Nikt nie lubi ryzyka, może poza nielicznym gronem zaangażowanych hazardzistów. To normalne, bo niepewność zawsze skłania nas do niepokoju, powoduje liczne rozterki i refleksje, nad tym, co może pójść nie tak. Są tacy, którzy na sam dźwięk tego słowa dostają dreszczy, pocą się im dłonie, innymi słowy, zaczynają się bać. Tylko to błąd, bo bez ryzyka nasze życie nie idzie do przodu, nie jesteśmy w stanie się rozwijać i realizować swoich marzeń. Jak nauczyć się panować nad ryzykiem?

“Albo zrobisz krok do przodu w kierunku rozwoju, albo cofniesz się w kierunku bezpieczeństwa”. – Abraham Maslow

Nie bój się ryzyka. Naucz się nim zarządzać!

Ryzyko towarzyszy nam codziennie

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że ryzyko towarzyszy nam nieustannie. Wsiadając do samochodu, nigdy nie możemy mieć pewności, że nie będziemy mieć stłuczki, podobnie, jak wchodząc na schody, nigdy nie wiemy, czy nie spadniemy i nie rozbijemy sobie głowy. Czy to skłania nas do pozostania w domu? Nie, bo wiemy, że czym innym jest niepewność, a czym innym ryzyko, przy którym wiemy, co może się zdarzyć i jesteśmy w stanie oszacować, co nam grozi i jakie jest prawdopodobieństwo tego zdarzenia. W ten sposób nie tylko możemy oszacować straty, ale też nauczyć się z góry im przeciwdziałać. Proste, wsiadamy do samochodu i jedziemy zgodnie z przepisami, bez żadnych szaleństw, a wchodząc na schody, rozglądamy się za barierką. W ten sposób zabezpieczamy się przed negatywnym rozwojem wypadków.

Kto nie ryzykuje…

Nie pije szampana, mówi znane powiedzenie. Słusznie, bo jeśli ryzykujesz, zawsze coś zyskasz. Boisz się? To normalne, w końcu odwaga to nie jest brak strachu, tylko umiejętność panowania nad swoimi obawami. Strach oznacza, że masz instynkt samozachowawczy i zdajesz sobie sprawę z zagrożeń. Problemem jest tylko sytuacja, w której strach zaczyna cię paraliżować i nie podejmujesz działania. Kiedy podejmujesz ryzyko, zyskujesz zawsze. Może to być spektakularny sukces, a może i wielka porażka. Tylko ta porażka jest lekcją na przyszłość, która pozwoli ci na kolejnym etapie życia lepiej zarządzać ryzykiem. Ba, często ryzyko prowadzi ans do sukcesu, którego nie oczekiwaliśmy. Weźmy Krzysztofa Kolumba, który podjął ryzyko morskiej wyprawy w poszukiwaniu drogi do Indii. Czy odniósł sukces? Znamy go jako odkrywcę Ameryki, który odniósł spektakularny sukces, odkrywając nowe ziemie i udowadniając, że ziemia jest okrągła… Tylko, pamiętajmy: do Indii nie dopłynął.

“Tylko ludzie, którzy odważą się ponieść wielką porażkę, mogą odnieść wielkie sukcesy”. – Robert Kennedy

Odwaga czy głupota?

Tak, granica jest w tym przypadku bardzo cienka. W ocenie realisty wyprawa Kolumba była skrajną głupotą: nieliczna załoga, nieznana trasa, niemożliwy do obliczenia czas wyprawy… Ponownie, wszystko zależy od nas samych, naszego podejścia do świata, naszej odwagi, bo przecież są tacy, którzy słysząc o wyprawie Kolumba, nazwaliby ja skrajną głupotą i tacy, którzy oceniliby ją, jako odważną. Naprawdę wszystko zależy od tego, co mówi nam nasza intuicja, czy jesteśmy w stanie oszacować potencjalne straty i zyski, czy jesteśmy gotowi. Ryzyko trzeba oswoić do akceptowalnej dla nas formy, a najprościej to zrobić, jeśli znamy wszystkie za i przeciw. Wiedza daje nam odwagę.

Chcesz, możesz, powinieneś, a jednak się boisz

Jeśli chcesz osiągnąć naprawdę wielki postęp, musisz zaryzykować. Podjęcie ryzyka zawsze wymaga wyjścia poza strefę komfortu, ale naprawdę się opłaca. Nie zawsze się uda, ale zawsze wyjdziesz z takiej próby bogatszy o nowe doświadczenie, silniejszy, a przede wszystkim dowiesz się czegoś nowego o sobie samym. Zapewne odkryjesz w sobie nowe talenty i predyspozycje, a to sprawi, że ryzyko stanie się dla ciebie napędem do dalszych zmian. Wreszcie, jeszcze jedno: zdecydowanie bardziej doceniamy to, czego nie mamy lub co stracimy, zwłaszcza gdy uda nam się potem to odzyskać. To sprawia, że podjęcie ryzyka daje nam ten dreszcz adrenaliny, dzięki któremu, zwyczajnie wiemy, że żyjemy.

W jakim zakresie podejmujesz ryzyko w skali od 1 do 10? Dodaj dziś trochę pikanterii do swojego życia i podejmij ryzyko. Pamiętaj, że stawianie na bezpieczeństwo może się skończyć marazmem.

“Zdobywamy siłę, odwagę i pewność siebie poprzez każde doświadczenie, w którym naprawdę zatrzymujemy się, by zmierzyć się z lękiem — musimy zrobić to, co wydaje nam się niemożliwe”.

Sprawdź też: Brak podejmowania ryzyka to też ryzyko. Najlepsze cytaty o ryzyku

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!