego, co zakłóca spokój.
  4. Zamknij oczy.
  5. Oddychaj spokojnie i miarowo.
  6. Poczuj jak pozbywasz się stresu.
  7. Rozluźnij mięśnie.
  8. Powtarzaj najprostszą sugestię: „Czuję wewnętrzny spokój”.
  9. W prosty i hasłowy sposób wprowadź autosugestie, dla których rozpocząłeś/rozpoczęłaś swoją autohipnozę.

Opinii na temat hipnozy oraz autohipnozy jest wiele i są one podzielone. Może jednak, jeżeli wszystko inne zawodzi, warto spróbować wprowadzić się w hipnotyczny stan, by przekonać się, czy na nią zareagujemy oraz czy jest nam ona w stanie jakkolwiek pomóc. Musimy jednak wiedzieć, decydując się na autohipnozę, dlaczego chcemy ją zastosować a także jakich efektów od niej oczekujemy.
Autohipnoza może okazać się dla Ciebie wspaniałą drogą samopoznania, bo gdy odkryjesz wszystkie ograniczające schematy, przekonania, myśli, nawyki, emocje, które kierują Twoim życiem, będziesz mógł nad nimi pracować.

“Dopóki nie uczynisz nieuświadomionego świadomym, będzie to kierowało twoim życiem, a ty będziesz nazywał to przeznaczeniem”. – Carl G. Jung

Sprawdź też: Hipnoza – do czego może się przydać?

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!