Prezenty wręczamy sobie z różnych powodów: może to być komunia, wesele, boże narodzenie czy inne okoliczności rodzinne, czy coroczne. Niestety, choć w Polsce obdarowywanie siebie i bliskich jest bardzo popularne, nadal nie do końca rozumiemy idee prezentów inwestycyjnych. Tymczasem, teraz gdy inflacja rośnie, a czasy są niepewne, warto postawić na takie prezenty, które nie tylko ucieszą, ale też zyskają na wartości. Co kupić na prezent? Oto pomysły na ponadczasowe prezenty, które nie tracą na wartości. Zaczynamy!

„Najlepsze są prezenty pożyteczne. Na przykład ja jemu chusteczki, on mnie futro”. – Brigitte Bardot

Co kupić na prezent? 7 prezentów, które nie stracą na wartości

#01 Wino lub whisky

Oczywiście, alkohole ścisłe inwestycyjne, kupuje się na aukcjach, które nie są dostępne dla przeciętnego Kowalskiego i przechowuje w specjalistycznych piwnicach. Nie oznacza to, że przy odrobinie szczęścia nie uda ci się kupić wina, które po kilku latach zyska na wartości. Warto wybrać renomowaną markę. Licząc choćby na to, że cena alkoholu wzrośnie, jeśli zacznie go pijać np. ciekawy bohater filmowy.

#02 Banknot lub moneta kolekcjonerska

Numizmaty, wydawane z okazji rozmaitych okoliczności z czasem staja się poszukiwanym towarem, zwłaszcza jeśli ich nakład był stosunkowo niewielki. Podarowanie takiej monety czy banknotu może być także początkiem rozbudzenia nowego i atrakcyjnego hobby. Nie zapominajmy, że banknoty mają nominalną wartość i nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu trafiły do obiegu. To, dlatego, kupując te nowe, nie tracimy nic, oprócz czasu, który poświęcamy na zapisanie się na limitowaną edycje. Za to możemy sporo zyskać.

#03 Sztuka

Nie od dziś wiadomo, że wielu słynnych dziś malarzy, których dzieła obecnie traktowane są jak okazy muzealne, zmarło w biedzie i niedostatku. Dlatego że nikt nie doceniał ich twórczości za ich życia. Rzecz jasna, w tej chwili kupienie dzieła impresjonistów jest poza zasięgiem zwykłego Nowaka. Jednak nic nie powinno cię blokować przed kupieniem pracy młodego artysty z nadzieją, że zrobi on wielką karierę.

#04 Moneta bulionowa

Złoto, szczególnie to w popularnych monetach takich, jak południowoafrykański Krugerrand, kanadyjski Liść Klonowy, wiedeński Filharmonik czy nawet nasz, polski Orzeł Bielik w długim terminie nie powinny stracić na wartości. Z racji wagi, bo to w końcu jedna uncja, czyli ponad 31 gram to raczej kosztowny drobiazg. Jednak np. na pierwszą komunię to świetny prezent. Obdarowany nim chrześniak być może nie zrozumie i nie doceni prezentu od razu, ale za kilkanaście lat będzie szczęśliwy, gdy sprzeda monetę i zamieni ją np. na kilka rat kredytu hipotecznego.

#05 Nieruchomość

Owszem, to z pewnością nie jest tani prezent, jeśli myślisz o mieszkaniu czy domku. Tylko to wcale nie musi być aż tak drogi podarek. Dlatego że, spokojnie można zacząć od obdarowania młodego człowieka działką pod miastem, która dziś może być tania, a za kilka lat, gdy metropolia się rozrośnie… Kto wie?

#06 Klocki lego

Tak, to masówka. Tylko klocki pojawiają się także w krótkich, limitowanych i tematycznych seriach, bo producent stara się nadążać za zjawiskami związanymi z popkulturą. W tym momencie wszystko zależy od szczęścia. Bo jeśli seria będzie produkowana krótko, a liczba fanów będzie z czasem rosła, możemy sporo zarobić.

#07 Torebki i apaszki

Chanel, Hermes, Gucci to tylko niektóre z luksusowych domów mody, które produkują te elementy garderoby, które są po prostu kultowe. To nie są tanie akcesoria, ale torebki i apaszki tych marek nie tracą na wartości, a w niektórych rodzinach są wręcz dziedziczone. Doceniana jest ich uroda, unikatowość, a ich cena z roku na rok rośnie. Torebka Chanel Classic Flapp notowała 10% roczny wzrost wartości! To praktycznie nieosiągalna stopa zwrotu, w przypadku innych inwestycji.

„Nieważne co, ważne, że od serca!”

A Ty jakie masz pomysły na udany prezent? Jaki Twoim zdaniem prezent warto kupić?

Sprawdź też: Co kupić swojemu chłopakowi w prezencie? Sprawdź nasze propozycje