Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wiele czasu i energii poświęcasz na myślenie o tym, co Cię dręczy? Czy zdarza Ci się czuć, że te negatywne myśli i emocje pochłaniają Twoją uwagę, a Ty nie masz wystarczająco dużo czasu na to, co naprawdę ważne? Brianna Wiest, amerykańska autorka, która pisze na tematy związane z rozwojem osobistym, duchowością, zdrowiem psychicznym oraz związkami wskazuje 101 rzeczy wartych większego zastanowienia, niż to co cię dręczy.

“Myśli zmieniają nasze życie”. – Brianna Wiest

101 rzeczy wartych większego zastanowienia niż to, co cię dręczy. Zmień swój sposób myślenia!

#01. Uczucie posiadania życia, jakiego chcesz. Miejsce, w którym będziesz mieszkał, ubrania, które założysz, co kupisz w supermarkecie, ile będziesz w stanie zaoszczędzić, z jakiej pracy będziesz najbardziej dumny. Co będziesz robił w weekendy, jaki kolor będzie miała twoja pościel, co będziesz uwieczniał na zdjęciach.

#02. Te części ciebie, nad którymi musisz popracować, ale nie dlatego, że ktoś ich nie kocha, tylko dlatego, że ty ich nie kochasz.

#03. Świadomość, że czasem ostatecznym przejawem miłości do samego siebie jest przyznanie, że nie lubimy siebie samych, i wymyślenie planu, jak zmienić te rzeczy, co do których wiemy, że mogą być lepsze.

#04. Lista rzeczy, które wyszły ci na dobre, i nazywanie uczuć, jakie towarzyszyły każdej z nich.

#05. Liczby, którymi opiszesz ten rok. Ile książek przeczytasz, w ilu projektach weźmiesz udział, ile relacji z rodziną i przyjaciółmi udało ci się podtrzymać, w jaki sposób spędzałeś dni.

#06. Wydarzenia z przeszłości, o których myślałeś, że nigdy ich nie zapomnisz, i jak nieistotne wydają ci się obecnie.

#07. Co dziś stworzysz, co zjesz i z kim nawiążesz więź. (Tylko to nam towarzyszy).

#08. Sposób, w jaki najlepiej się uczysz i jak możesz częściej wcielać tę formę zdobywania wiedzy w swoje życie (zajmij się sztukami wizualnymi, stań się lepszym słuchaczem, pozwól sobie na częstsze eksperymenty i tak dalej).

#09. Świadomość, że nie musisz być nadzwyczajnie piękny, utalentowany ani odnoszący sukcesy, aby doświadczać tego, co nadaje życiu głębi: miłości, wiedzy, więzi, przynależności do społeczności i tak dalej.

#10. Kosmos i fakt, że wbrew temu, że jesteśmy nic nieznaczącymi okruchami, stanowimy niezbędny element tworzący całą ludzkość, i że bez któregokolwiek z nas rzeczywistość nie wyglądałaby tak jak teraz.

#11. Właściwa koniugacja, tak byś mógł swobodnie posługiwać się językiem.

#12. Ludzie, do których uśmiechnąłeś się dziś rano na ulicy, z którymi regularnie wymieniasz się wiadomościami, rodzina, którą mógłbyś częściej odwiedzać – te wszystkie elementy odpowiedzialne za tworzenie autentycznych więzi, które przegapiasz, ponieważ bierzesz je za pewnik.

#13. To, jak będziesz pamiętał ten okres w swoim życiu za dwadzieścia lat. Co chciałbyś zrobić lub przestać robić, co przeoczyłeś, z jakich drobiazgów nie zdawałeś sobie sprawy, a które powinieneś był docenić.

#14. Jak mało dni naprawdę utkwiło ci w pamięci.

#15. To, że za dwadzieścia lat w ogóle nie będziesz pamiętał tego dnia.

#16. Wszystko, czego nie znosiłeś w osobie, z którą już nie jesteś, ponieważ nie czujesz już przymusu okłamywania samego siebie.

#17. Lista wszystkich rzeczy, które ostatnio dla siebie zrobiłeś.

#18. Drobiazgi, dzięki którym możesz poprawić jakość swojego codziennego życia, takie jak wzięcie kredytu konsolidacyjnego, nauczenie się, jak przyrządzać jedno popisowe danie, lub sprzątnięcie bałaganu w szafie.

#19. Powtarzające się negatywne wzorce w nieudanych związkach i stopień winy, jaki faktycznie możesz przypisać sobie za ich rozpad.

#20. Co podświadomie uwielbiasz w „problemach”, z którymi się zmagasz. Nikt normalny nie trzyma się czegoś kurczowo, o ile nie wydaje mu się, że coś z tego ma (zwykle chodzi o poczucie „bezpieczeństwa”).

#21. Świadomość, że obecny problem w twoim życiu wcale nie musi być problemem i że to twoja percepcja jest wypaczona, a także że nie poświęcasz wystarczającej ilości uwagi
wymyśleniu rozwiązania i za bardzo się skupiasz na swoim dyskomforcie.

#22. Poniesione porażki i postanowienie, że zaczniesz się bardziej starać, nie tylko dla siebie, ale też dla ludzi, którzy cię kochają i polegają na tobie.

#23. To, jak twoja obecna sytuacja – choć nieplanowana lub niechciana – może się stać drogą do miejsca, w którym zawsze chciałeś się znaleźć, pod warunkiem że zaczniesz myśleć o tym w ten sposób.

#24. Twoja śmiertelność.

#25. W jaki sposób możesz lepiej wykorzystać i docenić rzeczy, które masz.

#26. To, jak twoje życie wygląda w oczach innych ludzi. Nie dlatego, że ich opinia powinna liczyć się bardziej od twoich uczuć, ale dlatego, że dostrzeżenie czyjejś perspektywy jest ważne.

#27. Rzeczy, które zdążyłeś osiągnąć w swoim życiu.

#28. To, co chciałbyś, aby cię definiowało, gdy już odejdziesz z tego świata. Jak chciałbyś zostać zapamiętany? (Jako człowiek dobry, inteligentny, szczodry, wyważony, pomocny?)

#29. To, co określa cię w chwili obecnej: twoje czyny, interakcje i to, czy faktycznie tego chcesz, czy nie.

#30. Sposób, w jaki twoje nieświadome założenia odnośnie do tego, co prawdziwe i autentyczne, kształtują twoje postrzeganie rzeczywistości.

#31. Możliwości, które istnieją poza twoim schematycznym sposobem myślenia, oraz co byłoby prawdą, gdyby twoje wcześniejsze założenia okazały się nieprawdziwe.

#32. Szczegóły tego, nad czym obecnie pracujesz.

#33. To, w jaki sposób możesz włożyć więcej wysiłku w ów projekt, który zasługuje na twój czas, uwagę i energię bardziej niż wszystko to, co cię rozprasza.

#34. Sposób, w jaki możesz pomóc innym ludziom, nawet jeśli jest to rozmowa z dawnym przyjacielem, kupienie czegoś na obiad, podzielenie się ciekawym artykułem lub cytatem, z którym się utożsamiasz.

#35. Motywacja i ambicje innych ludzi.

#36. Fakt, że nie myślisz w ten sam sposób, co pozostali, i że prawdopodobnie problemy, które z nimi masz, wcale nie są problemami, tylko twoim brakiem zrozumienia tych osób (i vice versa).

#37. Zwyczaje ludzi, których znasz, i to, co mówią ci o tym, jacy oni naprawdę są.
38. Fakt, że zakładamy, jacy są inni, na podstawie naszych wyobrażeń – zbioru doświadczeń emocjonalnych, które nas z nimi wiążą – a nie na podstawie schematów, które ujawniają nam oni swoimi zachowaniami. Bardziej sensowne jest ocenianie ludzi na podstawie działań, które wykonują regularnie.

#39. Jedna rzecz, którą mógłbyś powiedzieć o sobie każdemu człowiekowi na świecie.

#40. Jedna rzecz, którą mógłbyś powiedzieć młodszej wersji siebie.

#41. Lata ćwiczeń potrzebnych do opanowania gry na każdym instrumencie w twojej ulubionej piosence. Siła i kreatywność, które są niezbędne do stworzenia melodii chwytającej cię za serce.

#42. Skąd pochodzą zjadane przez ciebie produkty spożywcze.

#43. Twoje największe marzenie. Jeśli nie wiesz, co właściwie chcesz zrobić ze swoim cennym, ograniczonym czasem na ziemi, nie weźmiesz się do spełniania żadnego z nich.

#44. Co spakowałbyś do jednego pudełka, gdybyś musiał się przenieść na drugi koniec kraju i mógł zabrać ze sobą wyłącznie to.

#45. Wyczyszczenie skrzynki odbiorczej.

#46. To, jak bardzo kocha cię twoje zwierzę.

#47. Adekwatny i zdrowy sposób na odczuwanie i wyrażanie bólu (w przeciwieństwie do wpadania w panikę i próby pozbycia się go najszybciej, jak to tylko możliwe).

#48. Zwroty akcji. Złożoność i przeciwieństwa charakteru twoich ulubionych książkowych bohaterów.

#49. Dla kogo chciałbyś żyć, gdyby twoje własne pragnienia i zainteresowania nie były już twoim jedynym priorytetem.

#50. Co przyszła wersja ciebie mogłaby pomyśleć i powiedzieć o sytuacji, w której obecnie się znajdujesz.

#51. Zbliżająca się wycieczka, zaklepana lub nie. Co będziesz robił, fotografował, zwiedzał, z kim pojedziesz, kogo spotkasz na miejscu.

#52. Najgorsze noce w twoim życiu. Co mógłbyś zrobić inaczej. Co byś zrobił, gdybyś mógł wrócić do tych chwil i przekazać słowa otuchy dawnej wersji ciebie.

#53. Najlepsze noce twojego życia. Nie tylko co robiłeś i kto ci towarzyszył, ale także co wtedy myślałeś i na czym byłeś skupiony.

#54. Świadomość, że robienie czegoś jest naprawdę trudne: trudno jest być w związku, trudno jest w nim nie być. Trudno jest wykazywać się w pracy, którą się kocha i w którą angażuje się emocjonalnie, trudno jest nie podążać za marzeniami w określonym wieku. Wszystko jest trudne. To kwestia tego, co uważasz za warte twojego wysiłku.

#55. To, co uważasz za warte twojego zachodu. Rzeczy, dla których jesteś skłonny cierpieć.

#56. Twoja ukochana estetyka. Rodzaj przestrzeni, w której nie tylko chciałbyś mieszkać i pracować, ale która sprawia, że czujesz się najbardziej sobą.

#57. Czyny, decyzje i zachowania, które mogłyby uratować twoich rodziców.

#58. Twój największy, najgłębszy lęk.

#59. Co twój największy lęk mówi ci o twoim największym pragnieniu.

#60. Drobiazgi. Zapach deszczu wpadający latem przez otwarte okno, ulubiona koszulka z krótkim rękawem, piosenki, które uwielbiałeś w dzieciństwie, co najbardziej lubiłeś jeść, gdy łapał cię głód.

#61. Twoje historie. Dziwne, proste i piękne rzeczy, których doświadczyłeś, i to, jak możesz lepiej dzielić się nimi z innymi ludźmi.

#62. Co będzie cię motywować, gdy strach przestanie być tą opcją.

#63. Co cię motywuje, gdy strach nie wchodzi już w grę.

#64. Co oznacza dla ciebie słowo „wystarczający”. Czym jest wystarczająca ilość pieniędzy, wystarczająca miłość lub efektywność. Spełnienie to wynik bycia świadomym tego, czym jest „wystarczający” – w przeciwnym wypadku stale będziemy szukać czegoś więcej.

#65. Twoja wymarzona chwila. Wyprawienie przyjęcia urodzinowego, w którym biorą udział wszyscy, których kochasz, wejście na pokład samolotu lecącego do Tajlandii, schudnięcie do rozmiaru, o jakim zawsze marzyłeś, bycie wolnym od długów albo remont domu.

#66. Co byś zrobił, gdybyś co miesiąc miał do rozdysponowania tysiąc dolarów dodatkowego dochodu.

#67. Kroki, które podjąłbyś w celu popchnięcia swojego życia w upragnionym kierunku – gdzie szukałbyś nowych znajomości, do których przyjaciół w sąsiednich miastach mógłbyś wpaść z wizytą, dokąd wychodziłbyś częściej z domu.

#68. Ciepło słońca na twojej skórze.

#69. Zapach wiosny unoszący się w powietrzu.

#70. Co – zamiast z godzinami i dniami – możesz zrobić z wolnymi minutami.

#71. Jak duża część twojej percepcji własnej osoby jest wytworem społeczeństwa, oczekiwań czy opinii innych ludzi.

#72. Jak duża część twojej percepcji własnej osoby jest podtrzymywana przez społeczeństwo, oczekiwania i opinie innych ludzi.

#73. Kim jesteś, gdy wokół nikogo nie ma.

#74. Kim myślałeś, że będziesz, gdy byłeś młodszy. Jak wpływa to na twoje obecne życie.

#75. Jak byś się zachował, gdyby się okazało, że nasza rzeczywistość to tak naprawdę holograficzna iluzja, nad którą masz kontrolę.

#76. Jak byś się zachował, gdyby twój los był zależny od myśli w twojej głowie i działań podejmowanych przez ciebie w danym momencie.

#77. Podstawowe założenia różnych starożytnych filozofów i z którym z nich najbardziej się utożsamiasz.

#78. Melodie piosenek, które nie zostały jeszcze napisane.

#79. Fakt, że sposobem na zmianę życia jest zmiana sposobu myślenia, a sposobem na zmianę sposobu myślenia jest zmiana tego, co się czyta.

#80. Co byś czytał, gdybyś wybierał książki i artykuły na podstawie swoich zainteresowań, a nie opinii innych ludzi odnośnie do tego, co jest „dobrą” literaturą.

#81. Jakiej słuchałbyś muzyki, gdybyś wybierał ją na podstawie własnych zainteresowań, a nie opinii innych ludzi odnośnie do tego, jak powinna brzmieć „dobra” muzyka.

#82. Co cię autentycznie podnieca.

#83. Cechy, które najbardziej cenisz sobie w ludziach. (To samo lubisz najbardziej w sobie).

#84. Cechy, których nie znosisz w innych ludziach. (To wady, których nie dostrzegasz w sobie lub którym próbujesz się opierać).

#85. Jak miłość mogłaby uratować twoje życie, gdyby to w ogóle było możliwe. (A jest).

#86. Nieskończoność wszechświata, to, jak mali i nic nieznaczący jesteśmy, a także to, że być może każda z tych rzeczy jest odbiciem i przedłużeniem drugiej.

#87. Skomplikowane pytania i to, jak proste okazują się odpowiedzi.

#88. Co znaczy dla ciebie „tak”. Ludzie bardzo często skupiają się na sygnałach ostrzegawczych mówiących, że coś jest nie tak, a nie na subtelnych sygnałach mówiących, że wszystko jest w porządku.

#89. Jak wiele przypadkowych wydarzeń miało udział w niemal każdym ważnym kroku naprzód w twoim życiu.

#90. Mantra lub kilka mantr, których zadaniem jest wspieranie twojej niezachwianej wiary w to, że przyszłość będzie inna, a ty wpadniesz na pomysł, jak ją taką uczynić.

#91. Ten rodzaj miłości, który warto wybrać i pielęgnować, a który na zawsze zmienia twój świat i sprawia, że rzeczywistość już nigdy nie będzie taka sama.

#92. Jak lepiej się kłócić. Jak inteligentnie przekazywać swoje myśli i uczucia, nie wywołując w ludziach reakcji obronnej, i jak prowadzić rozmowę, która powinna służyć pogłębieniu więzi.

#93. Jaki miałbyś powód do życia, gdyby twoim priorytetem nie były własne potrzeby i pragnienia.

#94. Ludzie, którzy na tobie polegają, i to, jak bardzo byliby zdruzgotani, gdybyś przestał stanowić część ich życia.

#95. Gdzie i kim będziesz za pięć lat, jeśli dalej będziesz żył w taki sposób jak teraz.

#96. Najważniejsze rzeczy, jakich do tej pory nauczyłeś się o życiu.

#97. Sposób, w jaki zdobyłeś tę wiedzę.

#98. Jak wielu ludzi kładzie się spać z płaczem, żałując, że nie mają tego co ty – twojej pracy, miłości, mieszkania, wykształcenia, przyjaciół i tak dalej.

#99. Ile razy kładłeś się spać z płaczem, pragnąc tego, co masz teraz – pracy, miłości, mieszkania, wykształcenia, przyjaciół i tak dalej.

#100. Co możesz zrobić, aby nieustannie sobie o tym przypominać.

#101. Jak wygląda najbardziej spełniona wersja ciebie. Co sobie myśli. Za co jest wdzięczna, kogo kocha. Pierwszym i najważniejszym krokiem do bycia osobą, którą od zawsze chciałeś się stać, jest stworzenie jej wyobrażenia. Gdy już tego dokonasz, cała reszta pójdzie jak z płatka.

Słowo końcowe

Jeśli nauczysz się myśleć w inny sposób, będziesz miał możliwość stworzenia swojego życia na nowo. Chociaż droga do szczęśliwego życia może być trudna, wyzwania, przed którymi stoisz, dają Ci szansę na zmianę sposobu myślenia i rozwój. Z pewnością warto przeczytać książkę “101 lekcji, które zmienią twój sposób myślenia“. Brianna Wiest ujawnia w niej niezdrowe wzorce myślowe i podpowiada, jak je zmienić. Mówi, że nie ma sensu czekać na inny wszechświat, który zmieni to, czego sami nie możemy zmienić. Twoje nawyki kształtują Twoje samopoczucie, a to jest pryzmatem, przez który doświadczasz swojego życia.

101 lekcji, które zmienią twój sposób myślenia. - Brianna Wiest
101 lekcji, które zmienią twój sposób myślenia. – Brianna Wiest

Dlaczego warto przeczytać “101 lekcji, które zmienią twój sposób myślenia“? Ta książka jest wypełniona krótkimi, ale potężnymi esejami, które pomogą Ci spojrzeć na swoje życie w nowy sposób. Autorka porusza różnorodne tematy związane z rozwojem osobistym, takie jak samorealizacja, miłość, relacje międzyludzkie, zdrowie psychiczne i wiele innych. Każdy esej skłania do refleksji, inspiruje i pomaga zrozumieć siebie oraz swoje miejsce w świecie. Może pomóc Ci odnaleźć nową perspektywę i przeprowadzić pozytywną zmianę w Twoim życiu.

Warto też zauważyć, że “101 lekcji, które zmienią twój sposób myślenia” to bestseller i cieszy się pozytywnymi recenzjami czytelników na całym świecie. Jeśli więc szukasz motywacji, inspiracji i chcesz stać się lepszą wersją siebie, ta książka jest dla Ciebie. Może ona zmienić Twoje życie w sposób, którego nie spodziewałeś się.

“Uważam, że podstawą bycia człowiekiem jest poznawanie nowych sposobów myślenia. Dzięki temu uczymy się, jak kochać, dzielić się, współżyć ze sobą, tolerować się nawzajem, dawać, tworzyć i tak dalej. Jestem zdania, że naszym pierwszym i najważniejszym obowiązkiem jest urzeczywistnianie potencjału, z którym się urodziliśmy – zarówno dla siebie, jak i dla świata”. – Brianna Wiest

Źródło: 101 lekcji, które zmienią twój sposób myślenia. – Brianna Wiest, wydawnictwo FILIA 2023, tłumaczenie Kinga Markiewicz

Sprawdź też: Robin Sharma i jego 101 lekcji o życiu

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!