Berenika Burska studentka Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa w Krakowie rozmawiamy o sztuce i tworzeniu.

„Każdy dzień to druga szansa”

Motywujący wywiad – Berenika Burska

Berenika Burska
Berenika Burska

Czym jest dla Ciebie sztuka?

Sztuka dla mnie to sposób na wyrażenie myśli, pozornie bardzo prostych, a jednak dotyczących tematów, na które brakuje nam słów. Jeżeli jakiś zamysł potrzebuje urzeczywistnienia, to jest nim właśnie sztuka.

Które z wydarzeń literackich, muzycznych ogólnie artystycznych wspominasz najlepiej i dlaczego?

Nie wiem, czy ktoś potrafiłby wybrać jedno, ja na pewno nie. Spośród ostatnich to zdecydowanie warsztaty ilustracyjne organizowane przez Joannę Concejo. Wydarzenie połączone jednocześnie z autorskim wywiadem artystki z Olgą Tokarczuk oraz wystawą prac-ilustracji. Na warsztatach zyskałam nowe spojrzenie na ilustrację, na obraz. Nauczyłam się, że detale, choć na pierwszy rzut oka prawie niedostrzegalne, mają ogromne znaczenie.

Czy tworzenie to tylko dodatek czy praca na pełny etat? Masz jakieś plany co po studiach? Masz jakieś inne pasje?

Powiedziałabym, że sposób na życie. Jak raz wejdzie się w świat sztuki, zostaje się już po drugiej stronie lustra. Po studiach, chyba chciałabym żeby wszystko samo się zaplanowało. Być może wróci zapał do ceramiki albo wystartuje z czasem jako ilustratorka? Można powiedzieć, że moją „inną” pasją są Głusi, ich język, kultura, ograniczenia. Brak ograniczeń. Jeśli chodzi o plany, to gdzieś na liście jest właśnie taki punkcik, w którym chciałabym kiedyś połączyć te dwa zainteresowania, GŁUCHYCH i SZTUKĘ. Pokazać ludziom, że jest nie tylko czarno i biało, uwrażliwić na szarość.

Berenika Burska – Sztuka uważności

Jaki jest twój ulubiony zespół?

Zespół, który wzbudza we mnie najwięcej emocji to „Ralph Kamiński i jego best band in the world” Gwarantowane wszystkie rodzaje emocji. Ale przede wszystkim niewypowiedziana radość i wzruszenie.

Jak radzisz sobie z porażkami, a co uznajesz za osobisty sukces? 

Porażki. Pojawiają się i znikają. Chyba nie opatentowałam żadnego skutecznego sposobu. Z wiekiem zaczęłam się godzić z tym, że po prostu są i zdecydowanie staram się zauważać te dobre chwile. Mój osobisty sukces to dobrze przeżyty dzień i niespalony omlet.

Berenika Burska – znów te ryby

Zajrzy na IG: @bere_nik_art, @vurskaveva

Rozmawiały Berenika Burska i Karolina Panthera Strzelczyk

Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: heraartystka

Sprawdź też – Cykl wywiadów motywujących:

Podoba Ci się? Postaw kawę i rośnij z nami w siłę! "Postaw