Wszyscy ludzie sukcesu zaczynają od jakiegoś celu. Wyznaczenie celu i dążenie do niego jest pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, aby odnieść długofalowy sukces. Wiedząc, dokąd zmierzamy i jak tam dotrzemy, jesteśmy w stanie skoncentrować nasz czas, naszą energię i nasze emocje, aby ruszyć właściwą drogą ku zamierzonemu celowi. Jak wyznaczać i osiągać cele? 8 wskazówek do sukcesu.

“Jeśli ustalasz datę dla marzenia, staje się celem”.

Jak wyznaczać i osiągać cele? 8 wskazówek do sukcesu

Aby cele stały się czymś więcej niż tylko mrzonkami, muszą mieć poniższe  cechy.

#01 Cele powinny być jasno sformułowane.

Za pomocą jasnych określeń wskażmy, co dokładnie pragniemy osiągnąć. Ujmijmy swój cel konkretnie i stanowczo. Na przykład stwierdzenie: „Moim celem jest zostać najlepszym sprzedawcą w mojej firmie” brzmi dobrze, ale lepsze byłoby precyzyjniejsze sformułowanie: „Moim celem jest osiągnąć sprzedaż o wartości tylu a tylu złotych w przyszłym roku podatkowym oraz co roku o dziesięć procent wyższą przez trzy kolejne lata”. Dzięki tak precyzyjnemu opisowi celu nasza świadomość będzie teraz pomagała na koncentrować nasze wysiłki na wypracowaniu tych liczb.

#02 Cele powinny być realne.

Jeżeli danego celu nie sposób osiągnąć, stawianie go przed sobą nie ma sensu. Aby zweryfikować, że nasz długofalowy cel jest realny, warto go podzielić na mniejsze osiągalne cele. Na przykład długofalowy cel: „Wystawić swoje obrazy w prestiżowej galerii sztuki w ciągu najbliższych trzech lat” może obejmować następujące cele pomniejsze: „Namalować X obrazów do grudnia przyszłego roku”, „Zorganizować wystawę w lokalnej galerii sztuki do lipca kolejnego roku”, „Uzyskać recenzję w czasopiśmie branżowym do grudnia owego roku”.

#03 Cele powinny być inspirujące.

Jeżeli wyznaczymy sobie cel, który osiągniemy zbyt łatwo, to nie zmotywuje nas to do wykonania wysiłku wykraczającego ponad niezbędne minimum. Dlatego też powinniśmy wyznaczać sobie cele, które będą nas inspirować do tego, by przeć do przodu i pracować ciężej na rzecz ich osiągnięcia. Wybitne osobistości uważają, że gdy tylko osiągają jeden cel, wówczas muszą wyznaczyć sobie następny, który ich skłoni do dalszego wysiłku na rzecz samodoskonalenia i samorozwoju.

#04 Cele powinny być zakorzenione w konkretnych działaniach.

Jeżeli nie następują działania, które trzeba podjąć, aby osiągnąć cel, to pozostanie on zaledwie mrzonką. Działania wymagają aktywności — umysłowej, fizycznej i emocjonalnej. Na poziomie mentalnym musimy być przygotowani na to, aby cały czas myśleć o naszych celach, jak również o tym, co trzeba zrobić, aby je osiągnąć.

#05 Cele powinny być wymierne.

Nie zawsze się da określić cel ilościowo. Pewne cele można zmierzyć za pomocą kwot pieniędzy, pewne — za pomocą innych liczb. Możemy więc ująć poziom sprzedaży, jaki pragniemy osiągnąć do końca danego miesiąca, kwartału czy roku — za pomocą liczby sprzedanych produktów czy zarobionych pieniędzy. Możemy wyznaczyć cele produkcyjne za pomocą liczby towarów. Nawet nienamacalne cele, których nie da się określić ilościowo, można ująć w mierzalnych kategoriach. Taki główny cel można podzielić na etapy, które mamy ukończyć w określonym czasie — i w ten sposób możemy zmierzyć, jak blisko jesteśmy kończenia poszczególnych etapów oraz dostosować nasze działania, aby dotrzymywać terminów.

#06 Cele powinny zostać spisane.

Jednym ze sposobów na to, abyśmy nie zapomnieli o naszych celach czy też nie pogubili ich w rozgorączkowanej codzienności, jest ich zapisanie. Warto zrobić listę celów długofalowych oraz podzielić je na mniejsze cele krótkofalowe. Zapiszmy je dużymi literami i powieśmy w miejscach, w których będziemy je widzieć na co dzień — na biurku, na lodówce, na lustrze. Przeczytajmy je, zapamiętajmy, a potem czytajmy je powtórnie i pytajmy samych siebie: „Co robię, aby zbliżać się do tych celów?”.

#07 Cele powinny być elastyczne.

Zdarza się, że okoliczności ulegają zmianie i cel, który sobie wyznaczyliśmy, okazuje się nieadekwatny. Być może warunki ekonomiczne nie sprzyjają zakładaniu firmy; rozwój technologiczny uczynił nasz cel przestarzałym; popełniliśmy jakieś błędy na etapie zbierania danych i cel okazał się niewykonalny. Wszystko to nie musi oznaczać, że należy porzucić dany cel. Być może wymaga on tylko przemyślenia na świeżo albo dodatkowych analiz. Jeżeli stajemy w obliczu tego typu sytuacji, po prostu zweryfikujmy nowe fakty i dokonajmy niezbędnych korekt.

#08 Cele powinny być rozciągalne.

Gdy już osiągniemy jeden cel, wówczas warto wyznaczyć następny, który nas nakłoni do tego, byśmy dalej się doskonalili i rozwijali. Gdy dojdzie się do pewnego poziomu osiągnie określony wynik, trzeba określić następny cel i rozpocząć działania, aby sięgnąć po niego.

Słowo na zakończenie

Wszyscy ludzie sukcesu wyznają, że ich sukces zaczął się od nadziei, od marzenia. Wybitni mężczyźni i kobiety, kiedy pytano o ich osiągnięcia, zgodnie twierdzili, że wszystko się zaczęło od marzenia, które poprowadziło do celu. Ten zaś poprowadził do planu działania oraz do nieuchronnej realizacji zamiaru.

Ludzie sukcesu mocno wierzą, że człowiek powinien być całkowicie zaangażowany w dążenie do swoich celów. Wielka moc tkwi w stanowczości bez cienia wątpliwości — silny, zawzięty, wytrwały cel, który pali za sobą wszystkie mosty, usuwa wszystkie przeszkody ze swojej drogi oraz dociera do celu bez względu na to, ile to trwa oraz jakich wymaga poświęceń czy kosztów.

Formułowanie celów, które są rozsądne i osiągalne, stanowi pierwszy krok w stronę sukcesu — czy to w zakresie naszej kariery zawodowej, czy to w jakiejkolwiek innej dziedzinie naszego życia. Musimy zasiać nasiona w naszym umyśle, które pozwolą nam zaakceptować te cele i wprowadzić je w życie.

Zanim będziemy w stanie wskazać, poprzez jakie cele możemy wyruszyć w tę drogę, musimy najpierw ocenić samych siebie. Musimy poszukać głęboko w naszym umyśle i wyciągnąć na światło dzienne to, czego naprawdę oczekujemy od życia oraz jakimi dysponujemy zasobami, które poprowadzą nas do obranego celu.

„Ludzie z jasnymi, utrwalonymi na papierze celami osiągają znacznie więcej w krótszym czasie, niż ci pozostali kiedykolwiek zamarzą”. – Brian Tracy

Określ swoje cele, zapisz swoje cele i sięgaj po nie!

Odkryj, jak osiągnąć satysfakcję i wzbogacić swoje życie. Wiele osób pragnie bardziej satysfakcjonującego i kolorowego życia, szczególnie kiedy codzienność wydaje się szara i pełna rutyny. Spędzanie dni na niezadowalającej pracy i wolnego czasu na działaniach, które nie przynoszą ani radości, ani poprawy samopoczucia, często prowadzi do poszukiwania winy w przeszłości, niedostatecznym wykształceniu, braku funduszy, niekorzystnych okolicznościach, wyglądzie czy braku umiejętności. Ale to, jak podchodzimy do życia, leży w naszych rękach!

Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie. - Dale Carnegie
Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie. – Dale Carnegie

Książka Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie odkrywa, jak ważna jest odpowiedzialność za własne nastawienie do życia. Zrozumiesz, dlaczego ludzie popadają w pułapkę niesatysfakcjonującej egzystencji i otrzymasz praktyczne wskazówki do zmiany tego podejścia. Nauczysz się budować pewność siebie, entuzjazm i odwagę, radzić sobie z porażkami i odbudowywać morale. Te praktyczne porady pozwolą Ci odnaleźć w życiu źródła satysfakcji, szczęścia i dobrobytu.

Główne tematy książki Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie to:

  • Rozwijanie pewności siebie
  • Wyznaczanie celów i planowanie
  • Kształtowanie własnego wizerunku sukcesu
  • Budowanie odwagi i pozytywnej motywacji
  • Minimalizacja ryzyka porażki i uczenie się na błędach

Podążaj za swoim sercem w myślach i działaniach!

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: Strategia działania ACTION – zwiększ wydajność i osiągnij cel!